Vaření

Mýty o mytí v myčce…

Dokonale čisté nádobí? Zní to jako sen i přesto, že na pomoc máte myčku nádobí? Možná se to na první pohled nezdá, ale i tato téměř plně automatická činnost v sobě ukrývá mnoho úkonů, kterými ovlivňujete jeho výsledek. Jak naskládat nádobí do myčky? Je nutné odmáčet nádobí předem? Podle čeho volit mycí prostředek? S čím a jak mycí prostředek kombinovat?

Na rozdíl od ručního mytí nádobí je tzv. automatické mytí i chemický proces. Myčky nádobí čistí nádobí pomocí proudu horké rozprašované a rozstřikované vody s mycím prostředkem, čímž jsou rozpouštěny a smývány nečistoty. Poté je vše několikrát opláchnuto a dochází k odplavení zbytků nečistot a mycího prostředku. Nakonec je odčerpána voda a nádobí se suší. Výhodou je, že v průběhu mycího procesu nepřichází naše ruce do kontaktu s mycím roztokem a lze tak použít silnější koncentrace účinných látek, stejně jako vyšší teplot u vody. Tím odpadají případné dermatologické problémy způsobené vlivem saponátu na pokožku rukou.

myčka

Volba čistícího prostředku

Čeká vás nelehké rozhodování, neb máte několik možností volby – multifunkční čistič nebo standardní čistič s aditivy.

 • Multifunkční čistič = všechny funkce mytí v jednom prostředku
 • Standardní čistič = čistící prostředek + sůl + oplachovač

Mezi multifunkční čističe se většinou řadí prémiové produkty, které poskytují více funkcí, především funkci soli a oplachovače. Ty nejlepší značky ale nabízejí i další funkce, jako lesk nerezového nádobí, ochrana skla a dekoru, ochrana před vodním kamenem.

Příklad:  Somat GOLD Micro Active tabletách – limitovaná edici.

Mezi standardní čističe řadíme produkty označené jako Classic – tablety, gely a prášek. Zatímco multifunkční produkty disponují řadou funkcí včetně oplachovače a soli, standardní čističe, tzn. produkty Classic tyto funkce v sobě nemají a pro skvělý výsledek je tedy nutné je s těmito aditivy kombinovat. To znamená, že pro dosažení optimálního mycího výsledku je potřeba standardní čistič doplnit o sůl a oplachovač.                                                                      

Somat

Příklad:   Somat Classic tablety, Somat Standard gel, nebo Somat Standard prášek.

Do skupiny aditiv spadá sůl, oplachovač/leštidlo, čistič myčky a osvěžovač myčky.

Pokud máte velmi tvrdou vodu (nad 21°dH) měli byste přidat sůl a oplachovač také k multifunkčním produktům. O tvrdosti vody vás bezplatně informuje vodárna v místě vašeho bydliště.

Jak, kam a jak často dávkovat

Všechny čisticí prostředky musí být vloženy do dávkovače tak, aby byly použity ve správný čas v průběhu hlavního mycího cyklu. Při používání gelů a prášku získáte dokonalý výsledek, pokud dodržujete doporučené dávkování, které je uvedeno na zadní straně balení každého produktu (např. Somat GOLD Gel). Tablety a gelové kapsle jsou  připraveny k použití ve formě doporučené dávky pro jeden mycí cyklus (např. Somat GOLD Micro Active tablety či Somat GOLD gelové kapsle).

Způsob dávkovaní závisí na tom, jaký druh čisticího prostředku používáte. Do hlavního dávkovače se vždy před každým použitím myčky umístí „hlavní“ čisticí prostředek – tableta, gelová kapsle, gel nebo prášek. Součástí myčky jsou standardně i další dávkovací komory, a to pro sůl a pro oplachovač/leštidlo. Ty do myčky v případě použití standardních čisticích prostředků dávkujeme do zásoby, přičemž si následně s ohledem na tvrdost vody a výsledek mytí regulujeme jejich dávkování. O nutnosti doplnění nás většinou informuje kontrolka v myčce. V případě použití multifunkčních prostředků dávkujete jen jeden prostředek a už se nemusíte o nic dalšího starat.

Programy a teploty mytí nádobí

Moderní myčky nádobí v současnosti disponují takovými programy, které pokryjí jakékoliv vaše přání, a věřte, že všechny z nich vám v porovnání s ručním mytím nádobí ušetří jak vodu, tak i energii, o vašem času nemluvě. Kromě normálních/univerzálních programů s mycí teplotou 55 – 70 °C, je možné použít pro sklo či málo znečištěné nádobí rychloprogramy/šetrné programy s rozsahem teploty 35 – 45 °C nebo ekoprogramy s teplotami v rozmezí 50 – 55 °C. Toto teplotní rozmezí berte jako orientační, konkrétní údaje hledejte u jednotlivých výrobců a modelů myček nádobí.

   
14.10.2015 - Vaření - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [21] Eva_CZ [*]

  Rikina — #20nekde delas chybu, ja mam z mycky nadobi uzasny. vc. hrncu, panvi a vseho. Tady jsou mycky jednak obrovsky a druhak strasne jednoduchy, vlastne pouzivam jen 2 programy a velka spokojenost. Sml22

  superkarma: 0 15.10.2015, 02:56:31
 2. [20] Rikina [*]

  Myčku jsem párkrát zkusila a už ji vůbec nepoužívám, mně to nevyhovuje. Mycí cyklus trvá strašně dlouho, celou tu dobu pořád běží čerpadlo, takže spotřeba vody musí být naprosto nehorázná, navíc musí ohřívat studenou, takže zbytečné plýtvání elektřinou, a mycí prostředky jsou sprostě drahé. Výsledek toho všeho je nevalný, sklenice umeju líp v ruce a hrnce taky. Navíc od toho leštidla je všechno nádobí povlečené vrstvičkou čehosi, co blbě vypadá a ještě hůř chutná - cokoli naleju do sklenice umyté v myčce, má chemickou pachuť. Takže je lepší, když nádobí umeju rovnou v dřezu, než abych to po myčce ještě oplachovala. Jelikož nijak nevyvařuju, tak je nádobí málo a těch pár minut tomu věnovat mě nezabije. Sml80

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #21
  superkarma: 0 14.10.2015, 22:31:53
 3. avatar
  [19] diblice [*]

  Mickey Mouse — #18jak kde, po mně nová myčka chtěla test a když jsem hodnoty srovnala s její tabulkou, tak to na mně řvalo, že sůl je zbytečná a už tak myju od března

  superkarma: 0 14.10.2015, 20:02:01
 4. avatar
  [18] Mickey Mouse [*]

  Eva_Fl — #17Tady v ČR je někde hrozně tvrdá voda. Na tu tableta nestačí, musí se přidávat sůl... Sml80

  1. na komentář reaguje diblice — #19
  superkarma: 0 14.10.2015, 19:32:28
 5. avatar
  [17] Eva_CZ [*]

  Tady se zadny soli nepouzivaji. Sml23 Bud myci prostredek a lestidlo, nebo tableta.

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #18
  superkarma: 0 14.10.2015, 18:37:15
 6. avatar
  [16] LudPa [*]

  Mé umyté sklenice a sklenice z myčky, vyhrávám 1:0, dcera mi vrátila pekáč z francouzských brambor umytý v myčce-taky vedu. Nádobí umývám HNED a pod tekoucí vodou.Samozřejmě, že když šmejdím houbičkou, vodu zastavím. A JE TO!Sml80

  superkarma: 0 14.10.2015, 18:08:07
 7. avatar
  [15] chanahd [*]

  Mickey Mouse — #13 to mi povídej, pračka nám odešla nenávratně ani ne po 3 letechSml15 Doufám, že nová vydrží dýl.

  superkarma: 0 14.10.2015, 17:49:37
 8. [14] anina4 [*]

  myčku máme 15 let a občas se nám začne sekat program,asi už dosluhuje,ale nedovedu si to bez ní představit, určitě šetří vodu, čas .....už šetřím na novou

  superkarma: 0 14.10.2015, 16:16:10
 9. avatar
  [13] Mickey Mouse [*]

  chanahd — #10 Po osmi letech jsme tento rok na myčce opravovali přelomený drát k elektronice. Myčka je jinak docela jednoduché zařízení, kde se toho moc rozbít nemůže. Lednice nebo pračky jsou mnohem náchylnější k závadám. Lednice kvůli kompresorům a netěsnostem chladícího okruhu, u praček se ničí motory a zavěšení bubnu.

  1. na komentář reaguje chanahd — #15
  superkarma: 0 14.10.2015, 15:51:21
 10. avatar
  [12] diblice [*]

  chanahd — #10záleží, co si koupili, já měla první obyčejné Ardo a myla víc jak 9let bez problémů, pak ji asi dcera prošlápla dvířka a už nešla dovřít,tudíž ani zapnout, takže rozbití nebylo vinou výrobku, za celou dobu se jen jednou měnila odpadní hadice

  superkarma: 0 14.10.2015, 14:28:24
 11. avatar
  [11] Mickey Mouse [*]

  Boros — #2 S myčkou rozhodně není nutné nádobí ani oplachovat předem ani dodatečně umývat v ruce. Záleží jen na správném nastavení dávkování soli, dobrém čistícím prostředku a použití vhodného programu podle zašpinění nádobí.

  Důležité je, že myčka vyžaduje pečlivé rovnání nádobí tak, aby se nikde nezakrývalo a nedotýkalo. Jinak zůstanou zakryté části úplně neumyté.

  Jediné, co myčka nezvládne, jsou dlouhodobě napečené pánve a pekáče. V takovém případě myčka omyje jen vrchní vrstvu a až na povrch nádobí se nedostane. I tak ale po několika "průchodech" myčkou i napečená špína postupně povolí.

  superkarma: 0 14.10.2015, 14:20:42
 12. avatar
  [10] chanahd [*]

  My tedy doma myčku nemáme, k nám do kuchyně by se ani nevlezla.

  Ale s úsporou, nevím. Sice se uspoří na vodě. Ale zase ta myčka není zadarmo. Tetě, sestřenici i kamarádce se rozbila něco po dvou letech, tedy po záruční době. Oprava zase nějaká ta tisícovka navíc... takže nakonec úspora peněz vesměs žádná.Sml80 Jen snad úspora času.

  1. na komentář reaguje diblice — #12
  2. na komentář reaguje Mickey Mouse — #13
  superkarma: 0 14.10.2015, 12:50:50
 13. [9] dadma [*]

  Myčku mám již hodně dlouho a je to dobrý pomocník ,tak jako automatická pračka.Jenom ty kapsle jsou dost drahé.My jsme dva a denně jí naplním.

  superkarma: 0 14.10.2015, 12:46:12
 14. avatar
  [8] ohnivazenaMagdalena [*]

  Myčku mám skoro 20 let. Pořídila jsem si jí i na chalupu. V každém případě je to úspora vody, nádobí nablejskané a HLAVNĚ se mohu věnovat jiným věcem, než stát u dřezu. Třeba koníčkům nebo vnoučatům.

  superkarma: 1 14.10.2015, 11:47:36
 15. avatar
  [7] denkas [*]

  Myčku sem nechtěla,mýt nádobí mi nevadilo. Ale teď sem ráda,že ji mám ! Sem s ní spokojená.

  superkarma: 0 14.10.2015, 10:53:04
 16. avatar
  [6] kobližka [*]

  Boros — #2 No,já mám myčku přes 3 roky,jsme sami s manželem a jsem ráda,že jí mám.Zřejmě nepoužívíš dobré tablety,nebo máš nevhodně zvolený program.Vodu teda uspoří každopádně.

  superkarma: 0 14.10.2015, 10:35:50
 17. [5] kozeluhova [*]

  rychle jsem si na myčku zvyklaSml16

  superkarma: 0 14.10.2015, 10:26:11
 18. avatar
  [4] diblice [*]

  Boros — #2já teda nevím, jak nádobí myješ, ale myčka rozhodně vodu uspoří a i energii a podotýkám, že já nikdy nemyla nádobí ručně pod tekoucí vodou, jak vídám v telce, já myla ručně přes půl roku , když se stará rozbila a na novou hned nebylo a pěkně mi to lezlo na mozek, takhle zapnu myčku a můžu v klidu háčkovat, i když většinou myje v noci

  superkarma: 0 14.10.2015, 10:13:16
 19. [3] V19 [*]

  bobani — #1

  Dcéra má myčku, ale keď som u nej, umývam riady "rukami"Sml15

  superkarma: 0 14.10.2015, 09:35:43
 20. [2] Boros [*]

  Taky si ji u nás tatínek prosadil.....já bych se obešla, protože je sice pravda, že špinavé a nakonec ani čisté nádobí není vidět, ale spotřebuje spoustu vody a chemie a stejně spostu věcí musím mýt ve dřezu, kolikrát i po vyndání z myčky.

  1. na komentář reaguje diblice — #4
  2. na komentář reaguje kobližka — #6
  3. na komentář reaguje Mickey Mouse — #11
  superkarma: 2 14.10.2015, 09:33:12
 21. [1] bobani [*]

  nejlepší myčka jsou mé ruce

  1. na komentář reaguje V19 — #3
  superkarma: 0 14.10.2015, 09:03:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme