Bulvár

Na co jít do divadla v Praze: Zahraj to znovu, Same, Na dotek či Práskni do bot.

Podzim přeje kultuře. Dlouhé večery přímo vybízejí k návštěvě divadel. Dnes jsem si pro vás připravila tři tipy z repertoáru Divadla Na Jezerce, které se nachází na Praze 4 a je známé svou milou, takřka rodinnou atmosférou.

Každá z následujících her je jiná a všechny jsou skvělé. A i když neuděláte chybu, když se vypravíte na kteroukoliv z nich, přesto nabízím svá doporučení ohledně případného doprovodu. Dospívající dceru zaujme něco jiného než maminku, případně vašeho partnera.

Zahraj to znovu, Same

Woody Allen a jeho milé komediální a velmi komorní zamyšlení nad tématem více než vážným, tedy tím, že člověk má za všech okolností zůstat sám sebou a na nic (a nikoho) si nehrát, protože pak vypadá - s odpuštěním - jako blbec.

Zahraj to znova, Same, foto: Ivan Kahún

V rolích můžete vidět Jana Hrušínského a Miluši Šplechtovou, dále pak Terezu Němcovou (alternuje Marika Procházková) a Marka Taclíka (alternuje Zdeněk Hruška).

  • A musím dodat, že právě Jan Hrušínský je v roli typického podivína á la Woody Allen naprosto famózní.

Hra se pyšní mimo jiné originálním nápadem, kdy se ve filmových střizích, které patří k ději, objevují na plátně (a v mysli hlavního hrdiny) Libuška Šafránková a Josef Abrhám jako představitelé z kultovního filmu CASABLANCA.

Nápad a odvaha Jana Hrušínského založit divadelní společnost nás odzbrojily a bylo nemožné je nepodpořit. Navíc řešeni, které pro inscenaci zvolili, bylo zábavné - měli tu odvahu postavy Humphreyho Bogarta a Ingrid Bergmanové natočit na video a během představeni je promítat a kombinovat s živými herci. Byl to nápad riskantní, ale zdá se, že vyšel a funguje,“ řekl v rozhovoru při příležitosti premiéry představitel filmového Humphreye Bogarta Josef Abrhám.

  • S kým jít? Potěší maminku, babičku, ale i partnera.

Na dotek

Velmi lechtivá hra, v které se autor Patrick Marber prostřednictvím dvou partnerských dvojic zamýšlí nad tím, zda je to sex nebo láska, co hýbe světem muže a ženy. A hlavně jak to poznat... v naší internetové a nestálé době.

DNJ Na dotek - Jiri Machacek a Klara Issova,  foto Ivan Kahun

Zřejmě znáte deset let starý film s hvězdným obsazením Julia Roberts, Jude Law, Natalie Portman, Clive Owen, jenž nasadil laťku hodně vysoko. Přesto na mě česká divadelní verze působila daleko sympatičtějším dojmem - zřejmě zásluhou skvělé režie (Jan Hřebejk) a samozřejmě také čtyři protagonistů - úžasný Jiří Macháček, který kdyby neříkal nic a jen tak tam stál, tak to prostě bude zážitek, Jan Dolanský, Lenka Vlasáková a roli po všech stránkách naprosto dokonalá Kristýna Liška Boková (tu alternuje Klára Issová - viz video ukázka).

Věčné a zároveň moderní téma, dráždivé vyjadřovací prostředky - to vše nahrává tomu, že představení osloví i mladší generaci.

  • S kým jít? S dospívajícími dětmi nebo s partnerem.

Práskni do bot

Drsnější komedie, jež pobaví nejen vás, ale i jedince, kteří za normálních do divadla zrovna moc chodit nemusí. V režii Jana Hřebejka se rozehrává příběh čtyř obkladačů kachlíků, kteří mají vydlaždičkovat veřejné záchodky a umývárnu.

Práskni do bot

A pokud jste někdy měli tu čest s řemeslníky u vás doma (nechci zobecňovat, ale bohužel mám tragikomické zkušenosti a většina mých přátel rovněž), budete se smát i plakat (ovšem tentokrát plakat smíchy, nejde o vaši domácnost a z cizího krev neteče, že...).

V rolích ležérních řemeslníků se představují osobitým způsobem Jan Hrušínský, Radek Holub, Martin Sitta a Václav Liška.

Práskni do bot

„Účastníci“ hry stylově na záchodcích

Práskni do bot se svým způsobem vymyká repertoáru Divadla Na Jezerce, a přesto cítím, že do něj patří. Je to zábavná i tragická hra. Má drsný jazyk, který je ovšem přirozenou mluvou současných řemeslníků,“ uvádí principál divadla Jan Hrušínský.

  • S kým jít? S partnerem, případně prakticky kýmkoliv, kdo v nedávné době prováděl doma nějakou rekonstrukci.

Tak ať se vám líbí. Příjemné podzimní dny.

Jak často chodíte do divadla?

Možnost%
Velmi často, je to moje nejoblíbenější kulturní obohacení6
Párkrát do roka30,1
Bohužel téměř ne, i když bych chtěla53
Do divadla nechodím, nebaví mě to10,8

Přečtěte si také:

   
19.11.2015 - Společnost - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

  1. avatar
    [6] peetrax [*]

    A já mám už vybráno v Brně. Sml16

    superkarma: 1 19.11.2015, 19:33:29
  2. [5] Marcela Macáková [*]

    knihovna — #4 Máte pravdu, je to peprnější, nicméně neurazilo :-)

    Hezké dny.

    superkarma: 0 19.11.2015, 14:11:30
  3. [4] knihovna [*]

    Všechny 3 tituly jsem viděla. Nejvíce se mi líbil W. Allen, též vřele doporučuji, bavila jsem se. Na dotek je taky velmi hezká hra. Ale tu třetí hru, Marcelko, bych nedoporučovala, zvlášť dámám. Ve hře celý večer padají nadávky za každým slovem. Kdyby to nerežíroval můj kamarád, tak odejdu v půlce domů Sml68 Ale jinak Divadlo Na Jezerce mám moc ráda, takže zvěte, zaslouží si to. Sml16

    1. na komentář reaguje Marcela Macáková — #5
    superkarma: 0 19.11.2015, 13:36:14
  4. [3] bobani [*]

    zašla bych si

    superkarma: 0 19.11.2015, 09:24:14
  5. [2] kozeluhova [*]

    děkuji za tipy

    superkarma: 0 19.11.2015, 08:04:33
  6. avatar
    [1] Eliana [*]

    Hned bych šla, ale s kamarádkou Sml16

    superkarma: 0 19.11.2015, 07:18:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme