Rodina

Na co máte nárok ve stavu finanční nouze?

money

Nemáte na nájem, dětem na školu v přírodě a na vánoční výdaje myslíte jako na trest boží? Předkládáme vám malého průvodce vašimi sociálními nároky. Na úřadě vám je totiž s největší pravděpodobností zatají.

Drahá neznalost

Aspoň to se před pár lety stalo mé kamarádce, která zůstala sama bez práce i alimentů se dvěma malými dětmi. Neměla ani na jídlo, já a pár dalších lidí jsme se na ni skládali, vozili jí velký nákup jako dárek, aby tu dobu vůbec  přežila. Náš sociální systém jí totiž odmítl pomoct, úřednice jí vědomě tajily její nároky a ona – nevědomá,  z  toho málem onemocněla. Mělo ji tenkrát napadnout jít na radu do nějaké romské rodiny. Možná by pak měla víc než pracující člověk.

Takže jestli se s vámi peníze zrovna moc nekamarádí a vy opravdu i při největší skromnosti nemůžete vyjít, nejspíš máte nárok na státní sociální podporu (SSP). Ta se skládá z několika položek, vaším úkolem je zvážit, zda by se některá nehodila na vaši konkrétní svízelnou situaci. Jsou to:

Přídavek na dítě

Nárok máte, jestliže váš čistý měsíční příjem nepřevyšuje 2,4násobek životního minima a dítě nedosáhlo 26 let.  Zletilé dítě, pokud studuje, si žádá o příspěvek samo. Částka se pohybuje mezi 500-700 korunami na měsíc podle věku dítěte.

Sociální příplatek

Na ten se můžete těšit v případě, že se staráte o jedno nezaopatřené dítě a kdy příjem celé rodiny v posledních třech měsících nečinil ani dvojnásobek životního minima.

Příspěvek na bydlení

Ten dostanete, pokud jste vlastník či nájemce bytu, kde máte i trvalý pobyt a celkové náklady za bydlení včetně energií, vody, popelnic… budou vyšší než 30 % vašich celkových přijmů. Neznamená to ale, že si pronajmete vilu s bazénem a stát vám pak doplatí činži. Oněch 30 % musí být vyšší než takzvaná normativní částka určená v zákoně. Její výše se odvíjí od velikosti obce, počtu obyvatel, členů domácnosti a momentálního tržního nájmu. O její přesné výši by vás měli informovat na sociálním odboru vašeho obecního úřadu.

Hmotná nouze

Kdyby vám hrozila, byť jen nárazově, na nic nečekejte a požádejte o tento druh pomoci. Skládá se z několika podskupin, třeba některá bude šitá zrovna vám na míru.

Příspěvek na živobytí

Nárok na něj máte, pokud příjem všech členů domácnosti nedosahuje životního minima a vy prokážete, že si ho vlastním úsilím nejste schopni zvýšit. Úřad vám rozdíl doplatí.

Doplatek na bydlení

Požádejte si o něj, jestliže vám po zaplacení všech výdajů na bydlení zbude méně, než je životní minimum rodiny.

Mimořádná okamžitá pomoc

Tentokrát nemusíte ani splňovat podmínky hmotné nouze, stačí, když jste si za poslední tři měsíce nevydělali trojnásobek životního minima. Tato dávka se skládá z následujících bodů:

Možná újma na zdraví

Kvůli nedostatku peněz vám hrozí zdravotní potíže.

Mimořádné události

Zasáhla vás živelná pohroma nebo průmyslová havárie.

Nedostatečné prostředky

Stačí prokázat, že na určitou nezbytnou věc nemáte prostředky. Tou můžou být správní poplatky, školní obědy, kroužky, jízdné, ale třeba i pračka, lednice nebo bojler na teplou vodu. Výše dávky se může vyšplhat až k plné ceně nákladů, ale jejich součet nesmí překročit desetinásobek životního minima jednotlivce, což je 3126 korun.

Kam se obrátit?

O dávky SSP lze žádat na Úřadech práce podle svého trvalého bydliště, o ty zbývající  na Obecních úřadech. Tiskopisy najdete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz, kde jsou i podrobné informace ke všem bodům výše.

Užitečné kontakty

 

   
11.11.2009 - Finance a práce - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Jedna moje blízká přítelkyně se ocitla ve velmi prekérní situaci. Je se třemi dětmi v podnájmu, těžce onemocněla ve zkušební lhůtě. Sociálka doplácí do životního minima, což je pro ni se třemi dětmi 10 500,-Kč. Když požádá o další dávky viz výše, sníží se jí o to doplatek do živ.minima, takže na tom bude stejně jen s více papíry? Nebo jak to vlastně je?

  superkarma: 0 20.11.2009, 21:27:12
 2. avatar
  [3] RenataP [*]

  prece ja — #2  doufám, že jsi odstupné pečlivě rozobálkovala i na roky dalšíSml57?

  je to fakt děsný...Sml79doufám, že aspoň novou práci už máš..Sml67

  superkarma: 0 11.11.2009, 14:19:42
 3. avatar
  [2] prece ja [*]

  no jo, minulý rok mě vyhodili z práce, ale dostala jsem odstupné. takže letos nemám nárok na přídavky.

  1. na komentář reaguje RenataP — #3
  superkarma: 0 11.11.2009, 10:12:21
 4. [1] FAXÍK [*]

  při vyřizování přídavků na děti, sociálního příplatku, doplatku na bydlení nemám problém, ale při hmotné nouzi nic nedostanu, protože nemám černou pleť, smůla....

  superkarma: 0 11.11.2009, 08:26:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme