Rodina

Musí se cítit bezpečně

Než se debata trochu rozběhne, hodím vám sem pro inspiraci úryvek z knížky Hovory s porodní bábou - je to rozhovor, který vedla novinářka Jana Doležalová s Ivanou Konigsmarkovou, porodní asistentkou, dlouholetou předsedkyní České asociace porodních asistentek a současnou viceprezidentkou Unie porodních asistentek.

Je z hlediska dobrého porodu podstatné, kde žena rodí? V porodnici, v porodním domě nebo doma?
Nezáleží na místě, ale na okolnostech. Co se týče porodu, místo není důležité. Nejpodstatnější je psychika. K bezpečnému a bezproblémovému porodu potřebuje žena pocit bezpečí. Některá žena se cítí bezpečná doma, jiná v péči lékařů a v prostředí nemocnice. Ale vždy by mělo být respektováno její rozhodnutí. Pokud se ženě dostane šetrné a milé péče v porodnici, projde porodem dobře. Pokud se doma necítí bezpečně, může se porod zkomplikovat.
Porodnice je sice prezentována jako nejbezpečnější místo pro porod, ale nemusí to platit pro každou ženu. Pokud ženu traumatizuje lékařské prostředí, vytváří si ze strachu blok a porod se v pořádku nerozeběhne. Stejně tak jako doma nemohou rodit ženy, které se bojí.
Jenže my nevnímáme člověka komplexně, jako holistický obraz, vytrhujeme jen jeho části, což je problém celé medicíny. I porod bereme jen jako technický proces. Přitom při něm hraje podstatnou roli osobnost ovlivnitelná množstvím faktorů, souborem celoživotních zkušeností, které má zakódované v podvědomí a jimiž může ovlivnit i svůj porod. A přestože to může na první pohled vypadat, že všechny ženy rodí stejně, každý porod je jiný.

 

   
11.05.2007 - Těhotenství a porod - autor: Eva Jedelská

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme