Ochrana před nežádoucím otěhotněním je důležitou součástí přípravy na období léta a dovolených. Právě v době dovolené, kdy žena mění svůj zavedený denní režim, se totiž zvyšuje riziko, že si zapomene vzít antikoncepční pilulku. Chyby v užívání minimalizuje antikoncepční náplast, jeden z posledních z trendů antikoncepce.

Lepí se jen jednou týdně a účinná látka se z ní uvolňuje ještě dalších 48 hodin. I když si tedy žena zapomene náplast po týdnu vyměnit, je před nežádoucím otěhotněním chráněná ještě následující dva dny.

„Obavy z odlepení antikoncepční náplasti a špatného vstřebávání účinných látek jsou  zbytečné, i když je kůže v době pobytu u moře a intenzivního opalování vystavena extrémnějším podmínkám tepla a vlhkosti než obvykle,“ vysvětluje MUDr. Vladimíra Paseková. „Z klinické studie vyplývá, že přilnavost antikoncepčních náplastí je v normálních podmínkách a při denním kontaktu s horkem i vodou nebo při náročných sportovních aktivitách srovnatelná“, dodává MUDr. Paseková.

V randomizované, otevřené klinické studii* testovalo přilnavost antikoncepční náplasti v normálních podmínkách, poté při každodenním opalování, při koupání, při náročných sportovních aktivitách, v sauně a ve vířivce 30 žen. K odlepení náplasti došlo pouze v 1,1 % případů. Náplasti byly aplikovány a odstraňovány pod kontrolou v klinických centrech. Pro odstraňování náplastí byl použit přístroj, který měřil sílu nutnou k  jejich odlepení.

Překvapivé je, že k odlepení náplastí používaných v normálních a extrémních podmínkách byla zapotřebí stejná síla. Vstřebávání účinných látek z antikoncepční náplasti nebylo nijak ovlivněno horkem, vlhkem nebo slunečním zářením a bylo také v normě i v porovnání s antikoncepčními pilulkami.

Aby ženy užívající antikoncepční náplast dosahovaly výsledků jako při klinické studii, měly by znát a dodržovat několik zásad: náplast lepit na čistou, suchou pokožku a na několik sekund ji přitlačit dlaní. Opalovací nebo tělové krémy se aplikují až po nalepení náplasti. Pravidelně kontrolovat správné přilepení náplasti.

Mnohé ženy ocení i to, že pomocí antikoncepční náplasti lze regulovat příchod menstruace. Oddálit menstruaci v době dovolené je možné kontinuálním užíváním antikoncepce. Oproti klasickému schématu, kdy se náplast lepí 3 týdny a na týden se vysadí, ji lze užívat po dobu šesti po sobě následujících týdnů. Nejedná se o žádný zásah do přirozeného cyklu ženy, jde o naprosto bezpečný způsob, při kterém zůstává antikoncepční účinnost zcela zachována.

Zdroj: z tiskové zprávy www.jednoutydne.cz

Reklama