Zdraví

Multivitaminový zázrak z českých lesů léčí zrak i cévy!

A hurá na borůvky! Dokonce i jedna z mých nejranějších vzpomínek je dokonale obarvena sytou fialovou barvou těchto výtečných bobulek. Vybavuji si, jak mi moje maminka na stéblo trávy navlékala sladké korálky – jahoda, borůvka, jahoda, borůvka… a já je s obrovským požitkem nechala sklouznout na svůj mlsný jazyk.

 

Tento a možná ještě příští měsíc máte ideální příležitost obohatit svůj jídelníček o jeden z nejzdravějších druhů ovoce. Alespoň to tvrdí několik výzkumů, jež se v posledních letech touto rostlinou zabývají. Plody brusnice borůvky obsahují velké množství draslíku, hořčíku, železa, fosforu, síry a dalších minerálních látek. Z vitaminů jsou zastoupeny především vitaminy skupiny B, vitamin C a provitamin A. Borůvky jsou však nabity i dalšími zdraví prospěšnými látkami se specifickými účinky na lidské zdraví. Dobrým příkladem je řada antioxidantů, vyznačujících se protirakovinovými účinky.

Borůvky zlepšují zrak

Fytolátky skryté v těchto drobných plodech se honosí velkými úspěchy v boji proti šerosleposti a některým dalším očním chorobám. Regenerují totiž oční barvivo, posilují oční kapilární cévy, zlepšují přísun okysličené krve do sítnice, antioxidanty v tomto ovoci mimo jiné brzdí některé degenerativní procesy v oku a jsou podpůrným prostředkem při léčbě řady očních nemocí. Pravidelná a dostatečná konzumace borůvek dokáže zajistit dokonce i zlepšení vidění při zhoršených světelných podmínkách. To si prý ověřili za II. světové války i piloti Královského britského letectva (RAF), kteří používali před svými nočními lety výtažky právě z brusnice borůvky.

 

Borůvky snižují cholesterol

Máte zvýšenou hladinu cholesterolu? Nepolykejte jen hořké pilulky, ale také sladké modré bobulky! Ty totiž v organismu fungují velmi podobně, jako medikamenty, které se ke snižování škodlivého cholesterolu užívají. Tento léčebný efekt borůvek má tedy logicky kladný vliv i na jedince, kteří trpí dalšími komplikacemi, spojenými s vysokou hladinou cholesterolu (ucpanými cévami a následně i srdečními chorobami). Jednou z nejúčinnějších látek v borůvkách je v této souvislosti antioxidant pterostilben, velmi podobný známějšímu antioxidantu resveratrolu. Obě látky jsou skryty také v hroznech vinné révy a samozřejmě v lahodném červeném vínu. 

 

Borůvky pomáhají při cukrovce

Plody, ale zejména listy tohoto ovoce obsahují značné množství tzv. glukokininů, které umí snižovat hladinu krevního cukru. Tuto skutečnost potvrzuje i několik klinických pokusů, prokazujících pozitivní účinek uvedených látek u pacientů s diabetem. Nálev připravený z listů rostliny snižuje podle některých vědců hladinu cukru v krvi sice mírněji, ale vytrvaleji než pankreatický inzulín. Z těchto důvodů je pacientům s „lehkým“ diabetem více než vhodné doporučit popíjení čaje z borůvkového listí.

 

Borůvka, osvědčený lék při průjmech

Pokud jste vyrazili na lov bez násilí a máte už upečený koláč, uvařené knedlíky a plný talíř rozmačkaných borůvek s cukrem, a přesto vám ještě pár hrstí plodů zbylo, usušte je! Sušené borůvky jsou tradičním a velmi osvědčeným lidovým lékem při průjmových onemocněních. Stačí jen během dne pečlivě rozžvýkat a spolknout 50-100 g sušených bobulí. Usušené plody lze též nechat nabobtnat, pak mírně povařit a vzniklou tekutinu i s borůvkami vypít.

 

Natrhejte si nejen plody, ale i listy

Nejdříve musím jednoznačně upozornit, že v žádném případě nenabádám ke sběru pomocí tzv. česáků, které při opakovaném používaní nenávratně ničí keříky této ušlechtilé byliny. Nicméně nálev z listů se ve fytoterapii používá nejen jako podpůrný prostředek při cukrovce, ale i jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny a horních cest dýchacích. Ve formě obkladů vám nálev uleví při očních zánětech, ekzémech a popáleninách. Léčivý čaj můžete popíjet i při žaludečních katarech (i chronických) spojených s křečemi a zvracením. Nálev z listů má též účinky močopudné a používá se například i při hnisavém zánětu močového měchýře.

 

Zdroj:  LÁNSKÁ, D.: Z lesa i ze zahrady. Praha, Práce 1992

            KORBELÁŘ, K. a ENDRIS, Z., Praha, Avicenum 1985

            www.darius.cz, www.celostnimedicina.cz

   
26.07.2007 - Zdraví - autor: Martina Machova

Komentáře:

 1. [7] Tequilam [*]

  máte špatně odkaz-ve zdroji! není to www.celostimedicina.cz, ale www.celostnimedicina.cz

  superkarma: 0 27.07.2007, 20:51:05
 2. [6] Sasa [*]

  Evikus: Romi: letos už jsme jich měli fakt hodně, vlastně ještě furt jsou.....jdu si natrhat

  superkarma: 0 26.07.2007, 18:30:03
 3. avatar
  [4] Sirikit [*]

  Nepatrně článek poopravím, co se týká čaje z listů borůvek. Ano, ten čaj snižuje hladinu cukru, ale listí k jeho přípravě musí být z borůvek, které doposud nezačaly kvést. Tím pádem je nejvyšší účinek. Pak se inzulín (či co to vlastně to borůvčí obsahuje) přestěhuje do květů a do plodů a listí ho obsahuje už málo. Vím, o čem mluvím, tchán si pravidelným pitím tohoto čaje snížil procentu cukru až na minimum, takže se lékařka nestačila divit. A tuhle radu dostal od bylinkáře.

  superkarma: 0 26.07.2007, 10:58:30
 4. [3] Romi [*]

  Evikus: na jaře keříčky přihnoj hnojivem přímo na borůvky a hodně zalévej. Já jsem to tak letos udělala a mám je obalené. Vloni jsem ze 4 keříčků "sesbírala" 12 (slovy dvanáct)borůvek.

  superkarma: 0 26.07.2007, 08:30:25
 5. avatar
  [2] Evikus [*]

  Já mám dva keříky kanadské borůvky, ale bohužel se na nich urodilo jen pár borůvek, budu si muset počkat na další rok a nebo se vypravit do lesa. Borůvky MILUJU doufám že maminka udělá borůvkové knedlíky

  superkarma: 0 26.07.2007, 07:14:32
 6. [1] 1Mona [*]

  Sušené borůvky plnily přání i v nějaké staré pohádce o čerticích, kde hrál Trávníček.Už to chápu, asi aby se z toho ten blbec neposral.

  superkarma: 0 26.07.2007, 00:29:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme