Vztahy

Mužská obřízka: Zkušenosti mužů i žen, názor lékaře

Zkoumali jsme zajímavý problém mužské obřízky. V některých národech a etnicích je tento způsob „úpravy“ penisu běžný a vykonává se již v dětství. Důvody pro obřízku mohou být i zdravotní, ale muži riskují zhoršení sexuálních prožitků.

obřízka

Na internetových stránkách www.obrizka.info, které zřídil zastánce mužské obřízky pan Jaromír Rychlík, se dočtete jeho názor, že obřízka mu přinesla jen pozitiva. Podstoupil ji z hygienických důvodů v zahraničí a nemůže si ji vynachválit: „Obavy z menšího prožitku obřezaných mužů při milování jsou, myslím, zcela liché a já spíše pozoruji opačný účinek. I když musím přiznat, že ve způsobu prožitku jsem jisté změny zaznamenal, nikoli však k horšímu, tvrdí.

Na svých stránkách ale dává prostor i dalším mužům, kteří tento zákrok prodělali, a ne všichni se na obřízku dívají tak optimisticky...

„Penis lepšie vyzerá, aj je čistý a aj hygiena je dobrá. Len to má jednu chybu. Že nic necítim při sexe, píše pisatel ze Slovenska.

Jinému byla operace provedena špatně a musel na reoperaci, k plastickému chirurgovi. Pravdou ale je, že názory většiny mužů i žen, uveřejněné na výše zmíněné stránce, jsou spíše pozitivní. Pro úplnost doplním jeden ženský pohled...

„Ze ženského hlediska doporučuji na sto procent, můj přítel si to prožil někdy v osmi letech, detaily jsme neprobírali, ale hygiena je příjemná, celkově to působí podstatně lépe. Jestli budu mít syna, určitě tuto možnost budu zvažovat, myslím, že to má něco do sebe,“ tvrdí slečna Helena.

Chtěla bych, aby můj partner měl obřízku...

Možnost%
... ano.30,8
... ne.69,2

Jak je to u nás

V české republice provede mužům obřízku „na přání“ pouze plastický chirurg. K obřízce ze zdravotních důvodů se přistupuje (prakticky výhradně), pokud muž trpí fimózou - vrozenou vadou, při které nejde předkožka kvůli zúžení v přední části přetáhnout bezproblémově přes žalud. Toto může vést až k parafimóze, tedy zaškrcení žaludu ztopořeného penisu s následným nebezpečím jeho odumření.

Hygienické důvody pro obřízku penisu

Žalud je provzdušněn, netvoří se smegma (bílý mazový plak na žaludu), nebo ne v takovém množství (záleží na typu obřízky), je menší pravděpodobnost pohlavně přenosných chorob a menší pravděpodobnost rakoviny penisu. „Obřízka neboli cirkumcize se v některých kulturách provádí zcela běžně, i v USA je odstranění předkožky zákrokem poměrně běžným, prováděným u více než poloviny amerických chlapců a mužů a říká se, že muži po obřízce jsou lepšími a kvalitnějšími milenci. Navíc některé vědecké práce prokazují, že jejich partnerky daleko méně trpí rakovinou děložního čípku a má to velmi pravděpodobně souvislost s výrazně lepší hygienou, tvrdí plastický chirurg Otakar Lucák.

Co si o obřízce myslí kapacita v oboru plastické chirurgie Jan Měšťák?

Provádíte mužskou obřízku?
Ano. Provádí se většinou v dětském věku tam, kde je zúžená předkožka, se cirkumcize neboli mužská obřízka provádí. Je, tuším, hrazená ze zdravotního pojištění. Většinou je prováděna na urologických pracovištích, ale dělá to samozřejmě od nepaměti i plastická chirurgie. U nás ji provádím dvakrát, třikrát do roka. Dříve to bylo častěji. Předkožka je přirozeně přilepena v dětství na žaludu, je-li špatně indikována od lékařů, že se nemusí přetahovat, a zvláště u chobotovité předkožky to může být nebezpečné, protože může dojít k srůstům. U malých dětí je proto potřeba do jednoho roku předkožku přetáhnout.

Už jste opravoval nepovedenou mužskou obřízku?
Reoperace se dělají. Důvod je většinou ten, že dojde-li k erekci, je potřeba nechat dostatek volné kůže, nebudu vás zatěžovat latinskými názvy, prostě je potřeba určitá kožní rezerva, aby nedocházelo k přílišnému pnutí a poraněním.

Kolik stojí mužská obřízka?

Jde-li o zákrok ze zdravotních důvodů, je hrazen ze zdravotního pojištění. Jedná-li se o zákrok estetické chirurgie, zaplatí za něj muži od 10.000 do 15.000 korun.

Kam dál?

   
04.10.2011 - Ona s ním - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [7] Antonín Vlas [*]

  Ano. Provádí se většinou v dětském věku tam, kde je zúžená předkožka, se cirkumcize neboli mužská obřízka provádí. Je, tuším, hrazená ze zdravotního pojištění. Většinou je prováděna na urologických pracovištích, ale dělá to samozřejmě od nepaměti i plastická chirurgie. U nás ji provádím dvakrát, třikrát do roka. Dříve to bylo častěji. Předkožka je přirozeně přilepena v dětství na žaludu, je-li špatně indikována od lékařů, že se nemusí přetahovat, a zvláště u chobotovité předkožky to může být nebezpečné, protože může dojít k srůstům. U malých dětí je proto potřeba do jednoho roku předkožku přetáhnout.

  Tolik Dr. Měšťák.

  Odpovídám:

  Je nehorázné, že lékař napíše takovýto blud. Ve skutečnosti je předkožka, pokud se to nechá na pokoji stažitelná až ve věku v průměru 10,4 roku. U někoho to jde velmi brzy, u jiného zase velmi pozdě.

  superkarma: 0 19.06.2016, 10:56:28
 2. avatar
  [6] Eva_CZ [*]

  kobližka — #4 tu statistiku jsem zkopirovala. Jinak pisu cesky.

  superkarma: 0 05.10.2011, 01:25:49
 3. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  kobližka — #4 Evel taky neumi anglicky. Proc si to neprelozis prohlizecem? Sml80

  superkarma: 0 05.10.2011, 01:24:42
 4. avatar
  [4] kobližka [*]

  Eva_Fl — #1 Proč to po tobě někdo musí překládat?Stačilo to napsat česky,ne? Já třeba nejsem žádná světoběžnice,anglicky neumím a nebýt evelyn,tak mě tyhle informace unikly.....

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #5
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #6
  superkarma: 0 04.10.2011, 20:00:37
 5. avatar
  [3] evelyn [*]

  delfi.na — #2 Priblizne 55 az 65% narozenym chlapcum v USA je obriznuto, i kdyz se to ruzni podle regionu (zapadni casti maji nejnizsi cisla a severni nejvyssi) Obrizka je vic rozsirena v USA, Kanade, Strednim vychode nez v Asii, Jizni Americe a Centralni  Americe. V Evrope je to dost nezvykle.

  superkarma: 0 04.10.2011, 12:56:36
 6. avatar
  [2] delfi.na [*]

  Eva_Fl — #1 že já se neučila anglicky Sml15Sml16

  1. na komentář reaguje evelyn — #3
  superkarma: 0 04.10.2011, 11:44:43
 7. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Approximately 55% to 65% of all newborn boys are circumcised in the United States each year, though this rate varies by region (western states have the lowest rates and the north central region has the highest). The procedure is much more widespread in the United States, Canada, and the Middle East than in Asia, South America, Central America, and most of Europe, where it's uncommon.Sml67

  1. na komentář reaguje delfi.na — #2
  2. na komentář reaguje kobližka — #4
  superkarma: 0 04.10.2011, 02:25:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme