Zdraví

Muži a obřízka. Jak jsme na tom?

Zatímco ve Spojených státech je dle statistik obřezáno více než 70 % mužů, v zemích Evropské unie jde podle odhadů zhruba o 5 % pánské populace. Čeští muži evropský průměr určitě nenavyšují. Pokud se rozhodnou proto tento zákrok, až na výjimky tak činí ze zdravotních důvodů. Tzv. fimóza neboli zúžená předkožka jim totiž může velmi omezovat sexuální život a představovat riziko akutního zaškrcení. Také způsobovat problémy při močení a být zdrojem opakovaných zánětů kvůli ztížené hygieně. Čeští lékaři pak provádějí obřízku nejčastěji třem věkovým skupinám mužských pacientů, malým chlapcům, dospívajícím mladíkům a starším mužům. O podrobnostech hovořili plastičtí chirurgové z Perfect Clinic Lukáš Frajer a Jiří Paděra.

Mj. potvrdili, že „dobrovolně“ na obřízku chodí čeští muži zřídkakdy. „V našich geografických podmínkách je vyhledávána ze zdravotní indikace, kdy nemohou vůbec, anebo jen velmi obtížně, přetáhnout předkožku. Jen tak, tedy z hygienického či estetického důvodu, málokdy,“ míní plastický chirurg Lukáš Frajer. Přitom motivů pro obřízku existuje vícero. Jednak rituálně-náboženské, které vévodí v muslimské části světa či mezi židovskými muži, dále rutinní, jako je tomu v USA a zčásti i v dalších anglicky hovořících zemích světa. Významné jsou též hygienické důvody, kdy odstranění předkožky dle Světové zdravotnické organizace omezuje šíření viru HIV a jiných sexuálně přenosných nemocí. Také snižuje pravděpodobnost rakoviny děložního čípku u žen, karcinomu jazyku, či přenos mykóz a bakteriálních a virových zánětů.  Po obřízce totiž dochází ke změně epitelu na povrchu žaludu, kůže „ztloustne“,  a proto je  průnik infekce méně pravděpodobný, stejně jako její přenos dále. Konečně hojně diskutovaný je také sexuální aspekt cirkumcize (obřízky).

obřízka

Spíše jednoduchý zákrok

Podle lékařů patří obřízka mezi jednodušší zákroky, které mohou kromě plastických chirurgů provádět též urologové. Při zákroku lékař buď zcela, anebo částečně odstraní předkožku a kůži přišije k okraji penisu pod žaludem. Operace se u dospělých provádí zpravidla v částečném znecitlivění, u dětí spíše v celkovém. „Pokud jde o možná rizika operace, tak spíše zažíváme komplikace bezprostředně po zákroku, jako je částečný rozpad rány či infekce,“ konstatuje Lukáš Frajer. Obvykle však bývá rekonvalescence bezproblémová, trvá zhruba 4 týdny, poté se může muž vrátit k sexuální aktivitě.

Změna v sexuálním životě? Možná…

Jaké změny vlastně mohou muži (a tím pádem i ženy) po obřízce očekávat v sexuálním životě? „Žalud penisu, původně krytý předkožkou, je po operaci částečně nebo úplně obnažen a tedy více vystaven zevním podnětům. Proto se vůči nim postupně stává méně citlivým. Tím myslím hlavně při kontaktu se spodním prádlem. V důsledku toho by měl být méně citlivý i k ostatním podnětům a teoreticky by při pohlavním styku mělo trvat déle, než dojde k vyvrcholení soulože,“ uvádí plastický chirurg Jiří Paděra.

Zkušenosti mužů i žen sdílené napříč internetovými diskuzemi ovšem jednoznačné nejsou. „Obřezaným mizí citlivost, takže nástup ejakulace je poněkud delší. Podle mě to žádná hitparáda ve finále není,“ hodnotí jedna z diskutujících. „Nemohu si sexuální život po obřízce vynachválit, jsem citlivý dost,“ oponuje mužský účastník chatu.

Plastický chirurg Lukáš Frajer každopádně varuje před snahou řešit předčasnou ejakulaci právě obřízkou. „Myslím, že efekt prodloužené výdrže je velmi individuální,“ podotýká lékař z Perfect Clinic.

Fimóza a jak vzniká

Zúžení předkožky u malých chlapců bývá někdy zaměňováno s fyziologickou nepravou fimózou, se kterou se miminka přirozeně rodí. Jde o to, že mají slepený vnitřní list předkožky se žaludem, tedy kožní řasu nelze přetáhnout před žalud. Ve většině případů to ovšem samo odezní zhruba do jejich 3 let. V opačném případě zpravidla nejprve volí lékaři konzervativní léčbu, obvykle pomocí kortikosteroidních mastí. Až pokud nezabere, přistupují k tzv. konglutinaci, kdy se jen rozšíří ústí předkožky a oddělí oba listy od sebe při současném zachování celé kožní řasy. Až další a poslední variantou je klasická obřízka, ať už částečná či celková. „Druhou skupinou pacientů jsou dospívající chlapci, kteří zjistí, že mají problém při sexu. Poslední okruh pacientů je z řad starších mužů, kdy při snížené hygieně dochází k rozvoji fimózy a zúžení zevního ústí,“ míní Lukáš Frajer. „Fimóza bývá u této skupiny častou komplikací cukrovky,“ doplňuje Jiří Paděra.

Zdroj: tisková zpráva

   
27.11.2014 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. [16] 1anicka [*]

  příroda je příroda.dneska se mladí opičí a blbnou

  superkarma: 0 12.01.2015, 21:22:14
 2. avatar
  [15] Eva_CZ [*]

  Mickey Mouse — #14no popravde vagina taky neni nejaka extra krasavice.

  superkarma: 1 28.11.2014, 14:37:55
 3. avatar
  [14] Mickey Mouse [*]

  Eva_Fl — #10 Nejsem ženská, tak estetiku údu nedokážu ocenit. Ale OK, asi ano. Chápu, že při sexu je hezčí pohled na žalud než na převislou kůži. Sml24

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #15
  superkarma: 0 28.11.2014, 10:08:20
 4. [13] Breberka456 [*]

  připadá mi to úchylný

  superkarma: 0 28.11.2014, 07:06:18
 5. [12] 1anicka [*]

  je to nesmysl,když to chlapec bude chtít,tak at si to nechá udělat v dospělosti.co mají rodiče rozhodovat za dítě?zatahujete sem americký a fanatický nesmysli.

  superkarma: 0 27.11.2014, 22:01:01
 6. avatar
  [11] Kadla [*]

  Souhlas s Rikinou...

  superkarma: 0 27.11.2014, 15:13:01
 7. avatar
  [10] Eva_CZ [*]

  Mickey Mouse — #7Sml57 OK, tak z estetickych duvodu. Sml24 Jinak v Americe se od toho pry uz hodne upousti, ale nevim, co je na tom pravdy, nesledovala jsem zadne statistiky. Ale pamatuju si na vetu jedne me kamaradky, ktera mela sex s Rekem a rikala mi : Evo, on tam mela nejak hodne moc kuze!Sml30Sml30Sml30Sml30

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #14
  superkarma: 0 27.11.2014, 13:45:27
 8. avatar
  [9] rusalka2008 [*]

  Fimóza byla diagnoza, kvůli které jsme museli na doporučení urologa se synem v 9 letech na obřízku... ač neradi, syn to i odstonal (alergie na heřmánkové koupele s komplikací po narkóze)

  superkarma: 0 27.11.2014, 10:47:14
 9. [8] MaVy [*]

  v našich podmínkách- myslím podnebí, nejsme na poušti, jen z náboženských či zdravotních důvodů, taky nejsem zastánce takových zákroků - jednou to na těle mám proč si to odstraňovat Sml80

  na pohled je to trochu lepší Sml57na výkon je to prašť jak uhoď -buď je dobrej, nebo ne

  superkarma: 2 27.11.2014, 10:21:02
 10. avatar
  [7] Mickey Mouse [*]

  Možná by bylo lépe nešířit jen pověry. Obřízka v žádném případě nesnižuje riziko přenosu pohlavních chorob (ani HIV). Toto mnoho studií vyvrátilo! Právě v USA, kde skutečně je obřízka prováděna rutinně nejen mezi židy a araby.

  Také hygienické "výhody" jsou diskutabilní. Ačkoliv teoreticky ve vlhkém prostředí kvasinky lépe přežívají, tak právě pod předkožkou tělo naopak udržuje velmi aseptické prostředí.

  Nezanedbatelným argumentem by mělo být, že je to stále operativní zákrok, při kterém v USA evidují komplikace u cca 2% chlapců. Což rozhodně není málo (u některých jsou komplikace dokonce trvalé)!

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #10
  superkarma: 2 27.11.2014, 10:16:27
 11. avatar
  [6] Dekameron [*]

  Celkem dobrý článek, jen:

  Američané by neměli dělat průzkumy před synagogou, to zaprvé, zadruhé si nejsem vědom, jestli povrch žaludu je sliznice, aby jeho "ztvrdnutí" bránilo přenosu HIV... to spíš se obřezaný muž stydí před ženou, takže k žádnému styku nedojde, což je nejlepší prevence proti HIV i početí :) Za čtvrté anatomie žen v určitých srovnatelných partiích (klitoris s kryjící řasou) jsou mnohdy hygienicky hůře ošetřovatelné, než u mužů.

  Jednoznačně souhlas s Rikina. Obřízka má být záležitostí osobního rozhodnutí a nebo z důvodu zdravotní komplikace.

  Zmíněný problém u miminek znám, vím jak nepříjemné dětem bylo "odtrhávání" stále přirůstající předkožky ke spodní straně žaludu při koupání, bylo to ale nutné zlo, které určitě zabrání komplikacím v dospívání (věřte, že ten pláč bral pořádně za srdce ale bylo to nutné zlo).

  superkarma: 2 27.11.2014, 09:48:34
 12. [5] cilani [*]

  Přijde mi zbytečné jakkoliv vrtat do těla, není-li k tomu nějaký důvod.. Hygienu snad chlap zvládne i s předkožkou, nebo mám prostě štěstí na nečuňata..

  superkarma: 1 27.11.2014, 09:15:39
 13. avatar
  [4] Pentlička [*]

  V našich končinách bývali vždy obřezaní akorát Židé, z náboženských důvodů. Nevidím žádný přínos obřízky, takže nevím, proč by se měla provádět.

  superkarma: 0 27.11.2014, 08:30:31
 14. [3] era [*]

  Rikina — #2 Blbě to vypadalo, úžasné výkony nepředváděli? Safra porte, to jsou mi řeči.

  Kdyby byl výběr obřezanej utahovák a neobřezanej kolíček - to by asi byla jasná volba, ne? Sml24

  superkarma: 0 27.11.2014, 08:22:29
 15. [2] Rikina [*]

  Příroda věděla, co dělá, a všechno, co na člověku je, má nějaký smysl. Jsem proti odstraňování "zbytečností", pokud to není nutné z důvodu nějakého omezení či onemocnění. Hygienický důvod není důvod, umejt se může každej. Obřezané muže jsem poznala slovy dva. No, blbě to vypadalo a výkony taky nijak úžasné nepředváděli, což sice nemuselo s obřízkou souviset, ale plus pro ni to taky není. Sml57 Syny bych jako mimina obřezat nedovolila. Jako dospělí se mohou rozhodnout sami za sebe, budou-li mít tu touhu a potřebu. U případného partnera by se mi to nelíbilo, a musel by se hodně snažit mě ukecat. Sml24

  1. na komentář reaguje era — #3
  superkarma: 7 27.11.2014, 04:14:04
 16. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Jsem pro z hygienickych duvodu.Sml22

  superkarma: 0 27.11.2014, 01:29:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme