.

Na albu Na radosti najdete i smutek, říká Aneta Langerová

Novinky

Na albu Na radosti najdete i smutek, říká Aneta Langerová

V pátek 28. listopadu vydává Aneta Langerová dlouho očekávané čtvrté album s příznačným názvem Na Radosti. Nová studiová deska navazuje na titul Pár míst, kterým si Aneta splnila svůj sen, když ke spolupráci přizvala vynikající smyčcové trio a svou dosavadní tvorbu představila v akustické podobě. Písně v intimní atmosféře získaly naléhavější rozměr a album sklidilo velký úspěch u kritiků i fanoušků.

Stejně naléhavá, ale i hravá je její nová deska. Spolu s klavíristou, hudebním skladatelem a producentem Jakubem Zitkem pracovali dva roky na písních, původní hudbě a textech. Inspiraci hledali na magickém místě obklopeni hlubokými šumavskými lesy.

„Na Radosti je místo, kde se zastavil čas a s ním i příběhy lidí, kteří tam žili. Zůstaly jen dvě chalupy na samotě, socha panenky Marie a ruina kaple, kolem které krouží přání těch, kteří tam kdysi den co den chodili, aby našli naději, útěchu a smíření. Nedaleko stojí dům, kde sloužily do 60. let jeptišky a staraly se o sirotky. To místo jsme si zamilovali, okouzlilo nás a vtáhlo do děje příběhů, které chceme vyprávět,“ říká Aneta Langerová.

sdaff

Na albu Na Radosti naleznete 12 autorských písní vyprávějících o dívkách a ženách, které spojuje jejich čistota, křehkost ale současně odvaha a odhodlání jít vlastní cestou. Dokáží naslouchat svému vnitřnímu hlasu a nachází v sobě sílu překonat jakoukoliv překážku, kterou jim život klade do cesty. Někdy mohou být okolím vnímány jako jiné, jejich jinakost však pramení z touhy vést dobrý život, ve kterém jsou upřímné samy k sobě.

„Přála jsem si, aby deska, kterou vydám, byla přístupná všem, aby byla lidová, upřímná a čistá. Jako když jdu na návsi koupit rohlíky k té samé paní, tak jako před pěti lety, pořád tam je, stále počítá mou útratu a tak zvláštně u toho šeptá, píše vše řádně pod sebe, stejně u toho vypadá... a já vím, že to tak bude i za pár let, až půjdu kolem a ucítím tu známou vůni,“ vysvětluje Aneta Langerová.

Autenticita. Osobitá melodika. Silné příběhy - takové je nové album Anety Langerové, na kterém se melodické písně přelívají z šansonové výpovědi s doprovodem klavíru přes syrové kapelní provedení do sugestivní až filmové symfonické instrumentace. Pro celkový zvuk alba jsou charakteristické i kytarové riffy a „podomácku“ vytvořené zvukové samply - prázdný hrnek od kávy se lžičkou, zvuky těla, hořící a praskající kamna či zvuky šumavského lesa.

V podání Anety coby vypravěčky se vymyšlené příběhy stávají skutečnými, můžete se jich dotknout. Jemné odstíny jejího hlasu si vás podmaní a emotivní pěvecký projev postavený na hlubokém prožitku vás nepustí. Deska však překvapivě není jen vážná. Zásadní témata jsou mnohdy doprovázena laskavou ironií, která svědčí o zralosti, ke které Aneta Langerová jako hudebnice dospěla. Jednou autorskou písní na album přispěla i Dorota Barová.

„Vyprávět příběhy, na které mohu nahlížet zvenčí a přesto je prožívat, je pro mě nová, osvobozující zkušenost. Hodně jsme četli, čerpali z legend a příběhů, v písních se však samozřejmě objevují i momenty, které se prolínají s mým životem. Třeba v Bříze zpívám o stromu, v jehož koruně mi táta postavil domek a já z něj pozorovala svět. Ta bříza rostla se mnou, je pevná, symbolizuje mě i můj domov,“ dodává Aneta, která, stejně jako Jakub Zitko, vyrostla na venkově, a proto je pro ni nová deska pomyslným „návratem domů“ ke svým kořenům.

asda

Před měsícem poslala Aneta do světa první vlaštovku z alba, singl Svatá Kordula. Ten se setkal s velmi dobrou odezvou u fanoušků i odborné veřejnosti. Již za 3 dny si budou moci fanoušci poslechnout zbývajících jedenáct písní. „Na desce najdete smíření, naději, ironii osudu, smutek i radosti. Vše je však tak nějak v rovnováze. Přijímat život s nadhledem a pokorou osobně považuji za velké umění,“ uzavírá Aneta.

Symbolický křest desky a premiéra videoklipu k písni Tráva proběhne 15. prosince v pražském divadle Studio DVA. Fanoušci se už teď mohou těšit na jarní turné se čtyřčlennou kapelou v doprovodu smyčcového tria a piana. Koncerty budou symbolicky zahájeny v Jižních Čechách, nedaleko místa, které desku inspirovalo.

scfasf

 

Foto: Olga Špátová

   
26.11.2014 - Redakční novinky - autor: Marta Pušová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] OlgaMarie [*]

  Je mi moc sympatická sama a s paní Martou Kubišovou je Sml67.

  superkarma: 0 26.11.2014, 20:03:29
 2. [6] Alla 11 [*]

  Anetu mám taky moc ráda už od prvních písní v soutěži.

  superkarma: 0 26.11.2014, 18:23:27
 3. [5] spavec [*]

  Dudlajlama — #4 Sml67

  Ano, to je výstižné.

  Pamatuju si, jak jsem to prožívala, když jsem koukala na Česko hledá SuperStar.

  Je mi moc sympatická i tím, jak pomáhá druhým, líbí se mi na ní i to, že byla upřímná a přiznala svou orientaci. Má krásný hlas. Držím Anetě palce, moc přeju, ať se daří.

  superkarma: 0 26.11.2014, 17:27:15
 4. avatar
  [4] Dudlajlama [*]

  Anetu mam moc rada, mam rada jeji hlas a je mi sympaticka jako clovek. Taky cim dal lip vypada.

  1. na komentář reaguje spavec — #5
  superkarma: 0 26.11.2014, 17:14:15
 5. avatar
  [3] lalica [*]

  Sml16 Já jí celkem fandím. Připadá mi taková smutná, možná " zadumaná". Hodně jí asi ovlivnila ztráta maminky.

  superkarma: 0 26.11.2014, 16:57:40
 6. avatar
  [2] kobližka [*]

  Nebojím se přiznat,že já jí ráda teda nemám.

  superkarma: 0 26.11.2014, 16:53:10
 7. [1] spavec [*]

  Anetu mám moc ráda

  Sml16

  superkarma: 0 26.11.2014, 16:47:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme