Domácnost

Myčka - nejlepší přítel ženy


Zdá se vám myčka příliš marnotratná, když můžete těch pár kousků nádobí opláchnout v ruce? Omyl! Moderní přístroje s nízkou spotřebou umí umýt jednu várku nádobí i v deseti litrech vody. Když si spočtete, kolik litrů potřebujete na napuštění dřezu a také kolik vody vám proteče při oplachování, zjistíte, že je myčka šetřivý domácí pomocník. A to si k tomu ještě připočtěte několik hodin času, které během dne či týdne prostojíte u dřezu.  Přitom myčka už dávno nepatří mezi drahé a luxusní spotřebiče. Běžně je seženete pod deset tisíc korun, vybírat si můžete samostatně stojící nebo vestavné. Pro menší prostory jsou určené místo klasických typů užší, které potřebují do šířky pouze 45 cm. Místo by však nemělo být jediným kritériem pro výběr. Důležitý je i počet lidí v domácnosti. Šedesátky se doporučují pro větší rodiny a vejde se sem dvanáct jídelních souprav. O patnáct centimetrů užší kolegyně budou zcela vyhovovat dvoučlenným domácnostem. Umyjí osm až devět jídelních souprav. I když je to poměrně dost, potíže mohou nastat při mytí pekáčů, velkých kastrolů - ty se sem často nevejdou.
Méně se potom vyrábějí takzvané kompaktní myčky - tedy myčky, které bez problému zvládnou mýt nádobí po jednom člověku. Ty se mohou prodávat jak samostatné, svou velikostí připomínají mikrovlnnou troubu, tak jako součást takzvaného tria. Tento název se používá pro spotřebič velikosti obyčejného sporáku, kde je zkombinovaná myčka, elektrická trouba, a to vše doplňuje plynová nebo elektrická varná deska.Nové typy myček patří mezi velmi inteligentní spotřebiče, které dokážou poznat množství mytého nádobí i jak je špinavé a tomu přizpůsobují mycí programy a množství vody. Tyto spotřebiče jsou vybavené senzory, které během opláchnutí z odtékající vody zjistí, jak moc je nádobí zašpiněné. Tomu potom přizpůsobí teplotu, mycí program. Množství nečistot, tedy zbytků jídla, ale také mycích prostředků, zjišťují i během samotného mytí. Jsou napojeny na mikroprocesor, který na základě jejich informací buď ukončí mytí, nebo například přidá oplachování. Díky tomu můžete ušetřit čas, peníze za vodu a elektrickou energii. Ale také máte jistotu, že z myčky nevyndáte nádobí, na kterém budou ještě zbytky jídla. Možná vás překvapí, že myčka spotřebuje méně vody, jestliže je v ní jen několik velkých kusů, než když ji máte zaplněnou spoustou drobných věcí. K ovládání těchto přístrojů většinou stačí pouze jedno tlačítko.
Stejně tak už novější myčky rozeznají, kolik v sobě  mají nádobí a podle toho fungují i ostřikovací ramena. Při poloviční náplni je nutné dodržovat doporučení okolnosti výrobce, do kterého košíku nádobí uložit. Většinou to bývá ten spodní.


Jestliže si koupíte myčku vybavenou podobnou elektronikou, oceníte u ní ještě další funkce, které levnější typy mohou, ale nemusejí mít. Mezi ty patří časová předvolba, která umožní oddálit mytí například na dobu, kdy rodina odebírá proud za levnější tarif. Na displeji se může objevit i časový údaj, kolik minut ještě zbývá do konce mytí a sušení.
Zvlášť v těch domácnostech, kde dali majitelé přednost spojené kuchyni s obývacím pokojem, by se měla jedním z kriterií pro výběr stát hlučnost. Nikdo by si zřejmě nepřál poslouchat hodinu i více při sledování televize nebo čtení knížky hučení a šplouchání zapnutého přístroje.
A tyto požadavky myčky dokáží splnit. Nejtišší pracují při 40 decibelech, ale za velmi dobré se považují i takové, kde se hlučnost pohybuje kolem 50 decibelů. Jak tvrdí odborníci, rozdíl dvou decibelů člověk prakticky nerozezná, deset decibelů navíc už prý považuje za dvojnásobnou hlasitost.
Údaje o hlučnosti najdete na takzvaném energetickém štítku, který musí být na každé prodávané myčce. Kromě hlučnosti oceníte i další nabízené údaje: spotřebu elektrické energie a vody, účinnost mytí, účinnost sušení, rozměry a mnoho dalších.
Také vnitřní prostor nabízí více variant. Sklopné stojany na talíře najdete v obou patrech a do myčky se vejde i větší tác či jiné vyšší kusy nádobí. U horního koše si většinou lze nastavit dvě výšky, podle toho, zda právě potřebuje více místa nahoře, nebo dole. A jde to jednoduše i tehdy, když už v něm máte naskládané nádobí.

ilustrační foto Miele, Bosch a Siemens


   
03.02.2006 - Dům a byt - autor: Magdaléna Krajmerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [140] Jindra Novák [*]

  My mame mycku uz 5 let a mame tvrdou vodu, jak podle www.zadnyvodnikamen.cz, tak i podle vodarny a nevadi ji to ! :)

  superkarma: 0 20.06.2008, 19:17:31
 2. [139] kary [*]

  Koupila jsem si novou mycku,ale na www.zadnyvodnikamen.cz jsem nasla ze mame tvrdou vodu, bude ji to vadit?

  superkarma: 0 19.06.2008, 11:16:12
 3. avatar
  [136] Vivian [*]

  jituna: přečti si příspěvky uživatelů tady:
  http://www.bilezbozi.cz/vestavne-mycky-60cm/ariston-li-670-duo-familytime
  http://www.elektroexpert.sk/mycky-60cm/ariston-ld-87-x-familytime:komentare
  někde jsem četla názor, že to jsou levnější spotřebiče, ne vyloženě nekvalitní, ale je to kus od kusu, chce to mít štěstí... při koupi spotřebičů a elektroniky, která má dlouho vydržet, se imho vyplatí si připlatit a koupit si něco spolehlivého... konkrétně značku myčky ti ale neporadím

  superkarma: 0 07.02.2006, 21:54:02
 4. avatar
  [133] Vivian [*]

  Kadla: mám stejnou zkušenost, taky jsem měla asi rok myčku... zbytečně zabrané místo

  superkarma: 0 07.02.2006, 14:01:02
 5. avatar
  [130] Kadla [*]

  Jo, ráda bych řekla, že nejsem paní Marie . Ostatní spotřebiče počínaje pračkou přes toustovač, topinkovač atd. miluju. Chybí mi jen automatická žehlička

  superkarma: 0 06.02.2006, 17:01:25
 6. avatar
  [129] Kadla [*]

  Přiznám se, že jsem nečetla předchozí příspěvky, ale pokud jde o myčku, mám vyhraněný názor. Měla jsem ji dříve 3 roky, teď ji nemám a rozhodně mi nechybí. Byla jsem (i ostatní členové rodiny) líná shýbat se a vyndavat nádobí, kromě toho náklady na čisticí prostředek, sůl a leštidlo vysoce převýšily náklady na spotřebu vody. Jediné rozumný argument je úspora vody vzhledem k životnímu prostředí (ale na druhou stranu, to, co jde do odpadu s čisticími prostředky taky životnímu prostředí neprospívá). Každopádně - jak mohu srovnat - opláchnutí nádobí pod tekoucí vodou mi zabírá podstatně míň času, než proces "omýt z talířů a hrnců zbytky, nastrkat do myčky - vyndat z myčky". Opakuji, že jde o mou vlastní zkušenost.

  superkarma: 0 06.02.2006, 16:57:32
 7. avatar
  [126] Vivian [*]

  Anubis: taky snad existuje nějaký manžel, ne?

  superkarma: 0 06.02.2006, 13:25:29
 8. avatar
  [123] reditelka [*]

  Ta paní Marie je opravdová nebo jen nějaká provokace. Pane Bože, ještě , že nemám tchýni typu přítelkyně paní Marie, to musí být něco...Mám toma taktéž spoustu těch "drahých neúčelných zabíračů místa" - kromě pračky a myčky též sušičku.
  A to zejména proto, že si vážím sama sebe a svého volného času
  a vůbec mne naštěstí nezajímá, co si o tom paní M. a jí podobné
  ženské myslí.Chci mít doma vše v pořádku, ale především chci být v pohodě JÁ.

  superkarma: 0 05.02.2006, 18:49:59
 9. [120] smoky [*]

  átéčko: bohužel jsem opak muže . Jsem - bohudík - hýčkána myčkou i pračkou, ostatní vymoženosti radši nebudu vyjmenovávat, aby paní Marii netrefil šlak. Jen jsem nemohla odolat, já se těma jejíma komentářema super bavím, na ženu-in chodím už dlouho, a opravdu málokdy mne něco vyprovokovala k odpovědi, ale tato osoba nemá chybu (jsem přesvědčená, že je to chlap). Je to prostě jednička

  superkarma: 0 04.02.2006, 20:32:38
 10. avatar
  [119] átéčko [*]

  smoky: Jestli seš chlap, tak učitě! Chlap musí makat, jinak by se nudil a to nesmíme dopustit. Pak má roupy...< sml34>

  superkarma: 0 04.02.2006, 19:34:39
 11. avatar
  [118] Lilinka [*]

  smoky:

  superkarma: 0 04.02.2006, 18:26:51
 12. avatar
  [117] Akra [*]

  navia: díky za radu,myčku si rozhodně koupím, protože ty tři mužské myčky co mám doma jsou poslední dobou značně poruchové a nezodpovědné.Paní Marii necháme žít v 1.pol.20.stol., ať si to řádně užije!!!!!!!!!!!!!!!§

  superkarma: 0 04.02.2006, 17:54:16
 13. avatar
  [116] navia [*]

  Akra: rozhodně. (Mladej má doma na compu obráceně z a y a nechce to měnit, že už je zvyklej. Že jsem zvyklá já mu je jedno , ale to je moje chyba. Kdybych mu kupovala odmalinka šroubováky a pilky, tak mohlo být všechno jinak)

  superkarma: 0 04.02.2006, 17:28:09
 14. avatar
  [115] navia [*]

  smoky: Já myslím, že paní Marie po tobě vystartuje. To by bylo něco pro jejího inžu.
  Lucka *: Já se hlásím, že souhlasím.
  Akra: Už 5 let mám AEG senzorlogic a spokojenost naprostá. Myčku si riyhodně kup (a paní Mafii to neřeknem

  superkarma: 0 04.02.2006, 17:24:22
 15. avatar
  [114] Smetanová [*]

  Bóbika: ahoj Fi

  superkarma: 0 04.02.2006, 15:28:07
 16. [113] smoky [*]

  paní Marie: Ano, paní Marie, máte 100% pravdu. Není nad vlastnoručně umyté nádobí! U nás to probíhá tak, že nejprve nanosím vodu ze studně cca 300 m vzdálené, pak zatopím pod kamny, dám ohřát vodu a pak se s radostí pustím do mytí nádobí v neckách. A co teprve praní - prádlo namáčím v potoce na louce, aby bílé bylo bílé přidávám "soda effect" tak, že prádlem řádně flákám o balvan v potoce, a pak ho následně myji doma v neckách na valše. Pryč s novodobými vymoženostmi, které nám šetří čas!! Chcete mě někdo????

  superkarma: 0 04.02.2006, 15:16:03
 17. avatar
  [112] giorgina [*]

  Bóbika: Já s tebou zcela souhlasím než se mi rozbila tak jsem si zkusila koupit v Lidlu stálo to něco okolo stovky je toho tři kila a umeje to taky.

  superkarma: 0 04.02.2006, 15:12:43

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [107] giorgina [*]

  A když mluvíte o těch drahejch tabletách tak zrovna nemusím mít co mi reklama nabízí.Na obyčejný mytí stačí mycí prášek do myčky a leštidlo.Stejně se potom nejvíc využívají tak dva nebo tři programy.

  superkarma: 0 04.02.2006, 14:52:37
 2. avatar
  [106] giorgina [*]

  No a co paní Marie tak se kouká na telenovely nebo něco jinýho proč by v dnešní době měla ženská se honit když na světě je daleko víc zajímavějších věcí než je mytí nádobí a smejčení po bytě.Tyto přístroje jsou tu od toho aby nám život ulehčily.

  superkarma: 0 04.02.2006, 14:49:21
 3. avatar
  [105] Akra [*]

  Páni,tomu se říká telepatie,po dnešním opětovném mytí nádobí jsem si řekla, a dost. Doma je nás čím dál tím víc - chci myčku!!!!!!!!!!!!!!Vlezu na ženu a ejhle, počteníčko a motivace pro mne .No jo, ale která je ta nej? Máte někdo zkušenosti, rady??????????Jdu pátrat po netu,třeba najdu tu pravou .

  superkarma: 0 04.02.2006, 14:39:58
 4. avatar
  [103] Lucka * [*]

  Ahoj ženský, co máte doma myčku !
  Zrovna jsem si objednala na netu myčku, už se na ni móc těším. Hlavně na to, jak budu mít spoustu práce a budu záhalet ne u dětí, ale u televize!!! A nedej bože, až manžel zjistí, jak jsou drahé tablety!!! . A víte co mu na to řeknu, ať prodá auto, že benzin je příšerně drahý a že si radši koupíme koně a vozík za něj . Bude se muset věnovat kobyle a na koukání na jiný ženský a tím rozvrácení naší rodiny, předejdem. Kdopak se mnou souhlasí !
  No ale k věci. Chtěla jsem se Vás zkušených používaček myček optat, který tabletky se Vám osvědčily nejvíc. Díky a papa

  superkarma: 0 04.02.2006, 13:43:11
 5. avatar
  [102] Smetanová [*]

  paní Marie: hmmm ,stará škola ,škopek s čím dál více mastnější vodou ,která se potom možná šikne na setření kuchyně

  superkarma: 0 04.02.2006, 12:28:44
 6. avatar
  [101] femme [*]

  paní Marie: v tuhle dobu být jinde, než u sporáku????? styďte se!!!!

  superkarma: 0 04.02.2006, 12:17:21
 7. avatar
  [100] navia [*]

  paní Marie: No to si snacha vaší přítelkyně dovolila dost, a co teprve její manžel. Poradit se s ženou a ne s maminkou! Nebo dokonce na její rady nedat!!! No ale kdyby byl býval poslechl, o čem byste se svou přítelkyní klábosila při okopávání řepy nebo žehlení košil pro vaše synáčky. Vašemu inženýrovi to nikdo jiný neudělá (ještě, že vás má, doufejte, že ho přežijete, neboť jinak bude na světě úplně sám a beyradný) a snacha vaší přítelkyně je cuchta, která sleduje telenovely a nemeje nádobí jarem, takže předpokládám, že prádlo nežehlí. (Kdoví jestli vůbec pere - možná kupují každý týden nové) A co vy, máte žehličku na cihličku nebo žehlíte skleněnou koulí?

  superkarma: 0 04.02.2006, 11:44:27
 8. avatar
  [99] velka-dasa [*]

  teď jste na to kápla paní Marie,proboha jen ať to nečtou naši chlapi ,nebo skončíme zase u dřezu

  superkarma: 0 04.02.2006, 10:59:31
 9. avatar
  [96] giorgina [*]

  Když mi odešli živé myčky do světa ,tím myslím dětičky tak jsem si pořídila myčku aby až se budou hromadně vracet a já jim budu vyvařovat a abych u toho nestrávila mládí a měla čas na ně a tak jsem přišla na to že myčka je výborná věc a teď když se mi porouchala jsem z toho celá neštastná a na opravu zatím nemám a tak jsem se vrátila k mytí v dřezu a je to teda otrava alespoň že manžel zaskočí protože ráda vařím.

  superkarma: 0 04.02.2006, 09:28:28
 10. avatar
  [95] navia [*]

  paní Marie: Mám myčku už 5 let a je pravda, že moje děti chodí většinou bosé. Netušila jsem, že kdybych ji vyhodila, přilepily by se jim bačkory na nohy a neslezly ani ve vaně. Díky za osvícení.
  (Jinak venkovní obuv zatím nosí, tak nevím co bych si tak koupila? Co třeba pec na chleba?)

  superkarma: 0 04.02.2006, 08:22:50
 11. avatar
  [94] navia [*]

  Ilka: Ne manžel paní Marie již není mezi nimi. (Tipuji, že uprchl na opačnou polokouli)

  superkarma: 0 04.02.2006, 08:17:20
 12. [93] ivets [*]

  vřelý souhlas s názory na pána tvorstva jménem whitemeat

  superkarma: 0 04.02.2006, 02:30:11
 13. avatar
  [92] Avilka [*]

  Vivian: a ja že pes!

  superkarma: 0 03.02.2006, 21:11:32
 14. avatar
  [89] femme [*]

  átéčko: na to se prostě ani jinak reagovat nedalo

  superkarma: 0 03.02.2006, 20:03:33
 15. avatar
  [88] átéčko [*]

  femme: Vivian: To jsou krásná slova! Lahodíte mým uším!!!

  superkarma: 0 03.02.2006, 19:45:09
 16. avatar
  [87] femme [*]

  whitemeat: a co kdyby sis ty utáhnul konopný provaz kolem krku

  superkarma: 0 03.02.2006, 19:35:16
 17. avatar
  [86] Babetka [*]

  Já myčku mám,i toustovač,topinkovač , odšťavnovač,mixer,šlehač,vařič na vajíčka,fritézu a vůbec kde co,po některých věcech jsem ani netoužila,ale děti mě trochu rozmazlují,jo a místo valchy mám taky automatku,místo plácačky na koberce vysavač,jen ten ušetřený čas teď mařím tím,že vyhledávám na diskuzích perly paní Marie.Je to jako droga.Začínám se přiklánět k názoru,že je to vtípek redakce,abychom se nemohly odpoutat od Ženy-in!

  superkarma: 0 03.02.2006, 19:34:38
 18. avatar
  [85] Vivian [*]

  mým nejlepším přítelem je platební karta

  superkarma: 0 03.02.2006, 19:05:12
 19. avatar
  [84] Avilka [*]

  paní Marie: Správne, niet nad hand made umytý riad.

  superkarma: 0 03.02.2006, 18:24:46
 20. avatar
  [81] Alča:-) [*]

  átéčko: voldriska: zlatá slova , a to paní Marie ještě neví,že se pak rodina nemůže domluvit, kdo to nádobí vytáhne z té myčky alespoň u nás

  superkarma: 0 03.02.2006, 17:16:58
 21. avatar
  [80] Julča [*]

  Bisou: tak si ji na seznam rychle napiš

  superkarma: 0 03.02.2006, 17:11:27
 22. avatar
  [79] Julča [*]

  Bridgetj: jo,ještě PC a TV
  átéčko: voldriska:

  superkarma: 0 03.02.2006, 17:10:40
 23. avatar
  [74] Janulina [*]

  Myčka je božííííí

  superkarma: 0 03.02.2006, 15:45:07
 24. avatar
  [73] Lilinka [*]

  paní Marie:

  superkarma: 0 03.02.2006, 15:03:11
 25. avatar
  [72] voldriska [*]

  huhlinka: ale na druhou stranu představa: paní Marie v kostkované sukni, neprůhledných silonkách, nažehlené halence s natáčkama na hlavě a ruce v modrých gumových rukavicích ponořených do dřezu plného jarových bublinek a špinavého nádobí ? A hned po umytí nádobíčka ho pěkně vyblejská utěrkou. Každou sklenku podrží proti světlu, dýchne na ní svým dračím dechem a opětovně přeleští? No není to krása? Zvlášť když jsem zrovna naložila tu fůru nádobí po 5ti lidech do myčky a teď si klídku sedím u PC .

  superkarma: 0 03.02.2006, 14:38:00
 26. avatar
  [69] átéčko [*]

  paní Marie: Ano paní Marie, jsem líná až hrůza, moje tchýně už to konstatovala, když jsem si kopila pračku, já s ní souhlasím! myčku jsem chtěla vždycky, jsem takový malý ekolog! Toužila jsem po tom, mít ve dřezu pavučinu!

  superkarma: 0 03.02.2006, 14:26:20
 27. avatar
  [68] *modrá [*]

  Ch.Z. Kochanská: a to je nápad, místo skříňky na kastroly zařídím druhou myčku ! huráá

  superkarma: 0 03.02.2006, 14:12:58
 28. avatar
  [67] sigi [*]

  Už jsem se bála, že sa paní Marie k těmto moderním a zbytečným vymoženostem nevyjádří. Opět nezklamala

  superkarma: 0 03.02.2006, 14:02:58
 29. avatar
  [64] Ch.Z. Kochanská [*]

  no konečně!!

  superkarma: 0 03.02.2006, 13:47:37
 30. [61] apina [*]

  Bez myčky si to už ani nedovedu představit

  superkarma: 0 03.02.2006, 13:30:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme