Rodina

Muž na rodičovské: je divný?

Máte malé dítě nebo vás přírůstek do rodiny právě čeká? A uvažovali jste, že by část rodičovské dovolené strávil s dítětem doma táta?

Péče otce o dítě na rodičovské dovolené je v současnosti stále posilujícím trendem a dle výzkumu agentury mužMediaresearch pro Ligu otevřených mužů (LOM) o této všestranně přínosné variantě uvažuje až 90 % českých mužů. „Všem můžeme jen doporučit otevřít doma toto téma a prodiskutovat v rodině i se zaměstnavatelem reálné možnosti. Každopádně je to velká šance pro celou rodinu,“ říká Lukáš Talpa, manažer projektu Táta na plný úvazek z Ligy otevřených mužů. Péči mužů o děti ale provází také řada mýtů.

Muž na rodičovské je divný

Myslíte si, že „být jako chlap na rodičovské dovolené (RD) přece není normální“? Tak vězte, že zastáváte dnes již menšinový názor. Přesto, že pro muže stále není běžné na RD být, je jich kolem 5000. Výzkum agentury Mediaresearch pro LOM ukázal, že 66% respondentů má muže na RD za normální věc a dalších 28 % je považuje za borce a „frajery“. Pouze 4% jsou toho názoru, že takoví muži jsou exoti, neschopové a chudinkové. Z jiné části průzkumu vyplynulo, že 31 % mužů by pravděpodobně na RD alespoň na chvíli šlo a 12 % je přesvědčeno, že na RD nastoupí. Muž na rodičovské je tedy již považován za normální jev, i když zatím stále není běžné, aby na rodičovské byl. Ovšem i to se bude měnit.

Mateřská a rodičovská dovolená v jednom pytli

„Mateřská není rodičovská“. Tyto termíny jsou velmi často zaměňované. I když mají muži ve výjimečných případech možnost jít na mateřskou dovolenou, tak v jejich případě mluvíme hlavně o rodičovské dovolené.

Mateřská dovolená je období 6 měsíců (většinou 1 měsíc před porodem a 5 měsíců po porodu), kdy je hrazeno 70 % mzdy. Na rodičovskou je možné nastoupit vlastně kdykoli po skončení mateřské a může to být i jen na chvilku. Psychologové z Ligy otevřených mužů doporučují, aby první rok byla s dětmi (nejen) z důvodu kojení spíše matka. Od prvního roku věku je pro dítě i celou rodinu přínosné, aby alespoň několik měsíců byl s dítětem doma otec.

S mužem na rodičovské přijde bída

„Jako živitel rodiny nemůžu jít na rodičovskou, protože by to pro rodinu byla veliká finanční ztráta a čekala by nás bída. Manželka nás neuživí.“

Pravdou je, že v naší společnosti je často stále hlavním živitelem rodiny muž – otec. Podle výzkumu platy.cz je rozdíl mezi mužskou a ženskou mzdou cca 6.000 Kč. I sami muži v průzkumu Mediaresearch toto zmiňují jako hlavní důvod proč na RD nejít.  Personalisté též v průzkumech zmiňují, že chtějí podporovat aktivní otcovství a tedy i zapojení otců do péče o děti již v útlém věku, konkrétně pak na RD. LOM doporučuje otcům, aby si RD vyzkoušeli třeba na 2 či 3 měsíce, kdy by finanční ztráta nebyla taková, a benefit pro rodinu a pro vztah s dítětem ji dokáže vyvážit.

Doma jsou jen partneři dominantních žen

Že na rodičovskou dovolenou chodí jen submisivní muži neschopní uživit rodinu, je také jeden ze stereotypů laického uvažování o tomto stále se rozrůstajícím fenoménu.  Zkušenost LOMu je taková, že na RD chodí i manažeři, lékaři a IT experti. Mezi muži se zkušeností z rodičovské dovolené jsou také známé osobnosti, herci či zpěváci. Za všechny můžeme zmínit například Filipa Hrubého, ředitele korporátní komunikace Vodafone ČR, ekonoma Tomáše Sedláčka, herce Jana Dolanského či Michala Maredu, zpěváka kapely Vypsaná fixa.

Muži neumí pečovat o děti (tak dobře jako ženy)

„Na RD jako chlap nemohu jít, protože o malé děti se umí postarat pouze matka“.

Výzkum ukázal, že celkem 10 % mužů se domnívá, že by se o malé dítě neuměli postarat, a to samé si myslí téměř každá pátá matka.  Může to však být jen výmluva, kterou používají jak muži, tak paradoxně i ženy. Muži se tím zbavují zodpovědnosti za péči o děti a ženy si tím kolikrát brání své domácí teritorium. Běžná péče o děti je z velké části získaná dovednost. I matky se totiž musí učit, jak pečovat o dítě. Praxe ukazuje, že otcové, kteří zůstali se svými dětmi doma, a to třeba hned od narození dětí, se dokáží o dítě postarat stejně dobře jako matka. Samozřejmě vyjma kojení.

Zajímají-li vás články a další informace k tématu, podívejte se na www.tatanaplnyuvazek.cz

   
20.05.2014 - Rodina - autor: Klára Křížová

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Léthé [*]

  Znám dva takové páry, nedopadlo to dobře.....takže nevímSml80

  superkarma: 0 13.08.2014, 11:29:41
 2. [13] Bébina [*]

  Vyměnit vstávání ráno v devět a poobědního šlofíka za chození do práce? Nikdy. Jistě, někdy to bylo na palici a taky jsem po 2,5letech šla zpět do práce, ale jinak je rodičák pohoda.

  superkarma: 0 20.05.2014, 22:57:56
 3. [12] zdenny [*]

  Moc se mi líbí, když se muž stará o mimi, bohužel můj manžel neuměl ani přebalit, ani vykoupat. Uměl tak akorát chvíli pochovat nebo jít s kočárkem a to si mimčo moc přál. Vlastně ne mimčo, ale už velké dítě.

  superkarma: 0 20.05.2014, 12:34:29
 4. avatar
  [11] Suzanne [*]

  Respektuji, když to má někdo jinak než já. Ale sama bych to takhle nechtěla, prostě by mi to divné přišlo. I s malým dítkem jsem byla hodně aktivní a být to dnes, práce bych se úplně nevzdala. Ale úplně předat dítko do péče tatínka bych prostě nechtěla, už jen proto, že moje hormonální nastavení bylo velmi silné, rok jsem kojila. Jo, přijde mi to divné.

  superkarma: 1 20.05.2014, 08:57:48
 5. [10] macamala [*]

  Občas si dělám srandu, že muže pošlu na rodičovskou. Práci máme oba dobrou, ale on o málo lepší plat.

  superkarma: 0 20.05.2014, 08:27:10
 6. avatar
  [9] ohnivazenaMagdalena [*]

  Názory se různí, mnoho otců řekne že by to bylo pod jejich důstojnost, jiný že by to nevládl. Myslím si, že by na rodičovskou dovolenou šlo více mužů, nebýt zakořeněného pocitu lidstva-že muž je živitel a o rodinný krb se stará žena. Je-li to z finančního hlediska možné, jsem pro, aby si tatínkové vyzkoušeli péči o dítě se vším všudy. Už jen pro ten fakt, že je silnější pouto mezi tatínkem a dítětem, a další nedílnou součástí rodičovské péče je...že muž je podstatně pohotovější ve všech nenadálých situacích. Vidím to v reálu...zeť je na rodičovské a klape vše precizně.

  superkarma: 1 20.05.2014, 08:13:56
 7. avatar
  [8] simpina [*]

  Mám manžela na mateřské,vyměnili jsme si to na poslední půl rok.Jsme spokojený oba.Manžel chce 3,prý ho odnosím ,porodím a  můžu jít do práce,zalíbylo se mu na mateřské Sml52

  superkarma: 0 20.05.2014, 08:12:00
 8. avatar
  [7] lenig [*]

  žijui ve něstě, kde je neskutečně málo práce a znám tu několik mužů, kteří jsou s dětmi doma. Řekla bych, že to klape, jen někdy se mi zdá, že se ti muži necítí dobře mezi ostatními lidmi, neradi to přiznávají, že jsou doma. Ale pokud jejich partnerka po mateřské získala své dobré místo, tak proč NE?Sml59

  superkarma: 0 20.05.2014, 08:05:49
 9. [6] Rikina [*]

  gerda — #5 ale tak o to by nebylo, ono křehké miminko vydrží neuvěřitelné věci, to ta příroda má dobře zařízeno, že malé děti vykazují vysokou odolnost. Sml57 A víc činností najednou, to je pověra. Znám spoustu žen, včetně sebe, co víc činností najednou provozují jen z donucení, a když můžou, rády se soustředí jen na jednu, a u mužů to nejspíš bude podobné. Sml80 Já to beru z toho hlediska, že u živočišného druhu člověk je to tak zařízeno, že o mláďata pečuje samice, a protože příroda většinou ví, co dělá, pokusy lidí věci po ní opravovat vesměs nevedou k ničemu rozumnému. Sml30

  superkarma: 0 20.05.2014, 06:39:02
 10. avatar
  [5] gerda [*]

  já si jenom představím křehké miminko a ty chlapské ruce jako lopatySml30. Taky jsem pro to, že v nejútlejším věku dítěte je přítomnost matky více na místě. Třeba i kvůli hlasu - ženský (za normálních okolnostíSml57) je tišší, jemnější, uklidňující. No, a s péčí o dítě taky souvisí i práce doma, ženy obvykle stíhají i úklid, prádlo, vaření - jestli to ovládal i před mateřskou, pak je to jistěže výhoda. Ale moc tomu nevěřím. Přece je obecně známo, že ženská dovede zvládnout víc činností najednou, kdežto chlap pouze jednu. Nemá na to naprogramovaný mozek jako žena. - Tohle není pomluva, přiznal se mi k tomu i odborný asistent univerzity, když jsem s ním probírala literaturSml52 Mladý, potencionální táta na MDSml58

  1. na komentář reaguje Rikina — #6
  superkarma: 0 20.05.2014, 06:20:54
 11. [4] slavuska [*]

  divné mi to až tak nepřijde, můj bratranec byl na RD rok, od půlroka do roka syna, ten pak šel do jesliček. ale trochu nechápu ty ženy, které muži "dovolí" jít  na RD, já jsem matka, která by se ustýkala až k smrti, kdybych svoje 18m batolátko neviděla celé ny..muži se jistě dokáží o dítě plnohodnodtně postarat, ale my ženy jsme víc hormonálně naladěné na to, s tím dítětem být..u ž před x tisíc lety byly ženy doma s dětma, zatímco muž šel lovitSml22

  to co se v dnešní době děje prakticky v celé západní Evropě-žena dá dítě chůvě či do jeslí, a max půl roku po porodu začíná chodit do práce, není vůbec přirozené, a jsme moc vděčná za možnost být s dítětem doma 4 roky, to mi přijde tak akorát na to, aby se socializovalo. a jeslti má být převážně s matkou, nebo s otcem? to podle toho, jak to oba rodiče, zejména tedy matka, cítí..ale pokud se máme řídit tím, co je dané přírodou, a historií, tak kdysi na ten lov chodili výhradně muži, nedělo se, že by žena šla lovit, a už pečoval o dětiSml23 ovšem pokud to oběma partnerům vyhovuje, jak sjem již psala, je to čistě jejich věc, a nesoudím je, alepro mě by to nebylo..ve mě jsou stále zvířecí a středověké instinkty, které mi radí, se od svých dětí nevzdalovatSml80

  superkarma: 0 20.05.2014, 01:28:06
 12. [3] Rikina [*]

  Ano, otec se samozřejmě dokáže postarat o dítě i o domácnost stejně dobře jako matka. Ovšem za sebe pravím, že jsem v tomto konzervativní, a toho názoru, že chlap má lovit ty mamuty a žena doma opečovávat jeskyni, ohniště a potomstvo, dokud potomstvo opečovávání potřebuje. Sml57 Ono to zase tak dlouho netrvá, a navíc jsem mateřskou nikdy nepovažovala za nějaké příkoří. Mně se to líbilo. Měla jsem spoustu času na všechno, skoro žádné starosti, zodpovědnost taky minimální, a chválit muže za ulovené mamuty taky nemám problém, takže celkem nevidím důvod, proč ty role zaměňovat a vymýšlet za každou cenu nějaké vyfikundace (to není sprosté slovo). Sml80

  superkarma: 3 20.05.2014, 01:02:02
 13. avatar
  [2] buldok [*]

  Můj přítel tvrdí, že by to hravě zvládl, ale já si myslím, že ne, protože rodičovská dovolená není jen starat se o dítě, ale taky další věci.

  superkarma: 0 20.05.2014, 00:15:27
 14. [1] vladka60 [*]

  Jsem zcela pro, aby muži byli na rodičovské dovolené, alespoň si vyzkouší co my ženy každodenně musíme udělat, a že toho není málo.

  superkarma: 0 20.05.2014, 00:11:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme