Určitě jste na ně někde narazily. Vyšly už dvě, nyní je na trhu třetí – trilogie, která začala dílem Padesát odstínů šedi. Další jsou temnoty a teď vychází Padesát odstínů svobody.

Knihy si koupilo už 40 milionů žen po celém světě. Když vychází nový díl, dějí se v knihkupectví nákupní manévry, které se děly naposledy při vydání dílů Harryho Pottera.

knihaJá sama nevím, co na tom příběhu je. Nicméně na něm něco je, jinak by ženy takhle hromadně nešílely. Nevím, jestli je to šťastná kombinace naivní pohádky protkaná popsanou erotikou, která kupodivu zatáhne do svých osidel ženy všeho věku a společenských struktur. Co je na knihách pozitivním faktorem – jsou čtivé. I když má každá z vyšlých knížek kolem 500 stran, dá se přečíst doslova „jedním dechem“.

Ale zpátky k příběhu – je dost neskutečný a pro mnohé (i když si knížku stejně přečtou) iritující. Mladá krásná chudá studentka vysoké školy – nikdy neměla sex, nemasturbovala, rudne po každé větě, po pár dotecích dosahuje bouřlivých orgasmů. Zamiluje se do prince na bílém koni, on do ní také, jen má trochu pošmournou minulost, co se týče sexuálních prožitků a vztahů. Tato nezkušená čistá duše začne láskou a sexuální chutí napravovat jeho pošramocenou duši, včetně sexuálních prožitků – a ty jsou v knize barvitě vylíčeny. Bohužel občas opakujícím se slovníkem (ale ne zas tak levným, aby používal výrazy jako jeskyňka, lasturka, a podobné pitominy). Nicméně dosaženými vrcholy se to v knize jen hemží…

Co ženy na příběhu tak vzrušuje? Sama jsem četla knížky dvě a třetí si nejspíš nekoupím. Přečetla jsem první, zkonstatovala jsem, že je to laciný škvár a kravina, druhý jsem si ale taky koupila a přečetla. V redakci jsme o tom dlouze diskutovaly, poskytla jsem knížky pro přečtení – po přečtení „kraviny“ kolegyně žádaly další díl, který také přelouskaly.

Čím to tedy je? Podle statistik mají tuto kultovní ságu v oblibě hlavně ženy středního věku, které už o sexu něco vědí a mají děti. Lascivní popis erotických scén tahounem nebude, přece takových textů jsou plné časopisy pro dospělé. Podle mě je to mix naivního příběhu a la červená knihovna, prošpikovaného sexem a nějaké nenaplněné touhy, která někde dřímá ve čtenářkách. Tyto romantické sny se povedlo autorce velmi dobře navodit v prožívání hrdinky. I když se chová úplně blbě, stejně je v ní nějaká struna, která zní ve čtenářkách knih napříč kontinenty.

Ať už si o knížkách myslíme cokoliv, je jasné, že jsou autorčiným zlatým dolem. A jistě velmi příjemným. Líbí se mi, že v dnešní době plné počítačových nesmyslů a vzrůstajícím odporem číst knížky se najde zdánlivě jednoduché téma, které ke stránkám knížky nebo k displeji čtečky přiková desítky milionů žen. 

Včera jsem byla nakupovat chybějící učebnice v pražské prodejně knih Luxoru a v sekci novinek byly velké poutače na třetí díl Padesát odstínů svobody – se sloganem „Příběh vrcholí“... tak jsem se v duchu usmála, že příběh už vrcholil asi 152x na všech předchozích 1000 stránkách jedničky a dvojky, a ještě u toho zněly slastné výkřiky... co by asi tak mohlo ve trojce překvapit?

Možná jste ale už četly další pokračování – řekněte mi, má to smysl si knížku koupit? Jak se vám knížky líbily a co si o nich myslíte?

Jak je vnímají vaše kamarádky? (Já jsem se setkala snad se všemi reakcemi – od naprostého odmítání, přes pocity trapnosti, po lhostejnost nebo naopak upřímné nadšení a nutnosti si bez odkladu přečíst nový díl).

Reklama