Bulvár

Na co (ne)jít do kina

Na festivalové publikum v Karlových Varech čekala nejen velkorysá filmová nabídka, ale celá řada nástrah. Jak si vybrat ten správný film? Co když si vyberete špatně? A co když si vyberete dobře, ale nějaká temná síla vám to zhatí? Pár rad, které by vám mohly ulehčit výběr v kině.
 
Karlovarský festival má svá rizika - zejména pro pozdě příchozí. Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí, říká notoricky známá poučka, a ve chvíli, kdy se těsně před půlnocí dobelháte k akreditačnímu pultu a zjistíte, že je již 5 hodin uzavřen, moc možností nezbývá. Prostě berete ty lístky, které zbyly. Tak na mě vyšla roztomilá komedie „Penelope“ o dívce, jež se narodila s prasečím rypáčkem a učila se emancipovat od mýtu krásy. Profil filmu sliboval cosi o cestě za osvobozením, hm, proč ne. Velmi rychle však vyšlo najevo, jak tradiční je to příběh: Svoboda je u ženy přechodné stadium, které je jen předehrou k postupu do vyššího hráčského levelu: definitivního vzdání se svobody pro muže s velkým M. Takže tento film nedoporučuji všem těm, které/ří mají větší ambice.

Pachuť z citově upatlaných scén se nám jakž takž podařilo spláchnout půlnoční projekcí snímku „Černé ovce“ o krvelačných zmutovaných ovečkách. Ještě nikdy v životě jsem tak neocenila béčkový horor! Doporučuji všem, kdo potřebují zvednout náladu.

Jsou ale i horší nástrahy než omezená pracovní doba festivalových kas: Jednu z nich má na svědomí festivalový šotek, který vám klidně zruší projekci pečlivě vybraného filmu, a namísto něj nastraží jiný, bez jakékoli náhrady emocionální škody. Ta by ho v mém případě, každopádně, přišla hodně draho.

Šotkovou vinou jsem totiž zhlédla poslední film Françoise Ozona „Angel“. Situace se zprvu nezdála tak tragická: Poslední film, který jsem od něj viděla, „Bazén“ (mimochodem také promítaný ve Varech před pár lety), nebyl sice tak úžasný, ale nebyla to ani žádná hrůza, „8 žen“ dokonce spoustu známých nadchlo. Nečekala jsem tudíž žádné nebezpečí, a to byla první chyba.

Druhá chyba byla posadit se v Puppu doprostřed řady, nikoliv na kraj, což by přece jen zvýšilo mou odhodlanost prchnout. První pochybnosti totiž přišly hned s titulky: Příšerně patetická hudba (pokud máte odvahu, okuste svou měsíční dávku cukru na: http://www.francois-ozon.com/) a těžko uvěřitelný růžový font titulků plný kudrlinek. Ale, řekla jsem si, to přece žádný seriózní režisér nemůže myslet vážně, určitě to v příštích minutách shodí až na zem.

Nestalo se! V kině nás všechny svorně držela naivní víra ve zbytky Ozonovy racionality. Jaký pošetilý omyl - vypařila se. Namísto ní se v režisérově hlavě asi muselo rozšířit úplné zatmění, obrovská Ozonova díra, totální okno, které vyřadilo i poslední zbytky smyslu pro realitu.

Tenhle film se velmi pravděpodobně dostane do české distribuce. Možná by mohl být pro někoho, kdo zrovna zoufale potřebuje vymýt mozek patetickými vyznáními lásky. Ale tak patetickými, že pravděpodobně poslouží jako konečná terapie ze všech romantických úletů. Možná ten film vydrží dobrovolně někdo, kdo opravdu upřímně miluje historické kostýmy a velkolepé dekorace v podobě mramorových Amorků. Jinak ale neriskujte.

Já jsem se poučila. Příště, až se v mé hlavě ozve: „Poslouchej svůj instinkt,“ nebudu si to asociovat s reklamní výzvou k pití Sprite, ale budu vědět, že to znamená jediné. UTEČ!!!

Zdroj: www.ta-gita.cz

   
10.07.2007 - Kultura - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Meander:

  superkarma: 0 10.07.2007, 15:52:30
 2. avatar
  [3] Meander [*]

  Mně to nedá. Co se soudružkám zdá na filmu Penelope tak závadného? Ono je gnederově správnější, když jsem hnusná, koupit si vibrátor a nechat se zaměstnat u Gender Studies a po zbytek života dštít oheň a síru na ty zlé, šovinistické, povrchní chlapy?

  superkarma: 0 10.07.2007, 15:41:17
 3. avatar
  [2] Meander [*]

  Nyotaimori: Jo, to mě zlomilo v pase.

  superkarma: 0 10.07.2007, 12:22:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme