Vpravdě renesanční osobnost jsme vybrali jako dalšího Muže týdne magazínu Žena-in.cz. Americký herec, režisér, scénárista, hudebník, producent, básník a... a kdo ví, co ještě - už asi tušíte, že řeč je o geniálním umělci tak trochu z jiného světa, Woodym Allenovi.

Stát se za života ikonou a klasikem, to se nepoštěstí hned tak někomu. Muži týdne, kterého jsme pro vás tentokrát vybrali, se to ale podařilo. Seznamte se: Woody Allen!

Woody Allen

Woody Allen

  • Povolání: Herec, režisér, scenárista, hudebník, producent, spisovatel, básník...
  • Datum narození: 1. prosince 1935
  • Místo narození: Brooklyn, New York, USA
  • Znamení: Střelec

Životopis

Allan Stewart Konigsberg, alias Woody Allen, se narodil 1. prosince 1935 V Bronxu. Již ve třech letech si zamiloval svět filmu, když ho jeho matka vzala do kina na Sněhurku. Od tohoto dne se stalo pro Woodyho kino druhým domovem.

Woody AllenJiž na základní škole ho díky jeho vysokému IQ přeřadili do třídy s rychlejším výukovým programem. Ale Woody školu nenáviděl hned od prvního dne. Nedělal domácí úkoly, byl drzý na učitele a v hodinách vyrušoval. Kupodivu jeho velkou zálibou byl sport (basket, fotbal, baseball) a patřil v něm k těm nejlepším.

Kromě filmu a sportu měl však i další záliby - magii a hudbu - později výparné prvky jeho filmů. V 15 letech začal hrát na klarinet a hraje na něj dodnes.

V roce 1952 si Allan S. Konigsberg změnil jméno na Woody Allen. Bylo mu šestnáct a začal psát vtipy, které posílal do několika newyorských novin, a doufal, že je zveřejní. Protože byl hodně ostýchavý, nechtěl, aby spolužáci viděli jeho jméno v novinách. 25. listopadu 1952 získal prostor pro své komiksy v New York Post. Tak začala jeho kariéra komediálního spisovatele.

V roce 1953 se přihlásil na Newyorskou Univerzitu, obor motion picture production (výroba hraných filmů), avšak po prvním semestru ho vyhodili.

Do filmového průmyslu vstoupil Allen v roce 1964, když získal nabídku na vypracování scénáře k filmu Co je nového, kočičko? (What's New, Pussycat, r. Clive Donner).

Není žádným tajemstvím, že světoznámý režisér, scenárista, spisovatel a herec Woody Allen je rovněž velice zapáleným jazzmanem, hráčem na klarinet. Po řadu let vystupuje se svým dixielandovým bandem každý týden večer v jedné newyorské jazzové hospodě a také vyrazil s kapelou na turné, o kterém byl natočen filmový dokument.

Z jeho režijních prací jmenujme např. Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat (Everything You Always Wanted to Know About Sex * But Were Afraid to Ask, 1972),...

...

Hlasujte!

Woody Allen svým datem narození spadá již do Mužů prosince. Vyberte tedy muže měsíce listopadu z následujících kandidátů...

Volba Muže roku v magazínu Žena-in

Muž týdne
Muže týdne nominuje redakce z jubilantů, kteří mají v daném týdnu narozeniny.

Muž měsíce
Poslední týden v měsíci (nebo první týden následujícího měsíce) vychází novinka, ve které můžete hlasovat až do konce měsíce o Muži měsíce.

Muž roku
Muže roku budete vybírat vy, a to hlasováním přes vánoční svátky. Budete ho samozřejmě vybírat z již zvolených Mužů měsíce. S Mužem roku 2010 magazínu Žena-in uděláme během ledna (pokud půjde o zahraničního muže, je možné, že se termín posune) rozhovor.

Reklama