Během dovolené na chalupě jsem onemocněl angínou. Navštívil  jsem lékaře a prokázal jsem se průkazem pojištěnce VZP. Lékař měl smlouvu s VZP uzavřenou, ale přesto požadoval peníze za ošetření a napsání receptu s tím, že nejsem jeho stálý registrovaný pacient. Postupoval správně?  

Odpovídá Jana Víšková, tisková mluvčí VZP ČR:

Pokud je dotyčný lékař skutečně smluvním partnerem VZP, pak určitě správně nepostupoval. Jestliže se pacient prokáže průkazem pojištěnce VZP, je povinností lékaře ošetřit pacienta bezplatně. Zdravotní péče o neregistrované pojištěnce je tzv. nepravidelnou péčí, kterou pojišťovny lékařům také proplácejí, avšak mimo rámec pravidelných plateb za registrované klienty. Nejste-li tedy u lékaře registrován, lékař vykáže zdravotní péči pojišťovně jako péči o neregistrovaného pacienta. Stejným způsobem lékaři řeší vykázání poskytnuté péče pojištěncům VZP, kteří pobývají přechodně mimo trvalé bydliště.

V případě takzvané nutné a neodkladné zdravotní péče (tj. v případech, kdy se jedná o akutní ošetření a zákrok, který je zásadní pro zabránění vážnému zhoršení zdravotního stavu a nenávratnému poškození zdraví pacienta, případně pro jeho udržení při životě) je lékař povinen ošetřit i pacienta pojišťovny, se kterou nemá smlouvu, a pojišťovna mu tuto péči následně uhradí.

VZP ČR patří mezi pojišťovny s nejširší sítí smluvních zdravotnických zařízení v České republice. Ve Vašem případě můžeme říct, že lékař porušil zákon i smlouvu s VZP.  Doporučujeme o situaci informovat revizního lékaře Vaší zdravotní pojišťovny, který bude ošetřujícímu lékaři garantovat úhradu poskytnuté zdravotní péče a lékař Vám tedy bude povinen peníze vrátit.     


Když je člověku ouvej (což u angíny určitě je), těžko se bude s doktorem dohadovat o penězích... Je ale dobré vědět, na co máme vlastně právo.


 

Reklama