První příspěvek na téma Movember nám přišel od čtenářky s nickem AnteaX. Podle ní toho knírek sice moc nezmůže, ale považuje za dobré, že se o zdraví mužů díky tomu víc mluví. Muži potřebují vzor. Líbí se jí, jak v tomhle směru obecně pomáhá ostatním třeba badmintonista Petr Koukal.

Přiznám se, že o této akci jsem se dozvěděla poprvé na stránkách Ženy-in. Každá osvěta v oblasti zdraví je chvályhodná, ale obávám se, že nějaký knír toho moc nevyřeší. Muž, který má problém, sedne k internetu a hledá informace. Někdo se poptá kamarádů a někdo se svěří partnerce. Myslím, že většina mužů se děsí představy, že by se někdo dozvěděl, že mají něco na varleti. Je to pro ně extrémně citlivé téma a musí už být hodně vystrašení, aby šli s takovýmto problémem k lékaři.

Podle mě je nejlepší osvětou uvést dobrý příklad. Jedním z nich je badmintonista Petr Koukal, který překonal rakovinu varlat. Četla jsem o něm článek, kde se zmiňoval, že mu muži píší o svých problémech a díky tomu, že je donutil jít k lékaři, už některým zachránil život. To si myslím, že je nejlepší způsob, jak mužům pomoci. Můj manžel je přesně ten typ, který hodně vydrží, téměř nemarodí a k lékaři chodí minimálně. Ovšem 1x za 2 měsíce jde dávat plazmu či krev na transfuzní stanici a tam ho vyšetří. Jsem ráda, že mu zkontrolují moč, krevní obraz, HIV, žloutenky a biochemii. On má pocit, že je silný zdravý chlap a pomáhá druhým, takže vyšetření lékařem na transfuzce bere sportovně:) Jinak bych ho někam donutila jít po delším naléhaní, někdy by ani to nezabralo.

Každý člověk je jiný a přála bych všem mužům s problémem, aby je akce Movember oslovila a začali to včas řešit.

AnteaX

Pozn. redakce: Článek neprošel redakční korekturou.

Moc děkuji za první příspěvek k tématu a těším se na další! Hezké dopoledne, Petra.

Movember se stal našim dnešním tématem. V redakci nás zajímá následující:

  • Víte, co je Movember? Slyšely jste už o této charitativní akci?
  • Drží váš partner Movember? Nechává si narůst knír?
  • Myslíte si, že muži, kteří si v rámci akce nechávají narůst knír, skutečně půjdou i na preventivní vyšetření kvůli rakovině prostaty?
  • Měli by podle vás muži více dbát o své zdraví?
  • Líbí se vám akce Movember? Přijde vám to jako dobrý nápad?
  • Napadá vás nějaký jiný způsob, jak by se dalo na hrozbu rakoviny prostaty upozornit?
  • Máte s tímto onemocněním zkušenost z vlastní rodiny?
  • A co váš partner – dbá o své zdraví? Bojí se rakoviny prostaty? Nevadí mu jít na preventivní prohlídku?

Těším se na vaše příspěvky k tématu, tak mi, prosím, pište. Jednu odvážnou „pisatelku“ za její příspěvek (ideálně o rozsahu cca deseti řádků) odměním pěkným balíčkem. Vyhrajte pro svou drahou polovičku šampon proti lupům a mastným vlasům Schauma a bělicí zubní pastu Vademecum! Na vaše dopisy budu čekat do dnešních 15.00 hodin. Tradičně je posílejte na e-mail redakce@zena-in.cz, předmět e-mailu MOVEMBER.

tab

 

Reklama