Bulvár

Může stát zbankrotovat?

Finanční politika našeho státu je v posledních letech neslavná, ať už ta či ona vláda tvrdí cokoliv. Mohlo by však být ještě mnohem hůř, říkají pesimisté. Pokud se propad státního rozpočtu a zatěžování obyvatelstva daňovou politikou nezmění, skončíme prý, vzhledem ke stárnutí populace, brzy až po uši v... Inu, slušně řečeno, ve výkalech. Ačkoliv třeba by nás právě to mohlo zachránit. Dokud by nám ty výkaly nedošly...

 

  

 

 

Země zvaná Nauru
Republika Nauru je nejmenší ostrovní stát na světě. Je to korálový atol na špičce starého vulkánu. Skládá se z porézního vápence, který vsakuje prakticky veškerou dešťovou vodu. Měří pouhých 21 km2, nachází se v jižním Tichém oceánu v ostrovní skupině Mikronésie, nemá žádné hlavní město ani armádu a je členem Commonwealthu. A stojí těsně před bankrotem. Protože to, v čem se my možná budeme topit až po uši, v Nauru došlo. Tedy, ne že by jim snad scházely lidské výkaly - jim došly ty ptačí - guano.

Cesta k nezávislosti
Slavná historie Nauru začala roku 1888, kdy byl ostrov, obývaný domorodci, obsazen Německem. Tehdy si ovšem nikdo neuvědomoval, na jaký poklad narazil. Objev byl učiněn až po roce 1900 - ukázalo se, že se na ostrově nachází obrovská ložiska guana - ptačího trusu - který obsahuje fosfát a je jedním z nejkvalitnějších hnojiv na světě. Po první světové válce se Nauru stalo mandátním územím pod společnou správou Austrálie, Velké Británie a Nového Zélandu. Roku 1968 pak získalo nezávislost a stalo se parlamentní republikou.

Ráj na zemi
V sedmdesátých letech Nauru, stejně jako dříve Českou republiku, potkala katastrofa zvaná zestátnění - zestátněna byla především ona výnosná těžba guana. Nauru se rázem stalo jedním z nejbohatších států světa. Jeho obyvatelé měli skoro všechno zdarma - školství, zdravotnictví, dopravu i telefony. Novomanželé dostávali jako příspěvek od státu dům a na jednoho obyvatele připadal důchod kolem 35 tisíc dolarů. Zkrátka ráj na zemi, i když trochu... nevoňavý.

Konec pohádky
Nešetrná těžba guana však brzy přinesla následky - velké části ostrova se změnily v jakousi měsíční krajinu. Nestabilní vláda nedokázala získané prostředky rozumně investovat. A pak začalo guano docházet. Neúnosně vzrostla zadluženost ostrova, na nějž se musela dovážet pitná voda i většina potravin. Křehký ekosystém se zhroutil. Stát Nauru prakticky zbankrotoval. Nějakou dobu se dokonce uvažovalo o přestěhování obyvatel na jiný ostrov nedaleko australského pobřeží. Tím by ovšem republika Nauru jako samostatný stát zanikla.

V současnosti žije Nauru z podpory ze zahraničí, která však není „zadarmo“. Austrálie zřídila na ostrově zajatecké tábory pro různé uprchlíky, zejména z Afghánistánu, které odmítla přijmout na své území. Optimisté mohou doufat, že něco podobného nás nepotká. Pesimisté by mohli zauvažovat nad tím, jaký osud v tomto směru čeká Českou republiku, pokud se její finanční politika nezmění...

Slyšela jste někdy o republice Nauru? Co myslíte, hrozí České republice taky bankrot? Napadají Vás nějaké kroky, jak tuto hrozbu odvrátit? Podporujete vizi „sociálního státu“, nebo jste proti?

   
23.04.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. [11] Jarkkka [*]

  Proč by stát nemohl zbankrotovat. Jen se to těžko představuje, jak je ostatně vidět i na našich politicích. Holt přítomnost u koryta je důležitější, než jestli státu hrozí bankrot. Evropa na tom není líp, se budeme jednou hodně divit.

  superkarma: 0 16.01.2013, 20:46:52
 2. avatar
  [10] sanvean [*]

  Rikina: Zapomněla jsi na sádrové trpaslíky

  superkarma: 0 24.04.2007, 15:08:53
 3. [9] Miltinda [*]

  Pokud by si utáhly opasky i naši páni nejvyšší.Bylo by líp...

  superkarma: 0 23.04.2007, 13:56:42
 4. avatar
  [8] gerda [*]

  DELCOP: ale je to osvědčená metoda. Každý se rychle lekne, že bude ještě hůř a začne souhlasit s každým úsporným opatřením, které si vláda vymyslí. Těžko si to můžeme sami ověřit, není-liž pravda, takže nám ani nic jiného nezbývá, než radostně přikývnou a utahovat si opasky, pořád a dokola. Tedy, alespoň někteří.

  superkarma: 0 23.04.2007, 11:57:28
 5. avatar
  [7] DELCOP [*]

  To, co stale slysite o statnim schodku je jen stale dokola opakujici se pohadka od opozice. To, ze zapadni zeme na tom byly stejne, jako my a napriklad Francie svuj statni dluh, ktery si nasekala za uplynule desitky let, splatila teprve nedavno uz ale nikdo nerekne!

  superkarma: 0 23.04.2007, 11:43:05
 6. [6] Rikina [*]

  Jedna zajímavá vize vychází z toho, že Česko je umístěno tak příhodně uprostřed Evropy, takže tudy jezdí průběžně všichni. Proto v budoucnu bude náš stát jednou obrovskou dálniční křižovatkou, kde budou kromě sítě dálnic jinak jenom motely, benzínky, bordely a další služby pro řidiče tudy projíždějící. A tento stát potom bude žít z mýta a dálničních poplatků.

  superkarma: 0 23.04.2007, 11:19:29
 7. avatar
  [5] gerda [*]

  Naštěstí nemáme guáno . Ale líbit si necháme leccos - třeba to, že nám sem vozí odpadky ze zahraničí, a to máme k bankrotu poměrně ještě daleko. Inu, jsme hodně loyální k bohatým sousedům a za peníze uděláme všecko. Zkorumpovaní jsme teda hodně.

  superkarma: 0 23.04.2007, 10:05:52
 8. avatar
  [4] Věrulinka [*]

  Hysteria: jsem téhož názoru

  superkarma: 0 23.04.2007, 10:03:43
 9. avatar
  [3] Hysteria [*]

  No já myslím,že už jsme zbankrotovali,stačí se mrknout kolem.

  superkarma: 0 23.04.2007, 09:41:40
 10. avatar
  [2] cmelda [*]

  *ne
  *ne, ale s paroubem by to bylo hned
  *co treba zacit s danovou reformou?
  *proti, s lidskou povahou je nerealne, aby vsichni meli vsechno

  superkarma: 0 23.04.2007, 08:38:38
 11. avatar
  [1] Evikus [*]

  * slyším o ní fakt poprvé
  * doufám, že ne
  * vyměnit vládu
  * proti

  superkarma: 0 23.04.2007, 07:03:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme