.

Mýty a mylné představy o sexu a antikoncepci na sociálních sítích a v internetových médiích přežívají

Novinky

Mýty a mylné představy o sexu a antikoncepci na sociálních sítích a v internetových médiích přežívají

Přestože jsou dnešní dvacátnice, narozené v novém tisíciletí, chytrou generací, nový výzkum trhu zjistil, že nemají dostatek znalostí o sexu a antikoncepci: jen jedna čtvrtina z žen užívajících antikoncepci má pocit, že má všechny potřebné informace.

Ve věku, kdy mají ženy větší přístup k informacím a více možností antikoncepce, než kdy měla kterákoli generace před nimi,1 špatná faktická informovanost mezi nimi přetrvává.  

antikoncepce

Dotazníkové šetření Truth Report (Pravdivá zpráva) společnosti Bayer z roku 2015 oslovilo v Kanadě a Evropě (včetně České republiky) 5 912 žen ve věku 20–29 let, aby zjistilo rozšíření mýtů a mylných představ o sexu a antikoncepci.1 Výzkum zjistil, že existuje značná mezera ve znalostech žen o vlastním těle a o dlouhodobé antikoncepci (tzv. LAC z anglického „long-acting contraception“), jedné z nejúčinnějších forem antikoncepce.

 Hlavní poznatky z výzkumu z České republiky:

 • u 9 ze 100 žen užívajících antikoncepci je přesvědčeno, že během menstruace nelze otěhotnět1
 • u více než polovina respondentek (54 %) neví, že bod G je součástí pochvy1
 • u 44 % dnešních dvacátnic užívajících antikoncepci je mylně přesvědčeno o tom, že metody dlouhodobé antikoncepce nejsou nikdy vhodné pro ženy, které dosud nerodily1
 • Na dotaz, odkud získávají informace, 50 % dvacátnic z Kanady a Evropy užívajících antikoncepci připustilo, že informace o dostupných možnostech antikoncepce získávají z internetu a sociálních médií jako Twitter a Facebook,1 25 % od přátel1 a 17 % z časopisů pro ženy.1 V České republice je ještě jedním ze zásadních zdrojů pro získávání informací o antikoncepci lékař, a to u 78,40 % žen z celkového počtu oslovených 500 žen ve věku 20–29 let.
 • Dvacátnice přiznávají, že chtějí více informací o sexu a antikoncepci, přičemž dvě z pěti dotázaných1 zdůrazňují potřebu většího množství informací o dostupných možnostech antikoncepce, zatímco 42 % chtělo vědět více o provozování sexu, od sexuálních poloh do dosažení orgasmu.1
 • Co se týče přesných informací o sexu a antikoncepci, nejspolehlivějším zdrojem v Kanadě a Evropě jsou stále lékaři, nicméně téměř čtvrtina (22 %) dvacátnic užívajících antikoncepci připouští, že od nich informace o antikoncepci nikdy nedostala.1 V důsledku toho mnohé ženy nezváží všechny možnosti, které jim antikoncepce poskytuje, nebo neučiní informované rozhodnutí.
 • Je všeobecně známo, že ženy ve věku mezi 20 a 29 roky činí klíčová životní rozhodnutí. Mnohé ženy se však vyhýbají rozhovoru o své aktuální metodě antikoncepce. Více než polovina dotázaných (z těch, co antikoncepci používají) o změně své metody antikoncepce neuvažovala, bez ohledu na případné problémy, které s ní měla.1 Mezi dotázanými mladšími ženami používajícími antikoncepci jsou stále nejčastěji používanou metodou pilulky (41 %), těsně následované mužskými kondomy (32 %).1
 • Přestože je LAC jednou z nejúčinnějších forem kontroly porodnosti, jen jedna ze tří dotázaných žen o ní slyšela a 75 %1 ji úplně vyloučilo kvůli mýtům a mylným představám, které o ní mohly slyšet:
 • u 7 % žen užívajících antikoncepci řeklo, že o LAC nemá dostatečné informace1
 • u 34 % žen užívajících antikoncepci je mylně přesvědčeno o tom, že LAC může poškodit dlouhodobou plodnost1
 • u 23 % žen užívajících antikoncepci je přesvědčeno o tom, že zavádění LAC bude bolestivé1
 • u 19 % žen užívajících antikoncepci je mylně přesvědčeno, že LAC změní jejich postavu1

Ženy, které mají zájem zjistit více o metodách dlouhodobé antikoncepce, mohou nalézt další informace na http://www.antikoncepce.cz/dlouhodoba-antikoncepce/.

Co je to dlouhodobě působící antikoncepce?

Oficiální definice dlouhodobé antikoncepce a dlouhodobé reverzibilní antikoncepce neexistuje, ale pro účely projektu CHOICE[ii] je dlouhodobá reverzibilní antikoncepce definována jako řada vysoce účinných reverzibilních metod antikoncepce působící po delší dobu. Slovo reverzibilní v tomto kontextu znamená, že po vysazení této antikoncepce je zachována plodnost. V kontextu CHOICE  tyto metody zahrnují nitroděložní tělíska s hormonem, nitroděložní tělíska s mědí a implantáty.

telisko

Termín „dlouhodobá reverzibilní antikoncepce“ se používá pro stejné antikoncepční metody jako dlouhodobá antikoncepce. Termín „dlouhodobá reverzibilní antikoncepce“ (LARC, z anglického „long acting reversible contraception“) pochází z několika zdrojů z lékařského prostředí a publikace zdůrazňují, že trvalé metody antikoncepce jako vasektomie, sterilizace a blokáda vejcovodů do této skupiny nepatří, protože nejsou reverzibilní. Termín dlouhodobá antikoncepce se využívá pro citování zdrojů používajících termín „dlouhodobá reverzibilní antikoncepce“.

Informace o dostupných metodách antikoncepce v ČR naleznete na stránkách:

www.antikoncepce.cz

[1] Dotazníkové šetření Truth Report, zadané společností Bayer a provedené společností Censuswide, uskutečněné v dubnu–květnu 2015.

   
30.09.2015 - Redakční novinky - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [9] Klarušee [*]

  Jaké jsou Vaše zkušenosti a chyby při užívání Pharmatexu. Pročetla jsem si řadu diskuzí na toto téma, ale ne všechny moje otázky zůstaly zodpovězeny. oužíváte Pharmatex „naplno“ a nebo společně s přerušovanou souloží? Pokud kombinujete s přerušovanou souloží dáváte plnou dávku krému nebo jen malé množství?

  superkarma: 0 23.05.2016, 22:35:30
 2. [8] hanca.prok4 [*]

  Našla jsem to bud ve variantě krem nebo globule. Jaky je rozdil? Je třeba jedno nebo druhé spolehlivějši?

  superkarma: 0 19.05.2016, 19:25:17
 3. [7] JumbiS [*]

  My používame Parmatex jak krém tak i globule. Mam radši globule u krému se trochu bojim že to špatně nadávkuju…Držim se navodu na použití a zatím jse neotěhotněla…akorat u nas na městě ho lekarna nevede tak musim objednavat z netu http://www.lekarna-zdravi.cz/eshop/detail-20665/pharmatex-vaginalni-globule-glo-vag-10x18-9mg/

  superkarma: 0 13.04.2016, 22:34:57
 4. [6] hanca.prok4 [*]

  Dobrý den, vím, že je tu více diskusí na toto téma, ale stejně jsem se nic nedozvěděla. Takže znovu Kdo máte nehormonální tělísko a nebo antikoncepci Pharmatex, jste spokojené? A kolik asi stojí? Dívala jsem se na net na krém Pharmatex přes 200 Kč, ale na kolik tj použití? Je to opravdu spolehlivé?

  superkarma: 0 26.03.2016, 21:40:08
 5. [5] orlovak [*]

  Boros — #4 Dcera, jako nerodivší, si po zavedení Dany nestěžovala na bolest, spíše to okomentovala, jako nepříjemné, myslela tím aplikaci. Jinak si nestěžuje. Musela totiž vysadit hormonální léčbu, kvůli nějakému zmutovanému genu. To má po manželce, která také vyměnila pilule za Danu, ale jako žena po 2 porodech s aplikací neměla problém. Ono vnímání bolestí je asi u každého jiné, jako třeba reakce na vpich injekce.

  superkarma: 0 15.11.2015, 23:01:58
 6. [4] Boros [*]

  U 23 % žen užívajících antikoncepci je přesvědčeno o tom, že zavádění LAC bude bolestivé

  Ale u nerodivších žen je to bolestivé celkem vždycky-zatím jsem neměla ani jednu, kterou by to nebolelo. A u rodivších je to různé, někdo je v pohodě, ale někdo bolestí kolabuje. takže tohel bych jako mýtus rozhodně nebrala

  1. na komentář reaguje orlovak — #5
  superkarma: 0 19.10.2015, 16:40:25
 7. [3] gazdina [*]

  Rodicia by sme mali ako prvi informovat svoje deti o tejto teme.

  superkarma: 0 05.10.2015, 14:25:40
 8. avatar
  [2] polla [*]

  dnešní dvacátnice se nenarodily v novém tisíciletí, ale v minulém. Sml31

  superkarma: 0 30.09.2015, 21:01:33
 9. [1] bobani [*]

  zajímavé

  superkarma: 0 30.09.2015, 09:21:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme