Bulvár

Na adrese nezáleží!


Přečetla jsem si dnešní příspěvky a hlavně reakce pod nimi a po pravdě: chápu všechny, ať už je pro ně lepší bydlení ve velkém městě, v malém městě nebo na vesnici. Vyzkoušela jsem všechny druhy bydlení a na každém se mi vždy něco zdálo naprosto super.

Nemyslím si, že by se lidé v paneláku měli nudit, když mají své zájmy, a taky si nemyslím, že by lidé na vesnici byli jen pod drobnohledem ostatních, možná je těch lidí jen víc, kdo je zkoumají, ale ať si i ti, kteří bydlí na anonymním sídlišti ve velkoměstě přiznají, že jim se přece také stalo, že je někdo někdy pomlouval (možná to bylo v práci, možná i mezi přáteli). Nejdůležitější asi je si z toho nic nedělat, a hlavně se nechovat jako ti ostatní.


Sama jsem žila do svých 18 let na malém 7tisícovém městě. Měla jsem to kousíček do školy, ZŠ i na gympl (nejblíž ze třídy a vždy jsem chodila poslední, oj! vstávat za 5 minut 8, když v 8:10 zvoní, to bylo úžasné). Lékaři i základní odborní lékaři zde také byli (naštěstí jsem jejich služeb příliš využívat nemusela), bylo tu kino a občas se zahrálo i nějaké to divadlo (nakonec v Praze jsem později nechodila o moc častěji), takže i nějaká ta kultura místní se dala využít, a když jsem byla starší, tak se za tou kulturou dalo dobře dojíždět do větších měst.

Nákupy se daly obstarat dobře (dnes po zkušenostech z Prahy si dokonce myslím, že hlavně rychleji než ve velkých městech). Po gymplu jsem odešla studovat a později i pracovat do Prahy, zůstala jsem zde 8 let. A zase to mělo své výhody, častěji jsem mohla chodit do kina, do divadla, mohla jsem si vybrat z různých výstav, zaplavat si do bazénu a nakonec vysoká škola se dá opravdu jen těžko studovat někde za humny. Taky práce se mi tu lépe sháněla a v neposlední řadě jsem za ni měla také velmi dobrý plat.

Na malém městě bych si o tom mohla nechat leda zdát. Pro svobodnou holku přímo ráj. Nyní žiju vdaná a s malým dítětem na vesnici, kam jsem odešla za svým přítelem, dnes manželem. Tolik času, abych mohla chodit do kina a divadla, nemám, přesto není problém se do města občas za kulturou vydat.

Mám řidičák a auto, naštěstí i na benzín, takže i s malým se občas vydám do Prahy za přáteli, kteří tam zůstali. Můžu si zase dojít do divadla a jít nakupovat všechny ty věci, které u nás nekoupím. Ale jinak jsem tu velmi spokojená, chodím s kočárkem na procházky do lesa na houby, dýcháme tu čistý vzduch, a až bude běhat, má k dispozici obrovskou zahradu, aniž bych o něj měla strach, že se mu může něco stát (teda i vesnice má svá rizika, to je jasné, ale když si bude hrát na písku, nemusím mít obavy, že bude znečištěn od psů či feťáků, že se mi ztratí v obchodě, když ho tu každý zná atd.)

Místní obchod pro  běžné nákupy je díky úžasné paní prodavačce velmi dobře zásoben, a potřebuju-li si koupit něco, co zde nemají, tak to jsou věci, které určitě nemusím mít hned, takže si pro ně můžu sjet do nedalekého města. Je pravda, že horší je to už s lékařem, dětskou lékařku i zubařku máme 10 km a nemocnici až 40 km daleko (naštěstí jsme ji potřebovali jen tehdy, když jsem rodila).

Také mám trochu obavy, až budu chtít sehnat práci, ale zatím se tu opravdu cítím velmi spokojená. A tak přeju všem, ať už žijí ve velkoměstě, vesnici či na malém městě, aby se cítili co nejspokojeni, protože opravdu asi nejvíc záleží na tom, kde se člověk cítí doma, a ne jakou má adresu.
Januka


Děkujeme, Januko, za shrnující příspěvek. Není co dodat. Přejeme příjemnou mateřskou dovodlenou a hodně úspěchů při hledání zaměstnání. Ať to vyjde co nejlépe! A když je to k zubaři takovou dálku, posíláme zubní pastu Clinomyn!  

Je vidět, že panelákových myšek máme v diskuzích docela dost. Bydlí někdo ve městě  v domku, nebo o tom jen většina z vás sní?
Pište, šikovné pistatelky odměníme!

redakce@zena-in.cz

   
24.10.2005 - Společnost - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Dášule [*]

  S Janukou naprosto souhlasím. Nelze říct, jestli je lepší bydlet tam nebo onde. Záleží na člověku, co mu vyhovuje. Žila jsem ve velké vesnici. Kino, pravidelně divadlo, dobré obchody, kulturní dům s rozsáhlou možností vyžití. Mít ta obec náměstí, je z ní dnes město, Bydlení jak v rodinných domcích tak v panelácích, velká továrna, do které jezdili pracovat lidé z okresního městě a mnozí se i přestěhovali. Možná by se dalo říct - něco mezi. Studovala jsem v Praze, po 5 letech jsem mluvila přežskou češtinou místo nářečím severní Moravy, ale stále jsem si uvědomovala, že v Praze nezůstanu. Tehdy /konec 60. let/ to byla především otázka bytu. Dál jsme už bydleli střídavě na vesnici /dojížděla jsem do práce do města, protože pro mě práce v místě nebyla/, ve větších i menších městech a já se připravovala na chvíli, kdy dětí opustí domov a já půjdu za svými zájmy a budu mít čas na přátele. Když se ta doba blížila, museli jsme se znovu přestěhovat. Nakonec, když jsem odešla do důchodu, jsme se přestěhovali do krajského města. Známí se divili, říkali, že důchodci se stěhují na vesnici za přírodou, já se stěhovala za divadlem, knihovnou, univerzitou třeho věku. Není snadné v 60 hledat zázemí, ale právě dík škole jsem si získala několik kamarádek. Myslím, že není dobré hledat, co je lepší, kde se lépe žije nebo vyčítat, jaké mají kde výhody. Každý jsme jiný, máme jiné zájmy a potřeby. Někdo by nemohl žít ve městě, jiný na vesnici. Myslím, že člověk by si měl najít to, co mu vyhovuje a kde bude šťastný. Potom nerozhoduje, jestli je to město nebo vesnice, panelák nebo rodinný domek.

  superkarma: 0 25.10.2005, 07:50:03
 2. [4] bedanek [*]

  Naprosto souhlasim. Sikulka!!!!!

  superkarma: 0 24.10.2005, 15:00:17
 3. avatar
  [3] svetluszka [*]

  ...moc hezky jsi to napsala, naprosto souhlasím...
  A rozhodně to není o tom, že ve městě jsou lidi takový a na vesnici makový...... ....

  superkarma: 0 24.10.2005, 13:47:37
 4. avatar
  [1] gerda [*]

  je to fajn, číst vyznání spokojeného člověka. U nás je spíš móda stěžovat si a nadávat a kdo si pochvaluje, je rázem podezřelý. Já se držím toho, co mi vštěpovala babička: když nejsi spokojen s málem, nejsi mnoha hoden. Tak se podle toho snažím žít, čekám pořád na to "mnoho" a celkem to i jde

  superkarma: 0 24.10.2005, 13:38:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme