Věděly jste, že rakovina děložního čípku je po rakovině prsu celosvětově druhou nejčastější rakovinou u žen? Světová zdravotnická organizace odhaduje, že v této chvíli jí na světě trpí víc než 2 miliony žen a jen u nás této nemoci z 1 000 pozitivně diagnostikovaných ročně podlehne asi 400 žen. Ve velké většině případů je příčinou vzniku karcinomu děložního čípku virus. Je dobré vědět o něm něco víc.

 

 

Lidský papillomavirus, který se často označuje anglickou zkratkou HPV (Human Papilloma Virus), patří mezi velmi běžné viry. Vyskytuje se jak u žen, tak u mužů, a existuje ho více než sto různých typů. Některé způsobují například běžné bradavice. Okolo třiceti typů tohoto viru se označuje jako genitální HPV a je příčinou vzniku genitálních bradavic nebo změn sliznice děložního čípku, které později mohou vést ke vzniku nádoru. Přestože s některým z typů HPV přijde do styku až 80 % dospělé populace, mnoho lidí si toho ani nevšimne. HPV totiž nemá žádné symptomy ani příznaky.

 

K přenosu viru dochází při sexuálním styku nebo jakémkoli jiném kontaktu genitálií. Je vysoce nakažlivý, takže úplně stačí přijít s ním do kontaktu jednou. Podle odhadů odborníků se většina lidí nakazí papillomavirem během prvních dvou až tří let sexuálního života. A přestože kondom může do jisté míry snížit riziko nákazy, účinnost v tomto případě není stoprocentní zkrátka z toho důvodu, že prezervativ nezakryje celou oblast genitálií.

 

Je důležité vědět, že zdaleka ne každý, kdo má HPV, musí mít nutně rakovinu. U většiny lidí si organismus zcela přirozeně s virem poradí. U některých žen ovšem může dojít k tomu, že se HPV nezbaví. Vir pak zapříčiní to, že se na sliznici děložního čípku objeví abnormální buňky.

V této chvíli přichází na řadu prevence. Při pravidelných gynekologických prohlídkách se běžně provádí stěr z děložního čípku, který se odesílá do cytologické laboratoře. Právě tam se při zkoumání dá zjistit přítomnost abnormálních buněk. Pokud se to podaří v brzkých fázích a nutno dodat, že abnormální buňky a rakovinu dělí relativně dlouhá doba, je možné zmíněné buňky odstranit. Základem je tedy bezesporu pravidelná návštěva gynekologa.

 

 

Zlom v prevenci ale představuje americká vakcína Silgard. Ta účinkuje proti dvěma agresivním typům HPV, které způsobují rakovinu děložního čípku, a také proti dvěma dalším typům, které jsou příčinou vzniku genitálních bradavic. V České republice probíhá očkování touto vakcínou již od prosince roku 2006 . Možnosti nechat se očkovat můžou využít nejen děti a dospívající ve věku 9-15 let, které ještě nezahájily svůj sexuální život, ale i mladé ženy ve věku 16-26.

Všechny důležité informace týkající se rakoviny děložního čípku nabízí nedávno spuštěný informační web nazvaný HPV-vakcína.cz. Zaměřuje se na příčiny vzniku karcinomu, rizikové faktory s ním spojené, možnosti léčby nebo informace o viru HPV. Obsahuje také zjednodušený slovník pojmů a odkazy na použité citace či zahraniční zdroje studií z oblasti problematiky karcinomu děložního čípku.

 

 

Všechny klíčové informace o rakovině děložního čípku nabízí nedávno spuštěný nový informační web nazvaný HPV-vakcína.cz. Ať už jde o příčiny vzniku karcinomu, rizikové faktory s ním spojené, možnosti léčby nebo informace o viru HPV. Adresa webu je www.hpv-vakcina.cz.

 

Už jste se s hrozbou tohoto onemocnění setkaly? Chodíte na pravidelné prohlídky? Informuje vás gynekolog před nebezpečím rakoviny děložního čípku? Napište nám o tom!

Reklama