Opět jsme vyrazili do ulic, abychom se zeptali náhodných kolemjdoucích na jejich vztah s otcem a matkou po odstěhování z rodičovského hnízda. Abychom anketu nějak oživili, rozhodli jsme se ji udělat jako souboj pohlaví...

Vnímají muži a ženy rozdílně odchod z rodičovského hnízda? Trochu ano, ale v jednom se shodují - v jistém ohledu se jejich vztah s rodiči zlepšil.

Jana (32 let), bankovní úřednice

Jana

Kdy jste se odstěhovala od rodičů?
V osmnácti, když jsem odjela do prahy za studii.

Změnil se nějak váš vztah s nimi?
Zlepšil se. V pubertě si člověk myslí, že mu patří svět a všechno mu leze na nervy. Dnes se s rodiči moc ráda vídám, když je na to čas, a nikdy spolu nejsme tak dlouho, abychom si začali nějak vadit. Myslím, že mě také vidí daleko raději. Stěhování od rodičů mi rozhodně prospělo. Jinak mám názor, že muž by se měl od rodičů odstěhovat nejpozději v pětadvaceti. Vidím to na svém příteli, který ve všem spoléhal na maminku, ale když si zařídil vlastní byt, je z něj najednou docela použitelný chlap.

Martin (27 let), doktorand

Martin

Kdy jste se odstěhoval od rodičů?
Když jsem šel na vysokou. První dva semestry jsem ještě bydlel tak nějak na půl, ale pak jsme si s kamarádem zařídili byt.

Změnil se nějak váš vztah s nimi?
Změnil určitě, ale lepší je jen s tátou. Máma mi daleko víc vyvařuje, pořád mi volá a ptá se, jak se mám, jestli nemám hlad, jestli nejsem nemocný, upozorňuje mě na špatné počasí, ptá se, proč jsem se tak dlouho neukázal, a to je navštěvuju každý týden... nějak nepobrala, že už jsem dospělý a chci si žít po svém. S tátou je to fajn, daleko víc se bavíme. Než jsem se odstěhoval, byl to „prudič“, který pořád něco chce, teď je to člověk, se kterým klidně zajdu na pokec na pivo.

Zeptal jsem se i jednoho muže a jedné ženy v redakci...

Klára Wimmerová, korektorka

Klára WimmerováJak se změnil tvůj vztah s rodiči po té, co ses odstěhovala?
Myslím, že můj vztah s rodiči se po odstěhování nijak nezměnil. Jestli se mění, je to časem a tím, že stárnu. Mnohé věci vidím jinak než jako gymplačka, což je pochopitelné. Odešla jsem z domu v devatenácti na vysokou, ale jezdila jsem poměrně často domů, přestože to bylo 270 kilometrů, skoro každých 14 dní. V Praze se mi zpočátku nelíbilo, na koleji už vůbec ne, a tu dobu, kdy jsem tam musela bydlet, bych nikdy už nechtěla vrátit. Z otřesných hygienických podmínek mám osypky ještě dneska.
Rodiče můj pokojík zachovali po celou dobu, co jsem byla na vysoké, za což jim moc děkuju. V podstatě i dnes funguje jako „moje“ místnost, i když už jezdím jen zhruba jednou za měsíc a s maželem... A abych se oklikou vrátila k té změne vztahu - vlastně ano, mění se, je čím dál lepší.

Radek Kříž, šéfredaktor

Radek KřížJak se změnil tvůj vztah s rodiči po té, co ses odstěhoval?
Od maminky jsem odešel v osmnácti. Řekla: Buď budeš dodržovat moje pravidla, nebo si dělej, co chceš, ale já to nechci vidět.
Vybral jsem si svobodu. A dopadlo to stejně jako u Marka Twaina. Odešel jsem, myslel jsem, že si budu užívat, místo toho jsem musel pracovat, pracovat a pracovat, abych se uživil a vydělal na tu zábavu, kvůli které jsem odešel z domova.
A když jsem se po pár letech na nedělním obědě u maminky probudil ze snu o svobodě a klidu, došlo mi, jaký pokrok ta moje máma za ty roky udělala... :)

Kam dál?

Ankety...

Reklama