Bulvár

Muži na mateřské


Muži na mateřské. Donedávna bílé vrány, ale jejich počet se u nás stále zvyšuje. Podle zprávy Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí v roce 2004 pobíralo u nás rodičovský příspěvek 3 234 mužů, což je asi jedno procento. Polovinu z nich tvořili muži ve věku 30–39 let, mladších byla téměř třetina.

V zákoníku práce je vedle mateřské dovolené definována také rodičovská dovolená. Tu může čerpat otec dítěte od jeho narození dítěte po tak dlouhou dobu, jak bude chtít, nejdéle však do 3 let dítěte. Rodiče mohou čerpat rodičovskou dovolenou společně, ale finanční příspěvek dostává pouze jeden z nich. Po tuto dobu nemají nárok na náhradu mzdy. Otec - zaměstnanec však může po vyčerpání rodičovské dovolené v rozsahu, o jaký předtím požádal, nastoupit do práce a pak znovu žádat o poskytnutí dovolené. Zaměstnavatel je povinen vyhovět.

Otec dítěte však může - na rozdíl od matky dítěte, která čerpá mateřskou dovolenou v zákonem stanovené době - čerpat rodičovskou dovolenou již od narození dítěte. Otci dítěte je pak zaměstnavatel povinen poskytnout na jeho žádost rodičovskou dovolenou kdykoliv od narození dítěte po dobu, o kterou požádá.

Po dobu, po kterou otec pobírá peněžitou pomoc nebo rodičovský příspěvek, za něj stát hradí zdravotní pojištění. A také se mu doba péče o dítě do 4 let započítává jako doba pojištění pro důchod. Tolik Zákoník práce ČR.

A co na to odborníci? PhDr. Jana Kafková říká, že muži, kteří jsou na „mateřské“, začnou více oceňovat práci ženy doma. Uvádějí, že dříve měli pocit, že není vše, jak by mělo být, ať se jedná o úklid nebo vyřizování běžných rodinných záležitostí. Nyní přiznávají, že nelze vše stihnout. Péče o děti a domácnost zabere mnohem víc času, než si předtím uvědomovali. Když byli v práci, měli volnost. Od dětí, od domácnosti. Mohli si přečíst noviny, zajít s kolegou na kávu či večer na pivo.

Nyní poznali, že dětem musí věnovat neustálou péči, a často mají problém se s tím vyrovnat. Permanentní pozornost, kterou děti vyžadují, neznali. Také to, že žena od nich očekává to, co dříve požadovali oni od ní.

Nejvíc patrné je to v rodinách, kde otec nastoupil na „mateřskou“ ve chvíli, když už měli jedno nebo více dětí. Žena ví, co znamená péče o dítě, a má dojem, že manžel nestíhá, nedělá toho dost. Role se obrátila. Ale muži uvádějí, že je tato zkušenost pro ně pozitivní. Naučili se větší sebekontrole a poznali, co je to být „opravdovým“ rodičem.

Proto pusťme muže na mateřskou, ať poznají, zač je toho loket. Vždyť i žena může dělat kariéru, nebo jen prostě rodině vyhovuje, ať už z finančních či osobních důvodů, že "tím" pracujícím živitelem je matka.

   
04.01.2006 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Komentáře:

 1. [25] Tobbi [*]

  NiKina: a já zas znám pár, kde je na MD ženská a tatínek buduje kariéru. CHudák děcko se tatínka stydí (skoro ho totiž nezná)

  A teď vážně. Kupa chlapů na RD jen sedí doma a když ženská přijde ze zaměstnání, má na starosti všechny domácí práce. To musí být lahůdka.

  superkarma: 0 04.01.2006, 18:58:51
 2. avatar
  [24] Meander [*]

  NiKina: A kdyby "budoval kariéru" tatínek a děcko ho skoro neznalo, to by bylo v pořádku?

  superkarma: 0 04.01.2006, 15:03:09
 3. avatar
  [23] stenla [*]

  no, moj priatel na rodicovsku dovolenku pojde... sice zaraba asi 5x viac ako budem ja, ale pracuje doma...a kedze on chce vela deti a ja dobru pracu, bude sa musiet pricinit aj on:))

  superkarma: 0 04.01.2006, 14:54:05
 4. avatar
  [22] RenataP [*]

  znám pár, kde na MD muž a maminka buduje kariéru. CHudák děcko se maminky stydí (skoro ji totiž nezná)

  superkarma: 0 04.01.2006, 14:54:03
 5. avatar
  [21] Žábina [*]

  no teď už mateřská nebude jen směšná almužna takže to bych na ní šla hned
  ale mám už vybráno

  superkarma: 0 04.01.2006, 14:14:34
 6. avatar
  [20] paviocko [*]

  Přítel prohlásil, že by klidně na mateřské byl, pracuje jako programátor. Ale už to vidím, jak doma děcko řve a jeho tatínek je zabranej do práce tak, že nevidí a neslyší... :o))))) Na mateřskou, až to přijde, se náhodou moc těším.

  superkarma: 0 04.01.2006, 13:29:43
 7. [19] xenie [*]

  medved: to je sice pravda, jen jsme chtela rict, že bych chlapům, kteří se starají o vlastní dítě, slavobrány nestavěla, mělo by to být jaksi normální

  superkarma: 0 04.01.2006, 12:21:30
 8. avatar
  [18] Dášule [*]

  Myslím, že je dobře, když se manželé mohou rozhodnout. Když jsem měla malé děti, měla jsem zhruba o třetinu vyšší plat než manžel. Přesto jsem doma musela zůstat já a to i v době, kdy pži prvním dítěti byla jenom mateřská a potom už nic. Z finančních důvodů jsem šla do práce, když měly děti rok. Dojížděla jsem a děti do školky a do jeslí vozil manžel. A zase měl problémy se svým zaměstnavatelem, protože já jsem jezdila pozdě domů. Přitom z mého platu se tehdy dala rodina uživit, z jeho těžko. Nakonec mu jeho zaměstnavatel odmítl proplatit paragraf /ošetřování dítěte/, pokud nedonesu potvrzení, že jsem musela být v práci. Řešil to až právník odborové rady. Moc přeju všem dnešním matkám a otcům /tedy i svým dětem/, že tahle možnost je a záleží jen na jejich rozhodnutí.

  superkarma: 0 04.01.2006, 12:11:38
 9. avatar
  [17] Gabi [*]

  Nesmíte chlapy podceňovat,jsou schopní zvládat péči od děti (na jedničku) i o domácnost (po svém). Myslím, že většině vztahů prospěje, když netrvají na nějakém "tradičním" rozložení rolí.

  superkarma: 0 04.01.2006, 12:04:32
 10. avatar
  [16] medved [*]

  xenie: tak to je i u nas...manzel prijde z prace a ja mu odevzdam dite a domaci prace tak jako solicham jak to jde...a ze to nekdy uplne nejde ? a co ....myslim, ze je dulezitejsi byt s malou venku nebo si s ni hrat nez doma piglovat

  superkarma: 0 04.01.2006, 11:51:04
 11. [15] xenie [*]

  no, co znám podobné 2 případy, kdy otec zůstal na rodičovské, tak opravdu pouze je fyzicky přítomen u děcka, které ihned po manželčině příchodu z práce této předá, a domácnost už vůbec nestíhá... takže žena má práci + mateřskou...

  superkarma: 0 04.01.2006, 11:44:42
 12. avatar
  [11] Léňa [*]

  Přítel taky říkal že by šel, ale uvidíme až na to jednou dojde jestli to ještě bude tvrdit. Náhodou to nemusí bejt špatný rok a půl jeden a pak druhej, pak už může jít dítko do školky. A rok a půl oproti 3 rokům není zas tak dlouhá doba, takže i návrat do práce by nemusel být tak zlý (pokud se člověk vrací do původního zaměstnání).

  superkarma: 0 04.01.2006, 10:49:12
 13. [9] snehurkaj [*]

  My jsme byli podobný případ jako píše klabi.Donutila nás finanční situace. Když měla dcera 9 měsíců, šla jsem do práce a muž zůstal doma na rodičáku. O dceru bylo skvěle postaráno, doma bylo uvařeno, vypráno. Na mně zůstalo mytí nádobí a žehlení. Muž patřil taky mezi první muže, kteří byli na rodičáku. Je to již 9 let. Tehdy to bylo taky dost neobvyklé. Ale myslím si, že to byla dobrá zkušenost. Dokáže si mé práce vážit, ví co to obnáší. Ještě si vzpomínám, že se mu po půl roce do práce vůbec nechtělo.

  superkarma: 0 04.01.2006, 09:10:22
 14. [8] Pavlačková [*]

  Můj manžel patřil mezi jedny z prvních můžů, kteří byli na rodičovské doolené. Je to již 11 let, co na ni nastupoval. Největším překvapením pro něj v té době ale nebyla péče o dceru, ale překvapení úřednice když jsme se jí byli zeptat, jak se má postupovat pokud chce zůstat na rodičovské dovolené. Odpověď zněla asi takto: "To je snad možné?"

  superkarma: 0 04.01.2006, 08:09:42
 15. avatar
  [5] Zuzana N. [*]

  Moje kamarádka se teď od března chystá do práce a její manžel bude doma na "mateřské" s malým, také to dělají z ekonomických důvodů. A musím říct, že se docela těší ...

  superkarma: 0 04.01.2006, 07:24:16
 16. [4] klabi [*]

  Můj manžel byl na mateřské - rodičovské - otcovské dovolené (myslím si, že je úplně jedno, jak se to nazve) asi tak půl roku. Od půl roku dcery až do jejího roku. Pak jsme se vystřídali. Doma celkem stíhal, dcera byla vždycky v pohodě - přebalená, nakrmená. I když manžel občas říkal, že musí mezi lidi, aby nezapomněl normálně mluvit. Je pravda, že praní a žehlení nebylo jeho hoby a o úklid, vaření a nákupy jsme se dělili. Tenkrát jsme to udělali z ekonomických důvodů, protože manžel přišel o práci a jinou nemohl sehnat, dceři je šest let, a tenkrát ještě nebylo moc zvykem, aby muž byl na rodičovské dovolené. Dodneška na to manžel vzpomíná a říká, že by klidně opět zůstal doma na "rodičáku".

  superkarma: 0 04.01.2006, 07:18:40
 17. avatar
  [3] RenataP [*]

  já bych řekla, že muž může jít jenom na rodičovskou, ne na mateřskou

  superkarma: 0 04.01.2006, 06:57:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme