Bulvár

Může za to Johann Sebastian

Přibližně před třemi sty lety, v době, kdy docházelo k velkému rozvoji hudební teorie, zdokonalovala se řemeslná výroba hudebních nástrojů, byl  objeven spinet a piano a orchestry se rozrůstaly, vyvstal před hudebníky problém: ukázalo se, že je velmi obtížné všechny ty nástroje sladit dohromady. Bylo potřeba naladit klávesové nástroje tak, aby mohly hrát společně s nástroji dechovými, s houslemi apod.  Tak vzniklo tzv. „temperované ladění“  - poprvé je použil Johann Sebastian Bach. Určité tóny jsou při něm uměle dolaďované, dotahované, aby se v příslušném akordu „potkaly“ s ostatními nástroji.

 

Dirigentům to pomohlo. Na druhou stranu  hudba začala být ochuzená o určité frekvence – právě ty nejpřirozenější a pro člověka potřebné. Tvrdí to hudebník, muzikoterapeut a spisovatel Vlastimil Marek (ale nejen on). Díky tomuto posunu k pravidelnému ladění začala postupně převládat harmonie nad melodií, západní hudba ztratila „srdce" a léčivé síly se vypařily.

Moderní sonoterapeutické metody, využívající počítačového rozboru  lidského hlasu, pomohly odhalit, že  moderní člověk stále více trpí nedostatkem zvuků o těchto frekvencích. Protože každé frekvenci odpovídá nějaký orgán nebo část těla, lze snadno vysledovat souvislost s celou řadou onemocnění. Přestože jsme zahlceni rámusem, jsme na jakési zvukové dietě. Poslech asijské a jiné etnické  hudby má na nás tak silný účinek právě proto, že používá „neosekané“, přirozené frekvence, po kterých doslova touží každá buňka našeho těla.

 

Posloucháte někdy etnickou hudbu? A co s vámi dělá?

Nebo máte jiný druh hudby, která na vás funguje?

   
19.03.2007 - Kultura - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. [7] Rikina [*]

  gentiana: a kdybych si, coby Blažka ze Lhoty, přece jen chtěla poslechnout gregoriánský chorál, aniž by mi ho někdo vnucoval, jen tak z čiré zvědavosti, tak si mám nechat zajít chuť a soustředit se na ty moravské lidové? Protože to bude pro mě zdravější? Tak děkuju za poučení.

  superkarma: 0 19.03.2007, 16:17:51
 2. [4] gentiana [*]

  eva.jedelska: to je jediný štěstí:D. Onjeto fakt poněkud blouznivec. S některýma věcma se dá souhlasit, jeho knihu o hudbě jsem nečetla.... ale třeba zrovna hudba je zvyk, takže vnucovat třeba zrovna gregoriánskej chorál nebo indickou lidovou Blažce ze Lhoty je blbost. Stejně tak tvrdit, že zvuk standardně naladěných houslí je méně zdravý,než zvuk houslí podladěných, mi přijde maličko, tedy, silně, pitomé. Mám doma rozladěný klavír, takže vím, co říkám.
  Ale stejně mi obecně připadá, že předpokládat, že moravská lidová zpívaná mnou je nezdravá, protože 500 km odsud před třemi sty lety žil nějaký Bach, zatímco indická je zdravější, protože ji nezpívá blondýna nadopovaná kafem a prášky proti alergii (samé špatné vibrace, protože kafe určitě sklízeli špatně placení a smutní zemědělci a prášky proti alergii jsou hnus apriori), ale zpívá ji středně špinavý Ind, který má tasemnici a dobu dožití v důsledku špatné stravy o polovinu kratší, než já?
  Netvrdím, že můj životní styl je ten jediný pravý, ale tohle vzdychání po přírodním životě nebo čem.... no, možná by bylo příhodné poslat takové jedince na nějaký opuštěný ostrov, kde můžou jíst,co si vypěstují, bubnovat na vydlabané špalky a těšit se z přirozených spalniček. Zdá se totiž, že špatné hudbě a kde čemu navzdory je průměrný Zápaďák zdravější, než průměrný přírodní kdokoli:D

  superkarma: 0 19.03.2007, 10:52:14
 3. [2] gentiana [*]

  Editorko Evo, a kdy budou přirozené porody, protože lékaři jsou násilníci?
  :D

  superkarma: 0 19.03.2007, 10:30:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme