Domácnost

Můžete mít více koček pod jednou střechou?

V dalším pokračování seriálu o životě s kočkou se z úst veterinářky a zvířecí psycholožky Hanky Žertové dozvíte, kolik koček je pro jednu domácnost tak akorát...

kočky

Definitivně jste se rozhodli, že kočka je to pravé zvíře pro vás. Dobře, jenže kolik koček si pořídit? Nebude samotná kočka doma opuštěná? A nebude naopak nespokojená, pokud se rozhodnete pro více koček? Na to odpovídá veterinářka a zvířecí psycholožka Hanka Žertová v dalším díle seriálu o životě s kočkou...

Kolik koček je tak akorát?

zertova

Říká se, že kočky po přítomnosti druhých koček nijak zvlášť netouží. To však platí především pro dospělé kočky a rozhodně to neznamená, že kočky jsou samotářky a nemají rády společnost. Jen si potřebují držet určitý odstup, když zrovna nemají potřebu a náladu se příliš družit. Všimněte si, jak se chovají kočky žijící na venkově nebo v příměstských zahradách: Přiběhnou sice společně k jídlu, dokážou spolu i spát, ale v průběhu dne slídí po okolí každá sama. Sejde-li se jich na jednom místě víc, sedí několik metrů od sebe, pozorují se a čekají. Prostor mají totiž rozdělený ne podle metrů, ale podle určitého časového úseku. Každá kočka se jde projít, až když na ni přijde řada, a všechny to respektují. Narušitele zavedených pořádků kočky drsně ztrestají a zaženou.
Jenže v bytě nebývá tolik místa, aby se mohly kočky chovat podle svého naturelu a držet si patřičný odstup. Není ani kam zahnat narušitele dobrých mravů a nějakou dobu s ním „nemluvit“. Skupina koček v malém prostoru pak žije v trvalém stresu, a z toho vznikají psychické, ale i jiné zdravotní problémy.
Máte-li velkou rodinu, děti, popřípadě i psa, takže je stále někdo doma a něco zajímavého se děje, nemusíte se bát, že by se jedna kočka u vás nudila a že by jí chyběli kočičí kamarádi. Můžete jí dopřát výběh na zahradu nebo na terasu, odkud se dají pozorovat jiné kočky. Ale sami uvidíte, že takový pohled kočku spíše rozruší, než potěší.
Žijete-li sami nebo v páru a jste celý den v práci, pak pořiďte hned dvě koťata. Nejlepší je vzít sourozence, kteří jsou na sebe zvyklí. Ve dvou si lépe zvyknou na nový domov, budou spolu spát, jíst, pozorovat nové věci, a především si budou hrát a nepoznají nudu. Stejně jako vy, protože kočky se vám postarají o každodenní zábavu. A to i v době, kdy budou obě dospělé. Kočky totiž trénují svá elegantní těla do pozdního věku a lovecké ani zápasnické choutky je neopouštějí, jen frekvence se trochu sníží.
Ovšem máte-li doma starší kočku a uvažujete o druhé, pořádně tento krok rozmyslete a předem se „pojistěte“ pro případ, že by si kočky nesedly. To znamená, že byste měli mít v rezervě někoho, kdo by se případně nové kočičky ujal, kdyby ji vaše micka naprosto odmítla. Soužití dvou cizích koček totiž závisí na tom, jak dokážou být vzájemně tolerantní. Jsou kočky, které po pár dnech ostražitosti přijmou nový přírůstek s povděkem. Jsou však i takové, které se s novou kočkou nikdy nesmíří a neskamarádí. Pak dochází k tomu, že jedna druhou vyloženě šikanuje a stále pronásleduje, nebo jedna z koček (ale někdy obě) psychicky trpí tak, že může vážně onemocnět.
Obzvlášť opatrně je třeba postupovat při přikoupení malého kotěte ke staré kočce. Zatímco starší kočka už má ráda svůj klid a pořádek, kotě si chce hrát a svými vylomeninami ji stále vyrušuje. Pak není divu, že je kočka podrážděná a vyvedená z míry. Může reagovat agresivně, nebo se stáhnout do sebe - zaleze do nějaké skrýše, přestane komunikovat, méně žere, nemazlí se, nepečuje o kožíšek nebo se naopak stále urputně olizuje. Kočky, které mají volný výběh ven, se někdy dokonce raději „odstěhují“, než by snášely přítomnost kotěte. Když se vztah neupraví do týdne, je lépe najít kotěti nový domov.
Také přinesení nové kočky do prostředí, kde už pár koček žije ve vzájemné shodě, může znamenat jejich naprosté vykolejení. Takový vpád naruší všechny příjemné denní rituály, nutí kočky hledat nové skrýše a přizpůsobit se novým poměrům... Některé příliš konzervativní kočky to nesou s velkou nelibostí a mohou si svou zlost vybíjet i na svých dosavadních kamarádkách nebo dokonce na lidech. Také se může stát, že se zcela vyčlení z kolektivu a tiše trpí. Proto vždy pečlivě zvažte, zda je váš byt či dům tak velký, aby každá kočka mohla mít své soukromí, kdykoli po něm zatouží.

Záleží na pohlaví?

Pohlaví kotěte je důležité především v případě, že uvažujete o jeho výstavní a chovné kariéře. Pak je ovšem třeba počítat nejen s radostí ze získaných výstavních ocenění a se šťastnými chvilkami nad plným košíkem nádherných potomků vaší šampionky, ale také se spoustou starostí a výdajů spojených s chovem a v neposlední řadě s nepříjemnými doprovodnými projevy kočičího rozmnožování. U koček to je hlavně hlasitá říje (mrouskání), u kocourů bývá častým problémem značkování bytu ostře páchnoucí močí a v době, kdy je nablízku říjící se kočka, nejsou výjimkou ani agresivní výpady vůči jiným kočkám v domácnosti včetně koťat nebo dokonce vůči lidem.
V případě, že se nehodláte věnovat chovu, doporučuji nechat kočičky i kocourky vykastrovat hned po dosažení pohlavní dospělosti. V některých zemích se kastrují už docela malá koťátka, u kterých se nepředpokládá další chov. Chovatelé tak brání rozmnožování sice „čistokrevných“, ale z různých důvodů ne zcela prvotřídních jedinců. Čeští veterináři nemají na časnou kastraci jednotný názor a upřednostňují provedení tohoto zákroku až v době, kdy zvířata pohlavně dospějí. Ovšem pokud jste si vybrali hned dvě koťata a mají různé pohlaví, nečekejte na projevy říje a nechte je vykastrovat co nejdříve, aby vám nepřipravila nečekané překvapení. Dobu kastrace zkonzultujte s vaším veterinářem.
Traduje se, že kocouři bývají zvědavější, zbrklejší, nemotornější, línější, ale také mazlivější a tolerantnější vůči dětem i druhým kočkám (tolerance platí pro kastrované kocoury). Kočky bývají zase velice aktivní lovci, šikovné akrobatky, vehementní asistentky při vaření a jiných domácích pracích, ale hůře se snášejí s dalšími kočkami a dětmi. Ovšem vždy záleží především na povaze a na prostředí, ve kterém koťata vyrůstala.

MVDr. Hana Žertová
www.hanazertova.cz

Čtěte seriál o kočkách...

   
12.01.2012 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [22] Aine [*]

  mám kočky ráda, ale do bytu bych si jí nepořídila

  superkarma: 0 27.02.2012, 18:08:01
 2. avatar
  [21] DanaD [*]

  nugyna — #20 nechej tu vasi kocku, at si jednou oznackuje plot a oni tamty cizi nepolezou.. nebo nasyp k plotu jeji bobky.. na mista kam chodi ty sousedovic

  superkarma: 0 15.02.2012, 10:30:52
 3. avatar
  [20] nugyna [*]

  mam kocky rada,ale od doby, co si sousedka porizuje kazdou chvili nejake zatoulane kocky a oni nam chodi na zahradu a máme vsude smrad od extraktu, tak je zacinam mit hodne nerada.Kor, kdyz mame prcka a on si tam hraje.Mame taky kocku,ale ta ma wc doma

  1. na komentář reaguje DanaD — #21
  superkarma: 0 15.02.2012, 09:50:52
 4. avatar
  [19] daska59 [*]

  Raději 20 psů,než jednu kočku ,kočky mne nutí k pláči mám alergii Sml80

  superkarma: 0 08.02.2012, 19:33:11
 5. [18] pinokio [*]

  Naše první kočka je dost rozmazlená,ale musím ji pochválit,na novou kočičku si zvykla.Přišla k nám v zimě na zahradu v dost zuboženém stavu,a pokud bychom si ji nevzali,zemřela by.Sml16

  superkarma: 0 07.02.2012, 17:28:18
 6. avatar
  [17] vodfon, kolie [*]

  marianaant — #12 Věrulinka — #6 nádheraSml59

  superkarma: 0 04.02.2012, 21:35:11
 7. avatar
  [16] DanaD [*]

  esterlangrova — #15 Sml67Sml67

  superkarma: 0 24.01.2012, 09:36:24
 8. avatar
  [15] esterlangrova [*]

  Sml16 mám dvě kočičky a pejska a myslím,že ještě jednu kočičku bych zvládlaSml30

  1. na komentář reaguje DanaD — #16
  superkarma: 0 24.01.2012, 09:30:27
 9. avatar
  [14] DanaD [*]

  Vera.Macík — #13 no ono vic kocek ktere se spolu zabavi, daji min prace nez jedna ktera se nudiSml16

  superkarma: 0 12.01.2012, 23:53:22
 10. avatar
  [13] Vera.Macík [*]

  marianaant — #12 Můj obdiv. Máme jednoho Macíka a nevím, zda bych zvládla takovou smečku. Sml80

  1. na komentář reaguje DanaD — #14
  superkarma: 0 12.01.2012, 21:42:45
 11. avatar
  [12] marianaant [*]

  Teď máme čtyři a místo jednoho mourovatého kocourka, odešel do kočíčího nebe máme černou kočičku.

  Někdy je to o nervy, ale jedna by byla děsně smutná.

  1. na komentář reaguje Vera.Macík — #13
  2. na komentář reaguje vodfon — #17
  superkarma: 0 12.01.2012, 13:44:35
 12. avatar
  [11] řinka [*]

  moula — #2 Asi by tam moc nepokazilySml30

  superkarma: 0 12.01.2012, 11:37:55
 13. avatar
  [10] DanaD [*]

  Dante Alighieri — #9  Sml30 avam taky

  superkarma: 0 12.01.2012, 09:52:09
 14. avatar
  [9] Dante Alighieri [*]

  Nejenže můžete mít víc koček pod jednou střechou, ale MUSÍTE. Kdybyste měli jen jednu, bude jí smutno. Sml15

  1. na komentář reaguje DanaD — #10
  superkarma: 0 12.01.2012, 09:51:10
 15. [8] Misulek1 [*]

  Mám na kočky alergii a tak u nás doma nikdy žít nebudou a rekla bych,že by ani bez alergie nebyly členem domácnosti... To raději pejska.

  superkarma: 0 12.01.2012, 08:57:43
 16. avatar
  [7] pajda [*]

  Postupně naší domácností prošlo 9 koček, z toho jen jedna se opravdu odstěhovala - i když se občas vrací na nějakou dobu. To ale byla kočička, která vyrostla zavřená mezi slepicemi, její sourozenci tam přišli o život a když jsme ji donesli, nevěřili jsme, že přežije - podle velikosti jsme ji tipovali na kotě o tři až čtyři měsíce mladší, než opravdu byla...i když o ní už delší dobu nevíme, přece jen u nás prožila krásné tři roky. Přesněji - asi o ní vím, o dvě ulice dál se "přistěhovala" kočka, která té naší jakoby z oka vypadla a reaguje na jméno, když na ni zavoláme. Že se nepřijde pomazlit, to nedělala nikdy...a je fakt, že když poprvé "zmizela", tak nám utekla uprostřed léčby zánětu očí. Nevěřila jsme, že kočka, odkázaná na ATB a každodenní péči o oči přežije, ale někdo jí oči vyléčil a neskutečně ji opečoval.

  superkarma: 0 12.01.2012, 08:33:51
 17. avatar
  [6] Věrulinka [*]

  Mě stačí jedna Madlenička a Besinečka Sml67Sml30

  1. na komentář reaguje vodfon — #17
  superkarma: 0 12.01.2012, 07:54:00
 18. avatar
  [5] DanaD [*]

  enka1 — #4  Sml30 jak bych mohla Sml30

  superkarma: 0 12.01.2012, 06:33:39
 19. avatar
  [4] enka1 [*]

  DanaD — #3 Už jsem se bála, že tu budeš chybětSml16

  1. na komentář reaguje DanaD — #5
  superkarma: 0 12.01.2012, 06:31:39
 20. avatar
  [3] DanaD [*]

  je fakt, ze druhou kocku jsme si odchovali, protoze cizi nase prvni dominantni Barborka uz nesnesla.. ale kocky z vlastniho odchovu ty mi toleruje a je z ni vzorna matka, babicka, prababicka, praprananicka....Sml16

  1. na komentář reaguje enka1 — #4
  superkarma: 0 12.01.2012, 06:17:04
 21. avatar
  [2] moula [*]

  řinka — #1 To sice je, ale zapomnela pani dodat, ze kazda kocka ma jinou povahu a chovani a to, co tu predlozila, muze byt uplne jinak:) Kocek se v nasi domacnosti uz vystridalo znacne mnozstvi a nikdy jsem nemela problem s novym kotetem, ani se starou kockou nove prinesenou do skupiny. Na pohlavi nezalezelo, ale vsechna zvirata byla bud malicka nebo vykastrovana a nase kocici skupina mela v ruznych obdobich od 2 do 7 clenu.

  Kocky na Hrad!!!

  1. na komentář reaguje řinka — #11
  superkarma: 0 12.01.2012, 02:50:30
 22. avatar
  [1] řinka [*]

  A jé je to je téma pro kočičandySml16

  1. na komentář reaguje moula — #2
  superkarma: 0 12.01.2012, 00:23:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme