Zdraví

Na akné mohou vyzrát i ženy kolem 30 let

Akné se netýká pouze 85 % mladých slečen v pubertě, ale i žen starších. Dvanáct procent žen trápí i kolem 25 let, pět procent i v 45.

S diagnózou různých forem akne vulgaris se dermatologové setkávají ve svých ordinacích nejčastěji. Lehčí formy lze řešit léčebnou kosmetikou a lokálními léčivy, úporné formy akné již vyžadují komplexní léčbu, často pomocí hormonální antikoncepce.

p

MUDr. Andrea Vocilková, kožní lékařka

Akné se netýká jen obličeje

Muže i ženy nejčastěji postihuje akné v oblasti obličeje, dekoltu, ramenou a horní poloviny zad. Na kůži se tvoří uzavřené nebo otevřené komedony, červené pupínky a hnisavé neštovičky, nebo bolestivé hrboly červené až fialové barvy se sklonem k vytváření jizev. I relativně mírné projevy však mohou mít velmi negativní vliv na psychiku pacienta.

Mohou za to androgeny?

Kožní struktury, které jsou při akné postiženy, bývají vlasové nebo chlupové folikuly a přídatné mazové žlázy. Velkou roli v tvorbě akné hrají také mužské pohlavní hormony androgeny, které jsou za normálních okolností i u žen nezbytné pro správnou funkci řady orgánů a tkání. Androgeny mají také za následek zesílenou aktivitu mazových žláz, které vyvolávají mazotok. Pomáhají jim hormony hypofýzy, štítné žlázy a glukokortikoidy, svou roli hraje i dědičnost.

Dynamický proces průběhu akné

Za prvotní problém ve vzniku akné je blokáda vývodu mazové žlázy. Další komplikací je navazující zánět vyvolaný mechanickým drážděním, chemickými pochody a přítomností bakterií.

Léčba akné pomocí zevních léčiv

Léčebné metody jsou zaměřeny na omezení mazotoku a uvolnění rohoviny z ústí mazových žláz. Základem péče je pravidelné čištění pleti, které uvolní přebytečnou rohovinu a odstraní nahromaděný kožní maz. V případě těžších projevů pomáhají léky s přídavkem retinoidů či kyseliny azelainové. Doplňkovou léčbou jsou také ovocné AHA – kyseliny. Léčebný efekt je po krátkém zhoršení příznaků možné očekávat po 4–6 týdnech.

Terapie hormonální antikoncepcí

Pokud je lokální léčba neúspěšná, zvažte možnost použití kombinované hormonální antikoncepce, která tlumí sekreci androgenů, a tím zmírní tvorbu akné. Vhodným přípravkem pro léčbu akné je hormonální antikoncepce s drospirenonem – například YAZ. Studie potvrzující účinnost tohoto preparátu byly provedeny u více než pěti set žen a prokázaly, že u všech došlo ve zlepšení příznaků.

w

Hormonální antikoncepce YAZ využívá režimu 24 + 4, kdy se tablety s kombinací hormonů užívají 24 dní. Pro komfort pacientek se ve 4 denní pauze užívají pilulky bez obsahu účinné látky, což však neovlivňuje průběh akné. Při zahájení této léčby je nutné počítat s tím, že se účinek objeví se zpožděním 2 až 3 měsíců!

Pro koho se hodí?

Celková léčba podáním kombinované hormonální antikoncepce je určena především těm ženám, které si současně přejí  zabránit nežádoucímu početí i léčit akné. Volí se však též jako součást léčby akné u žen a dívek, které pozorují zhoršování projevů před menses. Obecně se při léčbě akné doporučuje také pestrá a zdravá strava s dostatkem vitaminů a minerálů.

   
26.03.2010 - Zdraví - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. [14] VladkaZabka [*]

  Na akné je dobré používat kosmetiku s tea tree olejem a diktamovým olejem, také tonizace pokožky není na škodu - pupínky jsou rychleji pryč.

  superkarma: 0 05.02.2015, 11:36:54
 2. [13] Karfigolka [*]

  Pravda, já jsem nad ním vyzrála, když jsem si koupila krém na akné. Je tam tee trea a to dezinfikuje, ranky se potom lépe hojí.

  superkarma: 0 27.10.2014, 08:43:30
 3. [12] VALERIE11 [*]

  Je vám nad 25 let a stále máte akné? Zbavte se ho!

  tak zde je rada jak se ho zbavit

  http://www.pretty-woman.cz/news/je-vam-nad-25-let-a-stale-mate-akne-zbavte-se-ho-/

  Sml35

  superkarma: 0 05.04.2011, 22:44:01
 4. avatar
  [11] Pimpa M [*]

  No jo, ale co stařena po čtyřicítce, mám do sebe cpát hormony jen kvůli akné? HA jsem na to brala, ale nikdy se to nezlepšilo úplně. Pak mi vylítl tlak a začla bolet hlava, tak jsem musela vysadit a rázem jsem na tom hůř než v pubertě! Neporadili si s tím ani na kožním. Pro mě asi není lék, z kosmetiky jsem vyzkoušela taky kde co.

  superkarma: 0 28.03.2010, 10:40:27
 5. avatar
  [10] wich [*]

  wich — #8 Jak jsem již psala níže - bolesti hlavy v průběhu menstruačního cyklu může ovlivňovat oblast trávicího traktu, kde se HA rozkládá. Několik čtenářek ženy-in tady psalo, že stačilo zaměnit HA za tablety se stejným složením ale potažením. Tak sorry Sml79

  superkarma: 0 27.03.2010, 16:11:38
 6. avatar
  [9] Lucimo [*]

  wich — #8 A co mají potahované tablety společného s migrénou, kterou spouští jiná hladina hormonů?

  Já mám teda bohaté zkušenosti s oběma libůstkama. Jak akné dospělých žen (v pubertě jsem měla pleť jak alabastr), tak migrény, které zhoršuje HA. Bohužel, ještě jsem nenašla ani kosmetiku, ani léčivé přípravky, které by pomohly. Vyjma HA teda, ale tam zase nastupují migrény. Tak volím beďary.Sml80

  superkarma: 0 27.03.2010, 07:33:49
 7. avatar
  [8] wich [*]

  oalison — #5 Nepomohly by ti třeba potahované tablety? Vím, že to tu bylo několikrát v různých diskuzích zmíněno, že dámy měly problémy s bolestí hlavy při HA, což přešlo se změnou tablet na potahované při stejném složení.

  1. na komentář reaguje Lucimo — #9
  2. na komentář reaguje wich — #10
  superkarma: 0 26.03.2010, 17:53:55
 8. [7] macamala [*]

  oalison — #5 La Roche jsem používávala, ale momentálně mi Clinique sedne lépe. Sice je dražší, ale mám prostě po něm pohodovou pleť. Navíc díky typu smíšená mastná se mi nedělají vrásky, přestože mé vrstevnice a dokonce i mladší holky jsou jimi obdařeny.

  superkarma: 0 26.03.2010, 14:49:21
 9. avatar
  [6] wich [*]

  Na akné jsem nikdy netrpěla, ani v pubescenci (max. 1 pupínek před menses). Řekla bych i, že mám pleť čím dál hezčí, ale netuším, čím to je, jestli novou kosmetikou, stravou, pohybem, věkem Sml80

  Partnerovi vždy vyskáčou pupeny, když se vyskytneme někde v zahulené místnosti (bary, kluby...), už v průběhu večera se mu dělají rudé flíčky a do rána, přestože si pleť vyčistí, už má nadílku. Kouření je prostě svinstvo Sml22Sml45

  superkarma: 0 26.03.2010, 14:23:12
 10. avatar
  [5] oalison [*]

  Hm tak to mám smolíka, HA mám zakázanou kvůli migrénám, je fakt že od doby co jí neberu mě hlava bolí minimálně. Jinak s akné mi docela pomohlo LA Roche EffaclarSml79

  1. na komentář reaguje macamala — #7
  2. na komentář reaguje wich — #8
  superkarma: 0 26.03.2010, 11:32:03
 11. [4] Bébéčko [*]

  Moje "malé mimi" měla dost dlouhou dobu problémy s pletí. Teď chodí s přítelem - no spíš s ním téměř bydlí a jelikož studuje a rodinu zatím neplánují, tak jí gynekolog doporučil právě "džez" (jak tomu říkám já), že je to šetrný přípravek a že jí to i pomůže s pletí. A můžu říct, že naše kosmetička, ke které chodíme, sama doznala změn a řekla, že pleť se jí ohromně zlepšila a je to opravdu znát. A to předtím používala tu nejlepší kosmetiku na aknózní pleť, ale nic moc. Tak uvidíme, jak to bude dál.

  superkarma: 0 26.03.2010, 11:01:07
 12. [3] jastura [*]

  tak HA jsem před nějakou dobou vysadila. Sice teď chodím pro změnu na solárko, abych měla záda aspoň trochu OK, ale přece teď nebudu zase začínat s HA, když pomalu přemýšlím, že možná příští rok zkusíme, jestli se povede mimi....

  superkarma: 0 26.03.2010, 09:16:28
 13. [2] macamala [*]

  Čekala jsem něco jiného než nabídku na antikoncepci. Na akné se dá vyzrát i jinak, ne jen antikoncepcí. Já sama mám mastnou pleť, sklon k nějakému pupínku je tu. Našla jsem si takovou kosmetiku, která mi sedne a jsem v pohodě.

  superkarma: 0 26.03.2010, 08:48:29
 14. avatar
  [1] bizonka [*]

  Tu bere kamarádka a je spokojená, opravdu zabírá na acnéSml32

  superkarma: 0 26.03.2010, 07:01:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme