Zimní čas nám ukrojil ze dne pořád kus odpoledne, který zahrnul do své tmy. A tak kdy jindy zajít do kina, nebo aspoň zasednout před televizi a pustit si nějaké DVD? Ano, listopad miluje film.

Zmizení Eleanor Rigbyové: ONA vs. ON

Nenechte se mýlit, navzdory takřka shodnému názvu jde o dva filmy, dvojí pohled na jeden vztah ve dvou filmech - ONA vs. ON.

Upřímně řečeno mě napadlo už mockrát, že to, jak něco vnímáme, může ten druhý vnímat úplně jinak - a často skutečně vnímá, takže máme raz dva zaděláno na pořádný problém, že?

Vysvětlení se pokouší předložit ojedinělý a ambiciózní projekt Neda Bensona - jednoho příběhu ve dvou filmech: Zmizení Eleanor Rigbyové: On a Zmizení Eleanor Rigbyové: Ona.

Zmizení Eleanor Rigbyové: ONA vs. ON

Ve snímku Zmizení Eleanor Rigbyové: Ona, pozorujeme Eleanor, která se snaží překročit trosky zničeného vztahu a svým odchodem z něj najít sama sebe a ztracenou životní rovnováhu.

A logicky ve filmu a zároveň tomtéž příběhu, Zmizení Eleanor Rigbyové: On, sledujeme mužský pohled jejího partnera Conora.

Zmizení Eleanor Rigbyové: ONA vs. ON

Dva subjektivně popisované pohledy dvou lidí ztvárnili James McAvoy a Jessica Chastain. Režisér Benson jejich obsazení komentoval: „Jakmile jsme přesvědčili Jessicu, hned jsem věděl, že chci, aby Conora hrál James McAvoy. Jejich propojení je pro film zásadní.“

  • Trochu jsme v redakci diskutovali, zda bylo rozumné natočit dva filmy, že možná stačilo rozdělit jedno dílo na dvě části, aby diváci mohli ihned porovnávat... No to posoudí až listopadové dny, kdy oba filmy přicházejí do kin. Premiéra obou dvou je 6. 11. 2014

Get On Up - Příběh Jamese Browna

Všechny milovnice kvalitní muziky a životopisných příběhů potěší film plný skvělých hudebních pecek. „Mr. Dynamit“, „Kmotr soulu“ - to vše byl James Brown, muž, jehož životní příběh se stal jednou z nejzásadnějších kapitol v dějinách populární hudby.

Get On Up - Příběh Jamese Browna

Ale kým byl ve skutečnosti? Odpověď vám nabízí hvězdná sestava tvůrců v čele s režisérem Tatem Taylorem (nominace na Oscara za Černobílý svět) a producenty Brianem Grazerem (Oscar za Čistou duši) a Mickem Jaggerem, který ve filmu prodal své vlastní bohaté hudební zkušenosti.

„Možná mě neznáte, ale v každé desce, kterou máte doma, kousek ze mě najdete,“ říká ve filmu James Brown, muž, jehož stojí za to poznat, abyste si spolu s ním mohli říct: „I feel good.“

James Brown - I Feel Good


Temný rytíř povstal

Ne, nejde o omyl. Tento film má samozřejmě dávno po premiéře, ale v listopadu se vrací na pouhé tři dny na plátno.

Závěrečný díl batmanovské trilogie Christophera Nolana, film „Temný rytíř povstal“ bude na svém obřím plátně uvádět velkoformátové kino IMAX a divákům ho nabídne ze 70mm filmového pásu. Na programu kina IMAX bude „Temný rytíř povstal“ od pondělí 3. listopadu do středy 5. listopadu vždy třikrát denně. Celkem proběhne devět projekcí.

Christopher Nolan

Film se vrací díky jinému opusu Christophera Nolana, nové sci-fi Interstellar. I tu bude IMAX na přání režiséra promítat unikátně - z projektorů pro 70mm film. Části obou snímků natočil Nolan na IMAX kamery a při projekci ze 70mm filmu se v takto natočených částech obraz filmu rozepne na obřím plátně kina IMAX od podlahy až ke stropu.

  • Zabodujte touto zprávou doma a pošlete do kina své puberťáky.

Magický hlas rebelky zazní na DVD!

Že skutečně nepatříte mezi návštěvnice kin? Nevadí, i pro vás tu máme tip. Unikátní devadesátiminutový dokument režisérky Olgy Sommerové Magický hlas rebelky, který zachycuje osud výjimečné zpěvačky Marty Kubišové, vychází 19. listopadu na DVD. A vy se tak klidně můžete ponořit do mimořádného příběhu v teple svého obývacího pokoje.

  • Zpěvačka, signatářka a mluvčí Charty 77 Marta Kubišová setrvala se ctí dvacet let v odporu proti komunistickému režimu.

Marta Kubišová, Oto Dlabola

Svůj těžký osud zpěvačka nesla bez reptání, přestože se stala terčem výslechů a šikanování ze strany Státní bezpečnosti. V roce 1989 zažila Marta během sametové revoluce comeback, který by jí mohla závidět leckterá světová hvězda.

Její Modlitbě naslouchalo plné Václavské náměstí, stala se jedním ze symbolů odporu proti komunistickému totalitnímu režimu. Film mapuje zpěvaččinu první i druhou pěveckou kariéru, odkrývá mnohé z dramatického osobního života a zároveň mapuje historii Československa v druhé polovině 20. století.


Tučňáci z Madagaskaru

Na závěr patří samozřejmě zvířátka...

To jsou oni - nejlepší a nejvtipnější supertajní agenti světa: Skippera, Kowalskiho, Rica a Vojína. A vaše děti je budou milovat. A vy možná také.

Tučňáci z Madagaskaru

Do kin se vylíhnou 27. listopadu. Tak možná je to vhodná doba strávit nějaké ponuré podzimní odpoledne smíchem v kině se svými ratolestmi.

A až bude o víkendu hezky, můžete s nimi vyrazit za skutečnými tučňáky do ZOO, třeba do té v Plzni, kde se dá koupit tučňák i jako pěkný plyšák!

Přečtěte si také:

Reklama