Zdraví

Mýty a fakta o oparech

Víte, kdo je nejvěrnějším přítelem člověka? Myslíte si, že je to pes? Nikoliv, jde o opar. Nositelem herpetického viru je většina dospělé populace. Opar má oproti psovi tu „výhodu“, že je s vámi trvale a napořád. Co ale dělat, když o takového mazlíčka nestojíte? Existuje způsob, jak se oparu rychle zbavit?

Herpes virus doprovází lidstvo odnepaměti. Už Hippocrates se v antickém Řecku opary zabýval a pojmenoval je. Název herpes pochází z antického „herpein“ a znamená plížit se nebo rozrůstat se, což přesně vystihuje jejich podstatu. „Převážná většina z nás se herpetickým virem typu 1 nakazila v dětství přímým kontaktem s potřísněnými předměty nebo těsným fyzickým kontaktem (např. líbáním) s nakaženou osobou. Poté virus přetrvává v organismu celý život. Nemusí být aktivní, pouze spí tam, kde se uhnízdil, tedy v určitých částech nervového systému a čeká na svoji příležitost,“ říká primářka dermatovenerologické oddělení FN Motol MUDr. Alena Machovcová, PhD, MBA.

To, že máme virus skoro všichni v sobě, ještě ale neznamená, že budeme mít trvale puchýřky nebo strupy na kůži nebo na rtu. Objevují se za určitých okolností, které vedou k probuzení viru. Mezi provokující vlivy patří stres, oslabení organismu, hormonální změny, výkyvy teplot, nadměrná konzumace alkoholu, ultrafialové záření (u moře, na horách) a u žen menstruace nebo těhotenství. Opar se znovu plíživě objeví a dá nám dopředu vědět, kde se objeví. Ložisko nového oparu svědí, mravenčí, pálí a bolí. Následuje výsev bolestivých puchýřků, které rychle praskají, pokrývají se strupy, které praskají, krvácejí a bolí.

Lze výsevu oparu předcházet?

Filmogel OparyMnoho lidí se domnívá, že vhodnou léčbou oparu je ledování nebo přikládání čajových sáčků na místo výskytu. Bohužel tomu tak není. Led tlumí bolestivost ložiska, ale samotnou léčbu neurychlí, totéž platí o čajových sáčcích.  Jak tedy s opary bojovat? Ve chvíli, kdy už je opar vytvořený, doporučuje se aplikovat přípravky, které urychlí hojení a zmírní pocity napětí a bolestivost. Vhodným přípravkem na všechny fáze oparu je například novinka URGO Filmogel Opary s jednorázovými aplikátory, které umožňují bezkontaktní ošetřování aktivního ložiska transparentním gelem. Čím méně kontaktu s oparem, tím lépe!

Důležitou roli u oparu hraje prevence.  Léčba samotná vede ke zhojení nového ložiska (tj. uspání infekce), ale viru jako takového se nelze nadobro zbavit. Cílem je maximálně snížit počet objevování oparů. Jak na to? Základem je duševní pohoda, dodržování zdravého životního stylu, racionální strava, používání tyčinek s UV faktory na horách nebo u moře, dostatek vitamínů.  

„Nepříliš známým faktem je také to, že opary lze ovlivnit určitým složením jídelníčku. Mezi látky s preventivními účinky se řadí quercetin, který snižuje množení herpetického viru a mimo jiné je i vhodný na hubnutí. Vyskytuje se zejména v cibuli, dále v jablkách, pohance, brokolici, červených hroznech a dalších bobulích,“ radí MUDr. Machovcová.

Dalším doporučovaným prostředkem je L-lysin, esenciální aminokyselina potřebná k syntéze některých důležitých bílkovin a důležitá při regeneraci tkání. Pomáhá při potlačení herpes virus simplex a urychluje hojení oparů. Je obsažen ve všech druzích masa včetně rybího, luštěninách a sýrech, zejména pak v parmezánu. 

   
04.02.2016 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Babca.p [*]

  Já na opary trpím hodně, dostala jsem léky na podporu imunity v době kdy se mi opary vysypou a pro mě je nejlepší slivovice nebo herbadent s velkým množstvím alkoholu. Vyzkoušela jsem snad vše co na trhu je, náplasti, masti nic nepomohlo. Zkusím teda i tento přípravek, jen investovat do těchto přípravků stokoruny je zbytečné vyhození peněz, když nezabírají a nepomáhají. Pomohli by vzorky.

  superkarma: 0 04.02.2016, 21:27:58
 2. avatar
  [8] kosík [*]

  Když vystihnu začátek oparu, tak místo potírám vatou namočenou v čistém lihu. Štípe to, ale opar se nevyklube. Pokud se ráno vzbudím už s puchýřovým oparem, tak nezabere nic Sml23.

  superkarma: 0 04.02.2016, 19:38:40
 3. avatar
  [7] SNÍŽEK [*]

  používám mastičku na opary.Od doby co užívám hořčík+B6 se mi nedělají tak často a moc rozlehle Sml58

  superkarma: 0 04.02.2016, 14:27:32
 4. avatar
  [6] amphora [*]

  mě funguje penciclovir v kombinaci se zinkovou mastí a pak mast, dělaná v lékarně podle receptu,pro horolezce.Ta je naprosto úžasná,zabírá rychle,hojí a puchýřky nebolí.

  superkarma: 0 04.02.2016, 12:51:30
 5. [5] bobani [*]

  na opary trpím odjakživa . ať dělám co dělám , nepomůže nic . teď ho mám 2 týden . vyzkoušela jsem i 31 od Justa a teď CDSku a nic Sml57

  superkarma: 0 04.02.2016, 12:38:53
 6. [4] Ferdicek [*]

  Také na to trpím,používám zikovou mast a náplasti.

  superkarma: 0 04.02.2016, 11:35:34
 7. [3] zzandaa [*]

  Kapky 31 bylin. Zázračné. Když začíná bujet, potřu a je pryč. Když už se hojil, potřela jsem a druhý den nikde. Nosím v kabelce náplasti na opary, když se vyskytl a kapky nebyly po ruce. Trochu se rozjel, ale aspoň jsem neměla nutkání ho škrábat.

  superkarma: 0 04.02.2016, 09:37:06
 8. avatar
  [2] delfi.na [*]

  Já používám aciclovir a taky dobrý ... ale líbí se mi jíst maso, luštěniny, sýry, červené hrozny ... jo já jídlo prostě miluji Sml16

  superkarma: 0 04.02.2016, 09:21:17
 9. [1] Darmovzalova [*]

  Tak ten je mně věrný už od dětství,vyzkoušela jsem už tolik babských rad ,až jsem nakonec zakotvila u mastičky Herpesin a při výskytu oparu ještě tělu dodávám víc vitamínů.

  superkarma: 0 04.02.2016, 07:37:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme