Zdraví

Mýty o tamponech zbořeny

Okolo používání tamponů koluje spousta pověr. Je na nich něco pravdy? Zeptali jsme se za vás a přinášíme vám odpovědi, ze kterých se dozvíte, jestli je opravdu čeho se bát, nebo jestli můžete své obavy hodit za hlavu.

Mýtus je jako zlozvyk. Zbavte se ho dřív, než vám přeroste přes hlavu

o.b.Ženy se často obávají, že používání m tamponů dochází k narušení vaginální flóry a ke vzniku infekce. Nebyl a zjištěna žádná souvislost mezi používáním tamponů a vaginálními infekcemi. Kromě toho nesčetná léta zkušeností žen s tampony na trhu poskytují přesvědčivý důkaz, že používání tamponů ani nezpůsobuje infekci, ani nezvyšuje riziko pro její získání.

Tampony nezpůsobují infekce

Protože tampony absorbují menstruační tekutinu už v pochvě, pomáhají ji rychleji čistit od menstruační krve. Menstruace samotná totiž mění vaginální prostředí, a to se stává náchylnější k rozmnožení choroboplodných mikrobů a vzniku mikrobiální nerovnováhy.

Nicméně se ukázalo, že u uživatelek tamponů se na rozdíl od uživatelek hygienických vložek při menstruaci tolik nesnižuje obsah prospěšných mléčných bakterií v pochvě, a naopak výskyt nežádoucích střevních bakterií (z konečníku) ve vagině je během menstruace nižší. Tampony tedy nejenže nezpůsobují infekce, ale navíc podporují zdravou mikrobiální rovnováhu vaginálního prostředí a její přirozenou obranyschopnost proti případné infekci.

Tampony neblokují menstruační krvácení

o.b.Ženy se mne ptají, jestli tamponem nezablokují odtok menstruační krve. Samozřejmě, že ne! Tampon není zátka, absorbuje menstruační tekutinu v mnohém stejným způsobem, jako houba pohlcuje vodu. Jakmile se tampon úplně nasákne krví, začne prosakovat, krvácení neblokuje. Naopak tím, že tampon nasává menstruační krev již v pochvě, pomáhá ji rychleji odstranit z pochvy a držet intimní partie čisté a suché. Klinické výzkumy ukázaly, že ve srovnání s uživatelkami vložek bylo u uživatelek tamponů rozmnožení choroboplodných bakterií nižší a obnovení přirozené rovnováhy intimního prostředí po menstruaci rychlejší.

Tvrzení o škodlivosti poševních tamponů je historický přežitek. Správné a pravidelné používání poševních tamponů nepřináší jejich uživatelkám žádná zdravotní rizika.

Důvěřujte o.b.®, tamponům doporučovaným Českou gynekologicko-porodnickou společností.
Používání o.b.® je bezpečné po celou dobu menstruace.
Tak proč nezvolit jedničku mezi tampony?
o.b.® - Pocit volnosti a bezpečná ochrana po celou dobu menstruace.
Zbavte se starostí, žijte naplno.
www.myob.cz

   
12.02.2010 - Zdraví - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [7] mio [*]

  Irad — #6 Suzanne — #2 moje kamarádka z nich ten syndrom toxického šoku taky měla. Skončila na pár dní v nemocnici..je to cca 15 let. Nikoho jiného neznám, ale určité riziko tam opravdu je..

  U mě dobrýSml30

  superkarma: 0 14.02.2010, 13:49:03
 2. avatar
  [6] Irad [*]

  Já tampóny fakt nezavrhuji. Sama je používám. Jen říkám, že by se mělo mluvit o výhodách i rizikách. 

  Suzanne — #2 Moje spolužačka na to málem umřela. Proto mě vždycky naštve, když někde čtu, že je to naprosto bezpečný způsob. Ono by se o rizikách mluvit mělo - už jen proto, aby to holka včas odhalila. I když je to fakt malé procento lidí, co tím trpí, tak to tu prostě je. No, a právě v průběhu menstruace si málokterá uvědomí, že ta nevolnost může být způsobena i jinak - než tím, že máme prostě své dny..

  Lotka — #3 Možná by neuškodilo se aspoň kouknout, co to je Sml57

  1. na komentář reaguje mio — #7
  superkarma: 0 14.02.2010, 13:00:21
 3. avatar
  [5] RenataP [*]

  marcous — #4 Mě se s nima chce pořád zase čůrat... ale zas tenhle diskomfort ráda přežiju, mít vložku si už nedovedu představit, to bych se musela odstěhovat do nějaký tý menstruační chatrče a tam se cítit hnusně x dní...fuj.

  Naštěstí už to 5 let řešit nemusím...Sml24

  superkarma: 0 14.02.2010, 08:39:39
 4. avatar
  [4] marcous [*]

  no,když jsem ještě tyto produkty potřebovala,tak 1-2dny nejsilnějšího krvácení tampony nešly - bolelo mě po chvíli břicho - s vložkou ne,ale jinak s tampony byla pohodaSml22

  1. na komentář reaguje RenataP — #5
  superkarma: 0 13.02.2010, 22:23:39
 5. avatar
  [3] Lotka [*]

  Irad — #1 zřejmě jsi stále v němSml57

  1. na komentář reaguje Irad — #6
  superkarma: 0 13.02.2010, 08:47:32
 6. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Irad — #1 Jen neznám nikoho, kdo by tím trpěl. Jedna známá říkala, že je jí po tamponu strašně špatně, ale pak dodala, že jí je strašně špatně i s vložkouSml30

  1. na komentář reaguje Irad — #6
  2. na komentář reaguje mio — #7
  superkarma: 0 12.02.2010, 21:19:17
 7. avatar
  [1] Irad [*]

  Tampony způsobují Syndrom toxického šoku.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #2
  2. na komentář reaguje Lotka — #3
  superkarma: 0 12.02.2010, 17:48:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme