Každý rodič si přeje vidět vyrůstat své dítě zdravé a šťastné. Zdraví malých dětí však může ohrozit řada nemocí. Mezi nejčastější nemoci dětí mladších pěti let patří i zánět středního ucha, který může být způsoben pneumokokem. S tímto onemocněním se za svůj život setká až 80 % dětí mladších pěti let. V minulých měsících se u nás i ve světě uskutečnily průzkumy, které se zabývaly tím, do jaké míry jsou rodiče o této nemoci a možnostech prevence informováni.
Zánět středního ucha patří mezi velmi bolestivá onemocnění způsobená pneumokoky. V České republice proběhl průzkum, který si kladl za cíl zjistit, jak moc jsou rodiče o nemocech způsobených pneumokoky informováni a zda vědí o možnostech účinné prevence. Průzkumu se zúčastnilo 210 matek dětí ve věku 2 až 8 měsíců. Z dětských chorob se rodiče nejvíce obávají pneumokokových infekcí (více než 30 % odpovědí). Strach ze zánětu středního ucha už má pouze necelých 8 % dotázaných. Přes 80 % dotázaných vědělo, že může nechat své dítě proti pneumokokovým infekcím očkovat, ale již jen 60 % si myslí, že může nechat očkovat své dítě i proti zánětu středního ucha. Z výsledků tak vyplynulo, že rodiče si souvislost mezi pneumokokovým onemocněním a zánětem středního ucha příliš neuvědomují.
Informovanost českých rodičů o možnostech prevence zánětu středního ucha je ale nad celosvětovým průměrem. Z mezinárodního průzkumu, jehož se zúčastnily téměř 3 tisíce rodičů z celého světa, vyplývá, že celosvětově má povědomí o existenci očkování proti zánětu středního ucha méně než 20 % rodičů. Přitom více než polovina z nich by o očkování svého dítěte proti této nemoci uvažovala. Nejpádnějším důvodem, proč by rodiče nechali proti této nemoci své děti očkovat, je fakt, že se jedná o velmi bolestivé onemocnění. Až osm z deseti rodičů na celém světě považuje bolest za nejhorší aspekt této nemoci.
Kromě toho závěry průzkumu ukazují, že zánět středního ucha se velkou měrou podílí na absenci rodičů v zaměstnání a s tím spojenou ztrátou rodinných příjmů, což má bezpochyby širší socioekonomické důsledky. Odborníky také znepokojuje fakt, že až ve třech čtvrtinách případů lékaři ve většině zemí předepisují k léčbě akutního zánětu středního ucha antibiotika. Tento postup léčby může totiž vést až k rezistenci na antibiotika. Proto je potřeba zvýšit povědomí rodičů a lékařů o očkování jako vhodné prevenci a přirozené a bezpečné alternativě k léčbě antibiotiky běžných dětských nemocí včetně zánětu středního ucha.
Vraťme se ale do České republiky. Celkem 80 % rodičů je známa skutečnost, že pokud se první dávka vakcíny aplikuje mezi třetím a pátým měsícem věku dítěte, mají nárok na toto očkování zdarma. V České republice hradí zdravotní pojišťovny vakcíny proti pneumokokům podávané ve čtyřech dávkách. Například plně hrazená vakcína Synflorix1 zabrání až 51,5 % případů velmi častých pneumokokových akutních zánětů středního ucha a zároveň pokrývá většinu sérotypů Streptococcus pneumoniae, které u dětí v České republice způsobují kromě zánětu středního ucha i závažná invazivní onemocnění (např. zánět mozkových blan nebo otravu krve).
1Vakcína Synflorix je plně hrazena zdravotními pojišťovnami v případě, že je očkování zahájeno mezi třetím a pátým měsícem věku dítěte a pokud jsou tři dávky vakcíny aplikovány do sedmého měsíce věku. Hrazená péče zahrnuje i přeočkování ve druhém roce života.
Vakcína Synflorix je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Přečtěte si prosím pečlivě příbalovou informaci.
Nový komentář
Komentáře
mě píchali ucho zamala tak často,že mám bubínky jak řešeto a nemůžu vylétz na mírný větřík bez šátku či čepice. Osobně bych to uvítala bejt malá :)
datura — #28 to se divím,že jsem na to,když jsem dělala prodavačku netrpěla,to jsem poslouchala od zákazníků blbé kecy každý den
Tak to vůbec neznám, nikdy jsem zánět neměla ani já ani nikdo z mé rodiny. Asi to bylo tím, že u nás nikdy nebyla Itálie
Francaise — #26
tož to je perla 

Můj syn začal trpět na záněty středního ucha v druhé třídě, když dostali novou učitelku. Tehdy jsem se dozvěděla, že skrytou příčinou ušních zánětů je, že dítě musí poslouchat něco, co vnitřně nechce slyšet. Když jsem se rozuhlédla po okolí, zjistila jsem, že ve všech případech, které jsem měla možnost sledovat, to tak bylo. Po tomto zjištění tvrdím, že očkování je zbytečné, lepší je odstranit příčinu. Jen je potřeba být objektivní, někdy mohou být příčinou třeba hádky nebo útočná konverzace rodičů.
nevím nemohu posoudit účinnost tohoto očkování
Je třeba vědět, že většina zánětů středouší vůbec není způsobená pneumokokem, takže celé očkování je na dvě věci
Trefa:to jsem vubec neznala,deti uz mam odrostle.
tyto věci zatím neřeším
Čtu o tom poprvé, ale jistě proto, že se mě to - naštěstí - už netýká. Škoda, že to nebylo dřív. Ušetřili bychom si spoustu bolesti!
Dcera mívala tento zánět, nic příjemného
To neznám,dítě mi už moc odrostlo
Kdyby to bylo i před jedenácti lety moje dítě by tím pak tak netrpělo
Tak kdyby to bylo před 20 lety, neváhala bych syna naočkovat, sama jsem tím jako děcko hrozně trpěla
Za nás se ještě děti touhle vakcínou neočkovali,dnes bych své dítě naočkovat nechala.
tuto vakcínu neznám, jen aby těch vakcín v prvních měsících nebylo zase až moc
Škoda,že nebyla,když byly kluci malí,těm píchali uši mockrát....
zaujímavé tak moja dokrorka mi toto nepovedala -chudák nas malý už bral za 1 rôčik 4krát antibiotiká
nechala jsem dceru naočkovat po druhém píchnutí ucha, ale stejně od té doby ji píchlai ucho ještě čtyřikrát a já tiš doufám, že už naposledy!
Neznám, děti nikdy problémy neměly , naštěstí.