Bulvár

My tři králové jdeme k vám, štěstí zdraví přejeme vám…

Víte, proč Tři králové obchází domy a přejí krásný nový rok? Co se skrývá za touto, dnes už bohužel čím dál více komercionalizující se tradicí? Nahlédněme do doby, kdy ještě žádná komerce nefungovala, kdy Tři králové věděli, proč klepou na dveře.

Stejně jako řada jiných tradic, i tradice Tří králů vychází z křesťanství a z Bible. Dvanáctý den po narození Ježíška, 6. ledna, přišli k jeho jesličkám mudrcové, aby mu přinesli cenné dary. Jezulátko obdarovali zlatem, myrhou a kadidlem. Snad právě pro počet a vzácnost oněch darů se ve 12. století v legendě objevili právě králové a byli tři. Přibližně v téže době dostávají i svá jména – Kašpar, Melichar a Baltazar.

 kaspar

Kašpar, Melichar a Baltazar na obrázku Josefa Lady

Svátek Tří králů je také svátkem zjevení Páně. V tento den se totiž Bůh jako člověk zjevil i pohanům. Ty v tomto případě ztělesňují právě oni tři pohanští králové.

Datum 6. ledna značí opravdové zakončení křesťanských Vánoc.

V tento den se v našich ulicích vyrojí ve trojicích děti oděné do bílých košil, s papírovými korunami na hlavách a „ten černý vzadu vystrkuje na nás bradu“, to je ten, který má tváře od sazí. Umouněná tvář symbolizuje tmavou barvu pleti.
Pokud zazvoní u našich dveří, zazpívají koledu: „My tři králové jdeme k vám, štěstí zdraví přejeme vám…“ a poté symbolicky požehnají našemu domu. Na důkaz jejich návštěvy zanechají nad vchodovými dveřmi značku K † M † B † a příslušný rok. Křída, kterou se tento nápis značí, by měla být svěcená.

trikr

Co znamenají písmena K+M+B?

nadpusVětšina lidí si myslí, že jsou to první písmena jmen oněch králů, ale je to omyl. KMB neboli latinské CMB ve skutečnosti znamená Christus mansionem benedicat – Kristus ať obydlí žehná po celý rok (proto se za písmena píše letopočet). A co křížky mezi písmeny? To nejsou žádná plus jako ve školní rýmovačce. Jsou to opravdové kříže na znamení Svaté trojice – Otce, Syna a Ducha svatého.

Tři králové - zástupci charitativních organizací

Dnes už po českých a moravských ulicích nepobíhají jen tak nějaké děti. Jsou to většinou zástupci charitativních organizací. A že by měly svěcenou křídu a znaly pravý smysl svého chození? Kdo ví.
Výjimkou nejsou ani řady podvodníků, kteří se jako Tři králové jen tváří, dům vám ani nepožehnají, jen čekají, co dostanou.

Tři králové je tradice, která na rozdíl od Vánoc pomalu upadá. Svého času však byla stejně významná, ne-li významnější.
Pojďme i my zakončit křesťanské Vánoce důstojně. Společně se Třemi králi. 

Téma dnešního dne 6. ledna 2012: Tři králové

 • Udržuje se ve vašem městě nebo vesnici tradice Tří králů?
 • Měly jste už někdy na vašich dveřích nápis K † M † B ?
 • Líbí se vám tato tradice?
 • Věděly jste, co vlastně přesně značí?
 • Setkáváte se dnes spíše s tradiční podobou charitativních organizací?
 • Nebo s různými falešnými lidmi, kteří se Třemi králi štítí?
 • Nebo přijdou i ti, kteří znají pravý smysl této tradice?   
 • Odstrojujete dnes s koncem křesťanských Vánoc vánoční stromeček?

Vše o dnešním dnu - Tři králové pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz
Můžete přikládat i fotografie

Jednu z pisatelek odměním pěkným dárkem, a to dvěma vstupenkami na výstavu Pražské módní salony 1900-1940, která probíhá v pražském uměleckoprůmyslovém muzeu a potrvá až do 29. dubna 2012.

 vstupenky

 

   
06.01.2012 - Společnost - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [13] Saritka [*]

  Také tady chodí každý rok. Děti si  pak nesou sladkosti, vnuk chodí u nich a také toho donesl domů.Sml15

  superkarma: 0 25.02.2012, 19:03:17
 2. avatar
  [12] navia [*]

  Tak za tři roky co jsem nechodila se fakt hodně změnilo..holky dnes dostaly nějaký mls snad v každém druhém baráku..ani s tím nepočítaly a neměly to kam dát :) Jinak nám i docela přálo počasí a i sbírka nedopadla špatně..takže spokojenost Sml67

  superkarma: 0 07.01.2012, 19:07:58
 3. avatar
  [11] Allma [*]

  navia — #3 taky dávám ještě dětem nějaké sladkosti. Když chodil tady starší pán se synem a vnučkou, tak ti dostali ještě štamprličku

  superkarma: 0 07.01.2012, 14:05:43
 4. avatar
  [10] femme [*]

  enka1 — #1  a v rukách měli přinejmenším paklíče, co Sml58

  superkarma: 0 06.01.2012, 19:42:33
 5. avatar
  [9] enka1 [*]

  navia — #8 navia — #7 Sml16dík a kouknu na kredit

  superkarma: 0 06.01.2012, 11:43:29
 6. avatar
  [8] navia [*]

  enka1 — #4 A ještě..pro ten dobrý pocit to většina dětí dělá - jinak by nechodily opakovaně..moje dcera chodí od školky a už je v deváté třídě Sml16 A jestli k vám nechodí ti praví Tři králové, tak je možné poslat DMS KOLEDA.

  1. na komentář reaguje enka1 — #9
  superkarma: 0 06.01.2012, 11:39:05
 7. avatar
  [7] navia [*]

  enka1 — #4 Sbírku organizuje Česká katolická charita a po skončení koledy děti samozřejmě dostanou svačinu. Většinou to bylo tak, že ženy z farnosti něco napekly, od rána byly v domě Charity odkud králové vycházeli, vařily čaj, skupinky, které mají obchozený svůj úsek můžou přijít a občerstvit se..nebo mohou přerušit obcházení a zajít se ohřát... prostě servis je k dispozici. Dcera kdysi chodila na trošku vzdálenějším sídlišti a vedoucí skupinky měl s nějakou rodinou domluveno, že je pozvou na oběd :-) Je fakt, že to byli lidé z farnosti a tuším nějaká přízeň toho vedoucího. Jinak hodně chodí děti z náboženství, ty o třech králích vědí něco určitě :-)

  1. na komentář reaguje enka1 — #9
  superkarma: 0 06.01.2012, 11:30:31
 8. avatar
  [6] Lukáš Čejka [*]

  Jako KRKV musim Sasu pochvalit, ze uvedla na pravou miru situaci okolo napisu KMB - ze nejde ani o poznavaci znacku, ani to neznaci ze tamtudy nekdo tah Sml16

  superkarma: 0 06.01.2012, 10:51:24
 9. avatar
  [5] ifulinkaa [*]

  u nás výpravu zaštiťuje charita, tuším Červený kříž, která funguje při faře a s kasičkma, hezkou koledou a dospělým doprovodem s oprávněním chodí děti z náboženství. Myslím, že i jim katechetka pověděla příběh Tří Králů,jako tehdy nám... Mnohé z těch dětí ví o důležitosti této významné události více, než mnoho z nás. Pokud budu v neděli doma, jistě jim drobnou do kasičky přihodím.

  Pokud si chcete přečíst hezký tříkrálový příběh, anhládněte do aktuálního letáku Kauflandu.

  superkarma: 0 06.01.2012, 10:33:20
 10. avatar
  [4] enka1 [*]

  navia — #3 Právě ten dobrý pocit by měl být pro tyhle děti tím největším darem do života. A souhlasím, že by měly dostat i něco navíc, aspoň po skončené "koledě" nějaké posezení v teplíčku s vonícím čajem a dobrotami. K nám ti praví nechodí, kdyby jo určitě bych pro ně měla něco připraveného

  1. na komentář reaguje navia — #7
  2. na komentář reaguje navia — #8
  superkarma: 0 06.01.2012, 10:27:30
 11. avatar
  [3] navia [*]

  Nevím jak jinde, ale já se účastním tříkrálové sbírky už od roku 2002 ( i když jsem asi 3x vynechala) a můžu potvrdit, že křída požehnaná je. A před odchodem žehná koledníkům i místní kněz. Co o tom děti vědí je otázka, ale pokud to na začátku století bylo něco jako koleda na velikonoce, tak teď z toho ty děti vlastně nic nemají... jen dobrý pocit. A to jsem už chodila s dětmi i při -12 stupních a ten rok zrovna ne po panelácích, ale po vilkové čtvrti... takže jsme byli zmzrlí jako drozdi.

  Abych nebyla nespravedlivá, občas se stane, že dětem (hlavně menším) někde nabídnou cukroví nebo kousek čokolády třeba z vánoční kolekce (tohle dělají hlavně starší lidé, kteří si pamatují tu původní koledu)

  1. na komentář reaguje enka1 — #4
  2. na komentář reaguje Allma — #11
  superkarma: 0 06.01.2012, 10:03:19
 12. avatar
  [2] Žábina [*]

  loni u nás byli, měli to moc hezky nacvičené, nápis nad dveřmi máme stále

  dnes mám odpolední, tak nevím jestli je stihnu...

  superkarma: 0 06.01.2012, 09:49:05
 13. avatar
  [1] enka1 [*]

  Tak k nám chodívali dokonce tři černí a ani jeden nebyl vzadu. Už nechodí. NaštěstíSml24

  1. na komentář reaguje femme — #10
  superkarma: 0 06.01.2012, 07:13:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme