Zdraví

Mýty kolem očkování proti chřipce

Kolem očkování proti chřipce se každoročně vyrojí spousta nepřesných či nepravdivých informací. Nejčastější z nich uvádí na pravou míru prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc., epidemiolog z Fakultní nemocnice v Plzni.

prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc.

prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc.

Jím zdravě, otužuji se, sportuju a beru vitamíny. Mně chřipka nehrozí.
Určitě pokračujte ve Vašem způsobu života, pro obecnou prevenci děláte maximum. Bohužel virus chřipky napadá i zdravé, trénované sportovce (viz epidemie u fotbalistů, hokejistů, házenkářů). Průběh chřipky může být lehčí, ale rekonvalescence si vyžaduje dalších 7 -14 dní omezených aktivit.

Chřipka přece není tak nebezpečná.
Nebezpečí chřipky je podceňováno, často bývá zaměňována s pouhým nachlazením. Každoročně jsou kvůli chřipce hospitalizovány milióny lidí na celém světě, jen v ČR v souvislosti s chřipkou ročně umírá až 1 500 lidí.

Po očkování můžu stejně chytit chřipku.
Po očkování lze „chytit“ pravou chřipku zcela výjimečně. A pokud ano, bude její průběh mírnější. Bohužel očkování proti chřipce je znevažováno tím, že různá nachlazení, onemocnění horních dýchacích cest jsou označována mylně jako chřipka – ve skutečnosti tyto mírnější klinické průběhy způsobují desítky jiných mikroorganismů. A vakcína proti chřipce může opravdu chránit jenom proti pravé chřipce, která je způsobena virovými původci chřipky.

Očkování proti chřipce není bezpečné.
Používání všech léčiv nese s sebou určitá rizika, nežádoucí účinky. Bezpečnost chřipkových vakcín je ale doložena řádnými klinickými studiemi. Případné mírné nežádoucí účinky, vesměs lokálního charakteru, nemohu přebít užitečnost vakcinace.

Chřipku jsem nikdy neměl/a, takže očkování nepotřebuji.
Pravděpodobnost, že se s chřipkou setkáte, roste každým rokem.

prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc.

prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc.

Bojím se vedlejších příznaků.
Vedlejší účinky se ojediněle mohou vyskytnout, ale benefity očkování proti chřipce jsou mnohem vyšší.

Nechal/a jsem se očkovat loni, takže letos očkování nepotřebuji.
Bohužel virus chřipky neustále mutuje, takže je třeba provádět očkování nově připravenými vakcínami každoročně.

Ještě mám doma zbylá antibiotika po angíně, když tak si je vezmu.
Pozor! Antibiotika nepůsobí na viry, lze je použít jen na případné bakteriální komplikace chřipky.

Očkování nemá smysl, nikdo neví, jaký typ viru pak udeří.
Na základě celosvětového sledování cirkulace virů chřipky je odhad kmene chřipky, který bude cirkulovat v nadcházející sezóně, velmi vysoký.

Očkování má smysl jen pro starší lidi a chronicky nemocné.
Smyslem jejich očkování je zabránit komplikacím a úmrtím v důsledku chřipky, což je potvrzeno řadou studií. U mladších lidí a lidí bez chronického onemocnění je ale důležitá i prevence práceneschopnosti, nemožnosti chodit do školy apod. Smysl má i kolektivní ochrana, kdy očkovaný jedinec chrání nejen sebe, ale i své blízké.

 Prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc. je přednostou Ústavu epidemiologie LF a FN Bory v Plzni a vedoucí protiepidemického odboru KHS Plzeňského kraje se sídlem v Plzni.
   
13.11.2015 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [15] cibulicka [*]

  Očkovat bych se nikdy nenechala,lepší jsou bylinky

  superkarma: 0 13.11.2015, 22:58:05
 2. avatar
  [14] Eva_CZ [*]

  RenataMor — #13to nas obohacujes timhle blbym smajlem pod kazdym clankem, kachno?Sml58

  superkarma: 0 13.11.2015, 20:59:22
 3. avatar
  [13] RenataMor [*]

  Sml80

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #14
  superkarma: 0 13.11.2015, 18:12:38
 4. avatar
  [12] lenagirl [*]

  nechávám se očkovat již pátým rokem a jsem spokojená Sml67

  superkarma: 0 13.11.2015, 18:10:58
 5. avatar
  [11] Mickey Mouse [*]

  amphora — #9 Rozumíte vůbec principu očkování? Při očkování se naopak tělo oslabenou vakcínou stimuluje k imunitní reakci a preventivnímu posilování vlastní odolnosti.

  Pro neočkované tělo je totiž každá chřipka vpodstatě nová, takže neumí reagovat a choroba má více času se rozvinout - průběh i následky jsou těžší. Očkovaný organismus už tu chřipku zná, a proto reaguje rychleji - choroba se nerozvine nebo má lehčí průběh.

  Čili o zlenivění imunitního systému nebo o spoléhání na farmacii nelze mluvit, právě naopak. Očkování je mnohem zdravější než třeba podávání nadměrných dávek vitamínů.

  superkarma: 0 13.11.2015, 16:18:41
 6. [10] Rikina [*]

  V žádném případě. Mám se ráda a speciálně toto očkování pokládám za přímé ohrožení svého zdraví, takže už žádný takový experiment se svou osobou nedovolím. Jednou mi to stačilo, a bylo to moc ošklivé. I kdyby měl pán ještě sedm dalších titulů před i za jménem, nemůže mě přesvědčit, že jde o něco jiného než o kšeft.

  superkarma: 5 13.11.2015, 15:16:42
 7. avatar
  [9] amphora [*]

  Mickey Mouse — #7 nikde nepíšu, že zdravý člověk je imunní proti chřipce ! Píšu, že se z ní dostane bez následků a neškodí organizmu se s ní setkat,naopak s čím větším počtem kmenů chřipky se tělo setká, tím lépe,vytvoří si samo protilátky.Po letech, když se objeví ten samý kmen, se s ní vypořádá daleko lépe.Po očkování tělo "zleniví" a přestane si protilátky vyrábět samo, jen čeká, že mu zase pomůžeme a to není dobré ani žádoucí. Samozřejmě že,lobby farmacie bude vždy lobovat za zbytečné očkování.

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #11
  superkarma: 2 13.11.2015, 12:45:02
 8. [8] maxipes [*]

  Nechávám se očkovat každý rok.Zatím je to dobré-nemarodím.Sml22

  superkarma: 0 13.11.2015, 12:43:44
 9. avatar
  [7] Mickey Mouse [*]

  amphora — #4 Očkování je dobré i pro zdravé, protože ani oni nejsou proti chřipce imunní. Imunita získaná proti jednomu kmeni chřipky nepomůže v následujících letech, protože přijdou jiné kmeny.

  1. na komentář reaguje amphora — #9
  superkarma: 0 13.11.2015, 12:16:10
 10. [6] kozeluhova [*]

  Kdyby ten samý jedinec mohl zjistit rozdíl,jaké by to bylo s ... a bez ...,ale to bohužel nejde,takže odolávámSml16

  superkarma: 0 13.11.2015, 11:00:26
 11. [5] bobani [*]

  Proti chřipce se neočkuji

  superkarma: 0 13.11.2015, 10:24:50
 12. avatar
  [4] amphora [*]

  Sml16 očkování pro zdravého člověka je naprosto zbytečná věc.Ano, pro oslabené jedince s vážnými chronickými nemocemi, pro lidi s imunitním onemocněním, po transplantaci...pro velmi malé děti nebo naopak velmi staré lidi..no dejme tomu, ale pro ostatní je k ničemu.Stačí dodržet léčebný režim a chřipka odezní bez následků.Navíc si tělo posílí imunitu proti kmenu chřipky, který jsme prodělali.A to je velice důležité.Sml58

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #7
  superkarma: 1 13.11.2015, 08:52:59
 13. avatar
  [3] chanahd [*]

  Tak otec i bratr se nechávali očkovat povinně - měli to doporučené v práci. A stejně každý z nich pak chřipku jednou ročně měl. Jestli to byl ten výjimečný jiný kmen chřipky, to nevím. Ale na 3 týdny je to odrovnalo. Praktický lékař říkal, že je to chřipka (nikoli nachlazení nebo onemocnení horních cest dýchacích, jak tady říká pán). Takže těžko říct, kdo neměl pravdu, jestli tady pán v článku či praktický lékař?

  superkarma: 0 13.11.2015, 08:47:42
 14. avatar
  [2] reditelka [*]

  Očkuji se již víc než deset let, vzhledem k povolání. A problémy jsem nikdy neměla. Očkují se mí rodiče, kteří mají přes sedmdesát a taky nikdy žádná komplikace.

  Z praktického hlediska jako vedoucí zaměstananec: kolegyně, které se nechávají očkovat zatím nečerpaly kvůli chřipce ani den pracovní neschopnosti. Ty, které se neočkují, mají každoročně dvoutýdenní absenci nebo nemoc přecházejí, z čehož okolí radost nemá.

  superkarma: 0 13.11.2015, 06:52:44
 15. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Sml15 Ockovani jsem letos opet odmitla. Sml24

  superkarma: 0 13.11.2015, 02:52:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme