Zdraví

Mýty a pověry o vlasech

Mezi ženami se traduje, že muže nejvíce vzrušují zrzky. Symbolem nevinnosti zase bývají blond vlasy. Tmavá barva dodává na tajemnosti. S barvou vlasů jsou zkrátka poněkud mylně spojovány charakterové vlastnosti člověka. Jestli se dá podle zbarvení kštice soudit, s kým máte tu čest, to je sporné. Jisté je však to, že barva vlasů závisí především na množství, charakteru a rozmístění pigmentu ve vlasovém stvolu. Pigment vlasu - melanin - vzniká v buňkách (melanocytech), odkud se barvivo přesouvá do dřeně a kůry vlasu. Melanocyty produkují buď eumelanin (černý pigment) nebo feomelanin (žlutý pigment). Kombinacemi těchto melaninů jsou vytvářeny různé barevné odstíny - keltské typy s rezavými vlasy mají pouze feomelanin, černoši a asiaté mají převahu eumelaninu a u bílé populace je podle obsahu těchto pigmentů barva vlasů od blond do černé. Nejběžnější je černá barva vlasů. Rezavá barva je nejméně častá a bývá dědičná.

Kolem vlasů shromáždili lidé do dnešního dne spousty mýtů a domněnek, které se často nezakládají na pravdě. Zde jsou některé z nich i s vysvětlením, jak to je ve skutečnosti:
Zesílí vlasy stříháním? Ne. Vlasy po ostříhání ani nerostou rychleji ani nezesílí. Růstová část vlasu leží hluboko v pokožce hlavy, zkrácení vlasu ji nijak neovlivní. Dobrý sestřih však dá vlasům plnější dojem.

Lze přes noc zešedivět? Ne. Vlasy tvoří neživá rohovina, a ta nemůže o svou barvu přijít. Vlivem nemoci či vlivem šoku může dojít k vypadání vlasů, nové vlasy, které poté začnou růst, mají méně barviva a jsou světlejší. Nové vlasy však nevyrostou "přes noc", takže takto rychle zešedivět nelze.

Sto tahů kartáčem denně udrží vlas zdravý a dodá mu lesku. Nadměrným kartáčováním se vlas příliš mechanicky namáhá a kutikula (svrchní vrstva vlasu) se nadmíru opotřebovává. Silný lesk vznikající při kartáčování je způsoben pokrytím celého vlasu tukem z mazového váčku. Tím je vlas více zatížen.

Rostou vlasy do nekonečna? Každý den povyrostou vlasy o 0,2 až 0,5 mm, což za rok činí zhruba 15 až 17 cm. Vlasy však průběžně vypadávají a znovu rostou, takže po čtyřech až šesti letech se "porost hlavy" obnoví. Délka vlasů více než jeden metr bývá raritou.

Může častým mytím dojít k redukci porostu hlavy? Vlasová cibulka je v kůži uložena dostatečně hluboko, takže je před zevními vlivy chráněna. Současná vlasová kosmetika je natolik šetrná, že si lze hlavu mýt podle potřeby, třeba denně. Více o vlasech a péči o ně najdete na internetové stránce www.doktorvlas.cz.
   
26.03.2003 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Simba: Ty injekce asi pomáhají víc.

  superkarma: 0 09.12.2003, 12:54:16
 2. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Landriel: Ale pravda je to

  superkarma: 0 09.12.2003, 12:53:44
 3. avatar
  [11] Simba [*]

  Rosamunda: To ťukání na dřevo? Šampon Anaphase neznám, já právě, když mi vlasy začnou někdy padat víc, zkusím změnit značku šamponu a kondicioneru, a taky ten panthenol, i když ne v inijekcích.

  superkarma: 0 20.11.2003, 11:31:43
 4. avatar
  [10] Landriel [*]

  Padání vlasů prý zastaví až podlaha.
  No, vtipný to nebylo, tak doufám, že mě ne .

  superkarma: 0 27.03.2003, 16:01:17
 5. avatar
  [9] Denča [*]

  Na vlasy, nehty a pleť je dobrý BIOSIL dostane se v lékárně a je levný!!! a fakt dobrý

  superkarma: 0 27.03.2003, 11:39:24
 6. avatar
  [7] Irena1 [*]

  Zinek, vitamin A, zdravá výživa a k tomu používám šmapon a balzam Panthenollu od firmy Altermed

  superkarma: 0 26.03.2003, 11:22:23
 7. avatar
  [5] Clerenc [*]

  jezis to je ale cestina

  superkarma: 0 26.03.2003, 10:43:17
 8. avatar
  [4] Clerenc [*]

  Tapina dekuju, ale me tohle prave nepomaha. Na koznim to je porad stejny, to je pocasim, jenze me padaj stejne ve vsech rocnich obdobich. A kdyz uz mi teda neco napise, tak to je naka vodicka,mylsim ze se to jmenuje Alpicit, ale dopadne to tak, ze si to do hlavy vtiram tyden, pka s tim mrsknu do rohu a je po ptakach, protoze mam od toho vecne mastny veci,tak je pak musim mejt kazdej a dena to je nasledek toho , ze me svedi hlava jak blaze, a v ofine se mi zacnou delat lupy atd........

  superkarma: 0 26.03.2003, 10:40:40
 9. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Clerenc: Vitamíny komplexu B, zinek, selen - jsou dokonce vitamínové tabletky určené speciálně pro ženy - tam je všechno, co je potřeba pro zdraví vlasů, nehtů a pleti - a ani nevyjdou moc draho, já jsem brala Feminine Support (nejsem si jistá, jestli se to píše přesně tak a jestli to ještě existuje, ale v lékárně ti určitě poradí)

  superkarma: 0 26.03.2003, 10:13:04
 10. avatar
  [1] Clerenc [*]

  a nak rada proti padani vlasu by nebyla ?

  superkarma: 0 26.03.2003, 08:33:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme