Zdraví

Muži nad 45 let riskují početí dítěte s duševní poruchou

Mladí otcové mají větší šanci na duševně zdravé dítě. Tvrdí to závěry nové švédské studie zaměřené na souvislost věku otce a psychického zdraví jeho potomků.

otec

Pro úspěšné početí i donošení miminka je velmi důležitý věk budoucí matky. Ale ani otcové nezůstávají v tomto směru bez odpovědnosti. U dětí starších pánů se objevuje vyšší riziko mnohých psychických onemocnění. Ve Švédsku byly v tomto směru sledovány miliony dětí v průběhu téměř třiceti let. Ukázalo se, že ty narozené mužům starším 45 let měly vyšší riziko rozvoje následujících onemocnění:

 • autismu,
 • bipolární poruchy,
 • poruchy pozornosti s hyperaktivitou,
 • schizofrenie.

A co sourozenci?

Cílem výzkumu bylo také eliminovat co možná nejvíce vnějších faktorů. Proto odborníci provedli také porovnání sourozenců. Děti narozené staršímu otci měly:

 • až 3,5× vyšší riziko autismu,
 • 25× větší možnost vzniku bipolární poruchy,
 • 13× vyšší riziko poruchy pozornosti s hyperaktivitou.

Toto porovnávání je některými jinými vědci nejspíše oprávněně kritizováno, jelikož v případě sourozenců je předpoklad, že stárne-li otec, bude stárnout i matka – proto nejsou výsledky o vlivu mužského věku úplně směrodatné.

Nebezpečí je víc

Studie také ukázala u potomků starších otců zvýšené i nebezpečí rozvoje závislosti, vyšší četnost sebevražd a akademického selhání. 

 • Tyto děti se dvakrát častěji pokusily o sebevraždu.
 • Objevilo se u nich dvakrát vyšší riziko rozvoje závislosti.
 • 1,7× častěji byli vyloučeni ze školy.

Některé výzkumy navíc ukazují, že mužský věk může mít vliv i na potraty.

Příliš „staré“ spermie

Nutno podotknout, že ve studii také nebylo zohledněno využívání moderních metod asistované reprodukce jakožto další možný vnější faktor. Naopak výsledky zvýšeného rizika rozvoje autismu a schizofrenie potvrzuje i islandský výzkum. V něm vědci identifikovali věk otce jako jediný závažnější rizikový faktor pro předání chybných genů. To může být i poměrně logicky vysvětlitelné, jelikož spermie starších pánů jsou méně kvalitní a je mnohem vyšší riziko, že v nich vzniknou drobné chybky.

Přes veškeré tyto informace je nutné zdůraznit, že i tak zůstávají rizika vzniku výše jmenovaných onemocnění nízká. Přesto není od věci znát před plánováním rodiny všechna možná rizika.

Zdroj: www.zenska-neplodnost.cz

   
03.06.2014 - Zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [1] helmar [*]

  Sml16Sml80výzkumy - statistiky .... Otec mých dvou dcer byl o 31 let starší než já, takže to byl "otec nad 45 let". Dcery netrpí ničím z výše uvedeného - žádná závislost, žádné selhání. Jejich IQ je naopak vůči jejich vrstevníkům vyšší. Starší dokončila VŠ a má titul Ing., mladší má VOŠ. Za mého mládí se naopak říkalo, že děti starších otců podědí inteligenci a ne závislost...Sml16 Řekla bych, že spíš dnešní hektická doba, plná nejistot, stresů a lákadel v podobě drog, heren aj. ohrožuje početí zdravého miminka. To je však problematika na několik článků a ne na jeden diskuzní příspěvek. Přeji dnešním mladým lidem, aby nepodléhali těmto negativním vlivům, užívali si mládí s rozumem a hlavně přeji zdravé potomstvo.Sml67Sml16

  superkarma: 2 03.06.2014, 10:43:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme