Zdraví

Myslíte si, že se žen infarkt netýká?

Kolik znáte ve svém okolí žen, které zemřely na infarkt? Možná že žádnou. Ale jak je to možné, když statistiky uvádějí, že v České republice roce 2012 zemřelo na nemoci oběhové soustavy 53,8 % žen oproti 44,3 % mužů? A zároveň je tento zdravotní problém v současné době nejčastější příčinou úmrtí u žen. Nikoliv tedy zhoubné novotvary, jako je třeba rakovina prsu. Právě tento utkvělý názor může být tou příčinou. Ženy první příznaky přehlížejí, mnohdy je ani nerozpoznají, starají se víc o rodinu než o sebe a myslí si „Vždyť mě se to netýká.“

„Nepovídáme si o tom. Řešíme stárnutí pleti, gynekologické problémy, straší nás rakovina prsu nebo nezvykle vypadající pihy, ale infarkt, ten opravdu neprobíráme. Jedině snad, že potkal našeho známého,“ říká Zdenka Nová, která infarkt prodělala už ve 35 letech. Infarkt je tabu a díky tomu nám chybí informace o jeho průběhu. To může být i jedna z příčin smutných údajů Českého statistického úřadu, který udává, že na ischemické choroby srdeční zemřelo o 12 329 žen více než na rakovinu prsu. 

srdce

Poznáme příznaky?

Příznaky infarktu bývají u ženy mnohdy méně viditelné, odlišné a často zaměnitelné, což vede k jejich podcenění. Část žen pociťuje bolest na hrudi, stejně jako muži, ale velké množství žen během srdečního záchvatu nepociťuje bolest na hrudi žádnou, ani jiné typické příznaky mužů.

 Ženy mohou trpět příznaky, jako je dušnost, slabost, malátnost. Dalšími jsou nevolnost, závrať, pálení žáhy, tlak v horní části břicha, který může připomínat trávicí potíže a dále bolesti v horní části zad. Ženy často nedokážou spojit tyto příznaky s infarktem myokardu a přisuzují je trávicím nebo revmatickým potížím, svádějí je na špatnou kondici, přepracování nebo stres.

Citlivější krevní testy zachraňují životy

Pro laboratorní diagnostiku infarktu myokardu, který nemá jasné známky na EKG, se používá stanovení koncentrace troponinu v krvi. Je to bílkovina, která se uvolní při poškození srdečního svalu, v případě infarktu myokardu v důsledku nedostatečného krevního zásobení. Dříve používané metody stanovení troponinů neumožňovaly zjistit malá zvýšení koncentrací, takže zejména u žen nemuselo být malé poškození srdečního svalu zachyceno. Proto byla vyvinuta nová generace testů, které jsou schopny zachytit i velmi nízké koncentrace troponinů. „Zavedením nových, tzv. vysoce citlivých nebo ultrasenzitivních metod stanovení troponinů jsme v laboratořích získali úplně nový nástroj na včasnou a efektivní diagnostiku nejenom infarktu myokardu, ale jakéhokoli poškození buněk srdečního svalu,“ říká MUDr. Janka Franeková, Ph.D., vedoucí Oddělení klinické biochemie Pracoviště laboratorních metod IKEM v Praze. Na základě vyšší citlivosti testu je dokonce možné provést předepsané kontrolní měření mnohem dříve než s odstupem šesti hodin, již za 3 hodiny nebo i dříve od vzniku obtíží.

Věda jde rychle dopředu a nabízí stále nové a účinnější diagnostické metody. Pokud se nebude mluvit o nebezpečí infarktu u žen a pokud ženy nerozeznají jeho příznaky a nevyhledají ošetření lékaře, budou tyto metody zbytečně nevyužité.

Bílkoviny, které jsou součástí vláken srdečního svalu a regulují svalový stah.  V krvi lze měřit dva typy těchto bílkovin: troponin T a troponin I. Za normálních okolností je jejich koncentrace v krvi velmi nízká. Dojde-li však k poškození buněk srdečního svalu (například při infarktu), srdeční troponiny T a I se uvolňují ze srdce do krevního oběhu. Má-li pacient srdeční infarkt, koncentrace troponinů v krvi prudce stoupne během 0,5 až 6 hodin po příhodě a může zůstat zvýšená 10 – 14 dnů.

Informace pro laickou i odbornou veřejnost o laboratorních vyšetřeních

   
19.06.2015 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [7] paníliška [*]

  Vlastka — #1 Bohužel je to pověra.

  superkarma: 0 30.06.2015, 15:00:40
 2. avatar
  [6] datura [*]

  Moje matka na infarkt zemřela, tak asi byla vyjímkou Sml15

  superkarma: 0 20.06.2015, 16:20:43
 3. avatar
  [5] kobližka [*]

  Vlastka — #1 Tak si zrovna říkám,že pan doktor má nějaké předpotopní názory Sml68

  superkarma: 0 19.06.2015, 20:59:04
 4. [4] Klára Křížová [*]

  Vlastka — #1to je divné, jak by mohl mít hormonální cyklus vliv na onemocnění cév a infarkt? Sml23

  superkarma: 0 19.06.2015, 16:33:40
 5. [3] Bucík [*]

  Bohužel, vím, že se týká. Postihl moji "zdravou" neteř a bylo to hodně vážné. Nyní je již v pořádku.

  superkarma: 0 19.06.2015, 11:32:55
 6. [2] anina4 [*]

  podle toho co slýchám v okolí,tak bohužel i žen se týká

  superkarma: 0 19.06.2015, 07:46:16
 7. avatar
  [1] Vlastka [*]

  Nikdy jsem si nemyslela,že se žen infart netýká.Slýchám občas v okolí,že nějakou postihne.Je pravda,že méně,než muže.Můj praktický lékař mě kdysi říkal,že pokud má žena menzes,je chráněna proti infartu.Ten hrozí až po přechodu.

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #4
  2. na komentář reaguje kobližka — #5
  3. na komentář reaguje paníliška — #7
  superkarma: 0 19.06.2015, 07:18:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme