Podzim přeje kultuře. Dlouhé večery přímo vybízejí k návštěvě divadel. Dnes jsem si pro vás připravila tři tipy z repertoáru Divadla Na Jezerce, které se nachází na Praze 4 a je známé svou milou, takřka rodinnou atmosférou.

Každá z následujících her je jiná a všechny jsou skvělé. A i když neuděláte chybu, když se vypravíte na kteroukoliv z nich, přesto nabízím svá doporučení ohledně případného doprovodu. Dospívající dceru zaujme něco jiného než maminku, případně vašeho partnera.

Zahraj to znovu, Same

Woody Allen a jeho milé komediální a velmi komorní zamyšlení nad tématem více než vážným, tedy tím, že člověk má za všech okolností zůstat sám sebou a na nic (a nikoho) si nehrát, protože pak vypadá - s odpuštěním - jako blbec.

Zahraj to znova, Same, foto: Ivan Kahún

V rolích můžete vidět Jana Hrušínského a Miluši Šplechtovou, dále pak Terezu Němcovou (alternuje Marika Procházková) a Marka Taclíka (alternuje Zdeněk Hruška).

  • A musím dodat, že právě Jan Hrušínský je v roli typického podivína á la Woody Allen naprosto famózní.

Hra se pyšní mimo jiné originálním nápadem, kdy se ve filmových střizích, které patří k ději, objevují na plátně (a v mysli hlavního hrdiny) Libuška Šafránková a Josef Abrhám jako představitelé z kultovního filmu CASABLANCA.

Nápad a odvaha Jana Hrušínského založit divadelní společnost nás odzbrojily a bylo nemožné je nepodpořit. Navíc řešeni, které pro inscenaci zvolili, bylo zábavné - měli tu odvahu postavy Humphreyho Bogarta a Ingrid Bergmanové natočit na video a během představeni je promítat a kombinovat s živými herci. Byl to nápad riskantní, ale zdá se, že vyšel a funguje,“ řekl v rozhovoru při příležitosti premiéry představitel filmového Humphreye Bogarta Josef Abrhám.

  • S kým jít? Potěší maminku, babičku, ale i partnera.

Na dotek

Velmi lechtivá hra, v které se autor Patrick Marber prostřednictvím dvou partnerských dvojic zamýšlí nad tím, zda je to sex nebo láska, co hýbe světem muže a ženy. A hlavně jak to poznat... v naší internetové a nestálé době.

DNJ Na dotek - Jiri Machacek a Klara Issova,  foto Ivan Kahun

Zřejmě znáte deset let starý film s hvězdným obsazením Julia Roberts, Jude Law, Natalie Portman, Clive Owen, jenž nasadil laťku hodně vysoko. Přesto na mě česká divadelní verze působila daleko sympatičtějším dojmem - zřejmě zásluhou skvělé režie (Jan Hřebejk) a samozřejmě také čtyři protagonistů - úžasný Jiří Macháček, který kdyby neříkal nic a jen tak tam stál, tak to prostě bude zážitek, Jan Dolanský, Lenka Vlasáková a roli po všech stránkách naprosto dokonalá Kristýna Liška Boková (tu alternuje Klára Issová - viz video ukázka).

Věčné a zároveň moderní téma, dráždivé vyjadřovací prostředky - to vše nahrává tomu, že představení osloví i mladší generaci.

  • S kým jít? S dospívajícími dětmi nebo s partnerem.

Práskni do bot

Drsnější komedie, jež pobaví nejen vás, ale i jedince, kteří za normálních do divadla zrovna moc chodit nemusí. V režii Jana Hřebejka se rozehrává příběh čtyř obkladačů kachlíků, kteří mají vydlaždičkovat veřejné záchodky a umývárnu.

Práskni do bot

A pokud jste někdy měli tu čest s řemeslníky u vás doma (nechci zobecňovat, ale bohužel mám tragikomické zkušenosti a většina mých přátel rovněž), budete se smát i plakat (ovšem tentokrát plakat smíchy, nejde o vaši domácnost a z cizího krev neteče, že...).

V rolích ležérních řemeslníků se představují osobitým způsobem Jan Hrušínský, Radek Holub, Martin Sitta a Václav Liška.

Práskni do bot

„Účastníci“ hry stylově na záchodcích

Práskni do bot se svým způsobem vymyká repertoáru Divadla Na Jezerce, a přesto cítím, že do něj patří. Je to zábavná i tragická hra. Má drsný jazyk, který je ovšem přirozenou mluvou současných řemeslníků,“ uvádí principál divadla Jan Hrušínský.

  • S kým jít? S partnerem, případně prakticky kýmkoliv, kdo v nedávné době prováděl doma nějakou rekonstrukci.

Tak ať se vám líbí. Příjemné podzimní dny.

Přečtěte si také:

Reklama