Každý týden pro vás vybíráme muže týdne. Dnes tu máme jednoho, který není z řad neodolatelných krasavců, ale podle mě má jisté charisma. Když ho vidíte, napadne vás: „Na něm něco bude.“ A taky že je. Zvlášť tehdy, máte-li slabost pro muže se smyslem pro humor. Mužem tohoto týdne se stává komik Bill Murray.

bill

Bill Murray
Povolání:
herec, komik
Datum narození: 21. 09. 1950
Znamení: Panna

billBill Murray vyrůstal jako pátý z devíti dětí obchodníka se dřevem. Zpíval ve školní rockové skupině Dutch Masters a rovněž se aktivně věnoval divadlu. Po roce opustil studium medicíny na Regis College v Massachusetts. Krátce si pobyl ve vězení, kam byl odsouzen za přechovávání marihuany. Vystřídal pak několik manuálních zaměstnání a spolu se svým starším bratrem Brianem se připojil v Chicagu k divadelnímu sdružení Second City, jehož satirické produkce byly založeny na improvizaci.

Od poloviny 70. let se s bratrem a komiky Johnem Belushim, Danem Aykroydem a Gildou Radnerovou podílel na rozhlasovém kabaretu The National Lampoon Radio Hour a vystupoval s nimi na mimobroadwayských scénách v revui The National Lampoon Show. Jako autor a interpret komických skečů a imitátorských parodií se prosadil v pravidelném TV pořadu Saturday Night Live (1977-80), což mu vyneslo cenu Emmy 1977.

Od konce 70. let začal své komediální schopnosti úspěšně uplatňovat před film. kamerou, kde vytvořil mj. ústřední part jednoho z vedoucích letního tábora Trippera v prázdninové komedii Nemotorové (r. I. Reitman). Mezinárodní hvězdu z něho učinila úloha vědce dr. Petera Venkmana, který se s dalšími dvěma kolegy (Dan Aykroyd a Rick Moranis) snaží v duchařských komediích Krotitelé duchů a Krotitelé duchů II (obě r. I. Reitman) vymýtit nadpřirozené živly, ohrožující lidskou civilizaci.

  • Celý životopis si přečtěte na stránce Osobnosti.cz: Bill Murray.

Kdo konkuruje Billovi ve volbě muže měsíce září?

 

Reklama