Styl

Mýty a fakta o prsních implantátech

Být krásná je přání žen staré jako samo lidstvo. Chirurgický postup, díky kterému ženy mohou dosáhnout takřka libovolného tvaru a velikosti poprsí, již není doménou celebrit, ale stal se standardní součástí života mnoha „obyčejných“ žen.

Být krásná je přání žen staré jako samo lidstvo. Již Egypťané několik tisíciletí před Kristem měli důmyslné techniky, jak docílit atraktivnějšího vzhledu. Samozřejmě s ohledem na možnosti, které jim tato doba poskytovala. Díky vědeckému pokroku si dnes ženy mohou dopřát úpravu téměř jakékoli části těla. Dříve nemyslitelné zákroky jsou tak dnes běžné – nechat si prodloužit vlasy, laserově odstranit obtěžující ochlupení nebo za pomoci estetické chirurgie napravit na svém těle ty nedostatky, na které sama příroda již nestačí. Napnutí povadlé kůže pod očima nebo korekce odstávajících uší v dnešní době nejsou žádným problémem. Žádná z oblastí estetické chirurgie ale nevyvolává tolik vášní, dohadů a mylných představ jako augmentace neboli zvětšení prsou pomocí prsních implantátů. Chirurgický postup, díky kterému ženy mohou dosáhnout takřka libovolného tvaru a velikosti poprsí, již není doménou celebrit, ale stal se standardní součástí života mnoha „obyčejných“ žen. Augmentace jim pomohla zvýšit sebevědomí a působit reprezentativněji v práci i osobním životě. Čím více je metoda dostupná, tím více žen touží po krásném poprsí - při svém rozhodování však mohou narazit na řadu nejasností či obav týkajících se bezpečnostních i praktických otázek, které s sebou postup augmentace přináší. Na následujících řádcích se dozvíte, které mýty o prsních implantátech jsou nejčastější a co o nich říkají odborníci.

Mýty a fakta o prsních implantátech

 • Mýtus 1: Silikonové implantáty vypadají nepřirozeně

Výsledný efekt plastické operace prsou je vždy závislý nejen na volbě kvalitního implantátu, ale i na zkušenostech a kvalitě plastického chirurga. Roli může hrát i výběr správné velikosti implantátu vzhledem k tělesné konstituci a původní velikosti poprsí. Zvlášť opatrné při rozhodování by měly být především subtilní ženy, u kterých nadměrná velikost implantátu může působit nepřirozeně. „Celkový dojem nových prsou je možné ovlivnit i volbou anatomického implantátu, který kopíruje přirozený kapkovitý tvar ženského prsu. Zkušenosti klientek s anatomickými implantáty ukazují, že si jejich partneři často vůbec neuvědomí, že by mohlo jít o umělá prsa,“ říká Doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc.

implantat

 • Mýtus 2:  Silikonové implantáty jsou v těle nebezpečné

Je přirozené mít obavu, pokud se v těle nachází cizorodá látka - ať se jedná o umělý zub, kloubní náhradu nebo například fixační kovový šroub. Nejinak je tomu i u silikonových prsních implantátů. Jde však pouze o přirozenou psychickou bariéru. Kvalitní prsní implantáty jsou díky moderním technologiím a vědeckým poznatkům týmů, které se podílejí na jejich výzkumu a výrobě, velmi bezpečné. Pouzdro i výplň implantátu jsou vytvořeny ze speciálního medicinálního silikonu, který je pro tělo neškodný. Jediné, k čemu může dojít v průběhu let, kdy klientka má v těle silikonový implantát, je uvolňování neznatelného množství nízkomolekulárního silikonu. To je ale milionkrát nižší než denní dávka silikonu přijímaná do těla z běžně používané kosmetiky - např. z antiperspirantů, pleťových mlék nebo vlasových šamponů a kondicionérů.

„Dnes máme v nabídce implantáty, které do těla pacientky nevytečou ani při rozříznutí implantátu ostrým předmětem po celé jeho délce. Vnitřek je tvořen kohezivní látkou s paměťovým efektem
tzv. „memory gelem“, takže při narušení obalu vytvoří gel v těle klientky uniformní pevnou hmotu, která nevyteče. Obecně platí, že nejbezpečnější implantáty jsou ty, které obstály v přísném hodnocení amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a ty na český trh dodávají pouze výrobci Mentor a Natrelle,“ říká Doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc.

implantat

 • Mýtus 3: Implantáty ohrožují kojení

Tento mýtus je jedním z nejrozšířenějších. Pramení z obavy, že při vložení implantátu do prsu, může dojít k poškození kojící funkce. Zároveň se ale jedná o jeden z nejúsměvnějších mýtů. Implantát je totiž vždy uložen pod mléčnou žlázu, její funkčnost tedy není žádným způsobem ohrožena ani omezena. Není pravda ani to, že je nutné implantát před plánovaným těhotenstvím z bezpečnostních důvodů odstranit. Jediným potenciálním problémem, který se někdy může vyskytnout, je dočasné snížení citlivosti bradavek v případě, že byl implantát vkládán řezem přes bradavku.

„V potaz je třeba vzít i skutečnost, že každé tělo je jiné. Schopnost kojení není možné stoprocentně garantovat ani u žen, které prsní implantát nemají. Je sice pravdou, že některé ženy po skončení těhotenství podstupují opětovnou výměnu implantátů, důvodem ale není bezpečnostní, nýbrž estetické hledisko. Těhotenství může ovlivnit postavu ženy. V případě potřeby vrátí remodelace poprsí požadovaný tvar,“ říká MUDr. Libor Kment.

 • Mýtus 4: Implantáty jsou doživotní, augmentace je jednorázová záležitost

I přesto, že jsou implantáty i po několika desítkách let používání naprosto v pořádku, mnoho žen podstupuje jejich opětovnou výměnu – obvykle po 10 – 15 letech. Důvodem zpravidla není bezpečnostní, ale estetické hledisko. „Během této doby totiž mnohé změny zaznamenávají nejen tělesné proporce ženy, ale např. i pružnost pokožky,“ říká MUDr. Karel Urban.

implantat

 • Mýtus 5: Všechny implantáty jsou v podstatě stejné

Velký omyl! Mezi jednotlivými značkami prsních implantátů existují rozdíly dané rozsáhlým výzkumem a testováním. „Skutečně kvalitní a dražší implantáty jsou prověřené certifikací na základě dlouhodobých studií a jsou vyrobené dle přísných norem. To zaručuje jejich vyšší bezpečnost i lepší estetický dojem,“ říká MUDr. Karel Urban

 • Mýtus 6: Cena augmentace neodráží bezpečnost a kvalitu provedení

Mnoho žen si myslí, že vyšší cena zákroku nesouvisí s jeho kvalitou a dlouhodobou bezpečností, a že je tedy jedno, kde jej absolvují. Opak je pravdou. V momentě, kdy se žena rozhodne pro zvětšení poprsí, je nutné si uvědomit, že správným výběrem pracoviště investuje do svého zdraví. Špičkové vybavení kliniky, certifikované kvalitní implantáty, zkušení atestovaní odborníci – to vše je nutné zohlednit při určování ceny operace. Proto vyšší cenu zákroku mívají obvykle ty nejrenomovanější kliniky. „Klíčovými výhodami jsou především profesionální přístup a vyšší bezpečnost nejen při provádění samotného zákroku, ale i v letech následujících po operaci, Navíc má klientka v případě potřeby zajištěnu pooperační péči a vyšší pravděpodobnost, že výsledek bude odpovídat jejím očekáváním,“ říká MUDr. Libor Kment.


* Vůbec první plastická operace na světě byla uskutečněna v roce 1962 ve Spojených státech amerických. Lékaři tehdy ke zvětšení prsou používali dnes již nepředstavitelnou metodu – silikon vstřikovali injekčně přímo do prsu. Ale jen do doby, než mladý plastický chirurg Frank Gerow dostal nápad naplnit silikonem sáček. Ten svým tvarem připomínal ženské ňadro. Od té doby implantáty prošly zásadním vývojem. Dnešní výplně tak s těmi původními mají, kromě samotné koncepce, pramálo společného.


Odborná spolupráce:

 Esthé - Klinika estetické medicíny (doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc., MUDr. Libor Kment a MUDr. Karel Urban)

   
26.11.2012 - Krása - autor: (red)

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [42] nelysek [*]

  Jsem spokojená s tím, co mám. Implantáty bych řešila jen v případě zdravotních problémů.

  superkarma: 0 09.12.2012, 02:30:33
 2. [41] rendac [*]

  já mám velký prsa, tak že vycpávat je nepotřebuju Sml24

  superkarma: 0 27.11.2012, 00:18:01
 3. avatar
  [40] hubajda [*]

  nemam vystavni prsa ale silikon bych nechtela ani zadarmo rezani mam dost a davani silikonu me prijde zbytecne dekuji nechci

  superkarma: 0 26.11.2012, 22:59:35
 4. avatar
  [39] ivory [*]

  sice nemám prsa bůhvíjaká, ale tak nějak mi to nevadí...aspoň mě nebolí záda

  superkarma: 0 26.11.2012, 22:27:01
 5. avatar
  [38] LudPa [*]

  Mám dost operací, které byly nutné.Tohle ne.

  superkarma: 0 26.11.2012, 22:20:24
 6. [37] free [*]

  Kdybych na to měla uvažovala bych.  Ovšem jenom o nějakém zpevnění.  Po třech dobře kojených dětech bych si mohla prsa motat na natáčky.

  superkarma: 0 26.11.2012, 21:50:59
 7. avatar
  [36] arminka [*]

  Sml16 každé ho věc a finance ...

  superkarma: 0 26.11.2012, 21:45:05
 8. [35] dadma [*]

  Já osobně bych na takový zákrok nešla.Něco jiného je to u žen po ablaci prsu.Tam je to na místě.

  superkarma: 0 26.11.2012, 21:39:38
 9. [34] DCOlga [*]

  Mám dost velká prsa přírodní, klidně bych brala i menší.

  superkarma: 0 26.11.2012, 21:21:00
 10. [33] anina4 [*]

  nikdy jsem potom netoužila, idkyž mám prsa menší, jsem spokojena,sice je to tu krásně vysvětleno,ale jen tak  bych si tuto operaci nenechala dělat,ale to je každého věc

  superkarma: 0 26.11.2012, 19:49:01
 11. avatar
  [32] danap [*]

  mám opačný problém.... Sml15

  superkarma: 0 26.11.2012, 19:33:35
 12. avatar
  [31] ekleinovka [*]

  Ať si každá dělá, co chce, já byxch do sebe jen tak pro nic řezat nenechala

  superkarma: 0 26.11.2012, 19:28:48

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] jithule [*]

  já bych moje spíš zmenšila

  superkarma: 0 26.11.2012, 19:22:23
 2. [29] Trefa [*]

  Trefa:nikdy bych nechtela zvetsit prsa,mam velke prsa svoje.

  superkarma: 0 26.11.2012, 19:01:56
 3. avatar
  [28] reditelka [*]

  Je to věcí každé ženy, za sebe říkám ne.

  superkarma: 0 26.11.2012, 18:10:38
 4. [27] doginka [*]

  Já i přesto ,bych do toho nešlaSml23

  superkarma: 0 26.11.2012, 17:38:04
 5. avatar
  [26] daska59 [*]

  Tohle téma mě moc nebere Sml16

  superkarma: 0 26.11.2012, 17:19:48
 6. avatar
  [25] Kytinkak [*]

  já potřebuji zmenšitSml30

  superkarma: 0 26.11.2012, 17:11:53
 7. [24] step1 [*]

  vodfon — #21 Přitažlivost mi nehrozí, větší bych brala. Ale řezat se nenechám. Sml23

  superkarma: 0 26.11.2012, 17:05:12
 8. avatar
  [23] kristagg [*]

  vodfon — #21 Přitažlivost ani tak né, ale přízemní mrazíky.Sml16

  superkarma: 0 26.11.2012, 16:23:51
 9. avatar
  [22] datura [*]

  Mně už to nestojí za to a pak ,mohla bych zanést komín v krematoriu Sml30

  superkarma: 0 26.11.2012, 15:47:44
 10. avatar
  [21] vodfon, kolie [*]

  nikdySml59Sml59Sml59Ani když bude působit zemská přítažlivostSml30Sml30Sml30Sml30

  1. na komentář reaguje kristagg — #23
  2. na komentář reaguje step1 — #24
  superkarma: 0 26.11.2012, 15:34:09
 11. [20] Saritka [*]

  Tak to  nemusím a ani  bych nechtěla.Sml23

  superkarma: 0 26.11.2012, 14:58:30
 12. [19] planda0 [*]

  Mě osobně se to nelíbí ale to je věc každého

  superkarma: 0 26.11.2012, 14:48:44
 13. [18] jukl [*]

  já bych potřebovala zmenšit...:-)

  superkarma: 0 26.11.2012, 14:47:23
 14. avatar
  [17] tajnostii [*]

  Nic pro měSml23

  superkarma: 0 26.11.2012, 13:38:41
 15. [16] Klára Křížová [*]

  Znám několik žen, které mají implantáty a jsou fakt spokojené a pěkně si je nosí Sml67Sml22

  superkarma: 1 26.11.2012, 13:28:41
 16. avatar
  [15] ladouch [*]

  Tohle naštěstí nikdy potřebovat nebudu, mám spíš opačný problém.Sml59

  superkarma: 0 26.11.2012, 13:18:03
 17. avatar
  [14] Hanyna [*]

  kuzle — #9 Sml22Sml67 Ještě kdyby to šlo bez operace a bez bolesti tak už to mám dávno za sebou..Sml30

  superkarma: 0 26.11.2012, 13:16:01
 18. avatar
  [13] Věrulinka [*]

  Hanula — #12 já také ne Sml23Sml15

  superkarma: 0 26.11.2012, 12:28:05
 19. avatar
  [12] Hanula [*]

  Sml16do toho bych nešla

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #13
  superkarma: 0 26.11.2012, 12:09:03
 20. avatar
  [11] gerda [*]

  Jindriska8 — #6 pak jí začne vadit tvar nosu, brady, potřebuje dovycpat nebo odebrat zadek...jak se jednou začne, dá se docela slušně vypěstovat závislost.Sml58

  superkarma: 0 26.11.2012, 11:09:09
 21. avatar
  [10] gerda [*]

  radši zainvestovat do dobré podprsenky. Řezat do těla jen kvůli kráse (pokud nejde o úraz či vrozenou deformaci) je zhovadilé.Sml68

  superkarma: 0 26.11.2012, 11:07:23
 22. avatar
  [9] kuzle [*]

  houby zvetsit, zmensit a to hned Sml22Sml57

  1. na komentář reaguje Hanyna — #14
  superkarma: 1 26.11.2012, 11:06:19
 23. avatar
  [8] blesksoft [*]

  každý zásah do těla není dobrý

  superkarma: 0 26.11.2012, 11:04:12
 24. [7] jerenika [*]

  Mít peníze nazbyt, tak si prsa nechám zmenšit hned...

  superkarma: 0 26.11.2012, 10:32:03
 25. avatar
  [6] Jindriska8 [*]

  Každá žena se rozhodne podle sebe,ale nevěřím,že bych měla po plastice prsou větší sebevědomí.Sml16

  1. na komentář reaguje gerda — #11
  superkarma: 0 26.11.2012, 10:21:12
 26. avatar
  [5] Žofie [*]

  Lepší je být zdravá. Tohle jedině v případě nemoci.

  superkarma: 0 26.11.2012, 10:17:30
 27. avatar
  [4] rusalka2008 [*]

  Já také ne, ale chápu ženy, které to chtějí a zvýší se jim pak sebevědomí... Ale možná, kdyby viděly, jaká je ta operace nehezká "řezničina", rozmyslely by si to...

  superkarma: 1 26.11.2012, 10:02:50
 28. avatar
  [3] Judo [*]

  nešla bych do tohoSml16

  superkarma: 0 26.11.2012, 09:55:03
 29. avatar
  [2] saruz [*]

  je to o rozhodnutí každé z nás, já bych do toho nešla

  superkarma: 1 26.11.2012, 09:44:58
 30. avatar
  [1] delfi.na [*]

  ještě, že mě se to netýká, jsem spokojená s tím co mám Sml16

  superkarma: 0 26.11.2012, 09:18:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme