Ahojte zena-inky,

tak mám dneska klídek a pohodu, dítě u babičky... a protože jsem už dlouho nepřispěla žádným dílkem, dneska to napravím :-)

Myslím si, že poučení dětí ohledně sexu a věcí s tím spojených je docela dost důležité. Podle mě je úkol pro rodiče, protože všichni víme, jak taková hodina sexuální výchov probíhá ve škole. Děti se hihňají, učitel(ka) je nervózní a je to celé na houby... Já jsem vždycky záviděla holkám, s kterými se o těchto věcech maminy bavily.

Já to štěstí neměla. Ne, že by byl sex v naší rodině tabu, ale prostě jsme to s mamkou nerozebíraly. Když jsem dostala první menstruaci, mamka mi jen řekla: "No vidíš, na záchodě jsou vložky, ty si poradíš." Když jsem začala chodit s klukama, tak to bylo zase: "Půjdeme na gyndu pro prášky, já ještě nechci vozit kočárek." Konec, tečka. A protože mám dvě mladší ségry, tak když ony se dostaly do věku, kdy byla eventuální možnost jejich styku s kluky, mamča řekla: "Pájo, vezmi Barču (Martinu) na gyndu, hlavně ať si nechají napsat antikoncepci."

Já jsem se veškeré informace dovídala od kamarádek a z časopisů a ségry ode mne. Tak takhle by to asi fungovat nemělo... No, co už, stalo se, ale já taková být nechci.

A ještě bych pro vás měla takovou historku z doby dávno minulé. Jeden čas jsem pracovala na LDN jako ergoterapeutka. Měly jsme s kolegyní místnost - dílnu, kam jsme si na dopoledne svážely pacientky, s kterými jsme cvičily, vyráběly různé věcičky, vařily jim kafe a povídaly jsme si. Byly to ženské kolem 70ti - 90ti lety. Jednou jsme měly téma rodina, děti, manželství a jistá paní P. mě docela dostala tím, když řekla, že otěhotněla v patnácti, svobodná. Dřív bylo sice běžné, že se holky vdávaly a plodily děti docela mladé, ale toto moc obvyklé nebylo.

Když jsem se paní P. zeptala, jak k "tomu" přišla, jala se vyprávět: "No, víte, sestřičko, já si moc nerozumněla s rodiči, byla jsem puberťačka bláznivá, však to znáte, každý si tím prošel. Tenkrát jsem chodila s klukem, chtěla jsem se bavit, chodit tancovat a našim se to nelíbilo. Vlastně se jim nelíbil ani jen můj kluk. Já jsem byla tvrdohlavá a chtěla jsem je naštavat. A jednou mi ten kluk říká: "Hele, já vím, čím je naštveme, pojď a neboj se." Prostě jsme se spolu vyspali a já vlastně ani nevěděla, co dělám, brala jsem to jako hru.

Strašně jsem se lekla, když jsem uviděla jeho ztopořený penis, byl tak velký a já se divila, kam se poděl ten malý. Myslela jsem si, že každý chlap má dva penisy, jeden velký a jeden malý. Ten můj kluk se tomu smál, ale nevysvětlil mi nic. Otěhotněla jsem a naši byli opravdu naštvaní. Dosáhla jsem svého. Nakonec byla i svatba. A když se mi narodil syn a já ho přebalovala, tak mi manžel říká: "Tak už víš, jak to je? Každý chlap má jen jednoho..." A já věděla, ale šťastná jsem nebyla. Nakonec jsem zjistila, že rodiče měli pravdu a já ublížila jen sama sobě. S manželem jsem se nakonec stejně rozvedla...."

Tak si myslím, že když nějaká sexuální osvěta funguje, dá se této situaci docela dobře předejít. Co myslíte?

Sepy


Děkujeme za pěkný a zajímavý příběh.

No, já souhlasím, že sexuální osvěta by fungovat měla. Ačkoliv nutno říct, že máma mi sice vysvětlila technické detaily, ale jak si to užít, to člověka stejně naučí až praxe :).

Vzpomenete si na svou sexuální výchovu, ženy-in? Byla jste před prvními praktickými zkušenostmi "dostatečně" vzdělána? Napište nám o tom na redakce@zena-in.cz!

Reklama