Zdraví

Na aktivní dovolenou bez obav s antikoncepční náplastí

Ochrana před nežádoucím otěhotněním je důležitou součástí přípravy na období léta a dovolených. Právě v době dovolené, kdy žena mění svůj zavedený denní režim, se totiž zvyšuje riziko, že si zapomene vzít antikoncepční pilulku. Chyby v užívání minimalizuje antikoncepční náplast, jeden z posledních z trendů antikoncepce.

Lepí se jen jednou týdně a účinná látka se z ní uvolňuje ještě dalších 48 hodin. I když si tedy žena zapomene náplast po týdnu vyměnit, je před nežádoucím otěhotněním chráněná ještě následující dva dny.

„Obavy z odlepení antikoncepční náplasti a špatného vstřebávání účinných látek jsou  zbytečné, i když je kůže v době pobytu u moře a intenzivního opalování vystavena extrémnějším podmínkám tepla a vlhkosti než obvykle,“ vysvětluje MUDr. Vladimíra Paseková. „Z klinické studie vyplývá, že přilnavost antikoncepčních náplastí je v normálních podmínkách a při denním kontaktu s horkem i vodou nebo při náročných sportovních aktivitách srovnatelná“, dodává MUDr. Paseková.

V randomizované, otevřené klinické studii* testovalo přilnavost antikoncepční náplasti v normálních podmínkách, poté při každodenním opalování, při koupání, při náročných sportovních aktivitách, v sauně a ve vířivce 30 žen. K odlepení náplasti došlo pouze v 1,1 % případů. Náplasti byly aplikovány a odstraňovány pod kontrolou v klinických centrech. Pro odstraňování náplastí byl použit přístroj, který měřil sílu nutnou k  jejich odlepení.

Překvapivé je, že k odlepení náplastí používaných v normálních a extrémních podmínkách byla zapotřebí stejná síla. Vstřebávání účinných látek z antikoncepční náplasti nebylo nijak ovlivněno horkem, vlhkem nebo slunečním zářením a bylo také v normě i v porovnání s antikoncepčními pilulkami.

Aby ženy užívající antikoncepční náplast dosahovaly výsledků jako při klinické studii, měly by znát a dodržovat několik zásad: náplast lepit na čistou, suchou pokožku a na několik sekund ji přitlačit dlaní. Opalovací nebo tělové krémy se aplikují až po nalepení náplasti. Pravidelně kontrolovat správné přilepení náplasti.

Mnohé ženy ocení i to, že pomocí antikoncepční náplasti lze regulovat příchod menstruace. Oddálit menstruaci v době dovolené je možné kontinuálním užíváním antikoncepce. Oproti klasickému schématu, kdy se náplast lepí 3 týdny a na týden se vysadí, ji lze užívat po dobu šesti po sobě následujících týdnů. Nejedná se o žádný zásah do přirozeného cyklu ženy, jde o naprosto bezpečný způsob, při kterém zůstává antikoncepční účinnost zcela zachována.

Zdroj: z tiskové zprávy www.jednoutydne.cz

   
30.05.2006 - Zdraví - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [13] Meander [*]

  Už dóst!

  superkarma: 0 31.05.2006, 10:47:11
 2. [12] Bébina [*]

  Evru jsem pouzivala 3 mesice a jak rada jsem se vratila k praskum. Ze zacatku jsem byla hodne nervozni, ze se mi to odlepi. Navic naplast se na kuzi vzdycky trosku posune a nikde se nedozvite, jestli ty 2-3mm co zustanou neprilepene vadi nebo ne. Esteticky to taky moc nepusobi, kolem naplasti se chyta bordel, takze mate naplast oramovanou cernym humusem. Lepila jsem na zadek, prislo mi to jako nejmene exponovane misto. Pritel mel obavy se se mnou poradne pomuchlovat, aby mi tu napsat omylem nestrhnul. Vyhodu vidim v pouzivani jenou tydne a v nezatezovani zazivaciho traktu, ale tim to konci.

  superkarma: 0 31.05.2006, 09:16:23
 3. [11] Kytara [*]

  Hm, tak to je docela drahá.

  superkarma: 0 31.05.2006, 08:16:49
 4. [8] Kytara [*]

  A kolik vůbec stojí ta náplast?

  superkarma: 0 31.05.2006, 07:51:54
 5. avatar
  [7] fructia [*]

  Nechtěla bych náplast v žádném případě.. Budí to ve mně nejistotu a raději každý den spolknu tabletku A navíc bych pořád hledala místo, které je pro nalepení nejvhodnější a dopracovala bych se k tomu, že mi vlastně všude překáží

  superkarma: 0 31.05.2006, 07:04:07
 6. avatar
  [6] Vivian [*]

  Ťapina: mně rostou všude... i na tváři máš přece všude takový to chmýříčko, jako má broskev na slupce

  superkarma: 0 30.05.2006, 17:13:50
 7. avatar
  [5] Ťapina [*]

  Vivian: Tak to by bylo jasný, chlupy mi nerostou jenom na čele

  superkarma: 0 30.05.2006, 16:54:43
 8. avatar
  [4] Vivian [*]

  Kdybyste to chtěl někdo vyzkoušet, mám ještě jeden vzorek (bez hormonů). Já jsem to měla na sobě dva dny, pak to šlo dolů. Asi jsem alergická na to lepidlo, nebo co, ale svědilo to jako čert. Drží to fest, to je fakt, aspoň teda po těch dvou dnech na té podrážděné kůži nebylo strhávání nic příjemného. A pokud si to neprozřetelně nalepíte někam, kde rostou chlupy, tak máte vyepilovanej čtvereček

  superkarma: 0 30.05.2006, 16:00:55
 9. [3] Rikina [*]

  v tom případě jsem já z toho 1,1% případů, kterým se to odlepovalo a nedrželo. Bez aktivit. Stačilo se normálně osprchovat a náplast v tahu. Poměrně drahý žert, na to já už víckrát neskočím.

  superkarma: 0 30.05.2006, 15:58:45
 10. avatar
  [2] Lenika [*]

  A jeje, EVRA zase vypruzuje

  superkarma: 0 30.05.2006, 15:54:24
 11. avatar
  [1] Eliana [*]

  mit penize, jdu do toho

  superkarma: 0 30.05.2006, 15:51:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme