Rodina

Může trauma z porodu způsobit neplodnost?

Když se někde sejde pár žen, dřív nebo později přijde řeč na porody. Osobně si myslím, že takovým „seancím“ by se měly dámy, které ještě nerodily, vyhnout jako čert kříži. A možná by se to stejné dalo říct o našem dnešním článku.

lenka

Paní Lence je třicet pět let a své první dítě porodila před více než deseti lety. Když se pak pokoušela o početí druhého potomka, nešlo to. Na řadu přišla klasická vyšetření a následně různé pomocné metody, kterými dnes moderní medicína disponuje. Ačkoliv se zdálo, že jsou oba partneři zdraví, neuspěla. Proč?

 • Člověk míní, příroda mění, chtělo by se říct.

A pravdou je, že problém okolo početí řeší dnes stovky párů, většinou už u pokusu o první dítě. Jenže Lenka už jednou otěhotněla – dle vlastních slov – takřka omylem, a tak nechápala, proč to najednou nejde.

Jak tak zkoušela vše možné i nemožné, narazila na metodu EFT. O té jsme již psali a díky ní začala s někým o svém problému skutečně hovořit. Zkušenou terapeutku také hned napadlo zapátrat v Lenčině minulosti, zvláště v období kolem prvního porodu.

„Mám velkou úctu k lékařům, ale samozřejmě chápu, že v jejich plných ordinacích není moc prostoru na vyptávání se po jiných věcech, než ryze zdravotních,“ říká chápavě Lenka a dodává, jak moc se jí ulevilo, když svůj příběh mohla převyprávět úplně cizí osobě, v kterou ale měla důvěru.

 • Najednou nešlo o odběry krve, píchání hormonů ani žádné lékařské zákroky, ale jen o její duši. Bolavou duši.

Když ji navíc ona dotyčná ujistila, že má na své pocity po takovém zážitku plné právo, Lenka se rozplakala a rozhodla se svou zkušenost poskytnout anonymně i čtenářkách Zena-in.cz.

První těhotenství Lenky bylo údajně úplně bez problémů. Nejenže otěhotněla až tak nějak neplánovaně, ale vyhnulo se jí i typické těhotenské zvracení a jiné problémy. O to větší bylo překvapení, že když šla na první kontrolu do nemocnice asi tři týdny před termínem, tak si ji tam nechali. „Nikdo mi nic neřekl, jen že tam musím zůstat a že je třeba vyvolat porod, protože se zdá, že unikla plodová voda,“ vzpomíná mladá žena.

Z dalších událostí si pamatuje už jen velmi mlhavě mladou nepříjemnou lékařku na příjmu, která ji oznámila, že dítě půjde koncem pánevním a že porod bude asi dlouhý a problematický. „Byla jsem strašně vyděšená, protože moje paní doktorka na obvodě mi říkala, že pokud se dítě neotočí, bude bezpečnější udělat císařský řez. A teď jsem ležela na lůžku, dostávala něco na vyvolání porodu a cítila se strašně sama,“ prozrazuje Lenka, která v té době ještě neměla ani mobil, aby se mohla s někým podělit o svoje starosti.

Naštěstí se pak vyměnila služba a nastoupil velmi hodný starý lékař, který když zjistil situaci, nařídil ihned císařský řez. „Vše se zdálo být v pořádku a po zákroku jsem se rychle zotavovala,“ vzpomíná radostně na tuto událost Lenka.

Bohužel zdánlivá idylka netrvala dlouho. Pár dní po propuštění začala Lenka velmi silně krvácet a odvezli ji do nemocnice. „Bylo to šílené,“ říká. „Ležela jsem na ženském oddělení a moje narozené dítě někde o tři patra výš plakalo v postýlce. Byla jsem po zákroku a měla horečku, která neklesala, a tak na mě byli všichni na oddělení protivní, když jsem se plížila kolem zdi nakojit své dítě. Tam mi zase sestry vynadaly, že nechávám dítě dlouho brečet a že ony s tím mají starosti,“ vzpomíná Lenka na dny, které by nikomu nepřála.

Vím, že žena je možná po porodu přecitlivělá, hormony pracují, ale opravdu jsem byla zoufalá a nevěděla, co dělat,“ vzdychne si, ovšem hned opět dodává, že si práce lékařů velmi váží a že věří, že podobné situace běžně nenastávají. „Je to vždy zkrátka o konkrétních lidech, přístupu. Nikdy není nic jen černé, nebo jen bílé. Nicméně kdybych tam zůstala ještě den, snad bych zešílela a skončila v blázinci, říká zcela bez zábran.

Naštěstí ji pak propustili domů a vše se začalo velmi vylepšovat. Přesto jsem se dlouho bála jít třeba jen sama ven s kočárkem, že zase začnu krvácet a někde omdlím bez pomoci, přiznává Lenka, která dodává, že asi hned v té době měla svěřit nějakému psychologovi, dokud by zážitek čerstvý, který by ji nasměroval v případné léčbě.

„Věřím tomu, že jsem si vytvořila nějaký blok v hlavě, jak mi řekla paní na sezení EFT. Snažíme se jej teď odstranit, ale všem bych tu chtěla vzkázat, aby své potřeby neodkládaly a věci, které je trápí, řešily hned,“ uzavírá svůj příběh Lenka.

A co si o tom myslíte vy, milé čtenářky? Mohou mít podobné zážitky vliv na další život do takové míry, že je třeba skutečně znemožněno další otěhotnění?

Přečtěte si také:

   
19.08.2014 - Příběhy - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [7] cilani [*]

  kobližka — #4 samecka — #5 fakt? To mám kolem sebe asi jiné ženské, protože byť má většina kámošek a známých děcko, tak si nevybavuju, že by se kdy řešil porod. Vlastně ani co jsem byla nedávno za známou, když byla s miminem v nemocnici, protže cosi chytil, tak na porod vůbec v řečech nepřišlo.. Pravda, já se na to ani neptám, protože mě to nezajímá..

  superkarma: 0 20.08.2014, 08:05:40
 2. avatar
  [6] Linde [*]

  - jak souvisí úvod článku s obsahem? Sml80

  - ona podruhé již neotěhotněla? Nebo ano? Po sezení s psychologem otěhotněla? A skutečně nejde o jiný důvod, než "pravděpodobný" stres z prvního porodu? vždyť od porodu uplynulo 10 let, tělo se mění, plodnost rapidně klesá a přibývá fyzických zábran, které nejsou ani odhalitelné Sml80. Nechápu tedy obsah sdělení v článku.

  superkarma: 0 19.08.2014, 21:20:58
 3. avatar
  [5] samecka [*]

  cilani — #2Mně se zas nestalo, že by se neřešily, až jsem kolikrát zasahovala, že ty co nerodily, nebudou ani chtít...Sml32

  1. na komentář reaguje cilani — #7
  superkarma: 0 19.08.2014, 17:48:31
 4. avatar
  [4] kobližka [*]

  cilani — #2 Ne???? V každém ženském kolektivu se porody probírají Sml22Sml22Sml22 každá chce být za hrdinku....

  1. na komentář reaguje cilani — #7
  superkarma: 1 19.08.2014, 16:41:15
 5. [3] Zuza70 [*]

  Vždyť toto téma je tady asi po 100 Sml68

  superkarma: 1 19.08.2014, 14:32:18
 6. [2] cilani [*]

  Mně se v životě nestalo, když jsem byla někde v ženském kolektivu, že by se řešily porody..Sml80 Rodit jsem nerodila, takže tuhle věc nepotřebuju..

  1. na komentář reaguje kobližka — #4
  2. na komentář reaguje samecka — #5
  superkarma: 0 19.08.2014, 13:27:42
 7. avatar
  [1] gerda [*]

  To je reklama na EFT?

  superkarma: 1 19.08.2014, 05:32:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme