Zdraví

Může chtít „cizí“ lékař peníze za ošetření?

Během dovolené na chalupě jsem onemocněl angínou. Navštívil  jsem lékaře a prokázal jsem se průkazem pojištěnce VZP. Lékař měl smlouvu s VZP uzavřenou, ale přesto požadoval peníze za ošetření a napsání receptu s tím, že nejsem jeho stálý registrovaný pacient. Postupoval správně?  

Odpovídá Jana Víšková, tisková mluvčí VZP ČR:

Pokud je dotyčný lékař skutečně smluvním partnerem VZP, pak určitě správně nepostupoval. Jestliže se pacient prokáže průkazem pojištěnce VZP, je povinností lékaře ošetřit pacienta bezplatně. Zdravotní péče o neregistrované pojištěnce je tzv. nepravidelnou péčí, kterou pojišťovny lékařům také proplácejí, avšak mimo rámec pravidelných plateb za registrované klienty. Nejste-li tedy u lékaře registrován, lékař vykáže zdravotní péči pojišťovně jako péči o neregistrovaného pacienta. Stejným způsobem lékaři řeší vykázání poskytnuté péče pojištěncům VZP, kteří pobývají přechodně mimo trvalé bydliště.

V případě takzvané nutné a neodkladné zdravotní péče (tj. v případech, kdy se jedná o akutní ošetření a zákrok, který je zásadní pro zabránění vážnému zhoršení zdravotního stavu a nenávratnému poškození zdraví pacienta, případně pro jeho udržení při životě) je lékař povinen ošetřit i pacienta pojišťovny, se kterou nemá smlouvu, a pojišťovna mu tuto péči následně uhradí.

VZP ČR patří mezi pojišťovny s nejširší sítí smluvních zdravotnických zařízení v České republice. Ve Vašem případě můžeme říct, že lékař porušil zákon i smlouvu s VZP.  Doporučujeme o situaci informovat revizního lékaře Vaší zdravotní pojišťovny, který bude ošetřujícímu lékaři garantovat úhradu poskytnuté zdravotní péče a lékař Vám tedy bude povinen peníze vrátit.     


Když je člověku ouvej (což u angíny určitě je), těžko se bude s doktorem dohadovat o penězích... Je ale dobré vědět, na co máme vlastně právo.


 

   
11.06.2007 - Zdraví - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. [2] dana11 [*]

  Určitě ně, se podívej na seznam lékařů

  superkarma: 0 01.01.2013, 13:45:15
 2. avatar
  [1] edith1975 [*]

  To byl nějaký vypečený doktor, bude to mít zaplaceno 2x. A nebo se setkal s tím, že k němu přišel ne jeho pacient, prokázal se kartičkou nějaké pojišťovny, kterou třeba neodevzdal, když mezitím vyměnil zdr. pojišťovnu a tím pádem zaplaceno nedostal. Možná se tak jen jistí, aby vůbec od někoho zaplaceno dostal. Těžko soudit.

  superkarma: 0 11.06.2007, 15:10:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme