Zdraví

Myslete především na svoje zdraví! Nechte se očkovat!

 

Ačkoliv má v posledních letech v České republice počet ročních případů nákazy VHA a VHB sestupnou tendenci, nesnižuje se nebezpečí nákazy.

 

Stále více občanů ČR cestuje do oblastí s vysokým výskytem infekčních žloutenek, často bez jakékoliv ochrany. Riziko přenosu viru se zvyšuje i s celkovým nárůstem migrace obyvatelstva. Zejména infekční žloutenka B může mít velmi těžký průběh. Onemocnění může být celoživotní a při prudkém průběhu i smrtelné,“ říká prof. Jiří Beran z Centra cestovní medicíny v Hradci Králové.

Za zmínku jistě stojí, že Evropská cestovní zdravotní rada (ETHAB) upozorňuje, že existuje 60-70% riziko, že se cestovatel na cestě do rozvojových zemí setká se zdravotními komplikacemi, ačkoliv mnoha z nich by se mohl vyvarovat včasnou přípravou před cestou, například očkováním.
Žloutenky si přitom lidé nepřivážejí jen z klasických rozvojových zemí, rizikové jsou i oblíbené přímořské lokality jako Egypt, Itálie, Chorvatsko, Řecko, Španělsko a další.

 

Tři nejčastější nemoci cestovatelů – žloutenka typu A, žloutenka typu B a malárie pak  v důsledku nedostatečné ochrany celosvětově každoročně zbytečně zabijí na 4 000 000 lidí a dalších 700 000 000 se jimi infikuje.
Proto by očkování proti žloutenkám A a B  mělo patřit k základní výbavě každého cestovatele,“ říká prof. Jiří Beran z Centra ces
tovní medicíny v Hradci Králové a dodává:

 

„Člověk nikdy nemůže předvídat, co ho na cestách potká.
To platí nejen ve vztahu k nedávné přírodní katastrofě v Asii. Žloutenka typu A hrozí i na idylické rodinné dovolené, kde se zdrojem nákazy můžou stát nevinná kola s ledem, salát nebo zmrzlina,“
a dodává: „Riziko nákazy se však může nečekaně prudce zvýšit i v České republice, jako  v případě povodní v roce 2002.“

 

Zatímco možnost nákazy žloutenkou typu A je spojena především s cestováním, riziko nákazy žloutenkou typu B hrozí i v běžném prostředí.
Mezi rizikové aktivity patří např. tetování a piercing v místech s nízkým hygienickým standardem. Další rizikovou skupinu představují lidé, kteří nežijí ve stálém partnerském vztahu a dávají přednost nevázanému životu.

Mohou se nakazit při nahodilém nechráněném pohlavním styku, a to jak v České republice, tak v zahraničí. „Mladí lidé se nejčastěji nakazí nechráněným pohlavním stykem, nitrožilním užíváním drog anebo při tetování či piercingu,říká MUDr. Dana Vurmová, praktická lékařka pro děti a dorost.

Nakazit se můžete i na první pohled neškodným použitím zubního kartáčku nebo holicího strojku nakažené osoby!

 

Léčba  infekčních žloutenek je komplikovaná, nákladná a nepříjemná. Pro aktivní lidi, kteří se rádi věnují různým sportovním aktivitám, představuje nákaza žloutenkou typu A i B skutečný problém - musejí se vyvarovat veškeré nadměrné fyzické zátěže, tedy i sportu, dodržovat přísnou dietu a na konzumaci alkoholu můžou zapomenout.

Onemocněním žloutenkou typu B se mnohonásobně zvyšuje riziko vzniku cirhózy nebo rakoviny jater. Pacienti, kteří jednu z forem žloutenky prodělali, svorně uvádějí, že kdyby se proti žloutenkám mohli preventivně očkovat, určitě by to udělali.

 

 

MUDr. Vurmová má bohaté zkušenosti se žloutenkami u dětí a teenagerů a radí „Očkování proti hepatitidám typu A a B doporučuji rodičům všech dětí a dorostenců. Kombinovaná vakcína Twinrix zajistí dlouhodobou ochranu a  představuje určitou devizu, dar pro budoucí život. Zdraví je to nejcennější, co máme, a proto bychom jej měli chránit všemi dostupnými prostředky. U dětí i dorostenců je tato odpovědnost podle mého názoru na rodičích.

 

Zejména u žloutenky typu A hrozí dětem několikanásobně vyšší riziko nákazy než dospělým, především díky obtížnějšímu dodržování hygienických pravidel.

Průběh nemoci u nich navíc bývá mnohdy bez příznaků, a během každodenního kontaktu tak nemoc mnohdy nepozorovaně přenesou na dospělé. Vzhledem k pozvolnému rozvíjení příznaků žloutenky typu A (horečka, zežloutnutí, únava, nevolnost, tmavá moč apod.) je většinou bohužel příliš pozdě na jejich izolaci.

 


Pamatujte, že jednorázová investice do očkování proti žloutenkám typu A a B vám zajistí celoživotní ochranu proti nepříjemným infekčním onemocněním a mnohonásobně se vrátí v možnosti žít i cestovat bez obav z nákazy.
Očkování proti žloutenkám představuje dar na celý život, dar pro zdraví, u kterého nezáleží na tom, zda jej věnujete sami sobě nebo svým blízkým.

 

A pozor! Právě nyní můžete využít 30% slevy. Více informací naleznete na: www.zloutenky.cz

   
26.05.2005 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Machilka [*]

  Vivian:

  superkarma: 0 27.05.2005, 09:49:49
 2. avatar
  [2] Vivian [*]

  Bu bu bu nechte se očkovat, nebo umřete

  superkarma: 0 26.05.2005, 19:47:51
 3. avatar
  [1] renike [*]

  ja vyuzila pro dcerku slevu 50%nou..byla to v zime..a ockovani,jako darek ma na cely zivot

  superkarma: 0 26.05.2005, 15:29:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme