Zdraví

Mýty o menstruaci a antikoncepci. Také jim věříte?

Menstruací se tělo čistí, nitroděložní systémy nejsou pro mladé ženy a během kojení nesmí ženy užívat hormonální antikoncepci mýty a polopravdy, kterým věřily nejen naše babičky, ale věří jim i mladé ženy.

Žijeme ve 21. století, ale o antikoncepci a menstruaci se vyprávějí stejně nesmyslné historky jako před sto lety. Povědomí mnoha žen o vlastním těle, menstruaci, plodných dnech, vlivu hormonů a škále možností antikoncepce je skoro stejné jako povědomí jejich babiček v dobách jejich mládí. Zatímco dříve si ženy různé mýty předávaly mezi sebou a zastávaly názor, že „na každém šprochu pravdy trochu“, v dnešní době si různé polopravdy mohou přečíst v internetových diskuzích či na blozích a „zasvěceně“ informovat své kamarádky.

menstruace

Mýty o antikoncepci se tradují již od 60. let minulého století

Většina těchto mylných přesvědčení vyplývá z pouhé neznalosti. Pověry o hormonální antikoncepci se tradují od šedesátých let minulého století, kdy ženy začaly používat první pilulky. Spousta zkreslených informací o ní přetrvává dodnes, přestože došlo v jejím vývoji k výraznému pokroku a v současné době je na trhu velké množství různorodých moderních antikoncepčních přípravků. Podle výsledků průzkumu agentury Ipsos, který provedla na začátku letošního roku, užívá některou z forem hormonální antikoncepce nebo nehormonální nitroděložní tělísko 62 % českých žen ve věku 18-35 let. Nejčastěji to jsou hormonální pilulky, které v současnosti užívá každá druhá (54 %) žena v tomto věku, ale osobní zkušenost s nimi má 93 % žen dané věkové kategorie. Zajímavým zjištěním průzkumu byl také fakt, že téměř každá třetí žena užívající antikoncepci zvažuje v blízké době její změnu. A možná i ona při rozhodování o nové formě antikoncepce narazí na některý z nejčastějších mýtů a bude pátrat po jeho pravdivém vysvětlení.

„Menstruací se tělo čistí a měly bychom si dávat pauzy od hormonů,“ myslí si ženy

Jedním z nejrozšířenějších mýtů o menstruaci je ten, že by měla u ženy nastat každý měsíc, aby se tělo „očistilo“. Přesvědčení, že menstruační krvácení je vlastně čištění těla, při kterém se měsíc co měsíc z dělohy vyplavují bakterie nebo mrtvé buňky, je mýtus zakořeněný opravdu velmi pevně. Pravda je ale taková, že z lékařského hlediska není každoměsíční krvácení nic přínosného. Není tedy pravda, že by ženám jakkoli škodilo, bude-li jejich menstruace v důsledku používání hormonální antikoncepce kratší nebo slabší. Pověru o prospěšném účinku menstruace vyvrací i gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová: „Pocity úlevy po předchozí tenzi, které mnohé ženy zažívají při začátku menstruace, nejsou způsobené tím, že by s menstruační krví odcházely  toxické látky z těla. Je to dáno hormonálními změnami, kterými tělo v období menstruace prochází. Pokud menstruace nenastává díky tomu, že v děloze  dočasně nenarůstá sliznice, není to tedy absolutně nijak škodlivé, ba naopak: Zabrání se tím zbytečným ztrátám železa a dalších látek při silném krvácení.“ Mnohdy ženy považují pravidelné měsíční krvácení také za jediný důkaz toho, že nejsou těhotné, a bez tohoto „pocitu jistoty“ si nedovedou užívání antikoncepčních metod představit. Zajímavé je i to, že ženy nikdy v historii neměly tolik menstruací jako dnes – tedy až čtyři sta padesát za život! Mohla za to četná těhotenství a dlouhá období kojení.

Mezi ženami, které delší dobu užívají hormonální antikoncepci, se také často tradují následující mýty. Prvním z mýtů je, že když budou několik let brát nepřetržitě hormony, menstruace se jim pak už nevrátí do normálu a budou mít problémy otěhotnět. „Schopnost otěhotnět je ale ovlivňována množstvím různých faktorů, některé z nich nejsou doposud známé. Menstruace je jen důsledek vlivu hormonů na děložní sliznici. Po vysazení hormonální antikoncepce se v naprosté většině případů přirozený  cyklus obnovuje do tří měsíců,“ uvádí MUDr. Makalová. „Daleko významnější je schopnost dozrání vajíčka ve vaječníku a jeho  včasné uvolnění pro oplození. Hormonální antikoncepce velmi často pomáhá mírnit  projevy a důsledky tzv. Syndromu polycystických ovárií, který je jednou z nejčastějších příčin neplodnosti,“ dodává.

S předchozím mýtem souvisí i přesvědčení, že je vhodné antikoncepční pilulky čas od času vysadit, aby se tělo mohlo „zotavit“ z hormonů, které kombinované pilulky obsahují. A protože tomu ženy věří, skutečně to i dělají a vůbec si tím nepomáhají. Pravda je totiž taková, že k vysazování pilulek není absolutně žádný důvod, dokonce to může být škodlivé. Na úplném začátku užívání kombinovaných pilulek totiž existuje jisté riziko trombózy, které se časem významně snižuje. Jsou-li tedy pilulky pravidelně vysazovány, riziko se opakovaně vrací vždycky s novým začátkem užívání.
A ještě jeden fakt: přestávky v užívání pilulek nezvyšují ani šanci otěhotnět, protože doba, po kterou je žena užívá, na to nemá žádný vliv

.mýty

Jediná opravdu bezpečná metoda antikoncepce je pilulka. Nitroděložní systémy nejsou pro mladé

Je to jen další tradovaný mýtus. V současnosti jsou za nejúčinnější metody považovány hormonální implantáty a hormonální nitroděložní systém. Je to dáno tím, že existuje mnoho faktorů, které mohou antikoncepční účinnost pilulky narušit – např. průjem, zvracení nebo současné užívání některých jiných léků a léčivých přípravků (např. antibiotik, extraktů třezalky, protikřečových látek nebo látek proti depresím). Nejvíc ale účinnost pilulek, náplastí, kroužků a dokonce i injekcí ohrožují chyby v užívání. O efektivitě rozhoduje naprostá pravidelnost, přesný čas užití. I to je tedy důvod, proč jsou dlouhodobé metody účinnější. Lékař jednorázově zavede implantát nebo tělísko a žena pak může na několik let zapomenout na dodržování přísných pravidel – a přece nevynechá jedinou dávku. V souvislosti s nitroděložními systémy koluje mezi ženami ještě jeden mýtus, a to ten, že systém nemůže být zaveden ženě, která ještě nerodila. Není to pravda, nitroděložní systémy je možné používat již od 18 let. Pokud je nevhodné užívat pilulky nebo jiné metody (například kvůli nesnášenlivosti estrogenu), mohou být hormonální nitroděložní systémy dobrou alternativou. Mají totiž vysokou účinnost v prevenci těhotenství, zcela odpadá nutnost každý den pamatovat na aplikaci, i menstruace je obvykle slabší, a tudíž i méně bolestivá. Nitroděložní tělísko lze kdykoli odstranit a už příští měsíc může žena otěhotnět.

Kojení a antikoncepce – jeden mýtus vedle druhého

mýtyU mnoha žen (a následně několikanásobných matek) je často rozšířen mylný názor, že během kojení rozhodně není možné otěhotnět. Obdobné úvahy lze však přirovnat k povídačkám o tom, že děti nosí čáp a že nejlepší antikoncepce je prášek (mezi koleny). Ano, kojení opravdu poněkud potlačuje ovulaci. Potlačuje, ale nikoli likviduje! Ovulaci kojící matky je možné s jistotou zjistit až zpětně, tedy až tehdy, když zase začne menstruovat. A ve chvíli, kdy se dítě začne přikrmovat a k mateřskému mléku se tedy přidává i jiná potrava, pravděpodobnost opětovného zahájení ovulace a návratu k plné plodnosti se výrazně zvýší – přestože matka i nadále kojí. Pokud tedy ženy nechtějí znovu otěhotnět, měly by antikoncepci užívat i během kojení. Při úvahách o vhodné antikoncepci během kojení naráží ženy na další rozšířený mýtus – ženy, které kojí, nesmí užívat hormonální antikoncepci. Jedná se o pouhou polopravdu. Kojící matky by neměly užívat přípravky s obsahem estrogenů, protože estrogen by mohl ovlivnit tvorbu mléka. Naproti tomu progestiny, zejména pak ty, které mají „místní“ účinky například ve formě hormonálních nitroděložních systémů, objem a složení mléka žádným způsobem neovlivňují. Kojící ženy mohou také bez obav využívat tříměsíční injekce, hormonální implantáty a pilulky obsahující pouze progestin.

Je na čase vyvrátit i poslední z mýtů, který tvrdí, že antikoncepce je vagon umělých hormonů do těla. Pravda je taková, že se při užívání hormonální antikoncepce utlumí činnost vaječníků, které následkem toho přestanou vyrábět své přirozené hormony. V těle jsou tedy dál produkovány hormony jako dosud, jen z jiného zdroje. Jsou sice syntetické, je ale třeba vědět, že jsou těm přirozeným velmi příbuzné. Jejich účinnost je navíc velmi vysoká, a tak je možné dávky hormonů dokonce oproti „normálnímu“ stavu organizmu ještě snížit.

Pohlavní styk během menstruace je bezpečný, i když neberu žádnou antikoncepci. Menstruace prostě bolí a hotovo, je to nutné zlo. Tampon zablokuje spermie a při sexu v horké vodě není možné otěhotnět. Další bizarní, ale i uvěřitelné mýty včetně jejich logického vysvětlení mohou ženy najít na webu www.antikoncepce.cz.

   
01.08.2014 - Intimní zdraví - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [26] Luciáš85 [*]

  Já jsem se v tom trošku hrabala na internetu a vyšlo mi, že spolehlivost - při správném použití se udává velice vysoká, cca 1-2 těhotenství na 100 holek, které to rok pravidelně používají (pro srovnání HA 0,5-1, kondom 3-7, přeruš. soulož 8-15, nechráněný styk 85).

  superkarma: 0 14.03.2016, 22:01:40
 2. [25] Milllius [*]

  Ahoj holky nemužu brat HA a pesar no nevim to se mi moc nelibi co řikate na tuto metodu http://www.lekarna.cz/pharmatex-vaginalni-globule-glo-vag-10x18-9mg/ . Nějake zkušenosti?

  superkarma: 0 24.02.2016, 20:59:50
 3. [24] akraska [*]

  Dobrý den, nevím jestli sem můj dotaz patří,ale stejně se zeptám .Brala jste některá lék na posunutí menstruace -norethisteron ? HA neužívám a tak jsem poprvé v životě poprosila mudr. o radu a byl mi doporučen a předepsán. Potřebuju si jí posunout kvůli pracovní cetě.Mám brát 3x1 tabletku a balení je tudíž na 10 dní.Užívali jste někdy i déle? Našla jsem sice nějaké diskuze,ale staršího data.

  superkarma: 0 24.08.2014, 16:38:42
 4. [23] malcovarenata [*]

  tento článek se mi vůbec, ale vůbec nelíbí Sml80

  superkarma: 0 03.08.2014, 20:59:06
 5. avatar
  [22] aiša [*]

  llkacaba — #21 endometrioza je mimo dělohu a tudíž se ven nedostává, já brala prášky na zastavení mens. a stejně se mě pak znova obnovila, způsobilo mě to v břiše srůsty, po tom co mám vše vyoperováno , je snad ta potvora pryčSml80

  superkarma: 0 02.08.2014, 15:11:07
 6. [21] llkacaba [*]

  Lisa11 — #20Dostává ty endometria ven.Ale jen některý,já jsem na to brala Jeanine.

  1. na komentář reaguje aiša — #22
  superkarma: 0 01.08.2014, 19:45:38
 7. [20] Lisa11 [*]

  llkacaba — #17 A jak jí vyléčí?Sml16

  1. na komentář reaguje llkacaba — #21
  superkarma: 0 01.08.2014, 19:02:46
 8. [19] Ei.lin [*]

  Článek není nic než reklama na HA Sml30

  A navíc dělá z lidí blbce. Jasně že se tělo menstruací čistí, ale v životě jsem neslyšela že od bakterií, to fakt nevím, kde vzaliSml23. Čistí se od odumírající sliznice, děložního výstelky.

  S tím že je naopak špatně čas od času je vysadit, no nevím, mám kamarádku, která to takhle praktikovala na popud svýho otce gynekologa, že když zrovna s nikým sexuálně nežila, tak HA nebrala Sml80.

  Že kojení blokuje ovulaci jen částečně, je myslím už dost profláknutý ;-). A poznat vracející se ovulaci po x měsících od porodu se dá ve skutečnosti celkem dobře, už dvakrát jsem si díky tomu stihla akorát s dvoudenním předstihem koupit vložky, což mi připomíná, že bych měla zkontrolovat jejich zásoby, neb do tří dnů čekám první ms od porodu do třeticeSml30. Nikdy jsem totiž nezobala HA, místo toho jsem se od puberty učila pod vedením své matky poznávat své tělo (to je mimochodem skutečný mýtus, že v křesťanských rodinách se o sexualitě a s ní souvisejících věcech nemluví ;-)) Ještě před první ms mi vysvětlila, jak ženský tělo funguje, jak bezpečně poznám co se s ním zrovna děje a k čemu mi to jednou bude, vytiskla mi tabulky a ze začátku se mnou na ně čas od času mrkla, aby se ujistila ze tomu rozumím a že to evidentně funguje jak má.

  Nojo, jenže na tom, že ženy rozuměj vlastnímu tělu holt žádná firma nevydělá.

  HA je totiž především a hlavně! o byznysu.:-(

  superkarma: 2 01.08.2014, 18:58:28
 9. avatar
  [18] Léthé [*]

  Já měla v důsledku užívání HA(po 5-ti letech) embolii plic.Sml15 Faktem je, že to byly ty první s hormony "natlučené" antikoncepce,  myslím že se jmenovaly Biogest. Od té doby mi již žádný lékař HA napsal.

  superkarma: 0 01.08.2014, 15:02:59
 10. [17] llkacaba [*]

  HA se bere i jako lék např.když má někdo endometriozu atd.......

  1. na komentář reaguje Lisa11 — #20
  superkarma: 0 01.08.2014, 14:22:39
 11. avatar
  [16] gerda [*]

  Altamora — #15 sexSml57Sml30

  superkarma: 0 01.08.2014, 14:13:27
 12. avatar
  [15] Altamora [*]

  "Máte vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cukrovku. Nekouříte, nepijete, nejste obézní, sportujete. Co já vám mám, člověče, zakázat?"

  1. na komentář reaguje gerda — #16
  superkarma: 0 01.08.2014, 13:55:19
 13. avatar
  [14] Suzanne [*]

  Lisa11 — #13 Jestli zvážil všechny aspekty a řekl ti, že se nemáš čeho bát, tak buď v klidu. Ono je to totiž to nejlepší, co můžeš udělat. HA ti nikdo cizí do chřtánu nesype Sml23

  To, že jsem díky své práci poznala hodně žen se zmíněnou nemocí, přičemž těm ženám je málo i hodně let a nikdy HA nebraly, je věc druhá.

  superkarma: 0 01.08.2014, 12:37:09
 14. [13] Lisa11 [*]

  Byla jsem na vyšetření prsou v mladém věku kvůli rodinné zátěži. První otázka byla, jestli beru hormonální antikoncepci. Řekla jsem, že ne. Odpovědí bylo, že se nemám tedy čeho bát. Myslíte, že ten doktor nevěděl, o čem mluví?

  1. na komentář reaguje Suzanne — #14
  superkarma: 1 01.08.2014, 12:29:15
 15. avatar
  [12] ToraToraTora [*]

  Lisa11 — #8 Cítím se rok od roku lépe. Nevymlouvej mi to. Ono slovo antikoncepce působí pro mnohé jako rudý hadr na býka, ale málokdo si uvědomuje, že by některé ženy musely užívat třeba dva jiné léky, aby jim pomohl s tím, co je pozitivní vedlejší účinek antikoncepce. On je to totiž i lék, nejen  prostředek k sexu bez následků

  superkarma: 0 01.08.2014, 11:16:30
 16. avatar
  [11] Altamora [*]

  A co teprve takový aspirin, to je pořádné svinstvo. Kolika lidem způsobil problémy se žaludkem, zvýšenou krvácivost. Jedna moje spolužačka po třech dnech užívání aspirinu skončila ve vážném stavu v nemocnici, krvácela ze všech sliznic.

  Jasně, že je lepší nebrat žádné léky, ale dávám přednost HA před nechtěnými dětmi nebo potraty. Ženy, které mají problémy kvůli HA, nejspíš by je měly i bez ní.

  superkarma: 1 01.08.2014, 10:53:54
 17. [10] macamala [*]

  Dekuji, nechci.

  superkarma: 0 01.08.2014, 10:42:40
 18. avatar
  [9] Suzanne [*]

  ToraToraTora — #6 Ani já ne.

  Lisa11 — #8 Možná už bych po dvaceti letech poznala.

  superkarma: 0 01.08.2014, 10:21:10
 19. [8] Lisa11 [*]

  ToraToraTora — #6 Časem poznáte.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #9
  2. na komentář reaguje ToraToraTora — #12
  superkarma: 2 01.08.2014, 09:47:51
 20. avatar
  [7] tepito [*]

  Příroda ví moc dobře proč žena funguje tak jak funguje..

  Cpát do těla hormony je to poslední co by rozumná ženská měla dělat.Sml15

  superkarma: 2 01.08.2014, 09:28:54
 21. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  Netrpím žádnými nežádoucími účinky. hormonální antikoncepce naopak dokázala vyrovnat některé negativní účinky mých vlastních zdivočelých hormonů.

  1. na komentář reaguje Lisa11 — #8
  2. na komentář reaguje Suzanne — #9
  superkarma: 2 01.08.2014, 08:46:11
 22. [5] Lisa11 [*]

  yolla — #2 Hormony se nevyfiltrují z pitné vody. Takže vlastně hormony užíváme všichni, ačkoliv o to nestojíme.

  superkarma: 1 01.08.2014, 08:18:25
 23. avatar
  [4] rusalka2008 [*]

  V dnešní době je spousta děvčat a mladých žen, který HA vyvolala trombózu či horší komplikace - mozkovou příhodu. A nezáleží na tom, zda je antikoncepce silnější nebo nízkohormonální (aby byla účinná, musí tam být hladina hormonů, která už může ohrozit některé dívky a ženy). Mojí sestře zjistili ve 20 letech trombofilii, takže ji předtím, když ji brala, HA přímo ohrožovala na zdraví a životě...

  superkarma: 1 01.08.2014, 08:18:25
 24. avatar
  [3] bonda [*]

  Hormony strašně zatěžují játra, ta si pak neporadí s běžnými nemoci. Když jsem začala brát hormony, schytala jsem najednou všechny nemoci z nachlazení, které jsem neměla ani v dětství. I kolena mě začla zlobit, po vysazení to přešlo.

  superkarma: 0 01.08.2014, 08:07:30
 25. avatar
  [2] yolla [*]

  No - každýho věc, zda si chce rvát do těla hormony a zbytečnou chemii. Každý svého těla ochráncem, každý svého štěstí strůjcem. Já bych svý tělo dobrovolně takovýma srágorama nezasekávala. Sml23

  1. na komentář reaguje Lisa11 — #5
  superkarma: 1 01.08.2014, 08:04:38
 26. [1] Lisa11 [*]

  Pěkná reklama na hormony. Nemyslím, že dodávání umělých hormonů do těla je něco prospěšného.

  superkarma: 3 01.08.2014, 06:50:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme