Domácnost

Mýty o praní a sušení

Praní prádla je dnes naprosto běžnou součástí života každého z nás. Přesto o praní a sušení koluje spousta mýtů. Na pravou míru je uvádí Pavel Trka ze společnosti Whirlpool.


1. Pokud naplním pračku větším množstvím prádla než je uvedená maximální kapacita, bude prádlo více zmačkané a špatně se vypere

 • Pravda

Pračky mají svoji maximální kapacitu a není vhodné je přeplňovat, protože prádlo je více stlačené, nedostane se k němu tedy dostatek prášku a nemá možnost se správně pohybovat. Navíc může dojít k poškození pračky.

2. Pračky používající při praní páru jsou šetrnější k oblečení a lépe vyperou i silně zašpiněné prádlo

 • Pravda

Pára má schopnost proniknout do vláken a lépe je zbavit nečistot. Zároveň je k oblečení šetrnější a působí antibakteriálně. Pára je vstřikována do bubnu během praní i při nižších teplotách (např. 40 °C) a nastavená teplota je udržována po celou dobu praní.

3. Každý prací prostředek nechává na oblečení skvrny

 • Omyl

Tekutý prací prostředek je od samého začátku tekutý, proto se ve vodě okamžitě rozpustí a na prádle nezanechá žádné bílé zbytky. Použití sypkého prášku je tedy vhodnější spíše pro delší cykly.

4. Vrchem plněné pračky mají malou kapacitu a jsou vhodné pouze pro jednotlivce

 • Omyl

Vrchem plněné pračky mají dnes již standardní kapacitu 5 - 6 kg, což je kapacita, která se vyrovná nejprodávanějším předem plněným pračkám a je vhodná i pro rodinu s dítětem.

5. Pračky je možné nastavit tak, aby běžely na noční proud.

 • Pravda

mytyVětšina praček má dnes funkci odložený start, která umožní nastavit pračku dopředu na dobu, ve které je snížená sazba elektrického proudu.

6. Prádlo se při 1200 ot/min vždy zmačká, je tedy lepší používat méně otáček.

 • Pravda i omyl

Zcela záleží na typu materiálu, z kterého je oblečení vyrobeno. Bavlna je odolná a vysoké otáčky ji nevadí. Jemné tkaniny zase vysoké otáčky rády nemají. Volba programu ale toto dilema vyřeší. Například při nastavení programu praní jemného prádla u praček se 6. smyslem nedojde ke spuštění nevhodného odstřeďování.

7. Jeden program bohatě stačí na všechny druhy tkanin

 • Omyl

Pokud nastavíte pračku na praní tkanin, které perete, technologie 6. smysl zabrání nastavení či spuštění nevhodného odstřeďování či příliš vysokých teplot. Je proto vhodné používat programy podle typu tkaniny.

8. Praní ve vrchem plněných pračkách je pohodlnější

 • Pravda

Obsluha pračky shora je praktičtější a díky maxi otvoru bubnu se prádlo do pračky dobře vkládá. Navíc je u těchto praček možné odstranit žebro z bubnu a například vyjmout předmět, který se dostane mezi buben a pračku.

9. Sušičky poškozují prádlo

 • Omyl

Stejně jako při praní je při sušení nutné kontrolovat štítky na prádle, zda je vhodné pro sušení v sušičce. Pokud je tkanina označená jako vhodná do sušičky, sušení ji nepoškodí.

10. Sušičky usnadní žehlení, ušetří čas i námahu

 • Pravda

Vzduch v sušičce proudí tak, že tkaniny jsou nadýchané a ve většině případů není potřeba je dále žehlit. I při spotřebě sušiček okolo 3,5 kW/ hod tak ušetří 2,5 kW/hod za žehlení, navíc ale šetří čas a námahu.

11. Sušičky nejsou vhodné pro alergiky

 • Omyl

Při sušení na balkoně či zahradě na sebe prádlo alergeny nachytá, zatímco v sušičce jsou díky filtrům odstraňovány. Filtry navíc zachycují chlupy domácích mazlíčků.

   
29.03.2010 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [3] mio [*]

  mysak — #2 wich — #1 mně v Brně taky voní Sml16

  superkarma: 0 29.03.2010, 22:28:17
 2. avatar
  [2] mysak [*]

  wich — #1 v Ostravě smrdí venkem, na vesnici voní zahradou Sml22

  1. na komentář reaguje mio — #3
  superkarma: 0 29.03.2010, 21:06:54
 3. avatar
  [1] wich [*]

  Pravdy a mýty o praní moc neřeším Sml80  Na efektivní praní mám své postupy.

  * Bílé a světlejší prádlo peru na 60°C v Persilu, Arielu, ostatní na 40°C v gelu-balzámu. Všechny barvy poctivě třídím, žádné mixy Sml23 Zaprané prádlo nebo se zbytky prášku jsem neměla. Programy volím různé, dle prádla. Úsporu neřeším - peru cca denně, tak těch šest praček (ne plných) to bude určitě a nikdy jsem nedoplácela ani za vodu ani za elektřinu Sml59 Pračka si prádlo zváží a vodu nadávkuje.

  * Co mám sušičku, dávám do ní takřka každé prádlo. Už jsem si zvykla, jak prádlo krásně voní a je nadýchané. Na zahradě sušené smrdí venkem nebo nevoní Sml80

  1. na komentář reaguje mysak — #2
  2. na komentář reaguje mio — #3
  superkarma: 0 29.03.2010, 10:06:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme