.

Na Bulovce dnes radí a pomáhají všem pacientům s lupénkou

Novinky

Na Bulovce dnes radí a pomáhají všem pacientům s lupénkou

Lupénkou trpí na čtvrt milionu Čechů. Spousta z nich přitom nemá ponětí, co všechno jim moderní léčba nabízí, aby zmírnila neustálé svědění, bolest a beznaděj. Proto dnes, v návaznosti na Světový den lupénky, otevírá pražská nemocnice Na Bulovce dveře dvou ambulancí Dermatovenerologické kliniky.

K návštěvě ambulance, kde se můžete nechat dnes mezi 9. a 15. hodinou vyšetřit a poradit od odborníků, vyzývá pacienty Pražské centrum pro léčbu psoriázy.

„Pokud pacient s lupénkou trpí kvůli své nemoci v práci, má problémy v partnerských vztazích a sociálním životě, nemůže si vzít krátké kalhoty či sukni, pak není dostatečně léčen a měl by se obrátit na specializované ambulanci pro psoriázu,“ říká prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., přednostka Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK a Nemocnice Na Bulovce. „Ve většině případů umíme pomocí celkové léčby, včetně biologické, dostat pacienta do normálního života.“

Psoriáza je imunitně podmíněné onemocnění, které nejčastěji postihuje pacienty různého věku. Je typická velkými červenými ložisky zbytnělé kůže. Ta se olupují, mohou svědit i bolet. Nemoc se negativně promítá do sociálního a pracovního života pacientů. „Řada lidí s psoriázou léta užívá pouze masti, které jim nepomáhají a o tom, že jsou i jiné možností terapie, vůbec netuší. Jakmile se při běžném léčebném procesu stav pacienta nezlepší alespoň o 75 %, je třeba se svým dermatologem řešit možnost přestupu na jinou léčbu,“ dodává prof. Hercogová.

lupenka

Zdroj foto: Shutterstock

Lupénkou v České republice trpí asi 250 000 lidí, přibližně 25 000 z nich má středně těžkou a těžkou formou. Odbornici odhadují, že cca 12 000 pacientů není dostatečně léčeno a mělo by se zajímat o celkovou léčbu ve specializovaných centrech.

„S velkým množstvím pacientů jsme v kontaktu a díky tomu také víme, že zdaleka nejhorší na celé chorobě je psychická stránka věci. Lidé s lupénkou bývají často vyčlenění ze společnosti. Špatně se jim navazují vztahy, nemohou sehnat zaměstnání,“ říká Aleš Cafourek, specialista na lupénku, www.vesvekuzi.cz, a dodává: „Mezi lupénkáři se středně těžkou a těžkou lupénkou nalezneme 24 % osob trpících depresí, oproti tomu ve zdravé populaci je to necelých 7 %, a 5 % osob s psoriázou přiznalo, že vážně uvažuje o sebevraždě. Osobně proto považuji za nezbytné, aby se šířila osvěta o této chorobě.“

   
31.10.2016 - Redakční novinky - autor: Julie Hájková

Komentáře:

  1. avatar
    [1] Lídy [*]

    Škoda, že nebydlíme v Praze - prospěšná akce Sml67

    superkarma: 0 31.10.2016, 12:09:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme