Zdraví

Musí být novorozenec vyžadující specializovanou péči ve stejné nemocnici jako matka?

Adam se narodil s nízkou porodní váhou v nemocnici, kde nebylo specializované oddělení pro takové novorozence. Musel tedy být převezen jinam. Jeho matka s ním však k jinému poskytovateli zdravotních služeb cestovat nemohla a musela zůstat v porodnici, kde Adam přišel na svět. Matka si po propuštění stěžovala, že nebyla převezena spolu se synkem, když dítě má podle zákona právo na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce.

Explicitní povinnost zajistit převoz matky společně s novorozeným dítětem v naší legislativě neexistuje. Zákon o zdravotních službách však upravuje práva pacientů, přičemž samostatně řeší práva nezletilých pacientů i jejich zákonných zástupců. Nezletilý pacient tedy má právo na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce (nikoli však ubytování), je-li to v souladu s jinými právními předpisy, vnitřním řádem a nenaruší-li přítomnost těchto osob poskytování zdravotních služeb.  

kid

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Zákon o veřejném zdravotním pojištění pak stanovuje podmínky pro úhradu nákladů pobytu a dopravy doprovodu. Podmínkou pro uhrazení převozu doprovodu ve stejném rozsahu jako u přepravy pojištěnce a spolu s ním je indikace doprovodu lékařem. Zákonný zástupce nebo osoba jím pověřená má podle zákona o zdravotních službách právo na pobyt s hospitalizovaným nezletilým pacientem a poskytovatel zdravotních služeb ho má povinnost zajistit. Toto právo však může být omezeno,  neumožňuje-li pobyt doprovodu vybavení zdravotnického zařízení nebo by pobytem takové osoby bylo narušeno poskytování zdravotních služeb.

Zákon o zdravotních službách obsahuje další dvě práva, která v tomto případě představují spíše krajní řešení. A to právo pacienta zvolit si poskytovatele zdravotních služeb. Tím by se tedy otevřela možnost změnit poskytovatele a převoz do nově zvoleného zařízení. Toto právo je opět možné omezit, pokud by tímto přijetím bylo překročeno únosné pracovní zatížení zařízení nebo by přijetí pacienta bránily provozní důvody. Pacient má dále právo odmítnout poskytnutí zdravotních služeb a učinit o tom písemné prohlášení, tzv. negativní revers.

V případě Adama tedy primárně záleželo na tom, zda nemocnice, do které byl převezen, mohla hospitalizovat i jeho matku. Budeme nejprve vycházet z toho, že ano. Mohla tedy požádat lékaře, aby posoudil, zda Adamův zdravotní stav vyžaduje její přítomnost. Pokud by ji vyžadoval (což je s ohledem na nutnost pokusu o zahájení kojení velmi pravděpodobné), měla být s Adamem převezena i hospitalizována, a to za úhradu z veřejného zdravotního pojištění.

Pokud by snad lékař její přítomnost neshledal s ohledem na Adamův zdravotní stav jako nutnou, mohla matka přesto požádat o přeložení do téže nemocnice a být tam převezena. Její hospitalizace by byla hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Její transport už nikoli, protože by se jednalo o zdravotní péči na žádost, která není z veřejného zdravotního pojištění hrazena. Překlad do nové nemocnice by se řídil standardními pravidly pro volbu poskytovatele, včetně podmínek, za kterých mohla druhá nemocnice odmítnout matku přijmout.

Pokud by nemocnice, kam Adama převezli, nemohla zajistit hospitalizaci matky, měla matka možnost jedině podepsat tzv. revers a na své nebezpečí svou hospitalizaci ukončit. V takovém případě by se na ní hledělo jako na Adamův doprovod a opět by záleželo na lékaři, zda by doprovod indikoval s ohledem na Adamův zdravotní stav. Pokud ano, byla by z veřejného zdravotního pojištění hrazena doprava maminky s Adamem, i její pobyt jako doprovodu (nikoli pacienta) ve druhé nemocnici. O otázce úhrady za pobyt doprovodu z veřejného zdravotního pojištění jsme již psali v minulém díle našeho seriálu.

ombusman logoV takovýchto případech nezapomínejme, že mezi základní lidská práva patří právo na rodinný život. Nemocnice se proto v těchto případech zpravidla snaží udělat vše pro to, aby matka se svým dítětem mohla být. Pokud to přesto není možné, měla by být nemocnice schopna své počínání jasně odůvodnit.

Potřebujete i vy poradit s vašimi právy u lékaře nebo v nemocnici? Využijte bezplatného právního poradenství.

JUDr. Richard Kops, Tereza Truhličková, Kancelář Ombudsmana pro zdraví

 

Čtěta také:

   
07.09.2016 - Ombudsman pro zdraví - autor: Kancelář Ombudsmana pro zdraví

Komentáře:

 1. [8] lenzden [*]

  já byla taky po porodu týden v jiné nemocnici než syn Sml15

  superkarma: 0 07.09.2016, 19:25:47
 2. [7] bobani [*]

  nedovedu si představit , že bych byla jinde než mimčo

  superkarma: 0 07.09.2016, 10:49:22
 3. [6] Nikar [*]

  Nikar — #5chyby neřešte :-)

  superkarma: 0 07.09.2016, 09:30:15
 4. [5] Nikar [*]

  Ano, sama jsem tím prošlo loni, dcerka se mi narodila v termínu, ale po porodu měla komplikace a v noci mi ji převezli do jiné nemocnice do jiného města s tím, že mě ráno převezou (upozorňuji, že ji převezli do krajské nemocnice). Bohužel ráno, nic, není tam pro mě místo. CO mohu udělat? Prý, odsávat, ať mám pro malou mlíčko. Dcera byla na jipce. Další den ráno nic, není pro mě místo s tím, že už uvažovali, že i mě propustí. Nakonec po miliontém telefonátů do krajské nemocnice přišla spása, místo pro vás je, přijeďte, převoz samozřejmě musel zařídit manžel sám. Šlo mi i to to, že kdyby mě z této nemocnice propustily ze šestinedělí, do krajské by mě už na šestinedělí nevzali. Dceru jsem viděla po 40 hodinách. Bohužel, ani v této nemocnici ji nedokázali pomoci a za další dva dny další převoz do jiného kraje. 150 km do domova. Naštěstí zde mi postel zařídili, jen převézt mě musel opět manžel. O kvalitě nemocničního prostředí hovořit nebudu, důležitější je, že dcerku zachránili a my po 24 dnech od porodu šly domů. Ale tu situaci bych nepřála zažít nikomu, porodíte bez problémů a pak vám řeknou, že dítě nedokáže dýchat, odvezou vám ji a vy za ní nemůžete. Mimochodem, nikdy nepřišli na to, proč byla tak nemocná.

  1. na komentář reaguje Nikar — #6
  superkarma: 0 07.09.2016, 09:29:34
 5. [4] nea [*]

  Takové starosti už naštěstí nemám.

  superkarma: 0 07.09.2016, 08:36:04
 6. avatar
  [3] teb [*]

  Boros — #1 Nemyslím si, že dětská nemocnice v Brně rodiče "zásadně" nebere, ale je pravda, že je to hodně omezené.

  Rodiče tam můžou zůstat s dětmi do 2 let (u onko pacientů tuším, do 10 let) za relativně malý peníz.

  U dětí 2-6 let je to kolem 800,-Kč/den (a samozřejmě - je-li na oddělení místo).

  Pak si vzpomínám, že byla nějaká ubytovna pro rodiče přes cestu, kde mohli rodiče přespávat a jinak být prakticky celý den s dítětem. Nevím, zda ještě funguje.

  Ale pravda je ta, že to asi nejde na všech odděleních. A přijde mi, že i tak je to dost drsné. Že někteří rodiče si prostě nemůžou dovolit platit takové pálky za pobyt a nechat tam třeba 3-letého skřítka samotného, je strašné.

  Byla jsem moc vděčná, že můžu zůstat se synem (tehdy cca 4,5 roku) i přes noc na stejném pokoji. A vůbec mi nevadilo, že v tom krcálku byl další malý pacient s babičkou a my dospělé jsme spaly na matraci na zemi. Ale já jsem si mohla, naštěstí, tu částku dovolit zaplatit.

  superkarma: 0 07.09.2016, 07:45:18
 7. [2] Andreadornova [*]

  Naštěstí mě to nepotkalo a nepotká...

  superkarma: 0 07.09.2016, 07:17:51
 8. [1] Boros [*]

  Tohle je opravdu problém. nejlepší je, když je maminka převezena ještě s miminkem v bříšku a porodí tam, ale pokaždé to nevyjde. U nás se snažíme takové maminky, co jim odvezou mimča, propustit hned, jak je to možné, aby mohly za dítětem- ovšem stává se, že je tam nevezmou- musí být doma a denně dojíždět jako celodenní návštěvy.

  Ovšem jako daleko větší nehoráznost mi připadá, když Dětská nemocnice v Brně, nově udělaná, kde jsou děti plánovaně hospitalisované, prostě rodiče zásadně nebere. Pokud je dítě do 6 let, milostivě jim zařídí ubytování někde na ubytovně za 650 kč na noc, jinak ani to ne. A pouze návštěvy v návštěvní hodiny a dost. To mi připadá nedůstojné 21. století. A to tam leží třeba dětičky s onkologickou diagnózou. Lékařská péče je prý špičková, ale tohle se mi nelíbí

  1. na komentář reaguje teb — #3
  superkarma: 1 07.09.2016, 05:14:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme