Domácnost

Muži za katedrou

Proč tomu tak je, není těžké uhodnout. Výplaty učitelů nejsou slavné, a tak ze školství muži téměř vymizeli a učitelské stoly a katedry ovládly ženy. Učitel-muž je na mnohých školách něco jako přírodní úkaz. „U nás na škole to není naštěstí tak hrozné,“ řekl Karel Kilián, ředitel jedné děčínské základní školy, a dodal, že na jeho škole učí kromě něj sedm dalších mužů. I když by se mohlo toto číslo na první pohled zdát jako celkem slušné – alespoň co do porovnání s ostatními školami – ředitel si to nemyslí. „Ideální by byla polovina mužů, polovina žen,“ doplnil.

soutěž - V červenci tohoto roku byla ve Francii omezena rychlost automobilů ve městech na 10 km za hodinu.

Mužský vzor je potřeba nejen v rodině, ale také právě ve škole, a není dobré, aby děti učily pouze ženy. I přístup k učení je pochopitelně odlišný. „Ženy se začnou po letech strávených ve školství chovat všechny velice podobně, a to včetně univerzálně vysokého tónu hlasu,“ uvedl Kiliánův pražský kolega. Podle něj chybí ženám-učitelkám často nadhled a případný problém, který by kantor vyřešil rázně, ale jednoduše, jsou některé schopné doslova nafouknout do gigantických rozměrů. Počet jeho kolegů učitelů se před prázdninami opět ztenčil. Zbyli mu ve škole poslední dva, třetí jel pracovat na šíf za trojnásobný plat. V současné době to vypadá, že učit děti zůstávají jen nadšenci, které práce ve škole doopravdy baví.

„Učitelům spousta lidí vyčítá a samozřejmě závidí kratší pracovní dobu a téměř dvouměsíční prázdniny. Ale jen málokdo si uvědomuje, že přípravu do školy, tedy do své práce, si učitelé dělají doma,“ uvedl Kilián. Dodal také, že někteří kantoři volný čas tráví po brigádách, aby uživili rodinu a mohli ve školství zůstat. Ani absolventi pedagogických fakult se za katedry zrovna nehrnou. Důvodem je s největší pravděpodobností plat, který činí při nástupu patnáct tisíc, samozřejmě hrubého. Na to, aby měl dvacet tisíc, by si musel počkat dvacet let.


Měli by mít učitelé (a učitelky samozřejmě taky) vyšší platy? Myslíte si, že mužský element ve školách zásadně chybí? Souhlasíte s názorem, že muži-učitelé mají větší nadhled než jejich kolegyně? Chtěly byste samy učit?

   
04.10.2007 - Dům a byt - autor: Alida Horváthová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [53] risina [*]

  *Kotě*: Pak se nelze divit, že tuhle práci neděláš...

  superkarma: 0 06.10.2007, 14:11:25
 2. avatar
  [52] *Kotě* [*]

  Zaffira 42: hm, tak to já bych naopak dala poslancům i ministrům mnohem, mnohem víc, než mají teď, klidně i třeba ve stovkách tisíc měsíčně, protože čím vyšší by měli platy, tím méně náchylní by byli ke korupci.

  superkarma: 0 06.10.2007, 05:14:26
 3. avatar
  [51] *Kotě* [*]

  Panečku, na základních školách mají učitelé patnáct hrubého? Ti se mají. Já kdybych nastoupila jako odborná asistentka k nám na fakultu, bude můj základní plat osm hrubého. To je teprve vejvar! Přes deset hrubého u nás mají jenom dva hooodně zasloužilí profesoři

  superkarma: 0 06.10.2007, 04:48:59
 4. avatar
  [50] risina [*]

  pajda: Nevím, kolik odměn berou mí kolegové, ale u nás to funguje tak, že si každý do sešitu píšem, za co si myslíme, že máme na odměnu nárok - a ředitel každý měsíc rozhodne, kolik a komu dá. Koncem kalendářního roku ale berem všichni. Tehdy se nás (vedoucích předmětových komisí) ptá, jak bychom mezi své "podřízen"é (já jich mám 9) rozdělili třeba 30 tisíc odměn - ale netuším, jeslti se tím pak řídí.

  superkarma: 0 04.10.2007, 18:38:21
 5. avatar
  [49] pajda [*]

  risina: hodně záleží i na vedení školy - já měla za svého bývalého šéfa kolem takové odměny, že mi lidi kolem mohli jen záviodět - jenže jsem taky byla v práci 10 hodin nejméně, pod sebou cca 12 lidí a odpovědnost za kdeco...jenže pak se vyměnilo vedení a já šla na základ. Povinnosti mi zůstaly, ale peníze se rozdělily "demokraticky" všem. Průměrný učitel ale takové odměny nemá skoro nidky, když nepočítám vybrané "ukázkové" nebo soukormé školy.

  superkarma: 0 04.10.2007, 18:31:46
 6. avatar
  [48] risina [*]

  Nyotaimori: Alkoholik nejsem, k bláznovi na svobodě se hrdě hlásím .

  superkarma: 0 04.10.2007, 18:20:43
 7. [46] Zaffira [*]

  já se nechtěla opakovat, mám to tu nějak začarovaný

  superkarma: 0 04.10.2007, 15:11:11
 8. [45] Zaffira [*]

  učitelů mužů je většinou asi málo, i když některý typy, co jsme měli na ZŠ, bych si klidně odpustila
  Učitelé by určitě měli být dobře zaplaceni -pokud po 5 letech praxe nemají 20 tis. tak jsou ty jejich požadavky na místě. Stejně tak bych přidala zdravotním sestřičkám. A hlavně ubrala poslancům, všetně sebrání 3/4 těch jejich vyčůraných příplatků a náhrad

  superkarma: 0 04.10.2007, 14:58:44
 9. [44] Tobbi [*]

  Ťapina: Vidíš, na tenhle aspekt "chapů ve školství" jsem úplně zapomněla. Nejmarkantněji to asi projevil učitel, který učil kámošku na zdrávce pro zubní laborantky. Ten řekl něco jako: "zubní laborant je práce, která vyžaduje chlapa, ženské ji dělají špatně nevo vůbec ne" A děsně ho štvalo, když byly některé holky výrazně šikovnější při modelování zubů než těch pár kluků, co tam na škole měli.

  superkarma: 0 04.10.2007, 14:41:31
 10. avatar
  [41] risina [*]

  Majucha: Aby to nevyzěnlo jinak, než jsem myslela - já si na svůj plat nestěžuju, připadá mi, že je adekvátní. Ale kdybych měal jen ten základ, asi by se mi zdálo málo.
  ( A protože máme 3 děti a manžel bere asi tolik, co já, mám ještě vedlejšák v sociálních službách, kde pracuju za 62,50 Kč/hod - měsíčně tak 50 hodin.)

  superkarma: 0 04.10.2007, 14:37:48
 11. avatar
  [38] risina [*]

  Majucha: Jeslti děláš na ministerstvu (nabo stačí i na krajském úřadu, odbor školství, prostě nějakou úředničinu), tak máte vyšší i ty základy...

  superkarma: 0 04.10.2007, 14:34:45
 12. avatar
  [37] Luciš [*]

  Manx: žijeme o víkendech teda, když zrovna není havárie pece jedeme k rodičům na chalupu, to má do práce jen 25 km a v noci ani nevím, že přijel (čokl jedna proradná chrápe nahlas jak starej chlap )
  No a zkouší výběrová řízení blíž bydlišti , průmyslu je tu málo a němčinu ocení málokdo, chtějí anglinu.

  superkarma: 0 04.10.2007, 14:07:49
 13. avatar
  [34] Ťapina [*]

  No, chlapi ve školství... vzpománím na pana profesora Laška, který nám dal do života mnohem víc, než vyžadovaly osnovy češtiny a literatury, jenže to byl prostě dobrý pedagog a to, že byl chlap, s tím až tak nesouviselo. Pak se mi vybaví fyzikář, který se v první hodině uvedl větou "děvčata, vy se mnou budete mít problémy" a začal rozebírat, jak dívky nemají vůbec logické myšlení a proto jim fyzika nejde, protože se nedá našprtat, a děsně ho štvalo, když některá to logické myšlení měla. A pak matikář, který to sice takhle přesně neformuloval, ale myslel si to taky, takže se s vysvětlováním holkám až tak nenamáhal. Ten naštěstí učil ve vedlejší třídě a já jsem ho chytla jen na seminář.

  superkarma: 0 04.10.2007, 14:05:30
 14. avatar
  [33] risina [*]

  Zaffira: Podle odakzu, který jsem sem dávala ráno(http://www.msmt.cz/uploads/soubory/zakladni/SPsb184_06.pdf, zákon 564, tpříloha č. 2, platová třída 12) má učitel po 4-6 letech praxe základní hrubý plat 17 300,-. Pro zajímavost - maximum (nad 32 let praxe) je 23 280,-.

  superkarma: 0 04.10.2007, 14:01:22
 15. [32] Tobbi [*]

  My jsme měli na gymlu fyzikáře magora, který byl absolutně mimo realitu, angličtináře ochlastu, který neuměl anglicky a učil anglinu nejspíš proto, že měl rád wiski (pak ho vyhodili), dějepisáře slizáka, který to bez úspěchu zkoušel na každou holku a když to nefungovalo, tak nás aspoň osahával a oblíbeného informatika, který to zkoušel s takovým úspěchem, až přivedl maturantku do jiného stavu...

  Pak jsme měli němčinářku, kterou jsme všichni nenáviděli, protože nás drilovala neuvěřitelným způsobem (a při přijímačkách na VŠ se jí všichni v duchu hluboce omlouvali), češtinářku, která byla absolutní dáma a PANÍ UČITELKA, vodila nás po výstavách, scháněla nám zajímavé informace, vyhlašovala literární souěže, pomohla nám založit školní časopis a chemikářku, která mě donutila skutečně se chemii učit a mít radost z výsledků.

  Takže ano, lze říct, že "přístup k učení mužů a žen na naší školu byl pochopitelně poněkud odlišný".

  p.s. Miluji generalizace

  takže ano, lze říct

  superkarma: 0 04.10.2007, 13:56:10

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Zaffira [*]

  učitelů mužů je většinou asi málo, i když některý typy, co jsme měli na ZŠ, bych si klidně odpustila
  Učitelé by určitě měli být dobře zaplaceni -pokud po 5 letech praxe nemají 20 tis. tak jsou ty jejich požadavky na místě. Stejně tak bych přidala zdravotním sestřičkám. A hlavně ubrala poslancům, všetně sebrání 3/4 těch jejich vyčůraných příplatků a náhrad

  superkarma: 0 04.10.2007, 13:44:50
 2. avatar
  [29] risina [*]

  pajda: Luciš: Ve školství se tomu neříká prémie, ale odměny , a ty se u nás berou celkem často.
  Přesčasy se pořítat musí.
  Jako výchovný poradce mám o 3 hodiny nižší základní úvazek, takže při úvazku 23 hodin týdně mám 5 hodin přesčasových, tj. lépe placených (ano, můžete závidět, normální základní úvazek n astední je 21 hodin týdně - čili poloviční pracovní doba, jak říká moje tchýně ). Další přčasové (nebo nadúvazkové, nebo jak se to oficiálně jmenuje) se nastřádají, když supluju za někoho, kdo je nemocný - a taky se platí líp, než normální hodiny.
  Kdybych měla čas a učila třeba maturitní semináře, které si u nás studenti platí, případně nepovinnou angličtinu, tak na to se mnu šklao uzavře dohodu o provedení práce a budu brát 200,- Kč hrubého za odučenou hodinu.
  Mám praxi 22 let, základ podle tabulek a osobní ohodnocení letos 1800,-. Čistou mzdu, kterou jsem měla v roce 2006 (vím to přesně, kvůli přídavkům, o které jsme teď žádali) sdělím klidně na požádání do pošty.

  superkarma: 0 04.10.2007, 13:29:38
 3. avatar
  [28] Luciš [*]

  pajda: možná u vás v regionu existuje nový zaměstnavatel zaměřený na automotive průmysl, ti si možná mohou (a chtějí) dovolit zaplatit odborné technické zaměstnance
  P.S. Nechci to tu hájit, ale nic jiného tady prostě není

  superkarma: 0 04.10.2007, 13:09:34
 4. avatar
  [27] Luciš [*]

  pajda: mé kolegy teda ve tři doma neuvidíš. Přítel vstává ve 4 a když je doma ve 20.00, tak jsem ráda. Má dvacet hrubého a patnáct set čistého projezdí.Jo a tak čtyřikrát do roka je na tři týdny v reichu, řeknou mu v pátek, v pondělí ráno jede

  Tady ti kluci se možná stanou vedoucími nějakého pidiútvaru v rámci oddělení a dostanou se na 15-20 tisíc, pokud ovšem vydrží 8 a víc let nosit domů tu čtrnáctku

  superkarma: 0 04.10.2007, 12:59:10
 5. avatar
  [26] pajda [*]

  Luciš: jenže já je nemám ani po těch 20 letech - a nemá je ve školství nikdo. A jinak - u nás je plná vesnice lidí, kteří dělají ve strojírenství a platy mají vyšší, než jak to píšeš. je pravda, že do práce jezdí dřív než já, ale taky jsou z práce doma ve tři, já s bídou o šesti...

  superkarma: 0 04.10.2007, 12:29:03
 6. avatar
  [25] Luciš [*]

  pajda: jaké můžou mít po nástupu ze školy prémie? Smlouvu napsanou šikovně tak, že se přesčasy nepočítají

  Jo na slévárně měl určité procento za práci v noci navíc, ale když to udělá hrubého tisícovku v měsíci navíc a celý režim převrácený

  superkarma: 0 04.10.2007, 11:40:38
 7. avatar
  [24] Meander [*]

  Se slzou v oku vzpomínám na pány učitele Hábána, Fencla a Černého.

  superkarma: 0 04.10.2007, 11:25:54
 8. avatar
  [23] pajda [*]

  Luciš: jenže bych tipla, že mají taky nějaké prémie, osobní a podobně. Já mám jednu VŠ strojírenskou, další VŠ pedagogickou (tříleté postgraduální), po 20 odpracovaných letech nárok na těch zmiňovaných 20 000 a osobní 1 500,- Kč - to mám hmotnou za dvě učebny po 20 PC a výchovné poradenství. A žádné stravenky, příspěvky na telefon a podobně...takže jsem po těch 20 letech sekla s tím, co mě baví, protože stejné peníze dostanu jinde za práci prakticky bez psychické náročnosti a bez hmotné zodpovědnosti...

  superkarma: 0 04.10.2007, 10:50:46
 9. avatar
  [22] Solei [*]

  Pavla_b: žiju v praze - můj nástupní plat jako vysokoškoláka je nižší než 15.000.- smůla, studovala jsem profesi a jsem odborník ve svém oboru

  superkarma: 0 04.10.2007, 10:39:14
 10. avatar
  [21] Žábina [*]

  mě by jen zajímalo, proč tedy jdou na PF když nechtějí učit

  superkarma: 0 04.10.2007, 10:33:48
 11. avatar
  [20] Evikus [*]

  Rikina: Děkuji, nikdy jsem to neslyšela a už jsem chytřejší.

  superkarma: 0 04.10.2007, 10:00:51
 12. avatar
  [19] Amálie [*]

  Chlapů je ve školství žalostně málo.


  risina: 40 chlapů ze 60 kantorů? Tomu se snad ani nedá uvěřit. Škoda, že to tak neni všude.

  superkarma: 0 04.10.2007, 09:43:49
 13. avatar
  [18] Luciš [*]

  Můj přítel - materiálový inženýr dělal na slévárně za 14 tisíc hrubého, s desetiletou praxí, znalostí němčiny skoro jako rodilý mluvčí, včetně nočních služeb. Je to asi dva roky zpátky. Teď dojíží každý den 50 km tam a zpět, je to něco lepší, ale utratí patnáct set za dopravu, tři hodiny denně stráví dojížděním. Samozřejmě se často stává, že je v práci i 12 hodin.

  superkarma: 0 04.10.2007, 09:40:05
 14. [17] Pavla_b [*]

  Luciš: smutné , to je přesně ono - firma apíše, že stačí ÚSO s maturitou..a pak vezme inženýra a zaplatí ho jako středoškoláka

  superkarma: 0 04.10.2007, 09:31:57
 15. avatar
  [16] Luciš [*]

  Důležitý je pátý řádek odspodu. Ve skutečnosti je na těchto pozicích 90% inženýrů a nástupní plat je pro vysokoškoláka opravdu 13000 hrubého

  superkarma: 0 04.10.2007, 09:27:44
 16. [15] Pavla_b [*]

  Luciš: ale stačí jim SŠ vzdělání

  superkarma: 0 04.10.2007, 09:25:15
 17. avatar
  [14] Luciš [*]

  Proč když se mluví o učitelích, je na prvním řádku vždy řeč o platech???
  U nás mají absolventi nastupující na místo konstruktérů 13 tisíc hrubého

  http://portal.mpsv.cz/sz/local/ol_info

  Požadovaná profese: Technik konstruktér strojů a zařízení, nástrojů a přístrojů
  Počet volných míst: 2
  Pracoviště a kontakty
  Firma: SIGMA GROUP a.s., IČ 25375407
  Pracoviště: Jana Sigmunda č.p. 79, 783 49 Lutín Lutín okr. Olomouc
  Komu se hlásit: Jarmila Hanáková, tel.: +420 585 651 104-5,606 775 500, e-mail: hanakova@sigmagroup.cz
  Vlastnosti volného místa
  Směnnost: Jednosměnný provoz
  Pracovní úvazek: Plný
  Minimální stupeň vzdělání: ÚSO s maturitou (bez vyučení)
  Pracovní poměr: od 27.9.2007
  Mzdové rozpětí: od 11000 Kč
  Vhodné pro: Absolventy středních škol
  Poznámka k volnému místu: vzděl. SPŠ strojní, příp. VŠ fluidní inž., znal. AUTOCAD, 3D Inventor výhodou, středně pokročilá znal. RJ výhodou, vhodné i pro absolventy.
  Požadované dovednosti Práce s PC
  Jazykové znalosti Ruština - Aktivní
  Poslední změna: 28.9.2007, Úřad práce v Olomouci, ref.: OLA390552U


  superkarma: 0 04.10.2007, 09:23:50
 18. [13] Pavla_b [*]

  mirienka: aha, já myslela, že v návaznosti na debatu o učitelích jsi myslela vysokoškoláky...ne obecně hrubý plat...tak už je mi to jasné..

  superkarma: 0 04.10.2007, 09:14:06
 19. avatar
  [12] mirienka [*]

  Pavla_b: moc lidí víc jak 15000,- nemá (nemyslela jsem jen vysokoškoláky, ti raději odchází pracovat jinam). Je tady moc krásně, ale těžko se žije.

  superkarma: 0 04.10.2007, 09:05:08
 20. [11] Pavla_b [*]

  risina: já vím, že u státních zaměstnanců se postupuje podle tabulek...nechci řešit státní sektor..
  ale překvapilo mne, že nástupní plat vysokoškoláka je " u vás" méně než 15.000 hrubého .. to odpovídá "u nás" spíš SŠ vzdělání

  superkarma: 0 04.10.2007, 09:02:12
 21. avatar
  [10] risina [*]

  Pavla_b: Jako nástupní plat? To třeba mají vysokoškoláci i v jiných profesích, ale brzy berou víc. u státních zaměstanců se postupuje podle tabulek: http://www.msmt.cz/uploads/soubory/zakladni/SPsb184_06.pdf
  Učitelů se týká příloha 2, platová třída 12. Samozřejmě to je základní plat, s přesčasy a odměnami (tedy pokud jsou) to dělá víc.

  superkarma: 0 04.10.2007, 08:58:21
 22. avatar
  [9] Evča [*]

  Smajlinka: myslím, že Fructie to ironizuje, jestli jsem to dobře pochopila, tak je sama učitelka
  Já bych učitelům přidala , mají velkou zodpovědnost za vzdělanost národa

  superkarma: 0 04.10.2007, 08:55:04
 23. [8] Pavla_b [*]

  mirienka: 15 000,- hrubého má v místě, kde žiješ, málokterý vysokoškolák? tomu se nechce věřit...

  superkarma: 0 04.10.2007, 08:54:04
 24. avatar
  [7] risina [*]

  Me můžů, ale mužů, samozžejmě (i když možná i můžou ).

  superkarma: 0 04.10.2007, 08:51:44
 25. avatar
  [6] risina [*]

  Na střední, kde učím, je ze 60 pedagogů asi 40 můžů, to jde, ne? A dcera má štěstí - je v 6. třídě a už od loňska mají třdního - mladého nadšeného sportovce, který je ale letos má bohužel pouze na hudebku (celou třídu) a na tělocvik (kluky).

  superkarma: 0 04.10.2007, 08:49:15
 26. avatar
  [5] mirienka [*]

  V místě kde žiju, má 15000,- Kč hrubého málokdo, takže se mi to jako malý peníz zrovna nezdá. Je fakt, že vyšší plat by uvítal každý. Povolání učitele je velmi zodpovědné a určitě ovlivňuje děti na celý život - ať chtějí, nebo ne. Učitel může hodně pokazit, ale taky děti navnadit a školu jim nezprotivit. Můj syn učí malé žáčky - nižší stupeň a myslím, že by určitě neměnil (alespoň zatím, nemůžu mluvit za něj). Vybral si náročné, ale krásné a potřebné povolání-poslání.
  Jinak jsem toho názoru, že každé povolání je důležité a žádné není důležitější. Bez jednoho není druhé a vše by se mělo vzájemně doplňovat.

  superkarma: 0 04.10.2007, 08:43:32
 27. [4] Rikina [*]

  Evikus: pracovat na šíf = pracovat jako lodník říční dopravy, s vysokou pravděpodobností u ČSPLO, tedy České plavby labsko-oderské. Ale nemyslím si, že by tito v podstatě dělníci brali závratné platy... třeba je pan učitel jenom dobrodružné povahy a líbí se mu hrát si na námořníka. Ovšem taky mohl jít pracovat na námořní loď, ale těm se zase obvykle neříká šíf.

  superkarma: 0 04.10.2007, 08:32:36
 28. avatar
  [3] Smajlinka [*]

  Fructia - osobně si myslím, že učitelé jsou velmi důležití. Bez nich by sis asi těžko četla a surfovala na netu. Prostě od nich to všechno vzniká - bez nich by nebyli ani hasiči ani zdravotníci. Bohužel si to málo lidí uvědomuje.

  superkarma: 0 04.10.2007, 08:27:56
 29. avatar
  [2] Evikus [*]

  Všichni chtějí větší platy
  Může mi někdo vysvětlit co znamená tato věta? - "Zbyli mu ve škole poslední dva, třetí jel pracovat na šíf za trojnásobný plat." Co to je pracovat na šíf?

  superkarma: 0 04.10.2007, 07:33:34
 30. avatar
  [1] fructia [*]

  Nemyslím si, že zrovna učitelé by měli mít vyšší platy. Proč? Důležitější jsou snad hasiči, zdravotníci
  Na škole, kam jsem nastoupila, je jen málo žen, většina je tam učitelů - chlapů, což mě i překvapilo, na střední byly kromě asi dvou třech učitelů samé ženské.
  Učit bych nešla.

  superkarma: 0 04.10.2007, 04:53:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme