Bulvár

Můžeme pustit děti do Labyrintu?

 

„Příběh Ofélie je temný, plný zážitků až hororových. Většinou jsou spojeny s plněním faunových úkolů, hororové situace se ale odehrávají i v bezútěšné realitě, kde eskaluje napětí mezi vojáky a partyzány.“

 

„Je to cesta ryze hororová, což odkazuje k režisérovu favorizovanému žánru a k jeho tvrzení, že kořeny hororu jsou právě v pohádkách. Je to hodně drsný film, to nelze popřít, ale film o boji se zlem ani jiný být nemůže.“

 

„Není to film pro děti, je pro dospělé, kteří znají někdy krutou realitu, zároveň se ale pořád dokážou cítit jako děti.“

 

To jsou jen některé úryvky z recenzí na nový film režiséra Guillerma del Tora, oceněný třemi Oscary a řadou dalších cen. Do našich kin byl uveden s omezením, že ho smí vidět až diváci starší 15 let, mnohá kina ale tuto hranici svévolně snížila na 12. A otázkou zůstává, jak důsledně je věk dětí ve skutečnosti kontrolován. Každý divák dobrý… Je to dobře, nebo špatně? Opravdu by ho mladší děti „nevydýchaly"?

Osobně si myslím, že děti již od 12 let by film klidně mohly vidět. Mají svět již dost osahaný a jistě by nás překvapilo, na co se ve svém volném čase dívají," říká ředitelka distribuční společnosti Aerofilms Zuzana Pudilová. Ani sám režisér se dětským divákům nebrání. Podle mého v sobě výchova dětí má cosi perverzního, když se na jednu stranu snažíme izolovat je od nebezpečí skutečného, a přitom jim dovolujeme nořit se do násilí bez jakéhokoliv vztahu k realitě," říká.

A tak se Aerofilms rozhodl své potenciální dětské diváky prověřit. Na dnešní dopoledne naplánoval do pražského kina Světozor zkušební projekci filmu pro děti od 12 do 15 let. Děti na projekci mají vstup v doprovodu rodičů či s jejich písemným potvrzením, že se projekce mohou zúčastnit. Vstup je zdarma, po skončení projekce ověří krátký dotazník pocity dětí z filmu.

Různé země se k přístupnosti filmu i různě staví. Většina těch evropských povoluje dětem přístup od 16 let, liberální Francie dokonce od dvanácti. Ale třeba v Malajsii, Argentině a domácím Španělsku film legálně neuvidí nikdo mladší než 18 let. V Singapuru lze dokonce snímek zhlédnout až od 21 let.
V České republice neexistuje jednotný systém označování přístupnosti filmů jako v USA, ani zde nepůsobí žádná odborná instituce, která by díla klasifikovala. Zákon hovoří o tom, že za stanovení hranice přístupnosti díla nese odpovědnost jeho výrobce či distributor.

Otázkou zůstává, do jaké míry má určování přístupnosti filmů v kinech doopravdy smysl. Třináctileté dítě nepustí na Faunův Labyrint, ale kdoví, co sledují doma – ať už bez vědomí rodičů nebo s jejich tichým souhlasem (nebo spíš za jejich tichého nezájmu). Kolik rodičů „zažene“ dítě od obrazovky, když se na horor dívá starší sourozenec? A kolik rodičů má vůbec přehled o tom, kolik utrhaných končetin, rozmašírovaných hlav, mučení a vražd už jejich potomek v životě strávil?

   
16.08.2007 - Společnost - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. [7] Tobbi [*]

  Dávám jedničku za kreativně pojatou reklamu na ten film PR oddělení neplatí zbytečně

  superkarma: 0 16.08.2007, 16:48:30
 2. avatar
  [6] Suzanne [*]

  eva.jedelska: též souhlasím

  superkarma: 0 16.08.2007, 14:05:56
 3. avatar
  [5] Mickey Mouse [*]

  eva.jedelska: Souhlasím úplně.
  Dokud byly malé, sledovaly jen to, co jsme jim doporučili. Potom jsme je nechali dívat na všechno, ale vždy s nějakým komentářem k tomu, co vidí (orientace v hodnotách, řešení situací, hrdinové versus realita). Dnes (13 a 14 let) už sledují sami téměř všechno, ale do kina jim občas něco nedoporučím ("budeš mít blbej pocit, uvidíš") = mohou si to pustit na počítači.
  Věřím, že je to nejlépe připraví na to, s čím se stejně v životě setkávají.

  superkarma: 0 16.08.2007, 13:03:04
 4. avatar
  [2] Lídy [*]

  Svoje děti jsem poctivě od obrazovky honila - jak od hororů, tak od různých "krváků" (mám pocit, že někde se jen předhánějí, kde poteče víc krve a jinak je to film o ničem), co je přitahovaly jako magnet. Tak občas zašly ke kamarádům a pustily si to u nich - třeba i s vědomím jejich rodičů... Zabránit tomu prostě nejde.

  superkarma: 0 16.08.2007, 12:06:48
 5. avatar
  [1] k@tchabinka [*]

  Nejsem dite,jdu na to. Vubec si nedelam iluze o tom, co deti doma(nejen tam) sleduji. Kdyz produkujeme brutalitu, co cekame.

  superkarma: 0 16.08.2007, 11:56:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme