Kolem očkování proti chřipce se každoročně vyrojí spousta nepřesných či nepravdivých informací. Nejčastější z nich uvádí na pravou míru prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc., epidemiolog z Fakultní nemocnice v Plzni.

prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc.

prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc.

Jím zdravě, otužuji se, sportuju a beru vitamíny. Mně chřipka nehrozí.
Určitě pokračujte ve Vašem způsobu života, pro obecnou prevenci děláte maximum. Bohužel virus chřipky napadá i zdravé, trénované sportovce (viz epidemie u fotbalistů, hokejistů, házenkářů). Průběh chřipky může být lehčí, ale rekonvalescence si vyžaduje dalších 7 -14 dní omezených aktivit.

Chřipka přece není tak nebezpečná.
Nebezpečí chřipky je podceňováno, často bývá zaměňována s pouhým nachlazením. Každoročně jsou kvůli chřipce hospitalizovány milióny lidí na celém světě, jen v ČR v souvislosti s chřipkou ročně umírá až 1 500 lidí.

Po očkování můžu stejně chytit chřipku.
Po očkování lze „chytit“ pravou chřipku zcela výjimečně. A pokud ano, bude její průběh mírnější. Bohužel očkování proti chřipce je znevažováno tím, že různá nachlazení, onemocnění horních dýchacích cest jsou označována mylně jako chřipka – ve skutečnosti tyto mírnější klinické průběhy způsobují desítky jiných mikroorganismů. A vakcína proti chřipce může opravdu chránit jenom proti pravé chřipce, která je způsobena virovými původci chřipky.

Očkování proti chřipce není bezpečné.
Používání všech léčiv nese s sebou určitá rizika, nežádoucí účinky. Bezpečnost chřipkových vakcín je ale doložena řádnými klinickými studiemi. Případné mírné nežádoucí účinky, vesměs lokálního charakteru, nemohu přebít užitečnost vakcinace.

Chřipku jsem nikdy neměl/a, takže očkování nepotřebuji.
Pravděpodobnost, že se s chřipkou setkáte, roste každým rokem.

prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc.

prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc.

Bojím se vedlejších příznaků.
Vedlejší účinky se ojediněle mohou vyskytnout, ale benefity očkování proti chřipce jsou mnohem vyšší.

Nechal/a jsem se očkovat loni, takže letos očkování nepotřebuji.
Bohužel virus chřipky neustále mutuje, takže je třeba provádět očkování nově připravenými vakcínami každoročně.

Ještě mám doma zbylá antibiotika po angíně, když tak si je vezmu.
Pozor! Antibiotika nepůsobí na viry, lze je použít jen na případné bakteriální komplikace chřipky.

Očkování nemá smysl, nikdo neví, jaký typ viru pak udeří.
Na základě celosvětového sledování cirkulace virů chřipky je odhad kmene chřipky, který bude cirkulovat v nadcházející sezóně, velmi vysoký.

Očkování má smysl jen pro starší lidi a chronicky nemocné.
Smyslem jejich očkování je zabránit komplikacím a úmrtím v důsledku chřipky, což je potvrzeno řadou studií. U mladších lidí a lidí bez chronického onemocnění je ale důležitá i prevence práceneschopnosti, nemožnosti chodit do školy apod. Smysl má i kolektivní ochrana, kdy očkovaný jedinec chrání nejen sebe, ale i své blízké.

 Prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc. je přednostou Ústavu epidemiologie LF a FN Bory v Plzni a vedoucí protiepidemického odboru KHS Plzeňského kraje se sídlem v Plzni.
Reklama