Zdraví

Mýty spojené s roztroušenou sklerózou

Jaké mýty jsou obvykle spojené s roztroušenou sklerózou? Projevuje se zapomínáním? Je dědičná? Mohou mít pacientky s roztroušenou sklerózou děti? Na tyto otázky máme odpovědi!

1) Roztroušená skleróza se projevuje  zapomínáním

sklerózaToto je mýtus, roztroušená skleróza a stařecká skleróza jsou dvě odlišné nemoci. Roztroušená skleróza se u dvou třetin pacientů projeví mezi 20. a 40. rokem. Slovo skleróza pochází z řeckého skleros, což znamená tuhý. Roztroušená proto, že v CNS vznikají ložiska  o velikosti několika milimetrů až centimetrů, která jsou rozeseta v bílé hmotě mozku a míše. V důsledku zánětlivých změn dochází k rozpadu myelinové pochvy nervových vláken v místě těchto ložisek a tím k poruše vedení vzruchu obnaženým nervovým vláknem a postupně až ke ztrátě. Příznaky jsou velmi různorodé a závisí na postižené oblasti. Často bývá prvním projevem zánět očního nervu. Pacient si stěžuje na poruchy zrakové ostrosti, barevného vidění nebo výpadky zorného pole. Pozornost bychom měli věnovat poruchám citlivosti projevující se často brněním nebo pocity nejistoty např. při chůzi. Poruchy hybnosti mohou postihnout kteroukoliv končetinu a  projevem může být neobratnost až úplná ztráta pohybu. Při postižení drah mozečku vznikají poruchy koordinace pohybů, rovnováhy nebo třes končetin. Postižením nervových drah, které vedou k močovému měchýři a střevům, mohou vzniknout nepříjemné potíže s vyprazdňováním. Pacienti s roztroušenou sklerózou hovoří také o časté únavě, jejíž příčina je zpočátku nejasná. Pro ovlivnění dalšího průběhu onemocnění je  velmi důležitá včasná diagnóza a včasné nasazení léčby.

2) Roztroušená skleróza je dědičná

RS není považována za přímo dědičné onemocnění, řada genetických variací však prokazatelně zvyšuje riziko vzniku onemocnění, jde tedy o rizikové faktory. Studie říkají, že pokud má jeden z rodičů roztroušenou sklerózu, tak je 3% pravděpodobnost, že onemocní i potomek. Pro představu: 97 dětí ze 100 se narodí zdravých. Pokud mají roztroušenou sklerózu oba rodiče, stoupne pravděpodobnosti na 30%. Za vznik choroby může mimo jiné určitá genetická dispozice, nemoc se dědí polygenně – tj. vznik choroby je zprostředkován mnoha geny.

3) Pacientky s RS nemohou mít děti

Pokud je s RS pod lékařským dohledem a naplánuje si své těhotenství s lékařem a v souladu s průběhem nemoci, je možné, aby měla miminko a průběh těhotenství by byl bez vážnějších komplikací. Pacientka může otěhotnět, když je stabilizovaná-tzn. že rok před otěhotněním neměla ataku nemoci, má stabilizovaný nález na magnetické rezonanci a neužívá léky, které by mohly poškodit plod.v průběhu těhotenství. Většina pacientek užívá jen vitamin D, případně malé dávky kortikoidů v dávce, které neohrozí vývoj plodu. Během těhotenství si tělo vytváří hormony, které chrání maminku i dítě. V průběhu těhotenství je nastávající maminka pod dohledem gynekologa a neurologa.

 Riziko potratu není u žen s roztroušenou sklerózou větší než u žen zdravých, vývoj plodu totiž není ovlivňován nemocí samotnou.

4) Roztroušenou sklerózu je možné zcela vyléčit

Roztroušenou sklerózu není možné zcela vyléčit, ale pokud je léčba zahájena včas, je možné průběh nemoci stabilizovat a eliminovat její projevy. Důležité je přizpůsobit nemoci životní styl, brát léky, které tlumí ataku a respektovat doporučení lékařů.

5)  Roztroušená skleróza je nemocí starých lidí

Opak je pravdou, roztroušená skleróza je onemocnění, které postihuje nejčastěji lidi ve věkovém rozmezí 20–40 let, početnější skupinou s tímto onemocnění jsou ženy, které se musejí s nemocí vyrovnávat dvakrát častěji než muži.

   
07.02.2014 - Nemoci - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [16] wich [*]

  Chachito, ale oni to moc dobře vědí, jenže antibiotika nejsou pro farmaceutický prümysl tak výnosná, jako když se ty neuroinfekce nechají dojít do RS, parkinsona, ALS a podobných chuťovek. Takových studií o původu nemoci, je na světě spousta, žel díky nadutosti tzv. lékařů končí spousta lidí (dětí včetně) jako mrzáci.

  superkarma: 0 08.02.2014, 23:40:53
 2. avatar
  [15] Eva_CZ [*]

  http://www.kosmas.cz/knihy/181642/drobnomalby/

  Moc doporucuji tuto knihu, je o uzasnem vlivu psychoterapie na nemocne RS. Napsala ji moje nejlepsi kamaradka a ja jsem ji zhltla jednim dechem.

  superkarma: 0 08.02.2014, 18:45:59
 3. [14] chachita [*]

  My v rodině máme RS. Moje babička na ni zemřela a má sestra ji má diagnostikovanou. RS ji diagnostikovali včas, takže již 15 let je stabilizovaná. Porodila i zdravou dceru a nyní čeká dalšího potomka. Samozřejmě v průběhu těhotenství byla/je pod dohledem lékařů z neurologie. Pravda je, že pořád je o RS píše či mluví, ale doposud nikdo povolaný nedokáže vysvětlit odkud se tato nemoc vůbec bere. A je i pravda, že spousta lékařů není tuto nemoc ani nebere ohled. Když např. řekneme, že tuto nemoc máme v rodině, stejně vám spousta z nich odvětí, že není dědičná.

  superkarma: 0 07.02.2014, 19:55:50
 4. [13] Karo Líná [*]

  Rikina — #6 Přesně tak. Mám známou s RS, přestože je na tom od dvaceti let špatně, trvala na tom, že musí mít za každou cenu děti. Doktoři ji varovali, že nejenže je tam jistá dědičnost, kromě toho je ještě větší riziko, že po porodu skončí definitivně na vozíku. Po prvním dítěti na něm neskončila, po druhém už ano Sml68 Takže má dvě děti, pohybuje se na vozíku, její zdravotní stav je příšerný, o děti i o ni pečuje manžel a ještě hrozí, že děti budou taky nemocné, teda kromě toho, že si maminku vůbec neužijí a vše se podřizuje jí, protože polovinu času tráví po nemocnicích Sml3 No ale hlavně že má vysněné děti, že.

  superkarma: 0 07.02.2014, 17:18:06
 5. avatar
  [12] wich [*]

  peetrax — #11 Alternativní medicína ne, onemocněla jsem LB, tak jsem se po nesmyslných peripetiích začala léčit u specialistky na LB v ordinaci v Blavě. Smutný fakt, že takto závažné chorobě, která je právě často příčinou těchhle všelijakých syndromů, v celém Československu rozumí dva doktoři Sml68

  superkarma: 0 07.02.2014, 11:47:15
 6. avatar
  [11] peetrax [*]

  wich — #10 dala jsi se na cestu alternativní medicíny, nebo jsi potkala rozumného doktora?

  1. na komentář reaguje wich — #12
  superkarma: 0 07.02.2014, 11:15:42
 7. avatar
  [10] wich [*]

  To je sice všechno pěkné, ale proč třeba machři v bílých pláštích nezkoumají příčiny RS? Vesele rvou do lidí velmi nebezpečné kortikoidy, po kterých to mnohdy končí fatálně, protože imunita pustí to poslední, co ještě držela. RS, Parkinson, Alzh., ALS, to všechno jsou syndromy, které mají příčiny různé a ty často stojí v různých neuroinfekcích, ať už jde o borelie, chlamydie, bartonely, mykoplasma... Málem jsem taky skončila s diagnozou RS a děkuji tomu, kdo mě osvítil a pomohl získat zpátky zdraví.

  1. na komentář reaguje peetrax — #11
  superkarma: 0 07.02.2014, 10:23:44
 8. avatar
  [9] peetrax [*]

  gerda — #3 Sml15 Sml79

  superkarma: 0 07.02.2014, 09:26:50
 9. avatar
  [8] peetrax [*]

  posp — #4 ať se drží i dál. Přeju hodně síly a zdraví - v rámci možností. Sml72

  superkarma: 0 07.02.2014, 09:25:18
 10. avatar
  [7] peetrax [*]

  carmi — #2 Sml22 asi to byl zkrat. Byl z lékařské rodiny, tak měl asi tucha o tom, jak to může - ale nemusí - rychle s člověkem zamávat.

  superkarma: 0 07.02.2014, 09:24:44
 11. [6] Rikina [*]

  Ohledně těch dětí - i 3% se mi zdá hodně. Sml80 To bych potomkovi neudělala, vědět, že mám nemoc, kterou by mohlo dítě zdědit, tak bych radši žádné neměla.

  1. na komentář reaguje Karo Líná — #13
  superkarma: 1 07.02.2014, 08:04:55
 12. avatar
  [5] gerda [*]

  posp — #4 Někdy je opravdu štěstí - znám paní, která s rs marodí ...... no, vím o tom od roku 1968, čili je to půl století. Je pravda, že se už tehdy pohybovala doma jen po kolenou a na vozíku, ale zdárně vychovala tři děti - za vydatné pomoci jejího druhého obětavého manžela. Třetího kluka už měla za své nemoci, první dvě děti byly z předchozího manželství, kdy ji chlap opustil právě kvůli chorobě.

  superkarma: 0 07.02.2014, 07:01:24
 13. [4] posp [*]

  Mám manžela a ten RS má už 20let.Drží se .

  1. na komentář reaguje gerda — #5
  2. na komentář reaguje peetrax — #8
  superkarma: 0 07.02.2014, 06:18:36
 14. avatar
  [3] gerda [*]

  Souhlasím s vámi. Měl ji švagr. Píšu "měl", protože na ni zemřel. VŠ, zlatý člověk. Přitom, kdo o jeho nemoci nevěděl, si mohl myslit, že je opilý jak vrávoral.

  1. na komentář reaguje peetrax — #9
  superkarma: 0 07.02.2014, 05:35:59
 15. avatar
  [2] carmi [*]

  peetrax — #1Škoda, možná ho čekalo ještě hodně plnohodnotných let. 

  Jedna moje spolupracovnice se dozvěděla, že má RS asi v 35 letech, ale šlo to s ní hrozně rychle, zaměstnavatel se snažil, jak mohl, z původní práce vyžadující VŠ (což měla) skončila u té nejméně náročné práce, ale pak už nestačila ani na ni.  Ano, je to hnusná nemoc.

  1. na komentář reaguje peetrax — #7
  superkarma: 0 07.02.2014, 03:53:24
 16. avatar
  [1] peetrax [*]

  Nas kamarad bohuzel RS ma, uz se pohybuje jen na invalidnim voziku. A tehdy dvacetilety syn nasich znamych po diagnostikovani RS spachal sebevrazdu. Hnusna nemoc.

  1. na komentář reaguje carmi — #2
  superkarma: 0 07.02.2014, 00:23:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme