Vaření

Mýty o McDonald’s – aktuální přehled

Na začátku bývá většinou vtípek, nedorozumění nebo zlomyslnost – mýty, které často obletí celý svět, vznikají mnohdy nevinně, ale končí zbytečným strašením spotřebitelů po celém světě, které se táhne i léta. McDonald’s jako globální značka a ikona svého oboru má za desítky let existence zkušenosti s dlouhou řadou mýtů. Na následujících řádcích vám přinášíme aktuální přehled nesmyslů, které se šíří o zlatých obloučcích, a přidáváme vysvětlení, jak je to doopravdy.

f

 • Nugety – Je to skutečné kuře

Mýtus: Nugety se vyrábějí ze svítivě růžové hmoty, jejíž foto koluje na internetu. Neobsahují skoro žádné maso a jsou plné chemie a náhražek.

Chicken McNuggets obsahují jen libové maso z kuřecích prsíček nahrubo pomleté, marinované a obalené ve strouhance a  těstíčku – takový trojobal naruby.

 •  Burger – 100% hovězího, max. 20% tuku zasyrova

Mýtus: Burger od McDonald’s člověka zabíjí vysokým počtem kalorií, levnými surovinami a koktejlem chemických látek, který způsobuje, že jídlo neplesniví ani po letech. Nemá žádné živiny.

Takzvaný růžový sliz ve výrobcích z hovězího masa McDonald’s v České republice, na Slovensku ani jinde v Evropě nepoužívá a nikdy nepoužíval. Pro výrobu hamburgerových plátků používá pouze ručně vykostěné výsekové partie předního hovězího masa. K umletému masu se nepřidávají žádné další přísady ani emulgátory. Maso v hamburgerech je 100% hovězí, které má zasyrova jen 20% tuku. Ochucuje se solí a pepřem po ogrilování.

Růst plísní je závislý na prostředí, kde je potravina uložena. Příznivá pro růst je především vlhkost a přítomnost plísní v místě uložení. Přísná pravidla pro kvalitní a hygienické zpracování surovin a pro přípravu pokrmů u McDonald’s mohou způsobovat, že výrobky McDonald’s vyschnou dříve, než je plíseň stihne napadnout nebo plesniví až za delší čas.

 •  Hranolky – Ze skutečných brambor

Mýtus: Hranolky se vyrábějí z bramborové hmoty, jsou promořené chemickými látkami, cukrem a přesolené. Smaží se v takřka jedovatém oleji.

V České republice a na Slovensku používá McDonald’s hranolky vyrobené z odrůdy brambor Russet Burbank a Innovator. Po vstupní kontrole a rozkrájení jsou hranolky ošetřeny dextrózou v koncentraci desetiny procenta (roztok přírodního cukru používaný ke standardizaci barvy) a stabilizátorem, který je chrání před hnědnutím. Nakonec jsou předsmaženy a rychle zmraženy. V restauracích se pak zmražené hranolky usmaží ve směsi řepkového a slunečnicového oleje s obsahem trans-nenasycených mastných kyselin pod 2 %, což je minimum, kterého lze při jeho výrobě dosáhnout. V žádném případě nejsou obaleny v  tucích ani látkách živočišného původu. Fritování trvá přesně tři minuty při teplotě 168˚C. Po vytažení necháme hranolky okapat a přidáme max. 4 gramy soli na jednu várku. Maximální doba, po kterou jsou hotové hranolky uchovávány před podáním zákazníkům, je sedm minut.

 • Hranolky – Žádný smrtonosný pesticid

Mýtus: Brambory na hranolky McDonald’s se ošetřují agresivními pesticidy, kvůli kterým jsou na poli několik týdnů jedovaté. McDonald’s si navíc na dodavatelích použití tohoto pesticidu vynucuje.

Žádný z dodavatelů McDonald’ Europe nepoužívá pesticid „monitor“, o kterém koluje video na YouTube. Tento pesticid obsahuje nepovolenou složku methamidophos, která byla v Evropské unii zakázána v roce 2008. V rámci dodavatelských podmínek, připravených v roce 2009, se všichni dodavatelé McDonald’s musí rychle zapojit do programu zaměřeném na snižování použití pesticidů.

 • Vejce – Skutečné vejce,

Mýtus: McDonald’s používá sušené vejce.

Pro snídaně používá McDonald’s pouze čerstvá vajíčka z České republiky. Slepice nežijí v klecích, ale jsou chované v zastřešených halách na podestýlce. Dodavatelé musí splňovat náročné požadavky programu Animal Welfare, který zvířatům zaručuje dobrou životní úroveň. Všechny vajíčkové muffiny či wrapy a míchaná vajíčka připravuje McDonald’s až na místě z čerstvých vajec ve skořápce.

 • Antibiotika, stimulanty, hormony – Přesně podle zákona

Mýtus: Kuřata a skot, ze kterých se vyrábí maso pro McDonald’s, jsou krmeny antibiotiky a stimulanty, aby zvířata nebyla nemocná a rychle narostla. Jejich maso pak obsahuje léčiva, která jsou používána i v lidské medicíně.

Používání antibiotik se řídí podle legislativy Evropské unie z roku 2006, která používání antibiotických stimulátorů růstu v krmivu bez výjimky zakazuje. Jakákoliv léčiva se podávají jen v případě onemocnění zvířat pod dohledem veterinárního lékaře a po vysazení léčby musí být dodržena ochranná lhůta, než je dotyčné zvíře poraženo, aby nebyla léčiva obsažena v mase.

 • Olej  

Mýtus: Smažené věci se připravují na přepáleném palmovém oleji, který je plný chemických látek způsobujících rakovinu a kardiovaskulární problémy.

McDonald’s používá pouze směs řepkového a slunečnicového oleje s obsahem trans-nenasycených mastných kyselin pod 2 %, což je minimum, kterého lze při jeho výrobě dosáhnout. Olej ve fritézách se několikrát denně filtruje a pravidelně kontroluje. Speciální zařízení měří obsah nežádoucích látek. Ve chvíli, kdy jejich množství dosáhne námi dobrovolně stanovené hranice, obsluha olej vymění. Hranolky a ostatní produkty jako třeba nugetky se fritují v oddělených nádobách.

 • Sodík/sůl

Mýtus: Výrobky v McDonald’s jsou přesolené, což přispívá k vysokému krevnímu tlaku a poškozuje srdce.

McDonald’s postupně snižuje obsah soli ve svých produktech od roku 2010 v rámci vlastního programu. Jeho cílem je snížit celkový podíl soli ve výrobcích McDonald’s o 10 procent. U některých konkrétních potravin však došlo ke snížení obsahu soli až o 25 procent a například u hranolek se obsah soli snížil o 20 procent.

 • Hitparáda chemikálií – látky z vlasů, brouků, červů…

Mýtus: Bulky McDonald’s obsahují síran amonný, aby byly bulky načechranější. Síran amonný se používá jako půdní hnojivo nebo ochrana proti škůdcům.

McDonald’s nepoužívá síran amonný.

Mýtus: Pro aromatizaci masa a změkčení pečiva používá McDonald’s aminokyselinu L-Cystein syntetizovanou z lidských vlasů nebo kachních peří.

L-Cystein pro potravinářské účely se nevyrábí z lidských vlasů. U McDonald’s ho obsahuje jen Ovocná taštička, i zde se však jedná o jeho odstranění.

Mýtus: Aroma TBHQ (tert-Butylhydroquinone) je v osmnácti jídlech od McDonald’s. Ve větším množství může vyvolat břišní nádory.

TBHQ McDonald’s Europe nepoužívá.

Mýtus: Zelenina používaná McDonald’s obsahuje propylenglykol, který se používá třeba jako rozpouštědlo pro barvy, hydraulická kapalina, nemrznoucí směs nebo v elektronických cigaretách.

 Zelenina používaná v McDonald's  je dodávána balená v kuchyňské úpravě, tj. umytá, v případě salátů nakrájená. Při její přípravě se nepoužívají žádné chemikálie, tedy ani propylenglykol. 

Mýtus: Maso používané McDonald’s se barví karmínem, což je přírodní barvivo získávané z vysušených těl hmyzu červce nopálového.

Přestože je karmín (též košenila) povoleným přírodním barvivem  McDonald’s ho nepoužívá. Naše hovězí maso barvení nepotřebuje.

www.mcdonalds.cz

   
25.08.2016 - Vaření - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [18] zzandaa [*]

  Jak už tu někdo psal, při celodenním lítání po městě tím nepohrdnu. Je fakt, že naposled jsem tam byla tak před rokem.

  superkarma: 0 01.09.2016, 21:51:38
 2. [17] kolčavka [*]

  Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 31.08.2016, 10:42:52
 3. [16] pokerman1 [*]

  Příležitostně tam jdu, u nás mekáč není takže když mám šanci tak ji určitě využiji. Určitě si vždy něco dobrého vyberu.

  superkarma: 0 27.08.2016, 13:10:10
 4. [15] Andreadornova [*]

  Občas s dětmi jdeme a miluju jejich ledovou kávu a zmrzlinu

  superkarma: 0 25.08.2016, 17:45:26
 5. avatar
  [14] Eva_CZ [*]

  gerda — #10 kdyz se takhle budes furt cpat svickovou, mozna je v obezite predezenes. Normalni clovek si tohle jidlo da OBCAS. Ja teda obcas = tak 1-2 x do roka.

  superkarma: 0 25.08.2016, 16:54:37
 6. avatar
  [13] Delli2 [*]

  občas tam s dětmi zajdu. Mám ráda jejich milk-shake a hranolky

  superkarma: 0 25.08.2016, 15:55:15
 7. avatar
  [12] gerda [*]

  anet 2 — #11Však ono je to tak nejpohodlnější - bez vaření, bez vymýšlení nějakých jídelníčků. Návyk.Sml80 Přitom kdyby si udělala nějaký zeleninový salát, měla by taky plný žaludek.

  superkarma: 0 25.08.2016, 15:49:52
 8. [11] anet 2 [*]

  gerda — #10 ono člověk může rychle nabrat i z obyčejných rohlíků, znám jednu ženu co miluje rohlíky a dává si je pořád k snídani 4rohlíky po obědě 3rohlíky a k večeři 6rohlíků, k obědu si dá i něco jiného jinak za celý den žádné ovoce ani zelenina jen oběd a rohlíky a má 130kg a na McDonalds ani KFC nemá peníze.

  1. na komentář reaguje gerda — #12
  superkarma: 0 25.08.2016, 15:42:35
 9. avatar
  [10] gerda [*]

  Zajímavé, jak je v podání McDonald's to jídlo vlastně velice zdravé a přesto jeho častí konzumenti - především tedy ti v USA (fotografie lidí, neschopných pohybu, pocházejí převážně odtamtud) - při denním pojídání dosahují monstrózní obezity. Vycházím z toho, že kdykoliv je výpověď nějaké takhle obézní osoby, vždycky obsahuje sdělení, že se po celý den krmí rychlým občerstvením typu hamburger, brambůrky apod. V čem teda udělali soudruzi z USA chybu?Sml80

  1. na komentář reaguje anet 2 — #11
  2. na komentář reaguje Eva_CZ — #14
  superkarma: 0 25.08.2016, 15:20:34
 10. avatar
  [9] Eva_CZ [*]

  ohnivazenaMagdalena — #7Sml22 blbe jsem se vyjadrila, ja vim, ze to nejsou ceske retezce, ale retezce provozovane na uzemi CR. Sml22 A co ty si dovoluji nabidnout, je do nebe volajici. Sml6 Proc tady ziju? No kvuli tomu zradlu fakt ne. Sml23

  superkarma: 0 25.08.2016, 13:02:59
 11. avatar
  [8] chanahd [*]

  Tak tyhle mýty slyším poprvé až tady. Sml16 Ne že bych se tím cpala. Ale když mám nějaké zařizování na celý den a jsem někde ve městě, kde nějaké takové řetězce jsou, tak nepohrdnu - ať je to McDonald’s nebo nějaký jiný. Ono když se to tak vezme, tak škodlivé je snad vše, když se to konzumuje v nezdravé míře. Jednou za čas mi to přijde k chuti.

  superkarma: 0 25.08.2016, 12:58:16
 12. avatar
  [7] ohnivazenaMagdalena [*]

  Eva_CZ — #5Třeba Mondelēz International, Inc. je americký nadnárodní koncern vyrábějící cukrovinky, potraviny a nápoje. Má pod sebou i naší OPAVII. A co má Opavii, tak se nedají zase pro změnu žrát jejich výrobky. A žádné ČESKÉ ODPORNÉ ŘETĚZCE NEJSOU, protože tyto řetězce jsou v majetku Německých, Holandských a jiných koncernů. Tak jestli se štítíš-reklamace k AMÍKŮM A JINEM ZMETKŮM, co to dovedli do tohoto stadia. A VŮBEC, PROČ TADY V TÝ ODPORNÝ HNUSÁRNĚ ŽIJEŠ?Sml58Sml58

  1. na komentář reaguje Eva_CZ — #9
  superkarma: 3 25.08.2016, 12:39:30
 13. [6] Rikina [*]

  Mě to neuráží, u McDonalds jím běžně, a leccos z jejich nabídky. Častěji teda snídaně, to ostatní jen příležitostně, a hlavně aby mi do toho nedali kečup, neb ten mi nechutná. Sml80 Jinak všechny ty řeči kolem, jak je to fuj, to neberu, beztak je šíří především ti, co to "z principu" nikdy nejedli, tak nemůžou vědět, jaký to je nebo není. Sml57 Taky oceňuju otevírací dobu v nekřesťanské hodiny, kdy je všechno všude už zavřené nebo ještě zavřené. Co se týká toho solení, v poslední době mám spíš pocit, že nesolí vůbec než že by přesolovali. Sml80

  superkarma: 1 25.08.2016, 11:13:52
 14. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  1000 x vetsi kvalita, nez to, co se prodava v ceskych odpornych retezcich. Necpu se tim, ale z jinych duvodu, nez ze bych se vyrobku McD stitila. Stitim se zbozi bezne prodavaneho v obchodech a jidel v ceskych restauracich.

  1. na komentář reaguje ohnivazenaMagdalena — #7
  superkarma: 0 25.08.2016, 10:38:14
 15. [4] teufel [*]

  To je ale vážně pitomá reklama na Mekáč.Sml68

  superkarma: 1 25.08.2016, 10:21:51
 16. [3] bobani [*]

  tam zásadně nechodím , ani nikdo z rozvětveného příbuzenstva - nikdy žádné Mc !

  superkarma: 1 25.08.2016, 10:13:46
 17. avatar
  [2] amphora [*]

  Sml15 nechodím tam ,nekupuji nic ze sortimentu...Sml68Sml68

  superkarma: 0 25.08.2016, 10:08:28
 18. [1] nea [*]

  Nechodím do McDonald’s, tato jídla mi nechutnají.

  superkarma: 1 25.08.2016, 09:54:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme