Zdraví

Musíte vědět!

        

Věděly jste, že rakovina děložního čípku je po rakovině prsu celosvětově druhou nejčastější rakovinou u žen? Světová zdravotnická organizace odhaduje, že v této chvíli jí na světě trpí víc než 2 miliony žen a jen u nás této nemoci z 1 000 pozitivně diagnostikovaných ročně podlehne asi 400 žen. Ve velké většině případů je příčinou vzniku karcinomu děložního čípku virus. Je dobré vědět o něm něco víc.

 

 

Lidský papillomavirus, který se často označuje anglickou zkratkou HPV (Human Papilloma Virus), patří mezi velmi běžné viry. Vyskytuje se jak u žen, tak u mužů, a existuje ho více než sto různých typů. Některé způsobují například běžné bradavice. Okolo třiceti typů tohoto viru se označuje jako genitální HPV a je příčinou vzniku genitálních bradavic nebo změn sliznice děložního čípku, které později mohou vést ke vzniku nádoru. Přestože s některým z typů HPV přijde do styku až 80 % dospělé populace, mnoho lidí si toho ani nevšimne. HPV totiž nemá žádné symptomy ani příznaky.

 

K přenosu viru dochází při sexuálním styku nebo jakémkoli jiném kontaktu genitálií. Je vysoce nakažlivý, takže úplně stačí přijít s ním do kontaktu jednou. Podle odhadů odborníků se většina lidí nakazí papillomavirem během prvních dvou až tří let sexuálního života. A přestože kondom může do jisté míry snížit riziko nákazy, účinnost v tomto případě není stoprocentní zkrátka z toho důvodu, že prezervativ nezakryje celou oblast genitálií.

 

Je důležité vědět, že zdaleka ne každý, kdo má HPV, musí mít nutně rakovinu. U většiny lidí si organismus zcela přirozeně s virem poradí. U některých žen ovšem může dojít k tomu, že se HPV nezbaví. Vir pak zapříčiní to, že se na sliznici děložního čípku objeví abnormální buňky.

V této chvíli přichází na řadu prevence. Při pravidelných gynekologických prohlídkách se běžně provádí stěr z děložního čípku, který se odesílá do cytologické laboratoře. Právě tam se při zkoumání dá zjistit přítomnost abnormálních buněk. Pokud se to podaří v brzkých fázích a nutno dodat, že abnormální buňky a rakovinu dělí relativně dlouhá doba, je možné zmíněné buňky odstranit. Základem je tedy bezesporu pravidelná návštěva gynekologa.

 

 

Zlom v prevenci ale představuje americká vakcína Silgard. Ta účinkuje proti dvěma agresivním typům HPV, které způsobují rakovinu děložního čípku, a také proti dvěma dalším typům, které jsou příčinou vzniku genitálních bradavic. V České republice probíhá očkování touto vakcínou již od prosince roku 2006 . Možnosti nechat se očkovat můžou využít nejen děti a dospívající ve věku 9-15 let, které ještě nezahájily svůj sexuální život, ale i mladé ženy ve věku 16-26.

Všechny důležité informace týkající se rakoviny děložního čípku nabízí nedávno spuštěný informační web nazvaný HPV-vakcína.cz. Zaměřuje se na příčiny vzniku karcinomu, rizikové faktory s ním spojené, možnosti léčby nebo informace o viru HPV. Obsahuje také zjednodušený slovník pojmů a odkazy na použité citace či zahraniční zdroje studií z oblasti problematiky karcinomu děložního čípku.

 

 

Všechny klíčové informace o rakovině děložního čípku nabízí nedávno spuštěný nový informační web nazvaný HPV-vakcína.cz. Ať už jde o příčiny vzniku karcinomu, rizikové faktory s ním spojené, možnosti léčby nebo informace o viru HPV. Adresa webu je www.hpv-vakcina.cz.

 

Už jste se s hrozbou tohoto onemocnění setkaly? Chodíte na pravidelné prohlídky? Informuje vás gynekolog před nebezpečím rakoviny děložního čípku? Napište nám o tom!

   
05.02.2007 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [8] Alušík [*]

  O tom očkování ve světě jsem se dočetla v nějakém podobném článku na internetu, pokud to není pravda, tak to se omlouvám, už nebudu věřit všemu co čtu No ale každopádně by určitě vyšlo levněji celoplošné očkování, než léčení už nemocných, zvlášť když skoro polovina případů je stejně neúspěšná...

  superkarma: 0 06.02.2007, 11:35:57
 2. [7] sahleb [*]

  Ockovani v zahranici NENI hrazeno. V Nemecku stoji 300 Euro.

  superkarma: 0 05.02.2007, 18:23:37
 3. avatar
  [6] Vivian [*]

  Alušík: kde "ve světě" je to hrazeno z veřejných prostředků?

  superkarma: 0 05.02.2007, 18:22:11
 4. [4] klika [*]

  Je pravda, že je to drahé, ale zase umírat na rakovinu.... to pak by člověk dal cokoli aby mu bylo dobře. Takže i když je to drahý, určitě se to vyplatí. Zdravotnictví by na to ale přispět mělo, to je pravda.

  superkarma: 0 05.02.2007, 12:20:15
 5. [3] Pavla_b [*]

  Holky, kde jste objevily tu cenu?

  superkarma: 0 05.02.2007, 11:55:32
 6. avatar
  [2] aiša [*]

  na prohlídky chodím pravidelně a povinně dvakrát ročně,ale na to očkování nemám

  superkarma: 0 05.02.2007, 11:14:35
 7. [1] Alušík [*]

  Hned bych se nechala očkovat, ovšem, když vakcína přijde na deset tisíc, ještě si to nechám projít hlavou... Je zvláštní, že ve světě je toto očkování hrazeno ze zdravotního pojištění, jenom ta naše vláda se rozhodla, že peníze raději věnuje na prvenci. Z tisíce nemocných žen se přece vyléčí selých šestset, a to už je úspěch!

  superkarma: 0 05.02.2007, 08:44:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme