Bulvár

Myslíte, že dnešní děti zlenivěly?

Ahojky,
tak při tématu hry jsem si hned vzpomněla, jak jsme běhali s klukama za barákem v těch modrých vytahaných teplákách s kapsou na zadku. Hráli jsme si na rodinu, na schovávanou, na písku jsme stavěli hrady nebo jsme na hřišti hráli fotbal. V zimě jsme sáňkovali, bruslili a klouzali se z kopce po nohou, až jsem si jednou i ruku zlomila. Taky jsme vymýšleli různé poťouchlosti, jako zvonění lidem na zvonky, jednomu starému pánovi jsme házeli kamínky do okna a smáli jsme se za rohem, jak nadává. Taky jsme šplhali po hromosvodu. To nás jedna paní načapala a pěkně jsme to schytali. Na základce jsme o přestávkách skákaly s holkama gumu. Nevím, nevím, jestli bych teď skočila čtyřky. S tím svým zadkem asi těžko :-)

A měli jsme takovou jednu super hru Na ovečky. Hrála se v takové té prolézačce ve tvaru H. Jeden byl vždycky vlk a ostatní ovečky. Na jedné straně prolézačky měly ovečky chlívek, na druhé straně měl vlk doupě, kam zavíral pochytané ovečky. Nešťastné zajaté ovečky jsme vysvobozovali pusou. Byla to docela sranda. Vlka vždycky dělal Honza, protože měl odstávající uši a nikdo ho nechtěl pusinkovat :-).

Když jsme byla starší, ale pořád ještě na základce, tak jsem hodně četla knížky od Arthura Ransomeho. A po vzoru knížek jsme si pak s Lindou a Jirkou hráli na piráty. Koupili jsme si šňůru na prádlo, vařič na tuhý líh a vybavili si KPp (krabičku poslední pomoci). Chodili jsme na kopec, kde jsme měli svůj strom, na kterém jsme měli na papíře nakreslenou lebku se zkříženými hnáty. Ze šňůry na prádlo jsme si udělali houpačku a houpali se na ní. Občas jsme si uvařili čaj. Také jsme na ohořelý papír napsali jakousi úmluvu a zakopali jí někde na tom kopci.

Po letech jsme ji zkoušely s Lindou najít, ale bohužel se nám to nepovedlo. A jednoho dne už nás nebavilo se jen houpat, tak jsme s Lindou Jirku zajaly a přivázaly ho tou šňůrou na prádlo ke stromu. Myslely jsme, jak jsme dobré, ale Jirka se za chvilku vysvobodil. Hrály jsme si na hrdinky a poňoukly ho, ať tedy teď zaváže on nás a pak ať klidně jde domů... Jirka nás zavázal a odešel. My se začaly různě kroutit, mrskat a vytáčet, ale bylo nám to houby platné. A v tom začal fučet ledový vítr a z ničeho nic začlo sněžit, ale jak!!! Nám začala být zima, nemohly jsme se rozvázat a tak bylo konec hrdinství a začaly jsme zoufale řvát: "Jirko, Jirkoooo!" Jirka naštěstí neodešel, jen se schoval a pozoroval nás. Určitě si dovedete představit, jak jsme mu byly vděčné, že nás rozvázal. Jen jsme sešli z kopce, nebylo po sněhu a větru ani památky.

Bylo to tenkrát super, neměli jsme žádné starosti, hráli jsme si a bylo nám fajn :-). Když vidím dnešní dětičky, že už v první třídě řeší, kdo má lepší oblečení nebo mobil, hrají maximálně počítačové hry. Na písek nechodí, protože by se ušpinily... Je mi jich celkem líto.

Sepy


Milá Sepy,
tak si to nemyslím jenom já, že děti nějak zlenivěly?
Rodiče je strčí před telku nebo před počítač a mají přehled a klid. Jenomže tím je také pěkně ochuzují...
Až u nich za deset patnáct let přijde řeč na hry, tak se jim snad vybaví už jen ty počítačové
   
19.09.2006 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [28] Kuře [*]

  habroslava: Máš pravdu, že je to hodně o štěstí, náhodě a vyspělosti dětí. Já mám celkem štěstí - zaměstnání mi nahrává, kamarádky pomáhají, občas fungují i ty babičky. Zase jsem doma na všechno sama, tatínek je jaksi mimo hru.
  Pokud bych musela, nechala bych Jáju chodit samotnou a spoléhala na to, že jsem jí natloukla do hlavy všechno potřebné a na to, že má dobrý čuch na lidi. Protože nemusím, tak si ji ještě ten rok, nebo dva budu hlídat. Když ne osobně, tak prostřednictvím jiného dospěláka. Nicméně si myslím, že třeba mé posedávání na lavičce v parku, nebo u pískoviště jí nebrzdí. Lítá po celém areálu s kamarády, leze po stromech, staví si domečky v křoví atp. Mamka je tam přece s bráchou, že?

  superkarma: 0 19.09.2006, 16:07:00
 2. avatar
  [26] *Kotě* [*]

  Na otázku z nadpisu bych odpověděla - zlenivěla celá společnost, a tedy je pochopitelné, že i děti.

  superkarma: 0 19.09.2006, 15:53:14
 3. avatar
  [25] Kuře [*]

  habroslava: Já taky chodím do práce... Pokud vím, jsou dvě možnosti - buď to riskneš, nebo se třeba domlouváme tři - čtyři maminky a jak nám to vychází, tak se střídáme. Teda u nás jde zatím o školku, ale ta nám funguje do 16:00. A já si jednou týdně platím studentku, protože musím odcházet už v 6:00 z domu. Rozhodně se postarám o to, aby Jája v první třídě nebyla odpoledne sama. Ráno do školy to zvládneme, prostřídáme se a odpoledne snad taky vyřeším.

  superkarma: 0 19.09.2006, 15:34:56
 4. avatar
  [23] Kuře [*]

  habroslava: problém je, že ve velkoměstě je těch "úchylů" celkem hodně. Já sama chodím s děckama ven denně a dost často se střídáme s kámoškama, že na "našem" hřišti sedí jenom jedna. Tj. jedna máma a asi 6 dětí. Ale nechat je zcela bez dozoru . Počítám s tím, že až půjde do první třídy, tak to občas zkusím, jenže stejně musím chodit pár let s Kubou.

  superkarma: 0 19.09.2006, 15:19:04
 5. avatar
  [22] kareta [*]

  Kuře:no nazdar

  superkarma: 0 19.09.2006, 15:00:49
 6. avatar
  [19] Kuře [*]

  habroslava: není to tak jednoduché. Naše Jája je na pohled andílek, její tvářička připomíná obrázky od Zmatlíkové. A už se mi mockrát stalo, že jí cizí lidi začali nabízet kokina, chtěli se s ní bavit atp. Vím, že to bylo z 90% nevinné, navíc ona reaguje slovy "Jdu za maminkou" a utíká ke mě. Ale dvakrát ji dotyčný začal brát za ruku a já byla moc ráda, že jsem blízko. Jak viděl, že startuje ženská z lavičky, začal zdrhat. Jo a malá (zcela tak, jak jsme to zkoušly doma) začala ječet: "pomóc, ten cizí pán mě krade!!!!" Vystartovalo půl parku.

  superkarma: 0 19.09.2006, 14:50:01
 7. [18] Rikina [*]

  Co se pamatuji, mě i všechny spolužáky pouštěli rodiče ven naprosto běžně, a lítali jsme kde všude. Do setmění, a jak zřízení jsme chodili domů, škoda mluvit. Svoje děti jsem taky pouštěla ven od 5 let samotné, a nikdo je neukousl. Dnes se namítá, že je jiná doba, nebezpečnější - no, možná v tom, že je víc aut. Ale to je snad to jediné, co se změnilo. Jinak jsou rizika pořád stejná, a hodně záleží na tom, jak je potomek vychován. Pokud se k němu přistupuje jako ke skleníkové květince, bude se logicky venku cítit nesvůj a bude se bát.

  superkarma: 0 19.09.2006, 14:38:32
 8. [17] kornoutek [*]

  taky si myslím, že to je hlavně chyba rodičů.. i když nechtějí pustit děti ven samotné, ta jsou s nimi radši doma, děcka dají k televizi nebo k pc a rodiče mají klid...místo toho, aby šli s nimi na písek, nebo na hřiště. A pak když jsou děti větší, neumí se venku ani zabavit..

  superkarma: 0 19.09.2006, 14:29:31
 9. avatar
  [15] Sepy [*]

  damanka: no tak to vidíš

  superkarma: 0 19.09.2006, 13:57:54
 10. avatar
  [13] Handa [*]

  Syn 12 si rád sám hraje, vymýšlí různé hry na papíře , jako když šlápneš na toto políčko, tak se propadneš a 3 kola nehraješ, ale ještě ho občas bere i lego a panáčci.

  superkarma: 0 19.09.2006, 13:50:15
 11. avatar
  [12] malenina [*]

  Syn už má 15 a je pravda, že většinu času s kámošema prosedí u nás na PC, hrajou na kytaru, ale zajdou i ven, ovšem už nelezou po stromech, chodí po městě. Když byl menší, chodil ven na dvorek i když už jsme měli PC

  superkarma: 0 19.09.2006, 13:44:02
 12. avatar
  [11] Kuře [*]

  Ťapina: Bohužel. O to je to horší. Já jsem v Jájině věku chodila sama "před barák". Jáju bych nepustila.
  Tudíž musím jít taky. A protože Kubovi je teprve 20měsíců, ještě holt pár let na tom písku prosedím. Ale radši budu dřepět na písku (v parku, na hřišti...), než nechat děcka doma. Jak tak pozoruju maminky kolem, tak je běžné nepouštět ještě prvňáky a druháky. I když potkávám i děti čtyřleté a bez maminky, nebo naopak destileté jenom s maminkou. Je otázka, kde je ta správná hranice?

  superkarma: 0 19.09.2006, 13:42:08
 13. avatar
  [10] Sepy [*]

  Ale fakt je zajímavý číst ty názory, všichni mají pravdu, každej kousek. Byla jiná doba, my počítače neznali, lítali jsme venku. Je taky fakt, že dnes nechat dítě venku samotný, to je tat trochu hrdinství. A určitě je to dílo rodičů, jak děti zaměstnají.

  superkarma: 0 19.09.2006, 13:36:53
 14. avatar
  [9] Sepy [*]

  Toyen:

  superkarma: 0 19.09.2006, 13:32:27
 15. avatar
  [7] Ťapina [*]

  Určitě nezlenivěly, jen už nesmějí sami ven. My jsme blbli v parku bez dozoru celé dny, lezli jsme po stromech a po zdech, dneska by na rodiče někdo zavolal sociálku.

  superkarma: 0 19.09.2006, 13:25:51
 16. avatar
  [6] Kuře [*]

  slonbidlo: souhlas. Ono je pohodlnější děcku ukázat video, PChry atp. Neříkám, že naše mládě nikdy nekouká na pohádku, ale považuju to za poslední záchranu, když je nemocná, nic už ji nebaví a já třeba vařím. Jinak jsme denně venku cca 3-4 hodiny. Ale procházky se u nás neujaly. Nebaví je to. Spíš vymýšlíme různá hřiště, nebo parky. A o víkendech výlety dolesa, na zámky, akce pro děti....
  Ale je to fakt o rodičích, ti musí ukázat cestu, pomoct dětem si najít ty první kamarády, se kterýma budou venku lítat, ukázat, že venku je to fajn.
  Mám kamarádku, která si strašně stěžuje, že její dítě nemá kamarády a pořád chce televizi a venku si neche hrát. Ovšem když ji zvu, že jdeme někam do parku, tak se jí nechce. Když jsem ji zvala za námi na koupák, tak si radši s malým vyrazila na kole (v těch letošních vedrech, když se teploměr blížil 40°C). A divila se, že malej dostal úpal a na kolo už nechtěl. Když už se potkáme, tak ho hubuje, že si klekl do písku, takže už radši na písek ani nechodí. No a já to vzdala, přestala jsem jí návštěvy nabízet. Razím totiž zássadu, že se mé děti mají venku pořádně vyřádit, když se umažou, tak se to vypere, když si rozbijou koleno, tak se to zahojí. Pravda - neznají PC hry, většinou nestíháme Večerníček, nejfrekventovanější oblečení jsou tepláky a dost často mám v bytě ještě houf cizích dětí, nebo naopak ty moje místo domů odkráčí z hřiště k "tetě". Krédem kamarádky je, že chlapeček musí být na úrovni - čisťounký, nezadýchaný, veleslušný, když návštěva, tak plánovaná a oficiální. Tudíž ho naučila koukat na video, hrát hry a nedivočit s dětma. Jenom jaksi nechápe, že proč malej nemá ty kamarády...

  superkarma: 0 19.09.2006, 13:20:00
 17. avatar
  [5] Zdendula [*]

  Taky jsem si chodila hrát ven obdobným způsobem, hlavně co nejdále od domu aby matka náhodou nevymyslela pro nás nějakou práci .
  Moje dcera dělá sportovní gymnastiku a ta jí zabírá téměř veškerý volný čas takže venku si s dětmi nehraje. Jsem ale moc ráda že nechodí ven, když vidím to co se tam pohybuje a jakým způsobem se baví tak bych nesnesla vidět ji v takové společnosti.

  superkarma: 0 19.09.2006, 13:12:50
 18. avatar
  [4] malenina [*]

  Nemyslím, že by zlenivěly. Prostě mají zájem o jinou zábavu. Za nás nic takového nebylo, tak jsme celé dny běhali venku

  superkarma: 0 19.09.2006, 13:03:20
 19. avatar
  [3] gerda [*]

  Spíš to ale bude proto, že hrozně ubylo míst, kde by si děti mohly takhle svobodně a bezpečně hrát. Zato přibylo parkovišť.

  superkarma: 0 19.09.2006, 12:56:38
 20. avatar
  [1] LuciBary [*]

  My jsme zase měli KPZ - krabičku poslední záchrany.
  Bohužel to tak asi je. Televize, počítač, playstation - to děti baví víc. Vidím to na dceři, když jdeme na procházku, tak buď jdeme moc dlouho nebo moc do kopce. Ale u počítače by mohla být pořád . I když možná je to dáno i tím, že když já jsem vyrůstala, tak takový věci nebyly .

  superkarma: 0 19.09.2006, 12:55:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme