Bulvár

Muž týdne: Svatopluk Beneš

Datum narození: 24. 2. 1918

Místo narození: Roudnice nad Labem

Znamení:  Ryby

Syn traťmistra začal hrát ochotnicky, ale po shlédnutí filmu Muži v offsidu se rozhodl být hercem. Utekl z kvarty gymnázia na pražskou konzervatoř. Otec mu odpustil až ve chvíli, kdy mu lidé chodili gratulovat, že Sváťa je dobrý herec (první větší role ve filmu Studentská máma, 1934).

benes

V době studií se objevil ve filmu, ale i v epizodních rolích v ND nebo Stavovském divadle. Po absolutoriu dostal mnoho nabídek, zvolil si Městská divadla pražská (tehdy se skládala z Vinohradského a Komorního divadla). Z filmů jmenujme např. Velbloud uchem jehly (1936) nebo Filozofská historie (1937). Hvězdným milovníkem se stává ve Vávrově Ohnivém létě (1939), kde byla jeho partnerkou Lída Baarová. „Byl jsem z toho vyděšenej. Mně bylo jednadvacet a ona už byla slavná herečka, navíc krásná, učiněný div přírody. Měl jsem k ní přistoupit a políbit ji do dekoltáže. Tak jsem se rozčílil, že jsem jí přistál zubama na krku a ona se dala do smíchu. Pak mi řekla: Neblázni, tykej mně hned a ničeho se neboj, vždyť jsme jen herci. Prostě mě bafni!“ Následuje asi jeho nejslavnější „zamilovaný student“ Ríša v Pohádce máje (1940), který poplete hlavu Helence v podání Natašy Gollové, a mnoho „milovníků“ (někdy až brutálně protřelých jako v Nočním motýlu z r. 1940, kdy téměř znásilní Hanu Vítovou). Přehrává se i do rolí komediálních – např. kouzelný Tomáš v Hostinci u kamenného stolu (1948).

Pak nastal konec milovníků v Čechách. Přesto se pan Beneš s nálepkou buržoazního herce udržel ve filmu, a ne v rolích úderníků. Nadporučík Lukáš v Dobrém vojáku Švejkovi a Poslušně hlásím (1956-7) je prostě nezapomenutelný. Vedlejší charakterní role si zahrál i ve filmech Přijdu později (1966) nebo Drahé tety a já (1974)Objevoval se i v televizi, ale hlavně žil divadlem. Hrál vždy s obrovskou noblesou, „seděly“ mu role anglických lordů, sluhů, gentlemanů. V letech 1950-90 ztvárnil v Městských divadlech pražských přes 200 rolí. K filmu se vrátil r. 1989 v Člověku proti zkáze, v obdivuhodné roli prezidenta T. G. Masaryka (hrál ho v Masarykově původním cvikru). Posledním filmem byly Želary (2003). Roku 1997 dostal Thálii za celoživotní dílo. O deset let později po dlouhé těžké nemoci zemřel.

benes

A kde se vzala jeho pověstná noblesa? „Rodiče o nás hodně dbali. U nás doma se nemluvilo sprostě. Do společnosti mě zvali už v patnácti. Společenské způsoby jsem se snažil okoukat a kopírovat. Nejdřív jsem se za to trochu styděl, ale pak už jsem to měl rád. Cestu na konzervatoř mi usnadnilo seznámení s nejbohatší židovskou rodinou v Roudnici, kterým patřila firma Bächer. Manželka majitele hrála ochotnicky divadlo… A její syn patřil do naší party.“

Svatopluk Beneš a ženy: „Žena mě okouzlila, když byla zdrženlivá. Nejvíc mě lákalo, když o mě nestála. Vždycky jsem zahořel, ne vždy se to vydařilo. O jednu blondýnku jsem usiloval čtyři roky, ale vzniklo z toho jen přátelství.“ Tajně miloval herečku Marii Glázrovou, a pak už do toho, jak uvedl, vplul. Nějaký čas žil s Adinou Mandlovou. Jeho velkou kamarádkou byla Nataša Gollová, u které obdivoval především vtip a chytrost. Po krátkém manželství s baletkou Evelynou se r. 1946 oženil s Boženou Truhlářovou. „S kamarádem Mírou Homolou jsme šli na ples Červeného kříže a tam jsem začal koukat po Božence. Abych si byl jistý, optal jsem se jednoho známého znalce žen, kdo to je, a on mi povídá: Ta mně dala před tejdnem kopačky. A hned jsem věděl, že je to ta pravá.“ Z tohoto celoživotního manželství má dceru Alexandru a syna Svatopluka.

benes

„U většiny mladých kolegů postrádám ten vztah k divadlu a k filmu, který jsme měli my. Herectví jsem dělal rád a bez něj jsem nedokázal žít. Do dnešního světa už ale nepatřím.“

Podrobnosti najdete na: zivotopis.osobnosti.cz

zdroj fotky: www.csfd.cz

 

Máte rády Sváťu Beneše?

Možnost%
Ano, byl úžasný64,9
Docela jo, ale byli hezčí22,8
Je mi lhostejný7
Ne, není podle mého gusta5,3

Mezi Muži měsíce února, které zvolila redakce, se už objevili:

   
22.02.2010 - Společnost - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Clerenc [*]

  Ve Studenstké mámě mi teda lezl na nervy a byl až odporný, ale zase jako nadporučík Lukáš byl úžasný!

  superkarma: 0 23.02.2010, 12:39:49
 2. [3] Milanka [*]

  Patří mezi mé oblibené herce, byl gentlemen. Jenom ještě k jeho dětem. Myslela jsem, že herec Vladislav Beneš je jeho syn 1956.

  superkarma: 0 23.02.2010, 00:46:13
 3. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Velmi charismatický mužSml22

  superkarma: 0 22.02.2010, 21:36:21
 4. [1] sludka [*]

  Dnes už takových mužů je málo. Nevím jestli si to taky ale dnešní děvčata nezavinily tím, že mluví dost drsně až vulgárně. Sml80Sml80

  superkarma: 0 22.02.2010, 20:41:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme