Domácnost

Mýty o praní a sušení

Praní prádla je dnes naprosto běžnou součástí života každého z nás. Přesto o praní a sušení koluje spousta mýtů. Na pravou míru je uvádí Pavel Trka ze společnosti Whirlpool.

persil1. Pokud naplním pračku větším množstvím prádla než je uvedená maximální kapacita, bude prádlo více zmačkané a špatně se vypere

Pravda
Pračky mají svoji maximální kapacitu a není vhodné je přeplňovat, protože prádlo je více stlačené, nedostane se k němu tedy dostatek prášku a nemá možnost se správně pohybovat. Navíc může dojít k poškození pračky.

2. Pračky používající při praní páru jsou šetrnější k oblečení a lépe vyperou i silně zašpiněné prádlo

Pravda
Pára má schopnost proniknout do vláken a lépe je zbavit nečistot. Zároveň je k oblečení šetrnější a působí antibakteriálně. Pára je vstřikována do bubnu během praní i při nižších teplotách (např. 40 °C) a nastavená teplota je udržována po celou dobu praní.

3. Každý prací prostředek nechává na oblečení skvrny

Omyl
Tekutý prací prostředek je od samého začátku tekutý, proto se ve vodě okamžitě rozpustí a na prádle nezanechá žádné bílé zbytky. Použití sypkého prášku je tedy vhodnější spíše pro delší cykly.

4. Vrchem plněné pračky mají malou kapacitu a jsou vhodné pouze pro jednotlivce

Omyl
Vrchem plněné pračky mají dnes již standardní kapacitu 5 - 6 kg, což je kapacita, která se vyrovná nejprodávanějším předem plněným pračkám a je vhodná i pro rodinu s dítětem.

5. Pračky je možné nastavit tak, aby běžely na noční proud.whi

Pravda
Většina praček má dnes funkci odložený start, která umožní nastavit pračku dopředu na dobu, ve které je snížená sazba elektrického proudu.

6. Prádlo se při 1200 ot/min vždy zmačká, je tedy lepší používat méně otáček.

Pravda i omyl
Zcela záleží na typu materiálu, z kterého je oblečení vyrobeno. Bavlna je odolná a vysoké otáčky ji nevadí. Jemné tkaniny zase vysoké otáčky rády nemají. Volba programu ale toto dilema vyřeší. Například při nastavení programu praní jemného prádla u praček se 6. smyslem nedojde ke spuštění nevhodného odstřeďování.

7. Jeden program bohatě stačí na všechny druhy tkanin

Omyl
Pokud nastavíte pračku na praní tkanin, které perete, technologie 6. smysl zabrání nastavení či spuštění nevhodného odstřeďování či příliš vysokých teplot. Je proto vhodné používat programy podle typu tkaniny.

8. Praní ve vrchem plněných pračkách je pohodlnější

Pravda
persilObsluha pračky shora je praktičtější a díky maxi otvoru bubnu se prádlo do pračky dobře vkládá. Navíc je u těchto praček možné odstranit žebro z bubnu a například vyjmout předmět, který se dostane mezi buben a pračku.

9. Sušičky poškozují prádlo

Omyl
Stejně jako při praní je při sušení nutné kontrolovat štítky na prádle, zda je vhodné pro sušení v sušičce. Pokud je tkanina označená jako vhodná do sušičky, sušení ji nepoškodí.

10. Sušičky usnadní žehlení, ušetří čas i námahu

Pravda
Vzduch v sušičce proudí tak, že tkaniny jsou nadýchané a ve většině případů není potřeba je dále žehlit. I při spotřebě sušiček okolo 3,5 kW/ hod tak ušetří 2,5 kW/hod za žehlení, navíc ale šetří čas a námahu.

11. Sušičky nejsou vhodné pro alergiky

Omyl
Při sušení na balkoně či zahradě na sebe prádlo alergeny nachytá, zatímco v sušičce jsou díky filtrům odstraňovány. Filtry navíc zachycují chlupy domácích mazlíčků.

Náš tip na kvalitní pračku

Předem plněná automatická pračka Whirlpool AWO/D 6104/D v energetické třídě A-30 % (odpovídá A+++) je vybavena unikátní inteligentní technologií, která optimalizuje její chod a zajišťuje perfektní vyprání prádla při úspoře až 30 % energie, vody a času (oproti energetické třídě A). Pračka si poradí s různými druhy prádla a díky vícefázovému pracímu cyklu Clean+ perfektně vypere i silně zašpiněné prádlo při nízkých teplotách.

   
14.09.2010 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [3] SStream [*]

  Klára Křížová — #1 můžu dotaz? sušičku nemám a moc o ní uvažuju, jaké jsou zkušenosti? Realita vs. to, co jsi čekala? Já totiž čekám, že do sušičky hodím mokré prádlo, představme si třeba povlečení a vytáhnu ho suché, poskládám a hotovo. Musí se třeba ještě po sušení nechat dovětrat nebo tak něco? Neumím si to moc představit a v mém okolí nikdo sušičku nemá. Díky moc za info :-)

  superkarma: 0 15.09.2010, 12:18:40
 2. avatar
  [2] peetrax [*]

  A já jsem četla "Mýty o přání" a těšila se na článek od Míši. Sml52

  superkarma: 0 14.09.2010, 09:46:44
 3. [1] Klára Křížová [*]

  Sušička je Sml67

  1. na komentář reaguje SStream — #3
  superkarma: 0 14.09.2010, 08:11:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme